صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالی در مورد میرزا آقا خان کرمانی.

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  170
  مورد تشکر
  458 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سوالی در مورد میرزا آقا خان کرمانی.
  بسم الله الرحمن الرحیم.
  سلام دوستان.
  امیدوارم که همیشه خوب و سلامت باشین.
  در شبهای عزیز برای ما هم دعا کنید.
  با مطلبی در سایتی مواجه گشتم که برایم بسیار سوال شد.
  اینجا مطلب را ارسال میکنم تا دوستان راهنمایی ام کنند و در این مورد توضیحاتی بدهند.
  متشکرم.

  به قول میرزا آقا خان کرمانی:

  اگر یک جلد کتاب از 24 جلد کتاب بحار الانوار علامه مجلسی را در هر کشوری انتشار بدهند ، دیگر امید نجات برای آن ملت کم است . حالا تصور کن که هرگاه 24 جلد از این کتاب در میان ملتی منتشر شود !

  محض ازدیاد بصیرت, یکی از حدیث های مهم این بحارالانوار را نقل می کنم که مُشت نمونه خروار باشد .
  علی علیه السلام در غزوه صفین ، قصد عبور از نهر فرات را داشت ولی معبرش معلوم نبود . به نصیر بن هلال فرمود برود کنار فرات ، واز طرف من ماهیی به نام کرکره را صدا کن ، و از او محل عبور را بپرس . نصیر اطاعت نمود و بر کنار فرات آمد و فریاد برآورد که یا کرکره ، بالفورهفتاد هزار ماهی سر از آب بیرون آوردند ، لبیک لبیک ، چه می گویی ؟
  نصیر جواب داد ، مولایم معبر فرات را می خواهد ، هفتاد هزار ماهی آواز برآوردند که ما همه کرکره نام داریم ، بگو این شرف در حق کدامیک مرحمت شده است تا اطاعت کنیم . نصیر برگشت و ماجرا را به عرض مولایش علی رسانید .
  فرمود ، برو کرکرة بن صرصره را بخوان . برگشت و ندا داد . این بار شصت هزار ماهی سر برآوردند که ما کرکرة بن صرصره هستیم ، این عنایت در حق کدام شده است ؟
  نصیر برگشت و پرسید . فرمودند ، برو کرکرة بن صرصرة بن غرغره را بخوان . نصیر بازگشت و چنین کرد . این بار پنجاه هزار ماهی و ماجرای پیشین تکرار شد .
  برگشت و مولا گفت : برو کرکرة بن صرصرة بن غرغرة بن دردرة را بخوان . تا اینکه در دفعه هشتم که فریاد برآورد ، ای کرکرة بن صرصرة بن غرغرة بن دردرة بن جرجرة بن عرعرة بن مرمرة بن فرفرة !
  آن وقت ماهی بسیار بزرگی سر از آب برآورد و قاه قاه خندید که ای نصیر ، به درستی که علی ابن ابیطالب با تو مزاح فرموده است ، زیرا او خودش همه راه های دریا و معبر ها و دجله ها را از ماهیان بهتر میداند ، ولی اینک به او بگو که معبر فرات آنجا است .
  نصیر برگشت و صورت حال را عرض کرد .
  حضرت فرمودند ، آری من به همه راه های آسمانها و زمین آگاهم . پس نصیر صیحه زده غش کرد . و چون به هوش آمد فریاد برآورد ، شهادت میدهم که تو همان خدای واحد قهاری . و آنگاه حضرت فرمود . چون نصیر کافر به خدا شده ، قتلش واجب است . آنگاه شمشیر از غلاف کشید و گردنش را بزد .
  ( حدیثی در بحارالانوار علامه مجلسی معتبرترین و بزرگترین منبع مذهبی شیعیان )


  اول اینکه واقعا این مطلب راسته؟
  دوم منظور میرزا آقا خان کرمانی از این گفته چیه؟
  سوم لطفا یکم این مطلب را باز کنید من که خیلی گیج شدم.
  مثلا چرا امام علی این صحبتها را کرده؟

  خیلی ممنون میشم.
  التماس دعا.

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  مطالب زیر در مورد علامه مجلسی است که خالی از لطف نیست اگر شما بررسی نمایید
  علامه مجلسی(ره) و کسانی که همانند ایشان بوده و هستند، دارای دو گونه کار در زمینه احادیث اند: 1- گردآوری و طبقه بندی، 2- نقد و بررسی. کسی که اندک اطلاعی در مورد آثار علامه مجلسی(ره) داشته باشد به آسانی در می یابد که روش آن مرحوم در بحارالانوار گردآوری و طبقه بندی بوده است. کاری که هر محققی در آغاز کار تحقیق باید به آن بپردازد. کار علامه مجلسی در زمان خود کار بسیار لازم و ضروری بوده است؛ چرا که شیعه قرن ها در تحت فشار دستگاه های حکومتی بوده و از همین رو بسیاری از احادیث و آثار آن نابود شده بود و یا در خطر نابودی قرار داشت. بقای کتاب و حدیث نیز در آن زمان به نوشتن و انتشار دستی وابسته بوده است. ازاین رو اگر کتابی نوشته نمی شد واز روی آن نسخه های متعدد منتشر نمی گردید، از بین می رفت؛ چنان که آثار فراوانی از بزرگان عالم اسلام به همین دلیل و به دلیل حوادث و پیشامدها، از بین رفته است. علامه مجلسی(ره) در روزگار کوتاهی که فرصتی برای شیعه پدید آمده بود (نسبت به تاریخ اسلام) همت نهاد و کتاب های رو به نابودی شیعه را از اقصی نقاط عالم اسلام گردآوری و به طبقه بندی احادیث و تبویب آنها همت گماشت، حاصل این کار مجموعه گران قدر «بحارالانوار» و نیز «عوالم بحرانی» است. شأن محقق در مرحله تتبع تنها گردآوری است؛ اما علامه مجلسی(ره) چهره دیگری دارد که آن چهره نقد و بررسی است. کتاب شریف «مرآة العقول» - که شرح و نقد علمی ودقیق کتاب گران قدر کافی است - این جایگاه علامه را به روشنی آشکار می سازد. متأسفانه برخی که از وادی تحقیق دورند، تنها یک چهره کار را دیده اند؛ گرچه آن نیز در جای خود کاری لازم و ضروری بوده است (گردآوری) و اگر بنا باشد محدث روایاتی را که فقط به نظر او صحیح می رسد گردآوری کند، این کار عوارض بسیار نامطلوبی را در پی خواهد داشت: اولاً، بسیاری از احادیث به دلیل عدم نقل (به ویژه در گذشته ها) متروک و محجور می ماند و کم کم از بین می رفت. ثانیاً، نظر محدث نوعاً نظری است اجتهادی که بر طبق مبانی خود آن را برمی گزیند. چه بسیار مواردی که محدثی حدیثی را صحیح می داند ولی محدث دیگر بر طبق ادله آن را رد می کند و برعکس. بنابراین حذف روایات، بستن راه تحقیق به روی دیگران است. چه بسا امروز حدیثی فهمیده نشود؛ ولی فردا همان حدیث راه گشای آیندگان باشد و... و یا با نقطه نظرهای اجتهادی تازه، راه برای اثبات صحت سند آن فراهم گرددکتاب بحارالانوار توسط حضرت آیة اللّه محمد باقر بهبودی و آیت اللّه عبدالرحیم ربّانی شیرازی , باهمکاری جمعی از علما تصحیح شده است . البته خود صاحب کتاب (ره ) می گوید: , ولی این بدان معنا نیست که تمام روایات و مطالب این کتاب شریف صحیح و موثق باشد. خود صاحب کتاب , مرحوم علامهء مجلسی نیز در بعضی مواضع کتاب بدان اعتراف دارد. در حقیقت این کتاب همان طور که از اسمش پیدا است , دائرةالمعارف بزرگی است که ازاصول تا فروع دین و موضوعات مختلف دیگر در آن به طور مفصل بحث شده استسوالی در مورد میرزا آقا خان کرمانی.سوالی در مورد میرزا آقا خان کرمانی.سوالی در مورد میرزا آقا خان کرمانی.

  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,097
  مورد تشکر
  961 پست
  حضور
  3 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  گرامی باد یاد و نام میرزا آقاخان کرمانی
  monthly quotes :
  حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

  Energy is everything and everything is energy

  I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

  Become Übermensch

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  در ادامه باید منابعی که ایشون استفاده کردند را هم یادآور بشوم
  لازم به ذکر است که ایشان با دقت وسواس بسیار به اعتبار و عدم اعتبار منابع خویش می‌نگریست. وی در فصل دوم از مقدمه بحار بحثی مفصل در اعتبار منابع و نسخه‌های کتب آورده است،از جمله اینکه: بسیاری از این کتب انتسابشان به مؤلفین بسیار مشهور است به طوری که علامه نیازی به بحث پیرامون اعتبار آنها ندیده است. برخی مانند احتجاج و غررالحکم که اسناد روایان را حذف کرده‌اند چون روایاتشان مطابق دیگر کتب بوده معتبر دانسته شده‌اند. از کتبی مانند عوالی اللالی و تنبیه الخواطر که روایات شیعه و سنی را مخلوط کرده‌اند بسیار کم استفاده شده. روایات برخی کتب همچون کتاب قاضی نور الله شوشتری چون در منابع مشهورتر عینا آمده از آن منابع نقل شده است.
  از کتابهای مصباح الشریعه و دیوان امام علی علیه السلام بسیار کم نقل شده، چرا که سند ندارند و شباهت آنها به کلام معصوم علیه السلام کم است. علامه صحیح ترین و معتبرترین نسخه ها را در حد امکان به دست آورده، بنابر این شهامت به صحت اعتبار مصادر مورد استفاده‌اش در بحار داده است. البته این به معنی قبول تمام روایات آن کتب نیست چنان که علامه نیز گاهی در بیانهای خویش به ضعف برخی روایات اشاره دارد.
  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

 8. تشکرها 2


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  خوب الان این بحث را بررسی میکنیم.شما نیمه پر لیوان را دیدی یا نیمه خالی لیوان.شاید منظور ایشون این بوده که شاید یک جلد از اون قابل فهم نیست و باید کلیه مطالبش را خوند تا بهتر قابل بررسی باشه.در ضمن شما نمیدونم میدونید یا نه ولی برادر آقا خان نوری از فرقه علی ولی اللهی بودند و همین نشون میده که ایشون دیگه باید پیرو علی باشند نه به استهزا بگیرند.در ضمن داستانهای زیادی است که به عقل ما انسانها شاید مسخره باشد اما حقیقت دارد نمونه بارز آن اصحاب کهف داستان حضرت ابراهیم و خیلی داستانهای دیگر.
  در مورد مرگ نصیر هم چون کفر ورزیده حکمی که جاری شده درسته

  ویرایش توسط jahangardkocholo : ۱۳۸۹/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۴:۱۱
  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  *قال مولانا امیر المومنین علیُ (ع) : هَلَکَ فیَّ رَجُلانِ : مُحِبُّ غال و مُبغِضُ قال ( نهج البلاغه ، حکمت 117 )
  *مولای ما امیر المومنین علی (ع) فرمود: دو تن بخاطر من به هلاکت رسیدند : دوست افراط کننده و دشمن دشنام دهنده .
  این کلامی که در نهج البلاغه امام علی علیه السلام آمده بینش امام را نسبت به پیدایش گروههای در آینده اسلامی ترسیم و تصویر کرده اند ، امام 2 گروه را درباره خود به قضاوت درباره خویشتن اهل هلاکت خواند ، گروهی که در حق امام علیه السلام کوتاه آمدند ، آنانیکه آنچه را که امام از فضائل داراست بیان نکردند و کتمان کردند و منکر فضائل و مناقبی که خداوند در امام نهاده بود شدند ، عده ای هم در این جهت قضیه که در مورد حضرت علی علیه السلام دچار افراط شدند و آنچه را که در حد امام نبود به ایشان نسبت دادند .
  شاخصه گروه اول این است که در مورد شخصیّت امام ،کوتاه آمدند و شاخصه گروه دوم این است که راه افراط را در پیش گرفتند ، مصداق عینی گروه اول وهابیون و مصداق گروه دوم انواع فِرَق صوفیه هستند .(و خصوصا فرقه مورد بحث ما یعنی اهل حق ،یارسان یا علی اللهی ها )
  ویرایش توسط jahangardkocholo : ۱۳۸۹/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۴:۲۰
  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  363
  مورد تشکر
  527 پست
  حضور
  11 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  درود.
  میرزا آقاخان کرمانی از کسانی است که فکر نمیکنم یاد آنها در این سایت چندان به مزاق بعضی از دوستان خوش بیاید!
  میرزای کرمانی اگر به خیانت ملقب نشود از بزرگان مشروطه و در کل از پرچمداران نهضت روشنفکری ایران است.نهضتی که در ظاهر از خانه های فراموشی پا گرفت.
  میرزا اقبال همولایتیی خویش را نداشت و متاسفانه تاریخنویسان متعصب بسیار بر وی و امثال وی به جفا تاخته اند.
  گناهشان بر گردن خودشان...
  ای مالک!
  هرگز مگو که من مامورم و معذور و هرگز مگو که به من دستور داده اند,از خشم ملت بترس که نمونه ای از خشم خداوند است,از اجتماعات عمومی جلوگیری مکن,و بدان که از کشور ویران کسی خراج نمیگیرد.(امام علی ع)

 12. تشکر


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,054
  مورد تشکر
  1,442 پست
  حضور
  8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  1  نقل قول نوشته اصلی توسط jahangardkocholo نمایش پست
  علامه مجلسی(ره) و کسانی که همانند ایشان بوده و هستند، دارای دو گونه کار در زمینه احادیث اند: 1- گردآوری و طبقه بندی، 2- نقد و بررسی. کسی که اندک اطلاعی در مورد آثار علامه مجلسی(ره) داشته باشد به آسانی در می یابد که روش آن مرحوم در بحارالانوار گردآوری و طبقه بندی بوده است. کاری که هر محققی در آغاز کار تحقیق باید به آن بپردازد. کار علامه مجلسی در زمان خود کار بسیار لازم و ضروری بوده است؛ چرا که شیعه قرن ها در تحت فشار دستگاه های حکومتی بوده و از همین رو بسیاری از احادیث و آثار آن نابود شده بود و یا در خطر نابودی قرار داشت. بقای کتاب و حدیث نیز در آن زمان به نوشتن و انتشار دستی وابسته بوده است. ازاین رو اگر کتابی نوشته نمی شد واز روی آن نسخه های متعدد منتشر نمی گردید، از بین می رفت؛ چنان که آثار فراوانی از بزرگان عالم اسلام به همین دلیل و به دلیل حوادث و پیشامدها، از بین رفته است. علامه مجلسی(ره) در روزگار کوتاهی که فرصتی برای شیعه پدید آمده بود (نسبت به تاریخ اسلام) همت نهاد و کتاب های رو به نابودی شیعه را از اقصی نقاط عالم اسلام گردآوری و به طبقه بندی احادیث و تبویب آنها همت گماشت، حاصل این کار مجموعه گران قدر «بحارالانوار» و نیز «عوالم بحرانی» است. شأن محقق در مرحله تتبع تنها گردآوری است؛
  دوست گرامی در مورد اینکه هر محقق تاریخی اگر بخواهد که منابعش را تامین کند لازم است که هر چه موجود است را گرد آوری کند ، حق با شما ست و درستش هم این است اما زمانیکه شما اینهمه اسناد و اقوال مشکوک و محیر القول و سفیهانه ای که یکی از آنان در اینجا نقل شد را جمع می کنید ، نام بحار الانوار را بر آن نمی نهید چرا که بسیاری از آنها مملو از ظلمات و تاریکی ها و خبائث است !

  ایشان با گذاشتن این نام بر این کتاب متوجه نشد که دارد ناخود آگاه تمام محتویاتش را تایید می کند !

  اشکال اینجاست ! 14. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
  دوست گرامی در مورد اینکه هر محقق تاریخی اگر بخواهد که منابعش را تامین کند لازم است که هر چه موجود است را گرد آوری کند ، حق با شما ست و درستش هم این است اما زمانیکه شما اینهمه اسناد و اقوال مشکوک و محیر القول و سفیهانه ای که یکی از آنان در اینجا نقل شد را جمع می کنید ، نام بحار الانوار را بر آن نمی نهید چرا که بسیاری از آنها مملو از ظلمات و تاریکی ها و خبائث است !

  ایشان با گذاشتن این نام بر این کتاب متوجه نشد که دارد ناخود آگاه تمام محتویاتش را تایید می کند !


  اشکال اینجاست !
  با سلام
  بله حق با شماست
  اما اگر اجازه بدهید من این حدیث را پیدا کنم و بررسی نمایم.
  بخاطر اینکه من چندین نوع از این حدیث را دیدم
  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری


 15. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,054
  مورد تشکر
  1,442 پست
  حضور
  8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  1  شاید بهتر بود که نامی دیگر مانند : "اقوال الائمه " احادیث و الروایات " و قس علیهذا بر آن می گذاشت !صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود