صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جنگهای صلیبی

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جنگهای صلیبی

با سلام و درود.
    در مورد جنگهای صلیبی زیاد شنیدیم و گفتیم,حالا و در این سرنگار میخواهیم ببینیم که:

-علل ریشه ای و زمینه های اجتماعی این جنگها چه بود؟

كارشناس بحث : پاسخگوي اعتقادي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۶/۳۱ در ساعت ۰۹:۰۳
    ای مالک!
    هرگز مگو که من مامورم و معذور و هرگز مگو که به من دستور داده اند,از خشم ملت بترس که نمونه ای از خشم خداوند است,از اجتماعات عمومی جلوگیری مکن,و بدان که از کشور ویران کسی خراج نمیگیرد.(امام علی ع)

2.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام خدمت همه دوستان
    انگیزه و عوامل فراوانی در بوجود آمدن جنگهای صلیبی وجود دارد، در كتاب تمدّن اسلام و عرب، حدود 27 صفحه درباره جنگهاى صليبى نگاشته شده است و خلاصه آن چنين است:

پس از آن كه بيت المقدس در زمان عمر به دست مسلمانان فتح شد و از دست مسيحيان بيرون آمد، مسيحيان گاه و بيگاه به زيارت بيت المقدّس مى‏آمدند تا زمان هارون الرشيد كه كاروانهايى بزرگ از مسيحيان آزادانه بدان جا سفر مى‏كردند. علّت آن بود كه ميان هارون الرشيد كه و شارلمان، روابط حسنه برقرار شده بود. سپس، اندك اندك شام به تصرف تركمانان در آمد و مسلمانان از دست آنان در آزار افتادند. مسيحيان به حساب گذشته، آزادانه مى‏خواستندبه بيت المقدس در آيند، ولى تركمانان مانع مى‏شدند و مى‏گفتند بايد اجازه بگيريد و با خوارى و زبونى زيارت كنيد وبه وطن خود باز گرديد. مسيحيان از اين كار ناراحت بودند. در اين ميان شخصى به نام «پير»، كه بسيار پست بود برخى او راديوانه مى‏دانند، تصميم گرفت با مسلمانان بجنگد. اين ماجرا در حدود قرن يازدهم ميلادى روى داد. جمعيتى بسيار در حدود يك ميليون و سيصد هزار نفر براى جنگ با مسلمانان هم سوگند شدند و مانند سيل به سوى شرق سرازير گشتند. اين نخستين جنگ بود و پس از آن هفت بار ديگر جنگ در گرفت كه آنها را جنگهاى صليبى مى‏نامند و در حدود دويست سال طول كشيد و سرانجام مسيحيان با يك ميليون تلفات بيت المقدس را گشودند پس از چند سال، مسلمانان بيت المقدّس را از مسيحيان باز گرفتند و ديگر مسيحيان نتوانستند آن جا را باز پس گيرند.
    قلم از نوشتن جناياتى كه مسيحيان به مسلمانان روا كردند، شرم دارد. «روبرت» راهب مسيحى، درباره جنايات صليبيان در شهر «مارا»، كه خود به چشم ديده است، چنين مى‏نويسد:
    سپاهيان ما درگذرها و ميدانها و پشت مابمها در گشت و حركت بودند و مانند شير ماده‏راى كه توله‏راش را ربوده‏راند، از قتل عام لذّت مى‏بردند. كودكان را پاره پاره مى‏كردند و جوان و پير را در يك رديف از دم شمشير مى‏گذرانيدند و هيچ كس را باقى نمى‏گذاشتند و براى اين كه به كار خويش شتاب دهند، چندين نفر را با يك ريسمان به دار مى‏آويختند. من از ديدن اين كارها در شگفت بودم كه اين جماعت با اين كه شمارشان بسى بيشتراست و بسيارى از آنان مسلح‏راند، چرا بدون هيچ دفاعى، جان خود را در كف گذاشته، به قربانگاه حاضر مى‏شوند. سپاهيان ما هر چه را مى‏يافتند، بى‏ردرنگ مى‏ربودند، شكم مردگاه را مى‏دريدند و پول و جواهراتشان را از لباسهايشان بيرون مى‏آوردند. امان از حرص و طمع در كوچه‏رهاى شهر نهرهاى خون جارى بود و از چهار سو، لاشه‏رهاى كشتگان روى هم انباشته و سربازان روى آنها مى‏گذشتند. سرانجام «بوآمون» تمام كسانى را كه در صحن قصر گردآورده بود، احضار كرد و زنان و مردان پير و بيمار را از دم شمشير گذرانيد و ديگران را، كه جوان و توانمند بودند، براى فروش به بازار انطاكيه فرستاد. اين قتل عام در روز يكشنبه، دوازدهم دسامبر روى داد، ولى چون تمام آنان را نمى‏توانستند در يك روز بكشند، ناچار باقيمانده را روز دوم به قتل رسانيدند. اين كه اقوام شرقى، كه در آن زمان بسيار بافضيلت و شايسته بودند، درباره چنين دشمنى چه در ذهن داشتند، تصورش چندان مشكل نيست، چنانكه مى‏بينيم تاريخ آنان پر است از تنفّرى ژرف از صليبيان و درباره همينان است كه سعدى شيرازى مى‏گويد: «نشايد كه نامش نهند آدمى». در ضمن بدانيد كه تاريخ گواه است براين كه مسلمانان به هنگام فتح بيت المقدس هيچ گاه دست خويش به جنايت نيالودند و به ويژه با اسيران جنگى با مهربانى و مدارا رفتار مى‏كردند.
    به نقل از سايت تبيان

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی نمایش پست
    مسيحيان به حساب گذشته، آزادانه مى‏خواستندبه بيت المقدس در آيند، ولى تركمانان مانع مى‏شدند و مى‏گفتند بايد اجازه بگيريد و با خوارى و زبونى زيارت كنيد وبه وطن خود باز گرديد. مسيحيان از اين كار ناراحت بودند.
    سلام و درود بر سید عزیز!!!
    ولی فکر نمیکنم که علت این جنگها فقط جلوگیری از زیارت باشد.
    همانطور که میدانیم,اروپا در آنزمان در حال سپری کردن دوران تاریکی خویش بود و مردم گسسته از کلیسا میل و رغبت چندانی به سران کلیسا نشان نمیدادند,چه برسد که بخواهند برای زیارتگاهی قیام کنند!
    هر چند میدانیم که اربابان کلیسای تحت نفوذ برخی از افراد نقش اصلی را در تحریک مردم داشتند,اما این تحریک,نوعی جنگ اعتقادی بود که کشیشان راه انداختند و به بهانه باز پس گرفتن بیت المقدس آنرا علم نمودند.
    ویرایش توسط Angel1943 : ۱۳۸۹/۰۶/۳۱ در ساعت ۰۹:۳۵ دلیل: به فرموده یک دوست!
    ای مالک!
    هرگز مگو که من مامورم و معذور و هرگز مگو که به من دستور داده اند,از خشم ملت بترس که نمونه ای از خشم خداوند است,از اجتماعات عمومی جلوگیری مکن,و بدان که از کشور ویران کسی خراج نمیگیرد.(امام علی ع)

5. تشکر

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط angel1943 نمایش پست
    فکر نمیکنم که علت این جنگها فقط جلوگیری از زیارت باشد

کسی ادعا نکرده که علت این جنگها فقط زیارت بوده است، چراکه اشاره شد:
    نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی نمایش پست
    عوامل فراوانی در بوجود آمدن جنگهای صلیبی وجود دارد

انشاء الله بزودی عوامل بیشتری را بررسی خواهیم کرد.
    موفق باشید

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

7. تشکر

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر بنده دو دلیل عمده را میتوان برای این جنگها برشمرد:
    1-عقده سران کلیسا از پیشرفتها و علوم رو به کمال مسلمانان در آنزمان
    2-نفوذ همان برخی از افراد در شالوده حکمرانی کلیسا
    ای مالک!

9. تشکرها 2

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در مورد این جنگ از مسلمانان بپرسیم میگن مسلمانان حق داشتن ، از مسیحیان بپرسیم میگن مسیحیا ... یقینا سایت تبیان هم وضعیتش مشخصه .. پیشنهاد میکنم به منابع بی طرف مراجعه کنید
    ویرایش توسط Enerji : ۱۳۸۹/۰۶/۳۱ در ساعت ۱۰:۴۲
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

11. تشکر

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط enerji نمایش پست
    در مورد این جنگ
    بهتر است که بگویید این جنگها,چون جنگهای صلیبی شامل پیکارهای هشت یا نه گانه مسیحیان و مسلمانان میباشد.
    نقل قول نوشته اصلی توسط enerji نمایش پست
    از مسلمانان بپرسیم میگن مسلمانان حق داشتن ، از مسیحیان بپرسیم میگن مسیحیا
    بحث ما بر سر برحق بودن چه کسی یا چه کسانی نیست.میخواهیم عوامل نهان و آشکار ایجاد را مورد بررسی قرار دهیم تا شاید بعد از این مرحله بتوانیم به قضاوت بپردازیم.

با تشکر از شرکت شما در این تایپیک
    ای مالک!

13. تشکر

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بحث ما بر سر برحق بودن چه کسی یا چه کسانی نیست.میخواهیم عوامل نهان و آشکار ایجاد را مورد بررسی قرار دهیم تا شاید بعد از این مرحله بتوانیم به قضاوت بپردازیم.
    حق داشتن ، فقط تشبیه ای بود که من برای قضاوت جانب دارانه کردم .
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

15. تشکر

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط angel1943 نمایش پست
    به نظر بنده دو دلیل عمده را میتوان برای این جنگها برشمرد:
    1-عقده سران کلیسا از پیشرفتها و علوم رو به کمال مسلمانان در آنزمان
    2-نفوذ همان برخی از افراد در شالوده حکمرانی کلیسا
    با سلام و درود.
    حال میخواهیم کمی به بررسی این عوامل بپردازیم:
    دوران طلایی اسلام(قرون 5/6/7/..10)اوج شکوفایی نوابغ اسلامی بود.
    نوابغی که با تکیه بر روح ایمانیی خویش به تدریس و تحصیل انواع مختلف علوم پرداخته و پله های ترقی را یکی یکی طی میکردند.
    دانشمندانی مانند:ابن سینا/حیان و...
    در این بین کلیسای مسیحی که به دلیل دوری مردم از دین بسیار ضعیف گشته بود,به حربه ای برای متحد کردن پیروان خویش متوسل گردید که نتیجه این اقدام,آغاز جنگهای صلیبی است.
    کلیسا برای دور هم جمع کردن پیروان خویش به دشمنتراشی و اوهام روی آورد.
    با استفاده از مظلوم نمایی,توانست احساسات مردم را تحریک نموده و آنان را برای جنگ آماده سازد.
    -دستور به بازپس گرفتن بیت المقدس به عنوان ارض موعود
    -مظلوم نمایی با استفاده از احساسات رو به زوال گذاشته مسیحیان
    ای مالک!

17. تشکر

نوشته
    363
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چندجایی خوانده ام که پدران بر حق فراماسونری امروزی و فرزندان خلف جادوگران فرعونی دیروزی از عوامل تحریک کننده کشیشان مسیحی بودند در به راه انداختن این جنگها.
    ولی به عقیده من تفکر ماسونی چندان در آن سالها(1097م) رواج نداشته که بخواهد بر کلیسا تاثیر بگذارد و آن را تحریک به جنگ بکند.آن هم جنگ با قومی که در آن برهه تقریبا قدرت اول به حساب می آمد.
    از عوامل پیروزی مسیحیان در جنگهای اول و دوم میتوان به چند مورد اشاره نمود:
    -اشتغال بیش از اندازه مسلمانان به علم و اغفال از دفاع در برابر بیگانگان
    -پیش قراولی نورمنهای شمالی اروپا در ارتش کلیسا که هیچ چیزی به جز جنگ و خونریزی نمیدانستند.
    ای مالک!

19. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری