جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرمول عاشق شدن

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

فرمول عاشق شدن

هو المحبوب

فرمول عاشق شدن

عاشق‌ واقعی‌ کسی است که دلش‌ یاد خدا بوده‌، از خدا بترسد و بر هوی‌ نفس غالب شود. نه‌ این‌ که‌ دنبال عشق‌ حسّی‌ و خیالی‌ باشد که‌ بر خاسته‌ از گرایش‌ به‌ شهوات‌ و امیال‌ درونی است.
    ازچند را می توان عاشق خدا شد.

۱- معرفت وشناخت خدا: عشق به خدا در قدم اوّل شناخت خداست. از این رو در روایت آمده: کسی که گناه می کند، خدا را به مفهوم واقعی نمی شناسد.( بحار،ج ۷۵، ص ۱۷۴)

۲- یاد خدا در نهان و آشکار: یعنی همواره به یاد خدا باشد و خدا را بر تمام اعمال و حالات حاضر و ناظر و حامی و پشتیبان دانستن.
    رسول خدا(ص) می فرماید: خدای عزّوجلّ فرموده است:‌ هنگامی که بنده سرگرم و متوجه به من باشد حاجت و لذّتش را به یاد خود قرار می دهم و چون با او این سلوک و رفتار را داشته باشم او به من عشق می ورزد و من به او عشق می ورزم. در این صورت حجاب میان خود و او را بر می دارم و او جز مرا نمی بیند.( کنز العمال،ج۱، ص ۴۳۳)

۳- انجام واجبات و ترک محرمات: عاشق‌ واقعی‌ از خواسته های خود و تمایلات‌ فاصله می گیرد و گرایش‌ به‌ شهوات‌ و امیال‌ درونی‌ ندارد. و به چیزی که محبوب تمایل دارد رو می آورد. امام باقر(ع) به شخصی می فرماید: معصیت پروردگار می کنی، با این حال اظهار محبت او می نمایی؟! به جانم سوگند! این کار عجیبی است. اگر محبت تو صادقانه بود اطاعت فرمان او می کردی زیرا کسی که دیگری را دوست دارد از فرمانش پیروی می کند( تحف العقول، ص ۲۱۴)

۴- زهد و بی رغبتی به دنیا: محبت به خدا با محبت به دنیاو تعلقات دنیوی نمی سازد چنان که امام علی(ع) فرمود: اگر خدا را دوست دارید از دلتان محبت دنیا را خارج کنید.(غرر، ج ۳، ص ۲۲) حب دنیا انسان را به سوی مادیات و جاه ومقام و مال و منال می کشاند. حب الهی به سوی خدا جذب می کند، هر کدام غالب شود، انسان عاشق آن خواهد شد.

منبع:http://fekrejavan.ir/3899.html

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری