صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کودکان خجالتی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  31
  مورد تشکر
  137 پست
  حضور
  1 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  6

  کودکان خجالتی

  می خوام اما نمی تونم  کودکان خجالتی


  یكی از مشكلاتی كه اغلب كودكان و نوجوانان تجربه ای از آن در ذهن دارند، احساس خجالت و كمرویی است. كمرویی به مفهوم احساس ناراحتی كردن از بودن در جمع است.

  كودك خجالتی در موقعیت های ناآشنا و هنگام گفت وگو با دیگران عصبی و مضطرب می شود. زمانی كه تصور كند مورد توجه اطرافیانش قرار گرفته است، بی نهایت ناراحت و پریشان می شود و ترجیح می دهد شاهد بازی كودكان دیگر باشد، ولی خود به بازی آنها نپیوندد.

  این احساس نه تنها می تواند بر رشد اجتماعی كودك تاثیری منفی به جا گذارد، بلكه گاه می تواند موجب كاهش عملكرد تحصیلی و افت آموزش و یادگیری او شود. احساس خجالت و كمرویی احساسی دوسویه است؛ احساسی است مركب از هیجان هایی مثل ترس و علاقه، میل و اضطراب.

  كودكان خجالتی روی شان را از دیگران بر می گردانند، به پایین نگاه می كنند و حركات و سخنان شان بسیار احتیاط آمیز است. صدای آنها حین گفت وگو خیلی آهسته، لرزان و مردد است.


  در بحث از علل کمرویی در کودکان می توان عواملی مثل ژنتیک، الگوهای یادگیری، شیوه های تربیتی سرکوبگرانه همراه با افت اعتماد به نفس و یا شیوه های ایجاد وابستگی ، نداشتن ارتباط کافی با افراد دیگر به دلایل خانوادگی و...را مهم و موثر دانست.

  بدیهی است كودك هنگام ورود به محیطی جدید، ابتدا كمی احساس ناراحتی كند، ولی بعد از مدتی كه احساس آرامش می كند می تواند خود را در محیط باز یابد و با دیگران ارتباط برقرار كند.


  یک فوق تخصص روانپزشکی کودکان گفت: خجالت اغلب در کودکانی که دارای زمینه‌های نگرانی و اضطراب هستند نمود پیدا می‌کند. نگرانی از برقراری ارتباطات جدید با افراد ناآشنا که به ویژه در ارتباط با بزرگسالان نمود بیشتری پیدا می‌کند.

  دکتر تهرانی دوست افزود: بحث آموزش و تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان خجالتی یک بحث توصیه‌ای نیست بلکه کاملا علمی است و والدین در این روش‌ها باید از هر گونه تهدید و تنبیه برای اجتماعی کردن اجباری کودکان پرهیز کنند. *
  ویرایش توسط آمنه : ۱۳۸۹/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۴:۳۸

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  31
  مورد تشکر
  137 پست
  حضور
  1 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  6  شیوه های كمك به كودكان خجول  کودکان خجالتی


  استقبال از رفتار های اجتماعی هر چند اندک و ابتدایی و به کار بردن روشهایی برای افزایش اعتماد به نفس مثل مشورت، نظر خواهی، ایجاد زمینه برای تصمیم گیری مستقلانه می تواند مفید باشد.

  از کودکی او را به برقراری ارتباط تشویق کنید و در قبال استقلال او در این مورد وابستگی نشان ندهید به این منظور که به محض دور شدن او از شما برای کندو کاو در محیط و ارضای کنجکاوی، احساس استرس و نگرانی نشان ندهید بلکه حتی الامکان نسبت به جدایی بی اعتنا باشید.

  رفتار های والدین در ارتباطات اجتماعی می تواند از علل مهم یادگیری کمرویی باشد. بنابراین لازم است تا پدر و مادر نیز در این زمینه خودشان را ارتقاء دهند و به تقویت روابط خود بپردازند.

  هیچگاه او را به اجبار دعوت به برقراری ارتباط نکنید و به در خواست های او در مورد برقراری ارتباط که خود از عهده آن بر می آید حتی الامکان پاسخ ندهید.


  درباره دوران كودكی خودتان و زمانی كه خجالت می كشیدید، با فرزندتان صحبت كنید و برایش شرح دهید كه چگونه با این احساس خود مقابله می كردید. از آن جایی كه بیشتر كودكان، والدین شان را كامل و بی نقص می دانند، ممكن است روش آنها را برای رویارویی با احساس شرمساری شان تحسین كنند و همان روش ها را به كار بندند.

  كودك را از قبل برای موقعیت جدید آماده سازید. برای مثال اگر قرار است كودك به تولد دوستش برود، با او در این باره صحبت كنید. برای او شرح دهید كه بچه ها به طور معمول در مهمانی های تولد چه كار می كنند.
  هنگامی كه مهمانی به خانه شما می‌آید، مانع دیدار فرزندتان با آنها نشوید و اجازه بدهید با آنها معاشرت كند.

  هرجا مناسب است، فرزندتان را همراه خود ببرید تا احساس كند او را به حساب می‌آورید.

  او را تشویق كنید تا حرف‌هایش را با صدای بلند بزند و هنگامی كه می‌خواهد كاری در جمع انجام بدهد، بدون انتقاد ازاو مورد تشویق قرار دهید.

  به او در حد توانش مسئولیت دهید تا موفقیت را کسب کند به خصوص اگر زمینه در جمع صورت گیرد بهتر است.

  معلمان عزیز نیز لازم است با درگیر كردن هر چه بیشتر این كودكان در فعالیت‌های اجتماعی در مدرسه برای اجتماعی كردن این كودكان كوشش كنند.


  ------------------------------------

  پی نوشت: * ایسنا

  فهیمه کهتری
  گروه خانواده و زندگی


  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286
  کودکان خجالتی


  چطور با کودک خجالتی برخورد کنیم؟

  گرچه خجالت در دوران کودکی شایع است، اما بسیاری از والدین را نگران می‌کند
  به خصوص آنهایی که به اجتماعی بودن کودک اهمیت می‌دهند
  برخی از کودکان به غلت تجربه‌های سخت زندگی خجالتی می‌شوند، اما اغلب کودکان خجالتی با این صفت متولد می‌شوند. برای برخی از کودکان در سنین میانی این دوره زندگی، موقعیت‌ها و تعامل‌های اجتماعی ترساننده است. هنگامی که این کودکان در تماس با کودکان جدید قرار می‌گیرند، احساس راحتی نمی‌کنند.

  آنها نمی‌توانند یا نمی‌خواهند اولین گام را در دوستی بردارند، و ترجیح می‌دهند که یک دوستی بالقوه را رد کنند تا اینکه با فردی ناآشنا تماس داشته باشند. گرچه اقلیتی از این کودکان ممکن دچار مشکل عاطفی باشند، اغلب این کودکان تنها به طور طبیعی انزواجو هستند و در خو گرفتن به موقعیت‌های جدید کند عمل می‌کنند.

  اغلب کودکان خجالتی پس از اینکه دوره ابتدایی تطبیق‌یافتن با موقعیت جدید را طی می‌کنند، می تواند رابطه برقرار کنند و در یک موقعیت اجتماعی عمل کنند. اما اگر پس از این دوره آشنایی تدریجی اولیه، باز هم کودک در ایجاد و حفظ رابطه دچار اشکال بود، باید توجه بیشتری به او کرد.

  نهایتا بسیاری (و شاید اغلب) کودکانی که خجالتی هستند، می آموزند که بر این گرایش شان غلبه کنند. آنها به طریقی عمل می‌کنند که ظاهرا خجالتی و انزواجو به نظر نمی‌رسند، هر چند که در درون‌شان ممکن است هنوز احساس شرم کنند. والدین می‌توانند با ملایمت این کودکان را به سوی موقعیت‌های اجتماعی هدایت کنند که در آن بتوانند ایجاد موفقیت‌آمیز رابطه با دیگران را بیاموزند.  کودکان خجالتی
 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  کودکان خجالتی

  کودکان طرد شده

  اغلب کودکان می‌خواهند دوست پیدا کنند، اما برخی از آنها در یادگیری چگونه دوست پیدا کردن کند هستند. برخی از کودکان ممکن است به دنبال رفاقت با کودکان دیگر باشند، اما ممکن است از یک گروه کودکان یا گروهی دیگر طرد شوند، که ممکن است به علل مختلفی باشد به خاطر نوع لباس پوشیدن چاقی, بهداشت شخصی یا حتی زبان‌‌آور نبودن باشد.

  کودکان اغلب در صورتی که رفتار تهاجمی یا آشوبگرانه نشان دهند، بوسیله همسالان‌شان طرد می‌شوند. همچنین برخی از کودکان ممکن است به حاشیه رانده شوند، بدون اینکه خودشان متوجه باشند.

  این کودکان فراموش‌شده اغلب اوقات‌شان را به تنهایی می‌گذرانند. کودکان طردشده به طور واضح مورد علاقه همسالان‌شان نیستند و مداوما احساس ناخوانده بودن را دارند. این کودکان اغلب پرخاشگری و آشوبگری تمایل دارند، و نسبت به حاشیه رانده شدن بسیار حساس نشان می‌دهند. آنها ممکن است به قلدری و قانون‌شکنی روی بیاروند، یا اینکه آنقدر به خودشان نامطمئن باشند که موجب طرد شدن بوسیله دیگران شوند. برخی از این کودکان ممکن است به اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی (adhd) مبتلا باشند.

  کودکان خجالتی
 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  کودکان خجالتی

  کودکان رهاشده

  در مقابل، کودکان رهاشده به طور آشکار طرد نمی‌شوند یا به حاشیه رانده نمی‌شوند، اما اغلب صرفا به امان خدا رها می‌شوند، فراموش می‌شوند، در گروههای کودکان پذیرفته نمی‌شوند و آخرین نفری هستند که برای یک تیم برداشته می‌شوند. این کودکان ممکن است به تنها و انزواجو شناخته شوند، اما ممکن است منفعل باشند و از انزوای‌شان ناراحت باشند.

  برخی دیگر از این کودکان ممکن است واقعا ترجیح دهند که تنها باشند. این گروه ممکن است بوسیله دیگر کودکان مورد احترام و تخسین باشند، اما به سادگی در انجام فعالیت‌های انفرادی یا گذراندن وقت با والدین، خواهر و برادر، سایر بزرگسالان یا حتی حیوانات خانگی احساس راحتی بیشتری می‌کنند. این گروه کودکان نیز ممکن است فاقد مهارت‌های اجتماعی و اعتماد به نفس لازم برا وارد شدن به حوزه‌های اجتماعی باشند، که اغلب به خاطر کمبود تجربه اجتماعی‌شان است. یا اینکه خجالتی‌تر،آرام تر و خوددارتر از اغلب همسالان شان باشند.

  کودکان خجالتی
 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  کودکان خجالتی


  والدین چکار می ‌توانند بکنند؟

  رابطه موفق با همسالان به داشتن مهارت‌های گوناگون و شیوه‌های خاص تعامل با دیگران نیاز دارد. والدین باید باین مهارت‌ها را به کودکان‌شان بیاموزند و به آنها کمک کنند که بر آنها مسلط شوند و خودشان الگوی کودکان باشند.


  از جمله این مهارت‌ها می‌‌توان به این موارد اشاره کرد:


  • کنارآمدن با شکست و نومیدی.
  • کنارآمدن با موفقیت.
  • کنار آمدن با تغییر و دوران گذار
  • کنار آمدن با طرد شدن و به حاشیه رانده شدن.
  • مهار خشم.
  • بخشش دیگران.
  • معذرت خواهی.
  • پرهیز از پذیرفتن کارهای خطرناک به ظاهر شجاعانه.
  • فکر کردن به انجام دادن کارهای سرگرم کننده.
  • بیان عواطف.
  • اجتناب موقعیت‌‌‌های خطرناک.
  • دفاع از خود.
  • آرامیخشی به شخصی دیگر.
  • سهیم کردن دیگران در احساسات خود.
  • تقاضا کردن از دیگران.
  • افشای احساسات شخصی.
  • تعارف کردن
  • بیان احترام به دیگران.
  • کنار آمدن با فقدان.
  • تلاش برای پیدا کردن دوست.
  • لطف کردن به دیگران.
  • کمک خواستن
  • کمک به دیگران.


  کودکان خجالتی 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  259
  مورد تشکر
  554 پست
  حضور
  5 روز 12 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  باید بهشون کمک کنیم حرفهاشونو تو جمع بزنند مخصوصا حرفهای مفید من امتحانش کردم وکودک از حالت خجالتی در اومد چون همه تشویقش کردند انگیزه بیشتری پیدا کرد
  زندگی به وسعت پرواز بلند است اما...


  مسئله این است، چقدر
  کبوتر باشیم... 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  کودکان خجالتی

  کودکان خجالتی

  اضطراب کودکان خجالتی مانع برقراری روابط اجتماعی


  تعداد قابل توجهی از کودکان پیش دبستانی که در خانه پرحرف و مطمئن به خود هستند در اجتماع به صورت وابسته به دیگران و خجالتی ظاهر می شوند.

  بسیاری از بچه های پیش دبستانی کم رو و خجالتی، به سختی خود را با محیط اجتماعی وفق می دهند، اینگونه کودکان در خانه کاملاً پرحرف و فعال هستند ولی در دنیای خارج از محیط خانه اعتماد به نفس ندارند. اگرچه کودکان خجالتی ممکن است به صورت غیراجتماعی خود را نشان دهند ولی در واقع اینطور نیستند. کارشناسان در این باره معتقدند: آنان به افراد و موقعیت های جدید علاقه دارند، اما اضطراب شان مانع از برقراری روابط اجتماعی می شود.


  کودکان خجالتی
 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,826
  مورد تشکر
  4,337 پست
  حضور
  15 روز 15 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  22
  آپلود
  15
  گالری
  0  سلام و درود خدا بر همه ی عزیزان
  در مورد کودکان خجالتی و روش حل این مسئله چند نکته رو به عزیزان عرض کنیم.
  اینکه کودک را مجبور به فعالیت اجتماعی و حضور در جمع کنیم نه تنها راه حل موضوع نیست بلکه باعث صدمه به روحیات کودک و منزوی شدن وی میگردد.رفتار مناسب والدین درین هنگام باید کاملا طبیعی باشد نه کودک را به حال خود واگذار کنیم و نه فشارهای روانی بر او برای برقراری ارتباط را افزایش دهیم.و این مورد رو بدونیم که اغلب کودکان درسنین پایین خجالتی و بدون اعتماد به نفس هستند و در برخورد با افراد غیر خانواده به پدر و مادر خود پناه میبرند.
  اما پس از اینکه وارد مراحل جدید سنی شدند ناخواسته باورود به موقعیتهای جدید مثلا مدرسه و دوری ازپدر و مادر کم کم از حالت خجالت انها کاسته میشود و همینطور در مراحل بالاتر اعتماد به نفس انها کامل میشود.مثلا در دوران داشگاه بیشترین رفتارهای اجتماعی و تعادل در سایر رفتارهای و منشهای اجتماعی را یادمیگیرند

  ویرایش توسط محمد : ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ در ساعت ۱۹:۲۷
  Bu dünyanın gidişine
  Bir çare bulsam ...
  Güneş olsam her karanlık
  Yüreğe doğsam 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  کودکان خجالتی


  کودکان پیش دبستانی کم رو و خجالتی به تشویق زیادی نیاز دارند. البته می توان با ترتیب دادن و هماهنگ کردن برنامه های ساده ای مانند تعیین زمان مشخص برای بازی ، آنها را بیشتر آماده کرد. به کمک چند روش می توان به کودکان خجالتی کمک کرد تا احساس راحتی بیشتری کنند.

  ۱) مدرسه خوب انتخاب کنید.

  کودکان خجالتی در محیطی مناسب می توانند شکوفا شوند. قبل از شروع کلاس ها، فرزندتان را به مدت چند روز به مدرسه جدیدش ببرید تا با معلم ها و محیط مدرسه آشنا شود. به معلمش بگویید که او خجالتی است.  کودکان خجالتی
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود