جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اربعین کلیمی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  84
  مورد تشکر
  158 پست
  حضور
  4 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اربعین کلیمی
  سلام
  درمورد اعمال اربعین کلیمی کسی چیزی می دونه؟
  1. اعمال اربعین
  2.تاریخ شروع اربعین
  سندیت ان
  با تشکر


  كارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۷/۰۷ در ساعت ۱۵:۰۳


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سخنان آیت الله جوادی آملی در مورد اربعین کلیمی
  نقل قول نوشته اصلی توسط sobhandara نمایش پست
  سلام
  درمورد اعمال اربعین کلیمی کسی چیزی می دونه؟
  1. اعمال اربعین
  2.تاریخ شروع اربعین
  سندیت ان
  با تشکر


  كارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي

  حضرت آیةاللّه جوادی آملی در دیدار جمعی از طلاب، دانشجویان، سپاهیان وبسیجیان کشور با بیان این‌که اول ذی‌القعده تا دهم ذی‌الحجة بهار خودسازی و تهذیب نفس است، خاطرنشان کردند: از اول ذی‌القعده تا دهم ذی‌الحجه به نام اربعین کلیمی معروف است؛ این چهل روز، فرصت خوبی است برای تهذیب نفس و خودسازی. البته این اربعینی که برای خودسازی معروف شده است، به معنای انزوای از اجتماع نیست، بلکه انسان در این چهل روز باید با رعایت بعضی امور مواظب قلب و مجاری ادراکی خود باشد که برخلاف حق حرکت نکند و برخلاف رضای الهی انگیزه‌ای نداشته باشد. لذا اگر انسان بتواند در این دو بخش – انگیزه و اندیشه – خود را با تهذیب نفس و خودسازی رام کند، بسیاری از مسایل برای او قابل حل است.
  معظم‌له در ادامه به راه‌ها و رموز فراگیری علم اشاره نموده و اظهار داشتند: دین چند راه عالم شدن را به ما نشان می‌دهد که ساده‌ترین آن، همان راه حوزه و دانشگاه است که فرد با تلاش زیاد به مقامات علمی می‌رسد. یک راه درونی نیز وجود دارد که آن را دین به ما آموخت و این راه، جزء ره‌آورد انبیا است. البته از فوائد و آثار راه درونی این است که به بی‌راهه نرود و دین فروشی نکند. خداوند می‌فرماید: ان تتقوا اللّه یجعل لکم فرقانا، انفال/29؛‌ اگر شما با تقوا باشید، خیلی از مطالب علمی از درون شما می‌جوشد. این جوشش علم از درون، براساس “ان تتقوا اللّه” و “اتقوا اللّه و یعلمکم اللّه”بقره /282 است. و این، عالترین مرتبه کمال است که در مدرسه تقوا حاصل می‌شود نه در حوزه و دانشگاه؛ البته اگر در حوزه و دانشگاه هم تقوا را رعایت کند، به این مرتبه از کمال دست می‌یابد.
  ایشان در ادامه افزودند: خداوند در هر زمانی راهی را برای تهذیب نفس و خودسازی باز کرده، اما اول ذی‌القعده تا دهم ذی‌الحجة که اربعین موسی کلیم علیه‌السلام است، بهار خودسازی و تهذیب است؛ خداوند نیز در این باره می‌فرماید: و واعدنا موسی ثلاثین لیلة و اتممناها بعشر فتمّ میقات ربّه اربعین لیلة اعراف/ 142 یعنی حضرت موسی چهل شبانه روز مهمان خدا بود و علت این‌که این مهمانی در شب بوده به خاطر برکاتی است که در شب نصیب انسان می‌شود، چرا که در روز انسان به فعالیت‌های روزمره عادی خود مشغول است. قرآن در این مورد نیز می‌فرماید: شب را دریابید. شب یک زمان ویژه‌ای است و هر کس که به جایی رسید، از شب‌زنده‌داری رسید.
  استاد عالی‌قدر حوزه علمیه قم تصریح کردند: اربعین به معنای انزوا و جدایی از جامعه نیست، بلکه باید در متن جامعه و زندگی و در متن خدمت‌گزاری به مردم باشد، به‌طوری که در این چهل روز بتواند، رضای حق را جلب کند؛ مواظب حلال و حرام باشد که غذا بدنخورد؛ مواظب زبانش باشد که حرف بدنزند؛ مواظب گوش خود باشد که حرف بدنشنود؛ مواظب چشم خود باشد که نگاه حرام نکند.
  حضرت آیةاللّه جوادی آملی در ادامه خاطرنشان نمودند: قلب، استخری است که از مجاری چشم و گوش به بیرون راه دارد و یک منبع جوشان هم در درون دارد که همیشه در حال جوشش است، لذا همیشه پراست و تشنه نمی‌شود، این همان کوثر است که اگر انسان خود را به این کوثر وصل کند، به رستگاری می‌رسد.
  منبع:

  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۸۹/۰۷/۰۷ در ساعت ۲۲:۲۰


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سخنان آیت الله جوادی آملی در مورد اربعین کلیمی در خطبه نماز جمعه قم
  نقل قول نوشته اصلی توسط sobhandara نمایش پست
  سلام
  درمورد اعمال اربعین کلیمی کسی چیزی می دونه؟
  1. اعمال اربعین
  2.تاریخ شروع اربعین
  سندیت ان
  با تشکر

  كارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي

  حضرت آیت الله جوادی آملی در بخشی از خطبه دوم نماز جمعه قم در تاریخ- دوشنبه ، 4 آبان 1388 ،11:31- در رابطه با اربعین کلیمی فرمودند:


  مهمترین مناسبت این ایام، «اربعین کلیمی» است که در خطبه ی اول وعده دادیم که در این زمینه سخن بگوییم.
  از اول ذی القعده تا دهم ذی الحجه چهله ی وجود مبارک موسی کلیم بود.
  در آن روایتی که فریقین از وجود مبارک رسول گرامی (علیه و علی اله آلاف التحیة و الثناء) نقل کرده اند که اگر کسی چهل شبانه روز مواظب خود باشد و مراقب باشد، بیراهه نرود و راه کسی را نبندد، چشمه های حکمت از قلبش بر زبانش جاری می شود. این در تمام عمر ممکن است کسی چهل روز را یا بیشتر مراقب باشد. اربعین کلیمی که وجود مبارک موسی کلیم که حیف این پیامبری که از انبیای بزرگ اولوالعزم بود، گرفتار بنی اسرائیل شد. این را اگر مسلمان ها هم چنین صحنه ای را می داشتند با داشتن امامی مثل علی بن ابی طالب چه کارها که نمی کردند. این چهل شبانه روز به مناجات و ملاقات الاهی رفت. نه خوابید و نه غذایی خورد و نه آبی نوشید. فقط با دوستش گفتگو کرد، برگشت و با دست پر برگشت که تورات نصیبش شد. این چهل روز را خیلی ها به عنوان اربعین کلیمی مواظب بودند، آن ده روز آخر که دهه ی اول ذی الحجه است دو رکعت نماز دارد بین مغرب و عشاء، بعد از سوره ی مبارکه ی اخلاص « وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِينَ لَيْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً » آن پایان این کار است، آن نتیجه ی این کار است که به ما گفته اند که بخوانید، یعنی اهل این عمل هم باشید.
  این سوره ی مبارکه توحید در غالب نوافل هست در دستورات شب قدر، وقتی حمد هست «قل هو الله » هست. در نوافل دیگر وقتی حمد است «قل هو الله » هست. این «قل هو الله » که سوره ی اخلاص و توحید است وقتی وجود مبارک حسن بن علی به دنیا آمده، وجود مبارک پیامبر بعد از این که زیر گوشش اذان و اقامه گفتند همین سوره را در زیر گوش نوه شان خواندند.
  انسان وقتی موحد بود نه خود را می پرستد نه دیگری را. این توحید آثار فراوانی دارد. اگر کسی اهل اربعین باشد این چهل روز فرصت بسیار مناسبی است. آن وقت کسی خیال نکند « فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَكًّا وَخَرَّ موسَى صَعِقًا » بلکه با اربعین گیری کلیمی آشنا می شود که به برکت ولایت و نبوت موسی کلیم بود که کوه منفجر شد. نه کوه منفجر شد و این لرزید « وَخَرَّ موسَى صَعِقًا» آن نگاه کجا این نگاه کجا.
  چون همه ی انبیا اسوه ی ما هستند. ما درباره سالار شهیدان در زیارت وارث می گوییم تو وارث ابراهیمی، وارث موسی کلیمی، وارث عیسی مسیحی، وارث همه ی آن ها وجود مبارک حسین بن علی (سلام الله علیه) است. آن چه را که آن ها داشتند ما می توانیم با تطبیق به شریعت مقدسه خودمان عمل کنیم.
  این اربعین گیری بسیار فرصت مناسبی است. کسی که در حوزه یا در دانشگاه است باید از اول راهش را مشخص کند که می خواهد چه بشود. اگر چنانچه خواست راهی را طی کند که بزرگان طی کردند، یک چیزی بشود و یک چیزی بفهمد و یک چیزی بنویسد و یک چیزی یادگار بگذارد، راهش باید مشخص باشد. اگر به دنبال لوازم نقلی است که بازار خودفروشی راه دیگر است که این باید مشخص شود.
  منبع: 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  جمع بندی
  sobhandara:
  سلام
  درمورد اعمال اربعین کلیمی کسی چیزی می دونه؟
  1. اعمال اربعین
  2.تاریخ شروع اربعین


  پاسخگوی تاریخی:
  از اول ذی‌القعده تا دهم ذی‌الحجه به نام اربعین کلیمی معروف است؛ این چهل روز، فرصت خوبی است برای تهذیب نفس و خودسازی. البته این اربعینی که برای خودسازی معروف شده است، به معنای انزوای از اجتماع نیست، بلکه انسان در این چهل روز باید با رعایت بعضی امور مواظب قلب و مجاری ادراکی خود باشد که برخلاف حق حرکت نکند و برخلاف رضای الهی انگیزه‌ای نداشته باشد. لذا اگر انسان بتواند در این دو بخش – انگیزه و اندیشه – خود را با تهذیب نفس و خودسازی رام کند، بسیاری از مسایل برای او قابل حل است.خداوند نیز در این باره می‌فرماید: و واعدنا موسی ثلاثین لیلة و اتممناها بعشر فتمّ میقات ربّه اربعین لیلة {اعراف/ 142 }یعنی حضرت موسی چهل شبانه روز مهمان خدا بود و علت این‌که این مهمانی در شب بوده به خاطر برکاتی است که در شب نصیب انسان می‌شود، چرا که در روز انسان به فعالیت‌های روزمره عادی خود مشغول است.
  قرآن در این مورد نیز می‌فرماید:
  « وَمِنَ اللَّيلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَى أَنْ يبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا(الإسراء/79)
  و پاسي از شب را (از خواب برخيز، و) قرآن (و نماز) بخوان! اين يک وظيفه اضافي براي توست؛ اميد است پروردگارت تو را به مقامي در خور ستايش برانگيزد!».

  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۰/۰۳/۲۶ در ساعت ۱۸:۰۰


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود