جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فطرت مذهبی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  822 پست
  حضور
  90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  5

  مطلب فطرت مذهبی
  فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

  پس روى خود را متوجه آيين خالص پروردگار كن! اين فطرتى است كه خداوند،انسانها را بر آن آفريده; دگرگونى در آفرينش الهى نيست; اين است آيين استوار; ولى اكثر مردم نمى‏دانند!

  30 روم
  هم اكنون يك جريان فكري وجود دارد كه روز بروز متفكران بيشتري از مكتبهاي مختلف را ,در زمينه مذهب, معتقد ميسازد كه : "حس مذهبي" يكي از عناصر ثابت و طبيعي روح انسان است ... !

  كوونتام-محقق وروانشناس معاصر
  اين صدا در كوه دلها بانگ كيست؟
  كه پر است زين بانگ اين كه گه تهي است
  هركجا هست ان حكيم اوستاد
  بانگ او از كوه دل خالي مباد

  مولوي 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  822 پست
  حضور
  90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  5  واژه فطرت

  در ميان "واژه" هاي فني و اصطلاحات علوم : روانشناسي, روانكاوي ,فلسفه ,علم الاديان و... تعبيري است به نام فطرت كه برحسب اختلاف موارد, بمعاني گوناگون اطلاق ميشود يكي از كاربردهاي اين واژه اين است كه : وصفي كه از ذات "شيء " برخيزد, و نيز ميان اين "شي ء" و ان "صفت" انفكاك و جدائي محال باشد.
  واز جمله صفات فطري در انسان ((حس زيبايي)) , (( حس نيكي)) , ((حس راستي)) و((حس خداجوئي)) است و "حس خداجويي" همان چيزيست كه علوم مختلف ,با تعبيرهائي از قبيل :
  فطرت مذهبي ,حس مذهبي ,بعد مذهبي ,شعور باطن ,شعور مذهبي, حس عرفاني, كيفيت قدسي ,حس نوراني, غريزه مذهبي ,فطرت دل و بعد چهارم روح و ... مورد بحث وبررسي قرار ميگيرد ! 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  822 پست
  حضور
  90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  5  چگونگي فطرت

  اگر تمام معلومات واندوخته هاي ذهني بشر, از وي سلب شود و هرانچه را كه فرا گرفته است, فراموش كند ,يك "حقيقت" در وي ثابت خواهد ماند و ان اينكه :
  شعله هاي عشق به خدا از اعماق جانش زبانه ميكشد
  چرا كه :
  انسان بيك حقيقتي ,دلبستگي دارد و احساس گرايش بسوي "چيزي" ميكند كه : تناسبي با انچه ديده ,شنيده, چشيده ,بوئيده و لمس كرده ندارد و همين "چيز خود," مطلوب بالذات" اوست !
  بقول شاعر :
  عرضه كردم دو جهان بر دل كار افتاده!
  بجز از عشق تو باقي همه فاني دانست!


  *طبيعت,غريزه,فطرت:

  طبيعت ,همان خواص واثار عمومي عناصر است كه انرا بسوي تركيبات و خواص ديگر و متكامل تر, به پيش ميراند!
  و ماده ,خود, اسب راهواري است براي طبيعت.!
  وقتي كه اين سير تكامل ماده بسر حد نهائي خود (حيات حيواني) رسيد ,قوائي شبيه به قواي شعور وادراك در او ظاهر ميشود بنام (غريزه) كه كارش حكيمانه است بدون انكه حيوان خودش بنتايج كارش اگاه باشد و به نظم و غايت اعمالش بينديشدو نيز در كردار و رفتارش, احتياجي به تجربه و تجديد نظر هم ندارد مثل موريانه ,زنبور عسل و و و.
  فطرت بر حسب لغت ,خلقت نخستين, يا شكفتن ,را گويند فطرت در انسان همان نخستين ظهور عقل است.و اولين قدمي كه موجود زنده براي رهايي خود از حكومت "طبيعت" و "غريزه" بر ميدارد انست كه خود را بعقل استعدادي يا فطرت برساند و همين خود, مميز انسان با حيوان است و نيز مبدا همه معلومات و ادراكات ! صفات فطري ,همچون صفات غريزي و طبيعي,قابل انكار نيست, لذا در "آغاز خلقت و حركت عقل", اختلافي مشاهده نميشود و همه اختلافات پس از رشد عقل اكتسابي شروع ميشود ! و اينجا است كه چه بسا اين ائينه پاك بخاطر هواها , رسوخ عقايد شيطاني و و و كدر وسياه ميگردد و به ظلمتكده اوهام و ظهور شاخه هاي عادات باطل و خوهاي ناپسند مبدل ميگردد! (فلسفه ظهور پيامبران , درين جا شكل مي يابد كه انان مامورند, تا كه انسان را به بهشت ادراكات لطيف فطري و پاي بندي به نداهاي ان ,فرا خوانند و دل ,را از زنگار عادات مكتسب از محيط ,تربيت هاي نا شايست و ايدئولوژيهاي خرافي و غلط و... پاك گردانند!) 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  822 پست
  حضور
  90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  5  طرق شناخت فطرت

  از سه راه ميتوان بوجود "فطرت مذهبي" در انسان پي برد

  1-از طريق ازمايشها و تجربه هاي مخصوصي كه بتوان در خود اين مطلب را پي گرفت و انرا براي خود ثابت كرد !
  2-توجه به افكار انديشمندان و صاحبنظران ,و استفاده از تحقيقات و مطالعات انان ( اعم از روانكاوان ,روانشناسات ,جامعه ,فلاسفه ووو)
  3-توجه به موارد اضطراري در زندگي انسان و نگرش به جلوه گاههاي حساس "فطرت"


  *نظر مخالفين:

  1- نيروها و فعاليت هاي غريزي و رواني و مغزي بوسيله علوم گوناگون مشخص شده است و ميان اين نيروها حقيقتي بنام "فطرت" وجود ندارد!
  2-ضرورت تحولات و دگرگونيها در همه ابعاد بدن, با فطرت ناسازگار است.
  3- وجود اختلافات در انديشه ها و رفتارهاي فردي و اجتماعي انسانها عامل مشتركي را بنام "فطرت" نفي ميكند ... (1) (اينها ادله ايست كه مخالفان فطرت در انسان بدانها تمسك ميجويند!

  و با اندك تاملي ميتوان به بي پايگي اين دليل ها پي برد.

  ............
  1-تفسير نهج البلاغه از جعفري ج 1 ص 140 .


  ادامه دارد...

  ویرایش توسط az4deh : ۱۳۸۹/۰۷/۰۲ در ساعت ۲۲:۰۴


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  822 پست
  حضور
  90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  5  روانشناسي و فطرت  در ميان روانشناسان و روانكاوان قديم كمتر كسي را مي توان يافت كه "بعد مذهبي "را يكي از ابعاد مستقل روح انسان ,به حساب نياورده باشند واما در روانشناسي و روانكاوي جديد, تنها "فرويد"(1) روانكاو معروف سوئدي و عده اي از پيروان او هستند كه گرايش هاي مذهبي را از تجليات ((غرائز جنسي تصعيد شده )) و يا اثر ترس, به حساب اورده اند و اين نظريه را برسم يك تئوري علمي در مطالعات و تحقيقات خود, تعقيب نموده اند !


  لكن تجزيه تحليلهاي عميقتر و جالبتريكه توسط روانكاوان برجسته بعد از "فرويد" و از جلمه : شاگردان وي, بعمل امده است بي پايگي نظريه او را ثابت نموده است!  "كوونتام" محقق و روانشناس معاصر ميگويد:


  روانشناسي بوسيله جستجو در روان نا اگاه بشر كه توسط ((فرويد)) شروع و به كمك "ادلر" و "يونگ" ادامه يافت, در اعماق روح انسان به عالم تازه اي از قواي مستور و انحاء درك و معرفت راي عقيل, رسيده است كه ميتواند يكي از كليدهاي حل معماي "حس ديني" شود!


  دقت كنيد: وي در ادامه گفتارش ميگويد:


  ((هم اكنون يك جريان فكري وجود دارد كه روز بروز متفكران بيشتري از مكتبهاي مختلف را در زمينه "مذهب"معتقد ميسازد كه "حس مذهبي" يكي از عناصر ثابت و طبيعي روح انسان است ...بعضي از متفكران پا را از اين فراتر نهاده اند و معتقدند كه:

  اين حس نه تنها ,زائيده نيازمنديهاي زندگي يا نارسائيهاي فكر بشر نيست ,بلكه علاوه بر استقلال و اصالت, بر ساير احساسات سه گانه (حس راستي ,حس زيبائي و حس نيكي )سايه انداخته و شايد ريشه اصلي انها را تشكيل دهد))(1) !

  همو نيز در كتاب نيايش خود مينويسد:

  ((نيايش كردن (عشق ورزيدن و پرستيدن )همچون غذا خوردن يكي از نيازهاي اساسي است كه از عمق جان انسان سر ميكشد و روحرا در يك حركت تكاملي بطرف ان كانون معنوي عالم وا ميدارد))
  بقول سعدي

  تن ادمي شريف است به جان ادميت
  نه همين لباس زيباست نشان ادميت
  اگر اين درنده خوئي , ز طبيعت بميرد
  همه عمر زنده ماني به روان ادميت
  رسد ادمي بجائي كه به جز خدا نبيند
  بنگر كه تا چه است, مكان ادميت
  و در باره زمان رشد اين "فطرت" (موريس دبس ) روان شناس معروف در كتاب خود, "بلوغ ص194" مي نويسد:


  ((ظاهرا روانشناسان متفقند و همه عقيده دارند كه:بحران دوره بلوغ با يك جهش سريع "احساسات مذهبي" همراه است .... در اين دوره "عشق بخدا " كه در كودكي روابط بسيار نزديكي , با محبت والدين دارد , شديد گشته و از ان جدا ميشود.))


  قال رسول الله (صلي الله عليه و اله و سلم):


  "كل مولود يولد علي الفطره (فطره التوحيد) فابواه يهودانه و ينصرانه و يمجسانه"

  (رسول بزرگوار اسلام , منطق حيات بخش اسلام را در اين باره توضيح ميدهد كه انسان بر فطرت خداجوئي و توحيد افريده شده است و اساسا روان انسان قبل از هر چيز , ميعادگاه نور و نيكيها است شر و شيطنت در وي ريشه ذاتي ندارد . ادمي با فطرت اسلامي متولد ميشود و اين پدر و مادر (مربيان)اند كه وي را بانحراف (يهوديگري , نصرائيگري مجوسيگري و ..)ميكشانند !)
  ...........................
  1-مذهب و ضد مذهب ص7 (نقل از كيهان سال ...)
  فطرت مذهبي از ديدگاه علم و فلسفه (سيد محمد شفيعي)اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود