جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عدل الهی و کیفیت آفرینش بندگان

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

عدل الهی و کیفیت آفرینش بندگان

بنام خدا
    با سلام به دوستان گرامی و همه ی عزیزانی که به نوعی در افزایش ادراک کاربران سایت از خالق هستی تلاش میکنند.
    شاید 30 درصد از صحبت هایی که در طول زندگی کرده ام مربوط به بحث خداشناسی بوده که به انضمام همه ی اطلاعاتی که داشته ام سعی کرده ام تا اطرافیان خودم را هر چه بیشتر با آفریننده ی موجودات آشنا کنم. در این زمینه هم خیلی موفق بودم و بعضا موفق شدم که برخی از عقاید انسان های سمج ( آنهایی که برای هر کلمه ی هوشان دلیل و مدرک میاورند) را عوض کنم. اما با همه ی این حال در بعضی از موارد نتوانسته ام پاسخگوی آنها باشم. لذا از شما سروران گرامی خواهشمندم که در ارائه ی هرچه بهتر پاسخ ها با من همکاری داشته باشید.
    به عنوان سوال اول که تا حد زیادی هم مرتبط با موضوع ای ن بحث است باید بپرسم که :

دو خانواده در نظر میگیریم. 1- مذهبی و دارای ایمان یقین 2- ظالم, جانی و تبهکار
    بدون شک کانون اولیه ی تربیتی انسان خانواده است. فردی که در خانواده ی مذهبی به دنیا می آید به احتمال زیاد (نه صد در صد ها) هم چنین خصوصیاتی در وی پدید می آید و نسبت به هم دوره هایش از شناخت بهتری برخوردار خواهد بود. اما کسی که در خانواده ی جانی و تبهکار دنیا می آید بنا به خصوصیت های خانواده اش , اکثرا دارای چنین رذایل اخلاقی خواهد بود. سوال اصلی این هست. آیا با وجود این همه تفاوت در کیفیت محیطی و تربیتی این افراد, آیا نوع محاسبه ی این افراد در قیامت با هم فرق خواهد داشت یا نه؟ سوالم را کامل میکنم. کسی که در بدو ورود یا محیطی الهی آشنا شده با کسی که در بدو ورود با جنایت آشنا شده فرقی با هم خواهند داشت. شاید همین فرزندان خانواده های تبهکار که بعد از بزرگ شدن خودشان از راوجین این فرهنگ میشوند اگر در بدو تولد در خانواده ای مذهبی قرار میگرفتند آنها هم به جای اینکه راوج جنایت باشند راوج دین میشدند. آیا این تفاوت ها در قیامت تاثیری روی نتایج اعمال خواهد داشت یا نه.

با تشکر از دوستانی که در این مورد با من همکاری میکنند

كارشناس بحث : پاسخگوي اعتقادي

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۷/۰۸ در ساعت ۲۲:۵۹

2.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام خدمت شما دوست گرامی

نقل قول نوشته اصلی توسط silencer نمایش پست
    آیا با وجود این همه تفاوت در کیفیت محیطی و تربیتی این افراد, آیا نوع محاسبه ی این افراد در قیامت با هم فرق خواهد داشت یا نه؟
    عدالت خداوند اقتضا مي کند که نوع محاسبه براي تمامي افراد بشر يکسان باشد، از بهترين فرد عالم گرفته تا بقول شما افراد جاني و تبهکار همه و همه به يک شيوه محاسبه خواهند شد، شيوه قضاوت خداوند حق نام دارد:
    وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها وَ وُضِعَ الْكِتابُ وَ جي‏ءَ بِالنَّبِيِّينَ وَ الشُّهَداءِ وَ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَ هُمْ لا يُظْلَمُونَ، زمر/69، و زمين (در آن روز) به نور پروردگارش روشن مى‏شود، و نامه‏هاى اعمال را پيش مى‏نهند و پيامبران و گواهان را حاضر مى‏سازند، و ميان آنها بحق داورى مى‏شود و به آنان ستم نخواهد شد.

در این شیوه باطل راه ندارد، مساوی برخورد کردن با مردمانی که شرائطشان مساوی نیست باطل است.

طبيعتا وقتي شيوه حق شد دقت محاسبه در بالاترين حد ممکن صورت ميگيرد، پس دقت در محاسبه غير از تفاوت در نوع محاسبه است، و صد البته دقت در عالي ترين فرض خود همراه با سرعت نيز خواهد بود، قرآن در اين باره ميفرمايد:

ثُمَّ رُدُّوا إِلَى اللَّهِ مَوْلاهُمُ الْحَقِّ أَلا لَهُ الْحُكْمُ وَ هُوَ أَسْرَعُ الْحاسِبينَ، غافر/62، سپس (تمام بندگان) به سوى خدا، كه مولاى حقيقى آنهاست، بازمى‏گردند. بدانيد كه حكم و داورى، مخصوص اوست و او، سريعترين حسابگران است!
    بنابراين يکي از مواردي که به دقت بررسي ميشود چيزي هائي است که از اختيار بشر خارج است، شرائط محيطي اعم از خانوادگي و اجتماعي و غيره همه و همه محاسبه خواهد شد، فرضا اجر نماز کسي که در محيطي مذهبي بزرگ شده با نماز کسي که بيگانه با اين مسائل بوده اند قطعا متفاوت است، همچنين گناهان و سائر مسائل ديگر.

شايد به همين دليل باشد که در روايات بيشماري آمده که هيچ کس حق ندارد خودش را بهتر از مردم بداند، چراکه شايد فلاني که گنهکار است اگر من دقيقا جاي او بودم بدتر از بودم، يا او اگر جاي من بود بهتر از من بندگي خدا ميکرد.

خداوند هيچگاه ظلم نميکند، ظلم نشان از عجز و جهل است و اين دو در خدا راه ندارد، بنابراين همو که موقعيت افراد را (بدون حق انتخاب آنها) تقسيم کرده، هر فردي را در موقعيت خودش مي سنجد و محاسبه ميکند.

محاکمه افراد را در روز قیامت میتوان به حساب پس دادن مقایسه کرد، حسابکشی از کسی که یک ملیون تومان پول گرفته با کسی که ده ملیون گرفته قطعا متفاوت است.

خداوند به داده ها و نداده هایش حساس است، و حسابگریش در روز قیامت با توجه به همانها صورت میگیرد.
    ـــــــــــ
    در آياتي ديگري نيز به همين شيوه اشاره شده است.
    ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۰۷/۰۹ در ساعت ۱۳:۰۵
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلامی مجدد به شما استاد گرامی و تشکر از اینکه با این همه حوصله آیات قرآان را برای پاسخگویی به پرسش من استخراج کردید. من به کمک شما تقریبا 80 درصد جواب سوالی که پرسیده بودم را گرفتم. اما 1 مورد باز برایم گنگ هست.

شما فرمودید که حساب پس دادن افراد متفاوت است.

پس ممکن هست یک فرد در خانواده ی مذهبی باشد. نماز و روزه و همه ی واجبات دین را به جای بیاورد. خمس زکاتش بجای باشد با کسی که بجای چنین آموزه هایی شرارت برایش از والذینش به ارث رسیده باشد در روز قیامت در یک جایگاه قرار بگیرند.
    سوالم رو بهتر توضیح میدهم. فرض کنیم یک دانش آموزی به همه ی کلاس های کمک درسی میرود و هرگونه امکانات آموزشی هم برایش آماده است. این دانش آموز بدلیل امکاناتی که داشته نمره ی 20 میگیرد. اما از طرف دیگری یک دانش آموزی که در خانواده ی فقیر هست و روز و شب برای کسب درآمد کار میکند و هیچ امکانات آموزشی هم ندارد و تنها چند دقیقه در روز برای مطالعه وقت دارد در همان امتحان نمره ی 12 میگیرد. سوال این است : آیا میشود این 12 دانش آموز بی امکانات را با 18 ی که دانش آموز دارای امکانات میگیرد در کنار هم قرار داد؟

با ذکر این مثال آیا ممکن است یک انسان گناهکار در محیط نامناسب با انسان مذهبی در محیط سالم در روز قیامت در یک جایگاه قرار بگیرند؟

باز هم از پاسخگوییتان متشکرم

5. تشکرها 2

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با ذکر این مثال آیا ممکن است یک انسان گناهکار در محیط نامناسب با انسان مذهبی در محیط سالم در روز قیامت در یک جایگاه قرار بگیرند؟

فرضي که فرموديد عادتا ممکن نيست، يعني امکان ندارد فردي در محيطي ناسالم باشد و اصلا در طول عمرش حرف حسابي درباره مسائل انساني به گوشش نخورده باشد، هیچ فرصتی را برای توجه به مبدأ و محبت به مردم نداشته باشد، بهتر است فرضی عادی تر در نظر داشته باشیم، فرض را بر اين بگيريم که چنين فردي توفيق کار خير کمتر داشته، توفيق توجه به خدا و معنويت بسيار کمتر داشته، بالنسبه به چنين فردي جواب سؤال شما مثبت است، يعني آيا ميشود يک انسان گنهکاري با مقدار کمي کار خير مساوي باشد با انسان خوبي که در محيط مناسب رشد کرده باشد؟

جواب مثبت است.

همانطور که عرض شد وقتي محاسبه دقيق صورت بگيرد، يعني جمع و تفريق (جمع نعمتها و موقعيتهاي مناسب و تفريق بلاها و محيطهاي نا مناسب) صورت گرفت، معدل نهائي که همان وضعيت استحقاقي فرد است به دست مي آيد.

وضعيت به دست آمده يعني تمام هنر و سعي و تلاش اختياري فرد، قرآن ميفرمايد:
    وَ أَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعى‏، نجم/39، و اينكه براى انسان بهره‏اى جز سعى و كوشش او نيست.

آيه فوق گرچه زياد به کاربرده مي‌شود و بيشتر منظور کارهاي دنيوي بيان مي‌شود، ولي قطعا مخصوص دنيا نخواهد بود، امور اخروي را نيز شامل است، اما در آيه بعد دقيقا مشخص مي‌کند که روز قيامت روزي است که انسانها متذکر سعي و تلاش خودشان مي‌شوند:

يَوْمَ يَتَذَكَّرُ الْإِنْسانُ ما سَعى، نازعات/35، در آن روز انسان به ياد كوششهايش مى‏افتد.
    تفاوت وضعيتها در روز قيامت واقعي است و نشان از لياقت فرد است، به همين دليل است که قرآن ميفرمايد:
    وَ الْآخِرَةُ خَيْرٌ لِمَنِ اتَّقى‏ وَ لا تُظْلَمُونَ فَتيلاً، نساء/77، سراى آخرت، براى كسى كه پرهيزگار باشد، بهتر است! و به اندازه رشته شكافِ هسته خرمايى، به شما ستم نخواهد شد!

پرهيزگارييعني تلاش براي کوبيدن نفس أماره، اين کوبيدن اختياري است.

بنابراين مقدار تلاشي که فردي در محيط آماده ميکند به مراتب کمتر از فردي است که محيط مساعدي براي کار خير ندارد، و چون قرار است مزد بر اساس تلاش باشد ديگر تفاوتي نميکند سابقه فرد چه باشد، مهم مدال است که بر اساس لياقت است.
    ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۰۷/۰۹ در ساعت ۲۰:۱۶
    از دست ندهید

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

اما اگر فرض شما چنین باشد که فردی هیچ کار خوبی نکرده باشد.

طبق فرض شما کسي را در نظر بگيريم ، که در طول عمرش هيچ ندائي از معنويت و دين حق به گوشش نخورده باشد، آيا چنين کسي امکان دارد با سائر دين‌داران برابر باشند؟

فردي را در قطب جنوب يا جنگلهاي آمازون در نظر بگيريد هيچگونه بهره‌اي از امکانات ارتباط جمعي نداشته باشد، به چيزي مانند فطرت خداجوئي نيز توجهي نکرده باشد، به اصطلاح مستعضف فکري - اعتقادي باشد، حال آيا چنين کسي ميتواند با انساني متدين برابر بلکه بالاتر باشد؟

جواب مثبت است به شرطي!

شرط آن، نمره قبولي از امتحاني است که خداوند در روز قيامت از آنان مي‌گيرد، چطور؟
    مگر در روز قيامت امتحان وجود دارد؟

توضيح:
    براي سه گروه خداوند در قيامت امتحاني ميگيرد که بر خود آنان و سائر بندگان ثابت خواهد شد امتحاني عادلانه و قابل مقايسه با امتحانهاي دنيائي است:
    1- کودکي که در خانواده و محيط کفر بميرد.
    2- مجنوني که در خانواده و محيط کفر بميرد.
    3- مستضعف فکري که نداي حق را نشنيده و به دين غير حق بميرد.

حال اگر اين افراد از امتحاني آن روز نمره بهتري از سائر انسانهاي متدين بگيرند قطعا مستحق پاداش بهتري خواهند شد.

موفق باشید
    از دست ندهید

8. تشکرها 2

نوشته
    32
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلامی دوباره خدمت استاد گرامی و همچنین سپاس مجدد جهت پیشبرد شناخت واقعی از خداوند متعال.

پست آخری که ارسال کردید دقیقا مشابه سوال بعدی من بود. فقط این امتحان الهی که فرمودید از آیات قرآن کریم بودند یا از فرمایشات پیامبر اکرم و امامان معصوم؟

لطفا ببینید این نتیجه گیری ها تا اینجای بحث درست است یا نه؟

1- شاید بنده ای در اوج کم فیض بودن از نور الهی از بنده ای منور به نور الهی برتری داشته باشد.
    2- هر چه شرایط برای درک وجود و عظمت خداوند سخت تر باشد در قیامت کار همان بنده آسان تر خواهد بود.
    3- هیچ کسی حق ندارد حس برتری به دیگری داشته باشد چون شاید شرایط مساوی بودند وضعیت برعکسی موجود بود.
    4- در قرن اخیر که دیگر علم حاکم است و این همه نوشته از امامان و پیامبران و از همه مهمتر کتب آسمانی مخصوصا قرآن کریم وجود دارد است, حتی کسی که در بدترین محیط باشد باید تا حدی با جاهلیتی که محیطش برایش بوجود آورده فاصله بگیرد.

ولی یک سوال دیگر ( البته فکر کنم بیشتر به جنبه ی توبه مرتبط باشد ولی تا حدی مرتبط با همین بحث باشد)

اگر فردی بر اثر همین محیط نامناسب و یا بهتر بگوییم جاهلیت, مرتکب قتلی شده باشد آیا باز این شخص می تواند جایگاه خوبی نزد خداوند داشته باشد؟
    یک مثال : بهترین مثالی که میتوانم ذکر کنم همین اعراب جاهل قبل از اسلام بودند که با ظهور خاتم الانبیا از جهالت در آمدند. عده ای از این اعراب دختران خود را زنده به گور میکردند. آیا همین اعراب بعد از ظهور پیامبر به شرطی که اسلام را میپذیرفتند و دست از کار زشت خود برمیداشتند و به اصطلاح مسلمان می شدند آیا باز میتوانستند بهشتی شوند؟ (با فرض اینکه این قتلی که در واقع انجام داده بودند مرتبط با حق الناس بود و خداوند متعال هم حق الناس را به خود بندگانش واگذار کرده است) { اما باید در نظر بگیریم که اینان جاهل بودند و چون آموزه های نادرستی داشتند به همین خاطر مرتکب چنین جرمی میشدند.)

با سپاس مجدد
    ویرایش توسط Silencer : ۱۳۸۹/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۱:۱۷

10. تشکرها 2

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلامي مجدد
    1- شاید بنده ای در اوج کم فیض بودن از نور الهی از بنده ای منور به نور الهی برتری داشته باشد.

بله
    چراکه همانطور که عرض شد نوع حسابرسی کیلوئی نیست، بسته به شرائط و امکانات و محیط است.
    2- هر چه شرایط برای درک وجود و عظمت خداوند سخت تر باشد در قیامت کار همان بنده آسان تر خواهد بود.

بله
    قیامت از آنِ کسانی است که تلاش بیشتری کرده باشند.
    3- هیچ کسی حق ندارد حس برتری به دیگری داشته باشد چون شاید شرایط مساوی بودند وضعیت برعکسی موجود بود.

قطعا.
    خداوند میفرماید:
    يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسى‏ أَنْ يَكُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسى‏ أَنْ يَكُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ، حجرات/11، اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! نبايد گروهى از مردان شما گروه ديگر را مسخره كنند، شايد آنها از اينها بهتر باشند و نه زنانى زنان ديگر را، شايد آنان بهتر از اينان باشند و يكديگر را مورد طعن و عيبجويى قرار ندهيد و با القاب زشت و ناپسند يكديگر را ياد نكنيد، بسيار بد است كه بر كسى پس از ايمان نام كفرآميز بگذاريد و آنها كه توبه نكنند، ظالم و ستمگرند.
    4- در قرن اخیر که دیگر علم حاکم است و این همه نوشته از امامان و پیامبران و از همه مهمتر کتب آسمانی مخصوصا قرآن کریم وجود دارد است, حتی کسی که در بدترین محیط باشد باید تا حدی با جاهلیتی که محیطش برایش بوجود آورده فاصله بگیرد.

بله.
    خداجوئی و معنویت طلبی این قرن و آن قرن ندارد، گرچه شاید بتوان گفت در زمان ما امکانات برای یافتن دین حقیقی بیشتر است.

اگر فردی بر اثر همین محیط نامناسب و یا بهتر بگوییم جاهلیت, مرتکب قتلی شده باشد آیا باز این شخص می تواند جایگاه خوبی نزد خداوند داشته باشد؟

بله مشروط به اینکه به دنبال جبران نیز باشد، حُرّ بن یزید ریاحی که در پرونده اش جرمی بزرگ (بستن راه امام) را دارد، توبه میکند و برای جبران جان خودش را میدهد و به جائی میرسده که صدها ملیون انسان خداجو در زیارت نامه او میگویند:
    بامی انت و امی.

لذا اگر به گذشته افراد توبه کار نگاه کنیم خواهیم دید که آنان در بدترین مسیر و روش زندگی قرار داشتند ولی با فضل خدا توفیق توبه یافتند و جزء نیکان و افرادی شدند که سالیان سال در مسیر حق و حقیقت بودند.

از دست ندهید

12. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری