صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا نمي توانم نماز بخوانم ؟

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

غمگین چرا نمي توانم نماز بخوانم ؟

سلام با اینکه عاشق نماز خوندن و مناجات با خدا و ارامش پس از اون هستم ولی هر چقدر سعی می کنم نماز بخونم نمی تونم.... نماز صبح رو فقط تو ماه مبارک رمضان می خونم بقیه ی نماز ها رو هم گاهی می خونم گاهی نمی خونم
    همیشه عذاب وجدان دارم و واقعا عذاب می کشم
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۷/۰۹ در ساعت ۱۵:۰۵ دلیل: حذف كدهاي زائد

2.  

نوشته
    335
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط juyande rahe hagh نمایش پست
    سلام با اینکه عاشق نماز خوندن و مناجات با خدا و ارامش پس از اون هستم ولی هر چقدر سعی می کنم نماز بخونم نمی تونم.... نماز صبح رو فقط تو ماه مبارک رمضان می خونم بقیه ی نماز ها رو هم گاهی می خونم گاهی نمی خونم
    يه همت ميخواد مطمئن باشيد خالصانه از خدا بخوايد كمكتون ميكنه .در مورد نمازهاي روزانه (ظهر و عصر ومغرب و عشا)واقعا بايد يه همت عالي بكنيد مطمئن باشيد اولش سخته بعد از مدتي ديگه جوري با نماز خوندن انس ميگيريد كه واقعا تركش خيلي مشكل ميشه

براي نماز صبح ميتونيد به يكي از اعضاي خانواده سفارش كنيد كه بيدارتون كنه و تا بيدار نشديد و نمازتونو نخونديد دست از سرتون برنداره !!

يه تاپيكي هم تو همين سايت هست با اين عنوان (چکار کنیم که نماز صبحمان قضا نشود؟)البته خود من چون تازه عضو شدم نديده بودم تو گوگل سرچ كردم ديدم
    اونم بخونيد اميدوارم مفيد واقع بشه .

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=950

تو نمازاتون مخصوصا نماز صبحتون هم هميشه از خدا توفيق خوندن نمازاي بعدي و نماز صبح بعديو بخوايد مطمئن باشيد خدا بنده ايو كه ازش خالصانه كمك بخواد اونم براي توفيق به خوندن نماز و عمل صالح هيچوقت دست خالي بر نميگردونه .

دعا براي ما هم يادتون نره محتاج دعاي خيرتون هستيم

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

1

سلام بر شما،

چرا عاشق مناجات با خدایید . . .

اینکه می فرمایید عاشق نماز و مناجات با باری تعالی هستید، بسیار خوبست و البته هر فطرت پاکی هم چنین است و خواسته یا ناخواسته، رو به سوی تنها هستی بخش یکتا دارد:

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتي‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ (روم/30)

پس روى خود را متوجّه آيين خالص پروردگار كن؛ اين فطرتى است كه خداوند، انسانها را بر آن آفريده دگرگونى در آفرينش الهى نيست اين است آيين استوار ولى اكثر مردم نمى ‏دانند.

اینکه می فرمایید جویای آرامشید و آن را در پرتو رحمت خدا می جویید، صحیح است و واقعا تنها کهف حصین و پناهگاه ایمنی بخش از تمام دردها و رنجها، پناهگاه الهی است و برای دستیابی به این حرم امن الهی، باید از شاهراه ایمان گذر کنید:

الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (رعد/28)
    آنها كسانى هستند كه ايمان آورده‏ اند و دلهايشان به ياد خدا مطمئن (و آرام) است آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش مى ‏يابد.

-------------------------------

چرا گاهی نماز نمی خوانید . . .

اینکه فرموده اید: گاهی نماز می خوانید و گاهی نمی خوانید، می تواند علل گوناگونی داشته باشد که چون کلی مطرح فرموده اید، بنده هم به صورت کلی پاسخ می دهم و کشف علت اصلی مطلب را به خودتان واگذار می کنم (با توجه به شناختی که از خود دارید). علت مطلب را می توانید در یکی از این نکته ها که ذکر می شود، جویا شوید. (البته ممکن است نکته های دیگری هم باشد، اما آنچه که به ذهن قاصر بنده می رسد را عرض می کنم):

وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

2

احتمال:
    احتمال دارد خستگی مفرط فعالیت روزانه یا بیداری طولانی شبانه، مانع مهمی در بیدار شدن صبحگاهی شما و در نتیجه ادا نشدن فریضه صبح باشد و چون به این علت نماز صبح شما قضا می شود، در انجام بقیه نمازها هم دچار کسالت و نومیدی می شوید و گاها به کلی از انجام آن منصرف می شوید.

راه حل:
    باید نظم خواب شبانه تان را تا حدی درست نمایید یعنی مثلا اگر طبق معمول فعلی، ساعت دو نصف شب می خوابید، سعی کنید زمان زودتری برای شروع خواب شبانه در نظر بگیرید مثلا ساعت 11/30 تا 12 .
    بدین ترتیب بیدار شدن برای نماز صبح برایتان مشکل نخواهد بود. می توانید از والدینتان هم کمک بگیرید و از آنان بخواهید شما را هم برای ادای نماز صبح بیدار نمایند. مطمئنا از این پیشنهادتان استقبال می کنند.

وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

3

احتمال:
    شاید به اهمیت نماز و فواید بسیار آن آگاهی درستی ندارید و از عقاب و تنبیه ترک و یا سبک شمردن آن ناآگاهید.
    البته ممکن است تا حدی از این موضوع آگاهی داشته باشید اما گاهی گذر زمان و روزمرگی، پرده ای از غفلت بر فکر و روان آدمی پهن می کند و انسان را از خدا و قیامت و ملک و ملکوت بی خبر می کند.

راه حل:
    برای این منظور می توانید به احادیث و روایات یا کتابهایی که برخی علمای بزرگ در اهمیت و آداب نماز تألیف کرده اند مراجعه نمایید و با مطالعه آنها آگاهی خود را در این زمینه ها افزایش دهید، بلکه با یادآوری اهمیت مطلب، جان تازه ای در انجام این فریضه بزرگ دینی بگیرید و با نشاط بهتر و رغبت بیشتر بدان روی آورید و با یادآوری عقاب ترک نماز، از سهل انگاری در انجام آن خودداری ورزید.

اگر خود را مقید به نماز جماعت در مسجد نمایید، بسیار مناسب است چون همین حضور در جمع و دیدن رغبت عمومی در انجام این فریضه، ناخودآگاه شما را هم به ادای نمازمشتاق تر می کند.

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

4

احتمال:
    شاید سستی شما در ادای این فریضه ناشی از تزاحم انجام آن با دیگر کارهایتان باشد؛ یعنی نماز را در اوایل وقت آن بجا نمی آورید و بعد از چند ساعت که می خواهید مشغول کارهای خود شوید، یادتان می آید که نماز نخوانده اید! و از این بابت در درون خود دچار دلخوری می شوید که نماز مانع انجام کار شماست! و همین فکر در طول زمان و به مرور دلزدگی به دنبال می آورد و موجب می شود در انجام آن سست یا دلسرد شوید.

راه حل:
    اگر نظم بیشتری داشته باشید و با توجه به سفارشهای متعدد دینی، نمازتان را در اول وقت ادا نمایید، نه تنها نماز (که چند دقیقه کوتاه بیشتر طول نمی کشد)، هیچگونه مزاحمتی برای کارهای بعدی شما نخواهد نداشت بلکه به نوعی به نظم عمومی شما کمک می کند. به یاد داشته باشید که نظم در یک کار می تواند در نظام بخشی سایر کارها هم تأثیر داشته باشد. آدم نامنظم نوعا در بیشتر فعالیتهایش نامنظم است و آدم منظم در اکثر فعالیتهایش منظم و خوش قول است. نماز اول وقت، می تواند شروع یک تصمیم در نظام مندی کارهای شما باشد.

توصیه می شود نمازهایتان را به اندازه واجب آن انجام دهید و از انجام مستحبات در نماز _ دست کم تا مدتی _ خودداری نمایید. با این کار خواهید دید که ادای نمازتان تنها نیازمند صرف چند دقیقه بسیار کوتاه است و انجام آن در ذهن شما به کاری ساده و سبک بدل خواهد شد و همین تصور سادگی انجام آن، شوق انجام آن را روز افزون می کند. (مخصوصا اگر
    سعی نمایید که به مرور ، در همین چند دقیقه کوتاه نماز، به متن نماز و یاد خدا توجه بیشتر داشته باشید تا رفته رفته شیرینی عبادت و مناجات با باری تعالی را هر چه بیشتر درک نمایید).

موفق باشید.

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    شما باید یه خورده به عشقی که نسبت به خدا دارید شک کنید...عاشق که اصلا همیشه در فکر معشوق هست چه برسه به اینکه نتونه چیزی رو که معشوق ازش خواسته عمل کنه
    دلیل اینکه نمیتونید فکر میکنم این هست که تا حالا مداومت نکردید...
    یعنی یکی دو روز خوندید و بعد دوباره نخوندید یا مثل گفته ی خودتون جسته گریخته خوندید
    دوتا مورد لازم دارید
    1-شوق
    2-خوف

1- اینکه آدم بدونه نماز چه تاثیراتی خواهد داشت...اصلا اگه من نماز نخوانم چی میشه؟
    گیریم که نماز نخواندم باز چی میشه؟
    آدم اگه از نتیجه کاری با خبر نباشه که سمت اون کار نمیره
    نماز انسان رو از گناه ها پاک میکنه به گفته رسول اکرم(ص) اگر انسان روزی 5 بار استحمام بکنه دیگه اثری از گناه در او (در اون روز )میمونه؟
    نماز کلید همه ی برکت ها و آرامش هاست تازه بعد از اینکه تونستید به نماز مداومت کنید هم این عذاب وجدان از بین میره هم یه آرامشی داره که خیلی دلپسب و لذت بخش هست

تازه...باعث سعادت ابدی(رضایت خداوند و بهشت و...) هم میشه
    و اینکه هیچ عملی از یک مسلمان بدون قبول شدن نماز از اون(اگر نمازی باشه) قبول نمیشه...و اگر نماز قبول شد هم بقیه اعمال رو حتی با اونایی رو که شاید کیفیت چندان مناسبی هم نداشتند رو قبول میکنند...پس خیلی چیز مهمی هست این نماز!!!
    اگر به اهمیتش پی ببریم امکان نداره بذاریم ازما فوت بشه!!!!

لذت بخش ترین قسمتش رضایت خداوند از انسان است

2-
    سوره مدثر آیه 43 وقتی از جهنمیان میپرسند که چی شد سر از اینجا درآوردید اولین چیزی که میگن اینه:ما از نمازگزاران نبودیم!!!!
    اولین دلیل بودن در جهنم رو نبود نماز میدونن...خودشم این عبارت یک آیه تنها اومده یعنی صرف نماز نخوندن برای رفتن به جهنم کافیه و نیاز به عمل بد دیگری هم نداره که مکملش باشه
    نماز خونده نشه....مستقیم جهنم...(پناه بر خدا)

در قبر و برزخ و قیامت اگر نماز باشه بهش میگن از صاحبت مراقبت و مواظبت کن که این به تو در دنیا مراقب و مواطب بوده و انشاالله خیلی کار آدم رو راحت میکنه
    خداوند (پناه بر خدا) به کسی که نماز نخونه به دیده ی لطف و رحمت نظر نمیکنه(بزرگترین مصیبت ممکن!!!بد تر از جهنم!!!)

عزم
    بدون عزم راسخ هیچ چیزی پایان خوشی نداره
    آیت الله بهجت(ره) با اون مقام بلند معنوی که نصیب هرکسی نشده و نخواهد شد تا آخرین لحظات از دعاشون این بود که خداوند به ما در راه بندگی عزم راسخ بدهد...
    این رو بدونیم که باید عزم راسخ داشته باشیم وگرنه با بی برنامه گی و بی هدفی(نه از نوع کلیشه ای...)کار ما درست نمیشه

لذت هم شاید ظهورش طول بکشه!!!
    به امام خمینی (ره)(فکر میکنم) گفتند که آقا نمیتونیم 2 رکعت با لذت نماز بخونیم...ایشون گفتند:آقا ما (مثلا) 30 ساله که داریم نماز میخونیم که بتونیم 2 رکعت نماز با لذت بخونیم...!!!

سعی کنید 40 روز به خودتون سخت بگیرید از هر چیزی هم که میتونید کمک بگیرید که 40 روز نمازی فوت نشه...بعد از چهل(شاید هم انشاالله زودتر) لذت نماز رو هم حس میکنید

برای نزدیکی هرچه بیشتر با خدا...صحیفه ی سجادیه و دعای ابوحمزه ثمالی و مناجات شعبانیه هم خیلی خوب هستند...عشق به خدا و در پی اون شدت اطاعت از خدا رو بیشتر میکنند

شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    166
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من تنها علتش انجام گناه است چون گناه انسان را از انجام اعمال نیک باز میدارد و جلوی خواندن نماز را میگیرد!!!
    سعی کنید اعمال بدی اگر دارید ان را برطرف کنید
    السلام علیک یا ابا عبدالله

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط جهاد اسلامی نمایش پست
    به نظر من تنها علتش انجام گناه است چون گناه انسان را از انجام اعمال نیک باز میدارد و جلوی خواندن نماز را میگیرد!!!
    سعی کنید اعمال بدی اگر دارید ان را برطرف کنید
    البته ممکن است بر اثر برخی گناهان توفیقاتی از انسان سلب شود و این مطلب در جای خود درست و متین است اما اینکه بگوییم تنها علت ترک نماز انجام گناه است، صحیح به نظر نمی رسد زیرا بسیاری از افرادی که نماز می خوانند _خواسته یا ناخواسته_ به انواع گناهان مبتلا هستند و اگر گناه ، تنها مانع انجام نماز یا تنها موجب ترک نماز می بود، می بایست الان خیلی از افراد نمازخوان ، نماز نمی خواندند در حالیکه چنین نیست و این مطلب روشن و غیر قابل انکاری است و مطلب شما را نقض می کند.

در حدیثی (که مرتبط با نوشته شماست) مطلبی بدین مضمون وارد شده است:
    به پیامبر اکرم (ص) خبر دادند که جوانی مرتکب گناهی می شود ولی در نماز شما هم شرکت می کند! فرمود: همین نمازش او را از آن گناه باز خواهد داشت! (اشاره به آیه 45 عنکبوت: إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ ، نماز (انسان را) از زشتيها و گناه بازمى‏ دارد)

بعد از چندی خبر رسید که جوان گناه خود را ترک نموده است.

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۰۹ در ساعت ۱۹:۳۳

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

1

سلام با اینکه عاشق نماز خوندن و مناجات با خدا و ارامش پس از اون هستم

سلام بر شما

این که می گویید عاشق نماز خواندن و مناجات با خدا و آرامش بعد از آن هستید نشان دهنده این است که روح و فطرتتان سالم است و طعم آرامش بعد از نماز و مناجات را چشیده اید و بیگانه با این مسأله نیستید.

وقتی می گویید همیشه عذاب وجدان دارید به این معنا است که همواره خود را در مقابل خداوند گناهكار و شرمنده می دانید و از این که در امر خداوند (اقامه نماز) سستی می کنید دچار عذاب هستید. و این احساس شما (خود را گنه کار دانستن در محضر خداوند) ستودنی است و اولین مرحله در توبه نصوح می باشد و نشان دهنده این مطلب است که شما می توانید این مشکلتان را به خوبی حل کنید و با سعی و تلاشتان ان شاء الله از نماز گزاران واقعی شوید.

نماز صبح رو فقط تو ماه مبارک رمضان می خونم بقیه ی نماز ها رو هم گاهی می خونم گاهی نمی خونم

بي ميلي و بي رغبتي و عدم توجه در نماز معلول عوامل متعددي است از جمله :

الف ) نشناختن نماز و اهميت و اسرار نهفته در آن.

ب ) عدم شناخت و توجه كافي نسبت به معبود; يعني , همان که در نماز با او سخن مي گوييم.

ج ) اشتغال ذهن و فكر و انديشه و تعلق قلب به دنيا و مسائل مادي .

باید تا جایی که می توانید در این مسائل تحقیق کنید و شناخت و آگاهیتان را بالا ببرید.

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری