جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  358
  مورد تشکر
  1,679 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!
  در هر موقعي‌ كه‌ مي‌بيني‌ در اصلاح‌ امري‌ از امور اعمّ از امور خانوادگي‌ و

  داخلي‌ و يا امور اجتماعي‌ و خارجي‌،مردد هستي، ميان‌ آنكه‌ آلودگي‌ و فساد بر نفست‌ وارد شود يا بر غير، آن‌ آلودگي‌ را براي‌ نفس‌ خودت‌ مپسند كه‌ ديگر قابل‌ جبران‌ نيست‌ !

  اگر در جائي‌ ديدي‌ امر به‌ معروف‌ و نهي‌ از منكري‌ را كه‌ مي‌نمائي‌ مستلزم‌ عصبانيّت‌ و پريشان‌ شدن‌ افكار و درهم‌ ريختن‌ صفاي‌ ذهن‌ توست‌، و اين‌ ضررش‌ براي‌ تو بيشتر است‌ از ضرري‌ كه‌ به‌ وي‌ در اثر إتيان‌ آن‌ جرم‌ و جنايت‌ وارد مي‌شود؛ دست‌ از اين‌ كار بردار و پيرامون‌ آن‌ مگرد !
  اين‌ ضرر وارد در حكم‌ نجاستي‌ است‌ كه‌ بر نفس‌ تو وارد مي‌شود؛ چرا آنرا برخود مي‌پسندي‌؟!
  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن! نقل براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!

  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!  بگذار ضرر بر ديگري‌ بخورد و وي‌ نجس‌ شود !
  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!
  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!  و خلاصۀ امر، طهارت‌ نفس‌ انسان‌ بر هر چيز مقدّم‌ است‌، و انسان‌ حقّ ندارد به‌ جهت‌ رعايت‌ مصالح‌ خارجيّه‌ خودش‌ را آلوده‌ نمايد. زيرا تطهير و تزكيۀ نفس‌ در فعل‌ و حال‌، مورد طلب‌ و سوال‌ و مواخذه‌ مي‌باشد؛ امّا رسيدگي‌ به‌ امور اجتماعي‌ و سعي‌ در حوائج‌ مردم‌ و تدريس‌ و كسب‌ و امثالها اموري‌ است‌ كه‌ در صورت‌ امكان‌ مورد بازخواست‌ و بازپرسي‌ واقع‌ مي‌شود، نه‌ در هر صورت‌ گرچه‌ در شرائط‌ غيرممكنه‌ باشد.
  در اينصورت‌ اگر كسي‌ ميداند و مي‌بيند در اثر وارد شدن‌ در اين‌ امور نفسش‌ آلوده‌ نمي‌شود و از ترقّي‌ و تكامل‌ و توحيد و ايمان‌ و ايقان‌ و اطمينان‌ خاطر و سكون‌ دل‌ و انديشه‌ باز نمي‌ماند، مسلّماً بر او لازم‌ است‌ كه‌ به‌ حوائج‌ خلق‌ خدا علي‌قدر الإمكان‌ قيام‌ و اقدام‌ نمايد؛ و امّا اگر ديد كه‌ دخول‌ در اين‌ امور مستلزم‌ از كيسه‌ خوردن‌ است‌ و سرمايه‌هاي‌ الهي‌ را از دست‌ دادن‌ است‌، يعني‌ مستلزم‌ غفلت‌ از خدا، و گيج‌ و منگ‌ شدن‌ در امور دنيا و زخارف‌ آن‌ و غوطه‌ خوردن‌ در عالم‌ كثرات‌ است‌، در اين‌ فرض‌ بر او جائز نيست‌ كه‌ خود را بدين‌ امور بفروشد و مبادله‌ نمايد.
  زيرا اوّلاً: كار خوب‌ در خارج‌ از شخص‌ خوب‌ سرمي‌زند، يعني‌ از شخص‌

  الهي‌ و موحّد و صاحب‌ يقين‌. در اينصورت‌ آن‌ امر در خارج‌ منشأ اثر خواهد شد و ثمرات‌ نيكو خواهد داد. امّا اگر از شخص‌ منغمر در كثرات‌ سر زند كه‌ مستلزم‌ غفلت‌ از نفس‌ و خدا و عرفان‌ الهي‌ و خلوت‌ و حضور قلب‌ در حال‌ نماز بود، ديگر آن‌ امر، امر مستحسن‌ نيست‌؛ آن‌ امر امر آلوده‌ و زشت‌ است‌، گرچه‌ ظاهرش‌ چشمگير باشد و نزد افكار عمومي‌ مردم‌ و عامّۀ خلائق‌ از بهترين‌ مثوبات‌ به‌ حساب‌ آيد.
  و هنگامي‌ كه‌ كاري‌ به‌ ظاهر در خارج‌ از تمام‌ شرائط‌ حسن‌ و زيبائي‌ آراسته‌ بوده‌ ولي‌ عامل‌، آنرا از روي‌ ريا و يا هواي‌ نفس‌ و يا مقاصد غير الهي‌ انجام‌ دهد، آن‌ عمل‌ در حقيقت‌ زشت‌ است‌ نه‌ زيبا، و اثر مفيد و نيكو از خود بجاي‌ نمي‌گذارد، و مَا يَنفَعُ النَّاسَ[20]نخواهد شد، گرچه‌ آراء و افكار عمومي‌ آن‌ را خوب‌ و زيبا به‌ شمار آورد. زيرا مناط‌، واقعيّت‌ آنست‌ كه‌ خراب‌ است‌ و در نزد خداوند و موقف‌ قيامت‌ مقبول‌ نخواهد شد. كار زيبا از شخص‌ زيبا صورت‌ ميگيرد نه‌ از شخص‌ نازيبا، گرچه‌ در خارج‌ به‌ صورت‌ ظاهر خود را به‌ انواع‌ و اقسام‌ پيرايه‌هائي‌ از زيبائي‌ وصله‌ زده‌ باشد. سرمه‌ بر چشم‌ كور، وي‌ را بينا نمي‌كند؛ و وسمه‌ بر ابروان‌ نابينايان‌ اثري‌ در ديد و نور چشمانشان‌ بجاي‌ نمي‌نهد.
  از اينجاست‌ كه‌ در فرقان‌ عظيم‌ إلهي‌ ميفرمايد: يَـٰٓأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ لَا يَضُرُّكُم‌ مَن‌ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ.[21]
  «اي‌ كسانيكه‌ ايمان‌ آورده‌ايد ! بر شما باد دريافتن‌ نفوس‌ خودتان‌ !

  گمراهي‌ گمراه‌ در صورت‌ هدايت‌ يافتن‌ شما، به‌ شما آسيبي‌ نمي‌رساند.»
  و أيضاً ميفرمايد:
  يَـٰٓأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا قُوٓا أَنفُسَكُمْ وَ أَهْلِيكُمْ نَارًا [22].
  «اي‌ كسانيكه‌ ايمان‌ آورده‌ايد، خودتان‌ را و اهلتان‌ را از آتش‌ حفظ‌ نمائيد!»
  و ثانياً: تمام‌ عقلاي‌ عالم‌ اتّفاق‌ دارند در دَوَران‌ امر ميان‌ ضرر قطعي‌ بر خود انسان‌ و يا بر غير انسان‌، جلوگيري‌ آن‌ ضرر را از خود مقدّم‌ است‌ از دفع‌ ضرر از غير.


  محدّث‌ قمّي‌ گويد: در «بحار» و غير آن‌ از جمله‌ وصاياي‌ آنحضرت‌ است‌ به‌ فرزند خويش‌ كه‌ فرمود:
  يَا بُنَيَّ ! اصْبِرْ عَلَي‌ النَّوَآئِبِ، وَ لَا تَتَعَرَّضْ لِلْحُقُوقِ، وَ لَا تُجِبْ أَخَاكَ إلَي‌ الامْرِ الَّذِي‌ مَضَرَّتُهُ عَلَيْكَ أكْثَرُ مِنْ مَنْفَعَتِهِ لَهُ![23]
  حضرت‌ سيّدالسّاجدين‌ و زين‌ العابدين‌ عليه‌ السّلام‌ فرمود: «اي‌ نور ديدۀ من‌! بر مشكلات‌ و مصائب‌ روزگار شكيبا باش‌، و متعرّض‌ حقوق‌ ديگران‌ مشو، و دعوت‌ برادرت‌ را در امري‌ كه‌ مضرّت‌ آن‌ براي‌ تو بيشتر از منفعت‌ آن‌ براي‌ وي‌ باشد اجابت‌ مكن‌!»

  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن! نقل براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!

  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!  از أميرالمؤمنين‌ عليه‌ السّلام‌: «وَلَكِنّي‌ لا أرَي‌ إصْلاحَكُمْ بِإفْسادِ نَفْسي‌»

  و أميرالمومنين‌ عليه‌ السّلام‌ ميفرمايد:
  وَلَكِنِّي‌ لَا أَرَي‌ إصْلَاحَكُمْ بِإفْسَادِ نَفْسِي‌ !
  «وليكن‌ نظر من‌ آن‌ نيست‌ كه‌ شما را اصلاح‌ كنم‌ گرچه‌ مستلزم‌ إفساد خودم‌ باشد!»
  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!
  براي اصلاح ديگران خود را فاسد نكن!
  چه حالي داره اي خدا سينه زدن تو كربلا
  غسل زيارت از فرات ،نگاه به گنبد طلا
  الهي كه يه شب بياد تو حرم اعتكاف كنيم
  با پرچم هيئتمون دور ضريح طواف كنيم
  دم دماي سحر كه شد از توي بين الحرمين
  بريم تو صحن حرم عباس علمدار حسين
  با ذكر يا ام البنين پا توي صحنش ميذاريم
  ار بارگاه با صفاش سوغاتي تربت مياريم
  غصه كربلات آقام عقده توي گلوم شده
  يه عمريه زيارت حرمت آرزوم شده

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود