جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پدافند غیرعامل جنگ نرم

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  245 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پدافند غیرعامل جنگ نرم
  در جنگ سخت هر اقدام غیر مسلحانه‌ای که موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان های کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن گردد، پدافند غیرعامل خوانده می شود. به بیان ساده‌تر پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که انجام می شود تا در صورت بروز جنگ، خسارات احتمالی به حداقل میزان خود برسد. هدف از اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل كاستن از آسیب‌پذیری نیروی انسانی و مستحدثات و تجهیزات حیاتی و حساس و مهم كشور علیرغم حملات خصمانه و مخرب دشمن و استمرار فعالیت‌ها و خدمات زیر بنایی و تامین نیازهای حیاتی و تداوم اداره كشور در شرایط بحرانی ناشی از جنگ است.

  هم اکنون جنگ نرم به عنوان آلترنانیو واقعی جنگهای کلاسیک و نظامی مورد استفاده کشورها و دول متخاصم قرار می گیرد. نمونه اخیر جنگ را می توان در سطح گسترده در فتنه پس از انتخابات جستجو کرد. جنگ نرم کلیه مولفه های یک جنگ تمام عیار را برای شکست دادن دشمن داراست. ماهواره ها، سایتهای ضد اتقلابی، تحلیلهای سیاسی هراس انگیز و قطعنامه ها ابزار جنگی دشمن هستند. پدافند عامل این ابزار نیز ماهواره ها، و سایتهای خودی و حتی بعضی امور فنی مانند ارسال پارازیت و مقابله با سایتهای مخرب و دروغ پرداز است.

  عوارض و پیامدهای جنگ سخت در شکل تلفات جانی و مالی و از بین رفتن سرمایه های ملی قابل مشاهده است. برخلاف جنگ سخت، عوارض جنگ نرم عمدتا با چشم قابل مشاهده نیست. جنگ نرم روی باورهای عمومی هدف گذاری می کند. متاسفانه این عوارض حتی پس از فروکش کردن جنگ نرم در افکار عمومی باقی می ماند. در صورتی که توجهی جدی به این عوارض صورت نگیرد، ممکن است در آینده زمینه ساز فتنه و یا جنگ نرم دیگری شود.

  پدافند غیرعامل جنگ نرم به مسائلی می پردازد که موجب کاهش صدمات و شکافها در باورهای نیک افراد جامعه در حین جنگ و پس از آن شود. این پدافند میزان تاثیر گذاری حملات نرم را کاهش داده و قدرت بازپروری افکار را در مدت کوتاهی پس از آن افزایش می دهد.


  تفاوت پدافند عامل و پدافند غیر عامل جنگ نرم
  پدافند عامل مسئول اجرای عملیات بازدارنده بر ضدحملات دشمن است. روی پدافند عامل به سمت دشمن قرار دارد. در جنگ نرم دشمن با ابزارهایی مانند ماهواره ها، فضای مجازی، اعتصابات و شایعه سازی و امثال آن ضربت خود را وارد می کند. پدافند عامل وظیفه دارد از اصابت هر یک از حملات به نیروهای خودی جلوگیری نموده و یا عامل حمله کننده را نابود نماید . مثلا ارسال پارازیت روی فرکانس ماهواره ها، فیلتر کردن سایتهای مخرب و یا مقابله با شورشها و اعتصابات براندازنده از موارد پدافند عامل جنگ نرم است. تخریب مسجد ضرار با دستور خداوند متعال در قرآن و توسط پیامبر گرامی اسلام یک مورد از پدافند عامل جنگ نرم است.

  پدافند عامل قادر به دفع همه حملات نیست. در مواقعی حملات به هدف اصابت کرده و ایجاد تلفات می کند. مثلا ماهواره های دشمن بدون مانع مشغول شایعه پراکنی و ارسال اخبار نادرست هستند. در این شرایط پدافند غیرعامل برای کاهش تلفات نیروهای غیر رزمی و حفاظت از افکار عمومی موضوعیت پیدا می کند. مثلا اطلاع رسانی بموقع و درست به مردم و روشنگری خواص می تواند از میزان تاثیر بمباران فرهنگی و خبری دشمن در جنگ نرم جلوگیری کند.
  ......
  سعید معصومی

  سوالي مانده در جانم جوابي هم نمي‌يابم


  كجاي درگهت هستم بگو جانم كه بي‌تابم
  جوابش را نمي‌خواهم كه از روز ازل ديدم

  ز دم‌هاي تو پر هستم به اين انديشه مي‌مانم


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  245 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  تفاوت پدافند غیرعامل جنگ نرم و فرهنگ سازی
  آنچه مسلم است هر دوی پدافند غیرعامل جنگ نرم و فرهنگ سازی، در حوزه افکار، باورها و اندیشه های مردم فعالیت می کنند. اگرچه شباهتهایی در روشها و محتوای آنها وجود دارد، ولی از لحاظ کارکرد اجرایی با یکدیگر متفاوت هستند. در ذیل به این تفاوتها اشاره می کنیم:

  1.در فرهنگ سازی به اهداف دراز مدت فرهنگی و زیر ساختهای ذهنی و باورهای مردم پرداخته می شود که یک امر دراز مدت و تدریجی است. ولی پدافند غیر عامل برای امور فرهنگی سریع الانتقال و برای بازسازی سریع اندیشه های آسیب دیده پس از جنگ نرم برای حفظ بدنه فرهنگی جامعه است. در هنگامه تشدید جنگ نرم فرصتی برای فرهنگ سازی نیست و فقط می بایستی سریعا جلوی خنثی شدن فکری نیروهای خودی و عناصر ضعیفتر گرفته شود.

  2.در فرهنگ سازی اختلاف سلیقه ها و نوع برداشتهای متفاوت از اوضاع مجاز است. در این حالت مردم با تعاطی و مراودات فرهنگی و با داشتن سلیقه های متفاوت در کنار یکدیگر زندگی می کنند. جنگ نرم در صدد تبدیل اختلاف سلیقه ها به دشمنی و معارضه است. پدافند غیرعامل وظیفه دارد شکافهای ایجاد شده در بین مردم را بسرعت، حتی موقتی، بازسازی کرده و آنها را از هم گسیختگی نجات دهد.

  3.وظایف پدافند غیرعامل جنگ نرم موقتی و حتی غیرعادی است. هدف آن است که جلوی تخریب و تلفات بزرگتر گرفته شود. این همانند آن است که در هنگام وقوع سیل، مردم برای حفاظت از خانه خود که بیشترین اهمیت دارد، حاضرند وسایل منزل را در مقابل در قرار داده تا از ورود سیل جلوگیری کرده و خانه را از تخریب نجات دهند. در این شرایط قربانی کردن بعضی امور دارای اهمیت کمتر مجاز است. به عنوان مثال کنترل اطلاع رسانی از این موارد است. این در حالی است که در فرهنگ سازی، که یک امر دائمی و پایدار است، هیچ چیز فدای چیز دیگر نمی شود.

  4.در فرهنگ سازی تربیت برای علم اولویت دارد. اصولا هدف از فرهنگ سازی تربیت و پرورش رفتار و روش زندگی مردم بر اساس آموزه های دینی و جامعه مدنی است. ولی در پدافند غیر عامل، علم، و یا به عبارت دیگر اطلاع رسانی به موقع، نسبت به تربیت اولویت دارد. در جنگ نرم فرصتی برای تربیت نیست، بلکه فقط باید با اطلاع رسانی صحیح نقاط خطر را به مردم گوشزد کرد که آماده حوادث پیش رو باشند.

  5.آماده سازی پدافند غیرعامل جنگ نرم نیازمند فرهنگ سازی است. مثلا مقاوم سازی افکار عمومی یک کار درازمدت فرهنگی است. در شرایط فتنه و جنگ نرم، افکار مقاوم به عنوان سپر محافظ عمل کرده و ضربات فرهنگی را دفع می کند.

  مردم می بایستی نسبت به این تفاوتها توجیه شوند. آنها باید بدانند شرایط در زمان جنگ نرم و شرایط عادی متفاوت است. در صورتی که این توجیه صورت نگیرد امکان دارد برداشتهای نادرستی صورت گیرد که جنبه تخریبی داشته باشد. آنها باید بدانند اوضاع در جنگ نرم از لحاظ فرهنگی، پرفشار بوده و روشها با زمان عادی تفاوت دارد. این آمادگی آنها را از شوک مضاعف بازمی دارد.

  سوالي مانده در جانم جوابي هم نمي‌يابم


  كجاي درگهت هستم بگو جانم كه بي‌تابم
  جوابش را نمي‌خواهم كه از روز ازل ديدم

  ز دم‌هاي تو پر هستم به اين انديشه مي‌مانم


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  245 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  ضرورت اعلام حالت اضطراری جنگ نرم به مردم
  در جنگ سخت بمباران شهرها و احساس ناامنی به وضوح قابل لمس است. مردم هم بطور طبیعی برای حفاظت از خود هشدارهای امنیتی را جدی گرفته و خود را برای حالت جنگی آماده می کنند.

  ولی جنگ نرم حالتی خزنده، فریبکارانه و غیر شفاف دارد. بسیاری از مردم قادر به درک شرایط جنگ نرم نیستند. فقط افراد بصیر و مطلعین می توانند وقوع جنگ نرم را حتی قبل از وقوع یپش بینی نمایند.

  مردم می بایستی از وقوع جنگ نرم باخبر شده و خود را برای آن آماده کنند. در این اعلام نباید آرامش مردم بهم خورده و باعث ترس و دلهره شود. در این راه، ضمن تقویت روحیه مردم، انجام امور زیر لازم است:

  1.علائم و نشانه های حمله فرهنگی برای مردم توضیح داده شود.

  2.نقاط آسیب پذیر شناسایی شوند.

  3.ویژگیهای عوامل داخلی دشمن تبیین شود.

  4.پناهگاههای جنگ نرم مانند خواص، روحانیون، مساجد، دانشگاه، مدرسه، بسیج، روزنامه ها، سایتهای اینترنتی، صدا و سیما و حتی خانواده نیز حالت جنگی گرفته تا در صورت لزوم به یاری افراد آسیب دیده بشتابند.

  شناخت نقاط ضربه پذیر فرهنگی و اهداف دشمن برای برنامه ریزی پدافند غیرعامل
  مسلح کردن جامعه به پدافند غیر عامل جنگ نرم نیازمند شناخت نقاط ضعف و نقاطی است دشمن آنها را مورد هدف قرار می دهد. پس از شناساسی اهداف دشمن می بایستی نسبت به مقاوم سازی آنها اقدام کرد. در حال حاضر اهداف دشمن در جنگ نرم در امور زیر خلاصه می شود:

  1.سست کردن باورهای دینی و انقلابی مردم.

  2.پشیمان کردن مردم از انقلاب

  3.تبلیغ و ننگ زدایی از سازش با استکبار

  4.عادی سازی خودفروختگی سیاسی

  5.تبلیغ مصرفگرایی و تجمل پرستی

  6.القای ترس و خودباختگی و تبلیغ ضرورت تسلیم و عقب نشینی در مقابل دشمن

  7.القای بی اعتمادی مردم به مسئولین

  8.ترساندن از تحریم و انزوای جهانی ایران

  9.بزرگنمایی اشکالات کوچک و کوچک نمایی موفقیتهای نظام

  10. القای وجود بحران در جامعه

  سوالي مانده در جانم جوابي هم نمي‌يابم


  كجاي درگهت هستم بگو جانم كه بي‌تابم
  جوابش را نمي‌خواهم كه از روز ازل ديدم

  ز دم‌هاي تو پر هستم به اين انديشه مي‌مانم


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  245 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  نظام در فتنه 88 به پیروزی رسید. آخرین خاکریزهای دشمن در 9 دی و 22 بهمن 88 فتح گردید. اما به تحقیق باید گفت آنچه فتنه 88 را تا این اندازه بزرگ کرد، ضعف ما در پدافند غیرعامل بود. فتنه 88 آنقدر سریع و غافلگیر کننده بود که تا مدتها افراد را از درک شرایط و پشت پرده ناتوان ساخت. نمونه این وضعیت را در زمان غصب خلافت امیرالمومنین در ماجرای سقیفه دیدیم که چگونه نور ولایت علی در غوغای عناصر خوش ظاهر به جایی نرسید تا آنکه پس از 25 سال قدر علی دوباره شناخته شد. درست است که علی بالاخره پس از سالها به قدرت رسید ولی متاسفانه آثار سوء رفتار خلفای پیشین در رفتار و اذهان مردم باقی مانده بود. این رسوبات دوران گذشته باعث شد تا خط امامت و ولایت از جامعه اسلامی دور شود.

  پدافند غیر عامل جنگ نرم، مردم را همیشه آماده نگاه می دارد. این آمادگی فکری مردم باعث میشود در صورت بروز جنگ نرم براحتی بازی نخورند و با صبر و اندیشه راهی را که کمترین خسارت را داشته باشد برگزینند. روشهای پدافند غیر عامل جنگ نرم می بایستی تضمین کننده موارد زیر باشد:

  1.اطلاع رسانی بموقع برای ایجاد آمادگی دائمی در مردم

  2.جلب اعتماد عمومی به منابع اطلاع رسانی داخلی

  3.تمرکز زدایی و توزیع مراکز اطلاع رسانی برای ارائه کمکهای اولیه جنگ نرم

  4.مقاوم سازی فکری مردم برای کاهش خسارات جنگ نرم

  5.ایجاد سوء ظن دائمی نسبت به دشمن

  6.تقویت اعتماد به نفس مردم به داشته های فرهنگی و ملی خود

  7.تقویت مسئولیت پذیری نسبت به سرنوشت کشور

  موارد فوق روشهای پدافند غیرعامل است. هریک از این روشها نیازمند ابزاری است که بتوان بوسیله آنها این روشها را بکار گرفت. در اینجا به هریک از موارد فوق اشاره و راه حل و ابزارهای هر یک را بر می شماریم.

  اطلاع رسانی بموقع برای ایجاد آمادگی دائمی در مردم
  اگر مردم برای حوادث آماده باشند هیچگاه گرفتار شبیخون نمی شوند. غافلگیر شدن همیشه تلفات را افزایش می دهد. لذا یکی از اصول پدافند غیرعامل جنگ نرم ایجاد آمادگی فکری برای کاهش تلفات ناشی از شبیخون جنگ نرم است. شبیخون جنگ نرم به معنای آن است که فردی به یکباره احساس شکست نماید. مثلا انتخابات 88 با شرکت 85 درصد مردم یک پیروزی بزرگ برای نظام به شمار می رود. بناگاه گروهی با اعلام تقلب در شب انتخابات، خواستار ابطال آن را می شوند. این یعنی القای احساس شکست در ملت بلافاصله پس از یک احساس پیروزی بزرگ.

  عوامل داخلی فتنه با کمک حامیان خارجی تدارک یک شبیخون جنگ نرم را دیده بودند. شوک وارد شده ناشی از این شبیخون باعث گردید روز 25 خرداد افرادی بدون دیدن عوامل پشت پرده به راه پیمایی علیه انتخابات بپردازند. این شوک بزرگ بسیاری از خواص را نیز در بر گرفت و آنها نیز تا مدتها با این جریان انحرافی همراهی کردند.

  برای آنکه دوباره دچار اینگونه شبیخونها نشویم، لازم است مردم را در جریان اوضاع قرار دهیم. حاکمیت باید خوشیها و سختیها را با مردم بگذراند. محرم دانستن مردم آنها را از بی تفاوتی در می آورد. بسیاری از پنهان کاریها با استدلال اینکه موجب ضربه به انقلاب و ارکان آن می شود، انصافا توجیهی ندارد. وقتی همه چیز روی دایره باشد و مردم آنها را از اتاق شیشه ای تماشا کنند، آنگاه بسرعت ربط مسائل را تشخیص داده و دچار غافلگیری نمی شوند.

  تجربه در تمام دنیا نشان داده است که ملت از پنهانکاری متنفر است و به محض دیدن پنهانکاری احساس بیگانگی کرده و خود را کنار می کشد. روایتی از ائمه معصومین که می فرماید "الناس عدو ما جهلوا. مردم دشمن چیزی هستند که آن را نمی شناسند." موید این تجربه است. لذا در حکومت داری اسلامی باید اصل بر اطلاع رسانی باشد مگر آنگه ضرر بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. ثابت شده است برای هر پنهانکاری هزینه ای وجود دارد که دیر یا زود باید پرداخت شود. در شبیخون جنگ نرم همین پنهانکاریها در بدترین زمان آشکار می شوند که بیشترین خسارت را به افکار عمومی وارد کرده و باعث تشدید بی اعتمادی شده و خسارت جنگ نرم را افزایش می دهد.

  پدافند غیرعامل اطلاع رسانی عمیق و کامل را برای جلوگیری از غافلگیری و تبدیل شدن اطلاعات به ضد اطلاعات، ضروری می داند. برای این منظور می بایستی منابع اطلاع رسانی را در جبهه خودی افزایش داده و ضریب درستی تحلیل های مردم را بالا ببریم. گسترش مطبوعات و رسانه ها، مناظرات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و حمایت قوه قضائیه از اطلاع رسانی از ضروریات پدافند غیر عامل برای ایجاد آمادگی در مردم برای تحلیل صحیح مسائل است.

  سوالي مانده در جانم جوابي هم نمي‌يابم


  كجاي درگهت هستم بگو جانم كه بي‌تابم
  جوابش را نمي‌خواهم كه از روز ازل ديدم

  ز دم‌هاي تو پر هستم به اين انديشه مي‌مانم


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  245 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  جلب اعتماد عمومی به منابع اطلاع رسانی داخلی
  مهمترین پارامتر برای جذب مخاطب به منابع اطلاع رسانی، ایجاد اعتماد عمومی به آنها است. اعتماد مهمترین نقطه کلیدی در پدافند غیر عامل جنگ نرم است. دشمن برای خنثی سازی منابع خبری نخست از آنها اعتماد زدایی می کند. اگر این مسئله اتفاق بیفتد، هرگونه سرمایه گذاری بی نتیجه خواهد بود. منبع اطلاع رسانی غیرقابل اعتماد مانند طناب پوسیده ای است که کسی با آن به چاه نخواهد رفت. یک منبع اطلاع رسانی قابل اعتماد دارای ویژگیهای زیر است:

  1.حداکثر پوشش نسبت به وقایع داشته باشد. سانسور اعتماد را از بین می برد. اصولا در دنیای کنونی سانسور تقریبا امکان ندارد. شنیدن خبر از کانال دیگر و نشنیدن از کانال خودی مانند سم عمل می کند. در صورت خطرناک بودن خبر می توان در صورت لزوم آنرا با اخبار دیگر تحت الشعاع قرار داد. ولی هیچگاه نباید خبری را که احتمال انتشار آن از منابع دیگر می رود، در منبع خودی سانسور کرد.

  2.گرایش به نیاز مخاطب بیشتر از تامین خواسته حزبی و جناحی باشد.

  3.تحلیل از خبر جدا شود. بدین معنا که حدالامکان از جهت دار کردن خبر خودداری شود. حتی بی طرفی ظاهری هم خوب است.

  4.در شنیدن اخبار، مخاطب همیشه باید خود را در مقام قاضی احساس کند. مخاطب خود می بایست نتیجه گیری کند.

  5. مقابله با مخالفین (حتی دشمنان) حدالامکان غیرمستقیم و مستند باشد.

  تمرکز زدایی و ایجاد مراکز متعدد پناهگاههای فرهنگی برای ارائه سریع کمکهای اولیه جنگ نرم

  همانگونه که گفته شد اطلاع رسانی به موقع بمانند کمکهای اولیه در جنگهای سخت میزان تلفات را را کاهش می دهد. در هنگام نیاز این اطلاع رسانی باید سریع صورت گیرد تا قبل از آنکه موجب بدبینی و تشویش اذهان شود، فرد را به حالت عادی بازگرداند.

  در بحبوحه جنگ صفین یک از سربازان بناگاه به چادر فرماندهی امیرالمومنین آمد و گفت من مردد شده ام. سوالی در مورد توحید دارم. فردی اعتراض کرد که مگر وسط آتش جنگ جای این سوال است. امیرالمومنین فرمود همیشه جای این این سوال است. ما برای پاسخگویی به این سوالات می جنگیم. آنگاه ایشان پاسخ آن سرباز را فرمودند.

  تردید در جبهه خودی قدرت جنگیدن را از سرباز سلب می کند. در صورت عدم پاسخگویی به موقع بسرعت متورم شده و باعث بدبینی شدید می شود. سرعت پاسخگویی به شبهات در جنگ نرم اولا باعث از رفتن تردید می شود. ثانیا از ورود شبهات دیگر جلوگیری می کند.

  تمرکز در اطلاع رسانی اولیه جنگ نرم فقط در مواردی خاص پاسخگوست. مردم مایل نیستند جواب تمامی سوالات خود را فقط از یک کانال دریافت نمایند. به همین دلیل، تمرکز در اطلاع رسانی موجب کاهش تاثیر این کانال می شود. دشمن هم اگر دریابد که حریف فقط یک منبع اطلاع رسانی دارد، آنگاه منتهای سعی خود را در تخریب آن بکار می گیرد. در فتنه 88 بجرات می توان گفت روشنگریهای رهبر معظم انقلاب آتش فتنه را خواباند. یکی از دلایل هجمه بی سابقه دشمنان و جنبش سبز به ولایت فقیه و شخص رهبر انقلاب، همین تاثیر شگرف بیانات ایشان بوده است.
  .........................

  ویرایش توسط asal 98 : ۱۳۸۹/۰۷/۰۵ در ساعت ۱۸:۴۳
  سوالي مانده در جانم جوابي هم نمي‌يابم


  كجاي درگهت هستم بگو جانم كه بي‌تابم
  جوابش را نمي‌خواهم كه از روز ازل ديدم

  ز دم‌هاي تو پر هستم به اين انديشه مي‌مانم


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  109
  مورد تشکر
  245 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  ما باید تنهایی رهبری انقلاب را در اطلاع رسانی یک تهدید تلقی کنیم. فصل الخطاب بودن فرمایشات ایشان از مسئولیت دیگران برای روشنگری کم نمی کند. برای این منظور باید منابع اطلاع رسانی متعددی را آماده کنیم تا در موقع لزوم به کمک رهبر معظم بیایند.

  مراکز پاسخگویی به شبهات می بایستی به صورت غیر متمرکز و توزیع شده باشد تا هر فرد بتواند بنا به مقتضیات خود به آن مراجعه کند. خواص، مساجد، پایگاههای بسیج، مدارس و خانواده ها و سایتهای اینترنتی می توانند کمکهای اولیه فکری را در زمانی کوتاه به افراد مردد بدهند.

  خواص در این میان اهمیت زیادی دارند. خواص بهترین پناهگاه فرهنگی در جنگ نرم هستند. دلیل اهمیت خواص در سرعت تاثیر گفته های آنهاست. مدرسه فرهنگ سازی می کند. ولی نمی تواند به عنوان کمک اولیه جنگ نرم عمل نماید. خانواده نیز به دلیل یکسان بودن فهم اعضا از شرایط موجود نمی تواند پاسخگوی سریع شبهات باشد. مردم به خواص اعتماد دارند. تاثیر سخنان خواص مانند رهبر معظم انقلاب ولی در سطحی پایینتر است. آنها می توانند در اوضاعی که افکار مسموم شده اند و قدرت تحلیل را از دست داده اند و علیرغم داشتن قدرت، نمی دانند حق کدام است، راه درست را به مردم نشان داده و افکار آنها را در زمانی کوتاه بازپروری کنند.

  مقاوم سازی فکری مردم برای کاهش خسارات جنگ نرم
  مقاوم سازی فکری مردم یک از عوامل موثر در کاهش تلفات و خسارات جنگ نرم است. مقاوم سازی فکری بدان معناست که افکار عمومی همیشه سپری به همراه داشته باشد تا از ضربات مصون بماند. سپر فکری باعث می شود که القائات دشمن به باور مردم تبدیل نشود. در بهترین حالت، فکر مقاوم، جوسازی های دشمن را به عنوان سم تلقی کرده و خود را از آن دور نگاه می دارد و یا اجازه رسوب شدن در ذهن و تبدیل شدن به باور را نمی دهد.

  مقاوم سازی فکری یک کار فرهنگی است و باید در یک پروسه دراز مدت پیگیری شود. ولی کاربرد آن به عنوان پدافند غیرعامل در زمان جنگ نرم است. مسئولین فرهنگی می بایستی بتوانند نقاط حمله دشمن را پیش بینی کرده و برای هریک جوابی قانع کننده یافته و سپس آن را به باور عمومی تبدیل نمایند. مردم باید بدانند محل استفاده هریک از این باورها در جنگ نرم کجاست تا بتوانند آنرا بموقع استفاده کرده و از صدمات مصون بمانند.

  کلمات حکیمانه از ائمه معصومین و بزرگان اسلام اگر چه کوتاه هستند ولی کلیدی طلایی برای زمانهایی هستند که می توانند اثر معجزه آسایی داشته باشند. مسئولین فرهنگی پس از شناسایی و آموزش نقاط حمله فرهنگی و آثار آنها و روش مقابله آنها، می بایستی یک جمله کلیدی به عنوان کد برای هریک قرار دهند تا در مواقع لزوم با ذکر آن جمله ساده، مردم بتوانند اوضاع را بسرعت تشخیص داده و وظایف خود را انجام دهند. این همانند کاربرد ضرب المثلها است که یک جمله انسان را از تکرار گفتاری مشروح بی نیاز می کند.

  نتیجتا پیشنهاد می شود برای مقاوم سازی فکری، کلمات و ضرب المثلهای جدیدی رایج شود که با بکار بردن آنها به عنوان پدافند غیرعامل بخشی از آسیبهای فکری جنگ نرم را برطرف شود.

  سوالي مانده در جانم جوابي هم نمي‌يابم


  كجاي درگهت هستم بگو جانم كه بي‌تابم
  جوابش را نمي‌خواهم كه از روز ازل ديدم

  ز دم‌هاي تو پر هستم به اين انديشه مي‌مانم


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  1,468
  مورد تشکر
  2,495 پست
  حضور
  6 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام

  قبل ازهر چیزو هرکس سیاستمداران، رسانه های گروهی و اقشار مختلف بویژه فرهنگیانِ یک جامعه باید جنگ نرم را باور کنند وجدی بگیرند؛ این کار نیاز به آگاهسازی همه جانبه ومستمر دارد.

  اگر خاطر مبارکتان باش رهبر انقلاب پیش از این از آن با عنوان شبیخون فرهنگی یاد میکردند وفریاد می زدند که متأسفانه برخی ازسران یا شخصیتهائی که خواسته یا نا خواسته در هجمه ی اخیر(جنگ نرم ) بازی خوردند یا به دام افتادند درآن موقع دارای مقام ومسؤلیتی بودند.


  یاعلی گفتیم و عشق آغاز شد
  بغض چندین ساله ی ما باز شد


  .....

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  1,468
  مورد تشکر
  2,495 پست
  حضور
  6 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط habib12 نمایش پست
  سلام

  قبل ازهر چیزو هرکس سیاستمداران، رسانه های گروهی و اقشار مختلف بویژه فرهنگیانِ یک جامعه باید جنگ نرم را باور کنند وجدی بگیرند؛ این کار نیاز به آگاهسازی همه جانبه ومستمر دارد.

  اگر خاطر مبارکتان باش رهبر انقلاب پیش از این از آن با عنوان شبیخون فرهنگی یاد میکردند وفریاد می زدند که متأسفانه برخی ازسران یا شخصیتهائی که خواسته یا نا خواسته در هجمه ی اخیر(جنگ نرم ) بازی خوردند یا به دام افتادند درآن موقع دارای مقام ومسؤلیتی بودند.

  جنگ نرم قلدران را درجهان باورکنید
  این کمینِ ناکسان با صد کمان باور کنید

  چنگ ودندانِ نهانِ دشمنِ دیروزِ ما
  می فشارد درگلومان استخوان باورکنید

  درد دلهای «علی» را بَعدِ قرنی بشنوید
  حجّتِ حق باشد ایشان همچنان باورکنید

  اَینَ عمّار، اَینَ عمّارِ ولیِّ این زمان
  یادگارو یادِ یارِ مهربان باورکنید

  با شما هستم خواص ویاورانِ انقلاب
  دشمنِ دانا زند زخمِ زبان باور کنید

  رؤیتِ ماهِ صیام وروزه خواری تابه کی
  سرزده ازمأذنه بانگِ اذان باورکنید

  این سکوتِ سردِ معنی دارتان رابشکنید
  ازنگفتنها وگفتنهایِ آن باورکنید

  مصلحت اندیشیِ بی موردوخاکستری،
  می دهدصدها نشان ازبی نشان باورکنید

  با دوپهلو گفتن وپاشیدنِ گردوغبار
  تارگردد دیده ی پیروجوان باورکنید

  خطِّ مشیِ وحدتِ روحِ خدا، یادآورید
  شک کنید اینک چو«یانکی[1]» داداَمان، باورکنید

  دشمن ازهرسوبراتان کف زند اُف برشما
  با شما بازی کند صدها پلان2 باورکنید

  خوابهای توطئه،همچون، سقیفه، دیده اند
  غافلانِ ابنِ فلانِ ابنِ فلان باورکنید

  ازخرشیطان فرود آئید ومولائی شوید
  قلبِ مهدی می شود زان شادمان باورکنید

  چشمِ فتنه کورخواهد شد اگربا رهبری
  پی نمائیم این شتر با ساربان، باور کنید

  شرمتان بادا،اگراین بار علی تنها شود
  می رود قرآن سَرِ نی هرزمان ان باورکنید

  گوشه ی چشمی نمایدگرولی، سرمی دهم
  می کنم جان را فدایش بی گمان باورکنید

  حالیادشمن دشمن اگرآتش زند جانِ مرا
  بند بندم می شود آتش فشان باورکنید
  یاعلی گفتیم و عشق آغاز شد
  بغض چندین ساله ی ما باز شد


  .....

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود