جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مهاجرت امام علی از مدینه به کوفه

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مهاجرت امام علی از مدینه به کوفه

سلام.من یه سوالی داشتم:
    چرا حضرت علی از مدینه به کوفه رفتند.ایشان حتی موقع ازدواج با عایشه هم هنوز در کوفه بودند....ممنون میشم اگه با سند معتبر معرفی کنید چون منابع را هم لازم دارم
    سپاسگذارم

2.  

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط pomegranate1221 نمایش پست
    سلام.من یه سوالی داشتم:
    چرا حضرت علی از مدینه به کوفه رفتند.ایشان حتی موقع ازدواج با عایشه هم هنوز در کوفه بودند....ممنون میشم اگه با سند معتبر معرفی کنید چون منابع را هم لازم دارم
    سپاسگذارم:moshtagh:
    با سلام؛در پاسخ با این سوال باید عرض کنم:
    راستش بنده متوجه منظور شما از اینکه گفته اید:«حتی موقع ازدواج را عایشه هم هنوز در کوفه بودند» نشدم.اما در مورد دلیل انتخاب کوفه بعنوان مقر حکومت باید عرض کنم:
    به امير مومنان علي عليه السلام گزارشهاي هولناك و تكان دهنده اي رسيدو معلوم شد پيمان شكنان به كمك مالي بني اميه و نفوذ و احترام همسر پيامبر جنوب عراق راتسخير كرده اند و پس از تصرف بصره دهها نفر ازياران و كار گزاران حضرت را به ناحق كشته اند. حضرت براي سركوب ناكثان مدينه را به عزم بصره ترك كرد وجنگ جمل وجود آمد و سرانجام سپاه امام (ع ) پيروز گرديد وبصره مجدداً به آغوش حكومت اسلامي باز گشت .امام در بازگشت از بصره پس از شور و تبادل نظر با ياران خود به دو دليل راه كوفه را برگزيد و در 12رجب 36هجري قمري روز دوشنبه وارد شهر كوفه شد و مركز خلافت اسلامي از مدينه به عراق منتقل گرديد.
    1-بيشتر سربازان و جان نثاران امام را مردم كوفه و حوالي آن تشكيل مي دادند, زيرا امام علی(ع) وسيله عمار ياسر وامام حسن (ع ), از مردم كوفه ياري خواست و گروه انبوهي از مردم آن منطقه به نداي حضرت پاسخ مثبت دادند, لذا حق شناسي ايجاب مي كرد حضرت از خانه و زندگي اين مردم ديدن كرده و جهادگران را تقدير نمايد.
    2- امام مي دانست شورش ناكثان و غائله بصره با تشويق و تحريك و فريب معاويه بوده است لذا بايد ريشه فساد قطع و شاخه شجره ملعونه بني اميه از پيكر جامعه اسلامي بريده شود نزديك ترين نقطعه به شام كوفه است .گذشته از اين عراق منطقه اي لشگر خيز و فدايي پرور بود و امام پيش از هر نقطه بايد بر آن جا تكيه مي كرد. حضرت در يكي از خطبه هاي خود به اين مطلب اشاره كرد و مي فرمايد:«به خدا سوگند, من به ميل خود به سوي شما نيامدم , بلكه از روي ناچاري بود».(1)
    اين دو علت سبب شد امام (ع )كوفه را به عنوان مقر حكومت خود برگزيدند.(2)
    پی نوشت:
    1 ـ نهج البلاغه , خطبه 70
    (2 ـ جعفر سبحاني , فروغ ولايت , ص 427

نوشته
    139
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط pomegranate1221 نمایش پست
    سلام.من یه سوالی داشتم:
    سپاسگذارم:moshtagh:

با سلام
    در تکمیل پاسخی که دوست عزیزم جناب پاسخگوی تاریخی فرمودند عرض کنم
    بعد از به حكومت رسيدن علي (ع) و شورش طلحه و زبير و به راه افتادن جنگ جمل ، علي (ع) از مدينه رهسپاربصره شد .بعد از شكست شورشيان در جنگ جمل امام علي (ع) كوفه را به عنوان مقر حكومت خود قرار داد. در 12 رجب سال 36 هجري ، در روز دوشنبه همراه گروهي از بزرگان بصره وارد كوفه شد. مردم كوفه و در پيشاپيش آنان قاريان قرآن و محترمين شهر از امام استقبال به عمل آوردند . قصر دارالاماره را به عنوان محل نزول امام برگزيده بودند ، ولي امام به آن جا نرفت و فرمود : قصر مركز تباهي است . به منزل جعده بي هبپره مخزومي خواهر زاده خود ، رفت. (1)آن گاه علي (ع) براي سخن گفتن با مردم ، در محلي به نام (رحبه) حضور يافت . نخست در مسجدي كه در آن جا بود ،دو ركعت نماز گزارد. آن گاه برفراز منبر رفت . براي مردم سخن گفت (2). از اين تاريخ تا زمان شهادت حضرت سال 40هجري كوفه مقر حكومت علي (ع)شد (3) . دو علت براي انتخاب كوفه به عنوان مقر حكومت امام ذكر شده است .
    1-چون بيش تر سپاه علي (ع) كه براي سركوبي شورشيان جمل ، همراه علي بودند و او را كمك كردند، از مردم كوفه و اطراف آن جا بودند،مي گويند هفت هزار نفر از سپاهيان امام ، اهل كوفه بودند . (4)
    2-علي (ع) مي دانست كه معاويه ، يكي از محركان اصلي شورش جمل بوده ، ضروري بود كه با معاويه كه در شام حكومت مي كرد ، برخورد جدي شود . كوفه ، نزديك ترين نقطه به شام بود .افزون بر اين عراق منطقه اي لشكر خيز و فدائي پرور بود . امام پيش از هر نقطه اي به آن جا توجه داشت (5). حضرت علي (ع) با عائشه ازدواج نكرد. عائشه همسر پيامبر بود كه در زمان علي (ع) همراه طلحه و زبير ، جنگ جمل را بر عليه امام راه انداختند و در آن زمان علي (ع) در مدينه بود
    پي نوشت ها :
    1.وقعه صفين ،ص8، فروغ ولايت ،ص430
    2.وقعه صفين ،ص3 ، فروغ ولايت ،ص 430
    3.فروغ ولايت، ص 701
    4.مروج الذهب ، ج 2 ،ص368 ،فروغ ولايت ، ص 429
    5 . فروغ ولايت، ص 42

التماس دعا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری