جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تسلط شیطان

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تسلط شیطان

سلام دوستان، راستش من نمی دونستم این موضوع رو باید دقیقا کجا ذکر کنم،اگه جاشو درست انتخاب نکردم ببخشید. اما من یه سوال دارم اونم اینه که من احساس می کنم که شیطان به من تسلط پیدا کرده و همه وجودمو پر کرده احساس می کنم هیچ اختیاری ندارم من قران زیاد میخونم هر وقت هم میخونم از خودم بیشتر ناامید میشم ، کمکم کنید تا یه راهی پیدا کنم، تا از شر افکاری که توی سرم میندازه خلاص شوم یعنی خدا کسانی رو که شیطان به اونها تسلط پیدا کرده میبخشه؟ خواهش می کنم کمکم کنید.

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrbod نمایش پست
    سلام دوستان، راستش من نمی دونستم این موضوع رو باید دقیقا کجا ذکر کنم،اگه جاشو درست انتخاب نکردم ببخشید. اما من یه سوال دارم اونم اینه که من احساس می کنم که شیطان به من تسلط پیدا کرده و همه وجودمو پر کرده احساس می کنم هیچ اختیاری ندارم من قران زیاد میخونم هر وقت هم میخونم از خودم بیشتر ناامید میشم ، کمکم کنید تا یه راهی پیدا کنم، تا از شر افکاری که توی سرم میندازه خلاص شوم یعنی خدا کسانی رو که شیطان به اونها تسلط پیدا کرده میبخشه؟ خواهش می کنم کمکم کنید.
    سلام بر شما

قبل از پاسخ سوال شما مطالبی را به عنوان مقدمه عرض می کنم.

شيطان در آيات قرآن، به موجودي اطلاق شده كه انسان را از راه خداوند و بندگي او يا صراط مستقيم الهي بازدارد، خواه از جنيان باشد يا از انسان‏ها.

اما غالباً مقصود از شيطان همان ابليس است كه با نفس اماره متفاوتند.

شيطان كه از طايفه جن مي‏باشد از آتش خلق شده است، او موجودي است مستقل كه خلقتش با انسان كه از خاك خلق شده، متفاوت است.

شيطان از امر خداوند كه سجده ملائكه بر آدم بود، سرپيچي كرد.(1) و از همين جا دشمني شيطان با انسان شروع شد و قسم ياد كرد كه انسان‏ها را گمراه كند.(2)

خداوند شيطان را به عنوان دشمن انسان معرفي نموده است: "به درستي كه شيطان دشمني آشكار براي شما است، پس او را دشمن بگيريد".(3)

نفس اماره:

نفس اماره نيرويي است در انسان كه او را به سوي گناه و كارهاي ناشايست امر و ترغيب مي‏كند تا آن جا كه انسان از شياطين انسي مي‏شود. حضرت يوسف از نفس اماره به خداوند پناه مي‏برد: "به درستي كه نفس اماره امر به بدي مي‏كند مگر اين كه خداوند به من رحم كند "و مرا از شر نفس اماره حفظ كند"(4) نفس اماره يكي از راه‏هاي نفوذ شيطان است.

تسلط شيطان بر انسان

آيا شيطان مي‏تواند بر انسان مسلط بشود و او را وادار به كارهاي ناشايست و گناه كند، و انسان كارهاي بد و گناهانش را به گردن شيطان انداخته و بگويد: خدايا! شيطان مرا مجبور به انجام اين كار كرد، پس من بي‏گناهم و عذر به درگاه خداوند بياورد!

كار شيطان وسوسه كردن به سوي گناه و كارهاي ناشايست است. معنا و تسلط شيطان بر انسان در وسوسه كردن است. براي همين خداوند در قرآن فرموده است: كه از شر وسوسه‏هاي شيطان به او پناه ببرد. "بگو: به پروردگار مردم، فرمانرواي مردم به خداي مردم پناه مي‏برم از شر وسوسه‏گر نهاني، آن كه در دل‏هاي مردم وسوسه مي‏كند، خواه از جنيان باشد يا از آدميان" (5) در روز قيامت شيطان به انسان هايي كه به دنبال او رفته‏اند، اين گونه جواب مي‏دهد: "چون كار به پايان آيد، شيطان گويد: خدا به شما وعده داد و وعده او درست بود و من نيز به شما وعده دادم ولي در وعده خود خلاف كردم و برايتان هيچ دليل و برهاني نياوردم جز آن كه دعوتتان كردم، شما نيز دعوت من اجابت كرديد، پس مرا ملامت مكنيد، بلكه خود را ملامت كنيد. نه من فريادرس شمايم، نه شما فرياد رس من. از اين كه مرا پيش از اين شريك خدا كرده بوديد بيزارم"(6)

خداوند در قرآن مي‏فرمايد كه شيطان را بر كسي تسلط نيست مگر اين كه خودش بخواهد: "ان عبادي ليس لك عليهم سلطان الا من اتبعك من الغاوين؛ (شيطان) را بر بندگان من تسلطي نيست، مگر بر آن گمراهاني كه تو را پيروي كنند".(7)

هر كس از ياد خدا دور بشود، خداوند شيطاني را بر او مسلط كند كه هميشه با او است: "من يعش عن ذكر الرحمن نقيض له شيطاناً فهو له قرين".(8)

شيطان چه جني و چه انسي انسان را وسوسه مي‏كند و راه نفوذ و تسلط آنها بر وسوسه انسان، نفس اماره، هواي نفس و شهوات و ياد دنيا، و غفلت از خداوند است.

به عبارت ديگر: رابطه شيطان بيروني و نفس اماره در درون به صورت طولي است، يعني شيطان از طريق نيروي دروني وارد مي‏شود.
    شيطان چنان كه خودش گفته و قرآن بيان كرده بر سر راه است "در كمين آدميان مي‏نشينم، آن گاه از پيش و پس و از راه راست و چپ آن‏ها بر آنان درمي‏آيم".(9)

اما این که چه اقداماتی باید انجام دهیم که افکار شیطانی از ما دور شود در پست بعد توضیحاتی خواهیم داد.

پي‏نوشت‏ها:
    1 . بقره (2) آيه 34.
    2 . ص (38) آيه 82 - 83.
    3 . فاطر (25) آيه 6.
    4 . يوسف(12) آيه 53.
    5 . سوره ناس(114) آيات 1 - 6.
    6 . ابراهيم (14) آيه‏22.
    7 . حجر (15) آيه 42.
    8 . زخرف (43) آيه 36.
    9. اعراف (7) آيه 16 و 17.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

براى رهايى از القائات شيطانى و افكار بد و وسوسه‏ هاى شيطانى بايد كارى كرد كه انسان بر خود مسلط شود. بر فكر و روح و باطن خود و بر خيالات خود غالب گردد و براى اين كار چند راه وجود دارد:

1- راه دل و عشق : ذهن و فكر انسان همواره متوجه چيزي است كه به آن عشق مي ورزد چنان كه عاشق لحظه ای از فكر معشوق خود بيرون نمي رود. اين كه مثلا ما هميشه در نمازهاي خود به ياد ديگر مسائل مي افتيم به جهت تعلق نفس به آنها و عدم آشنايي با محبوب حقيقي است . ليكن عاشق دلباخته ذات جميل علي الاطلاق در همه حال به ياد خداست چنان كه گويي هميشه درنماز است . پس بايد دل را از تعلق به كثرات پالاييد و منزلگه عشق ربوبي ساخت تا انديشه نيز بدان سوي توجه يابد.

2- توجه به ذات اقدس الهى و تقوا و پرهيز از گناهان. قرآن كريم مى ‏فرمايد: «شيطان بر كسانى كه ايمان دارند و بر پروردگارشان توكل مى‏كنند تسلطى ندارد. تسلط او تنها بر كسانى است كه او را به سرپرستى خود برگزيده‏اند و آنها به فرمان شيطان به جاى فرمان خدا گردن مى‏ نهند».

3- انجام يك سرى مستحبات؛ مثلا هميشه با وضو بودن و زبان را به ذكر مخصوصا لاحول ولاقوة الا بالله العلى العظيم‏ عادت دادن،صلوات فرستادن و نيز خواندن قرآن در اوقات مختلف كه دواى هر دردى است.

4- خود را از بيكارى ، تنهايى و عوامل وسوسه انگيز دور نگه‏داشتن.

5- ذهن را همواره به امور شريفه متوجه ساختن و عادت دادن.

6- مطالعه پيوسته پيرامون خداو معاد (مثلا روزى ده صفحه براى مدتى طولانى).

7- به طور منظم مثلا هفتگى به زيارت اهل قبور رفتن و نسبت به عاقبت خود و احوال پس از مرگ انديشيدن.

8- خواب خود را كم كردن و به حداقل ممكن رساندن.

9- شركت در مراسم دينى و فعاليت جدى در مسائل فرهنگى اجتماعى و... داشتن.

10- نماز را با توجه و حال و عاشقانه و با حضور قلب خواندن.

تذکر: كنترل افكار (خواطر) راه هاي متعددي دارد که تعدادی از آن ها بیان شد ولي نبايد پنداشت كه با اولين گام همه چيز درست مي شود. بلكه كسي كه مي خواهد زمام افكار خويش را به كف گيرد بايد با تمام توان به خودسازي بپردازد و با جديت اين راه را دنبال نموده تا تدريجا به سمت هدف نزديك گردد
    .

تذکر: فراموش نکنید که اگر صبر و استقامت كرديد و به راه خودتان ادامه داديد، شيطان نااميد شده و دست از وساوسش برمى ‏دارد.

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrbod نمایش پست
    یعنی خدا کسانی رو که شیطان به اونها تسلط پیدا کرده میبخشه؟
    بله خداوند همه گناهکاران را می بخشد به شرط این که آن ها توبه کنند و به سوی خداوند بازگردند و راه تسلط شیطان بر خودشان را ببندند.

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنونم از کمکتون، من از خدا کمک می گیرم و از شما هم میخوام که برام دعا کنید.

نوشته
    176
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

آقا همین جا یک سوال دارم ، آیا شیطان میتونه اون چیزی رو که از ذهن آدم میگذره بخونه ؟
    بسم الله الرحمن الرحیم

At last , HE will came

مقالات و کلیپ هایی در مورد شیطان پرستی و ایلومناتی و ظهور دجال و حضرت مهدی (ع)
    شمارش معکوس شروع شده است !
    Www.Neshane.Info
    ●●●●●●●●●●●●

7. تشکر

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط asgari نمایش پست
    آیا شیطان میتونه اون چیزی رو که از ذهن آدم میگذره بخونه ؟
    طبق بعضى از روايات شيطان در درون وجود انسان همچون جريان خون در رگها حركت ميكنداما مطلب مهم اينكه "انما سلطانه على الذين يتولونه و الذين هم به مشركون " (نحل / 100)
    تسلط شيطان بر آنها است كه به او عشق ميورزند و او را سرپرست خود انتخاب كرده اند و كسانى كه او را پرستش ميكنند.
    همچنين در آيه اي ديگر ميخوانيم :
    انه يراكم هو و قبيله من حيث لا ترونهم ( اعراف / 27)
    او و همكارانش شما را مى بينند و شما آنها را نمى بينيد
    در حقيقت آنجا كه تصور ميكنيد تنها خودتان هستيد و خودتان ، ممكن است آنها حضور داشته باشند، و براستى بايد در برابر چنين دشمن ناپيدائى كه لحظات حمله او را با دقت نمى توان پيشبينى كرد، هميشه آماده دفاع بود.
    انا جعلنا الشياطين اولياء للذين لا يؤ منون
    يعنى آنها هرگز اجازه ورود به منطقه روح و قلب افرادى كه آمادگى خود را براى پذيرش آنان اعلام نداشته اند ندارند، و به تعبير ديگر گامهاى نخستين از طرف خود انسان برداشته مى شود و اجازه ورود به كشور تن از طرف او داده ميشود، و تنها پس از موافقت خود انسان است كه شيطان ميتواند از مرزهاى روح او بگذرد، بنابراين كسانى كه دريچه هاى روح خود را به روى شياطين ببندند، آنها قدرت عبور از آن را نخواهند داشت .
    1

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

9. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری