صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تشخیص روایات جعلی از غیر جعلی

نوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تشخیص روایات جعلی از غیر جعلی

با سلام
    چگونه می توان روایات جعلی را از غیر جعلی تشخیص داد؟ اگر تاپیک تکراری زدم با عرض معذرت لینک تاپیک مشابه را لطف کنید.

كارشناس بحث : پاسخگوي مباحث قرآني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۷/۱۱ در ساعت ۰۰:۰۹

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان چی شد پس؟ کسی پاسخگو نیست؟
    همچنان منتظرم

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط electricity نمایش پست
    با سلام
    چگونه می توان روایات جعلی را از غیر جعلی تشخیص داد؟ اگر تاپیک تکراری زدم با عرض معذرت لینک تاپیک مشابه را لطف کنید.
    سلام

برای تشخیص روایات جعلی از غیر جعلی ، روایات از دو جهت بررسی می شوند:

1- بررسی روایت از جهت متن و دلالت : مانند؛ مخالف نبودن روايت با صريح قرآن - مخالف نبودن آن با ديگر روايات كه مورد عمل تمامى فقها مى ‏باشد و يا مخالف نبودن آن با ضروريات مكتب شيعه و يا با بديهيات عقلى كه مورد اتفاق تمامى عقلا است .

2- بررسی روایت از جهت سند : که سلسه روایان حدیث مورد بررسی قرار می گیرد.

این توضیح مختصری در مورد تشخیص روایت جعلی از غیر جعلی بود در صورتی که توضیحات بیشتری لازم است بفرمایید تا توضیحات بیشتری داده شود.

6. تشکرها 2

نوشته
    43
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

خب اگه من یه روایتی برام سوال باشه چطور می تونم بفهمم که جعلیه یا نه؟
    بنده دانش آموز هستم!
    بسم الله الرحمن الرحیم
    کار دین به اجبار نیست راه هدایت و ضلالت بر همه کس روشن گردید پس هر که از راه کفر و سرکشی برگردد و به راه ایمان و پرستش خدا گراید به رشته محکم و استواری چنگ زده که هرگز نخواهد گسست و خداوند شنوا و داناست(آیه 256 سوره بقره)

8. تشکرها 2

نوشته
    647
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    20

شاد

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد نمایش پست
    بنده دانش آموز هستم!

راحت ترین راحش برای شما که به اینترنت هم دسترسی داری اینه که بری به سایت مرجع تقلیدت و از اونا سوال کنی
    برای پیدا کرد سایت مرجعت توی گوگل سرچ کن(انشالله که بلدی سرچ کنی؟!!)

چه کسی می داند که تو در پیله ی خود تنهایی ؟

چه کسی می داند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی ؟

...

نوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر از پاسختان
    قبل از هر چیز واجب است بگویم که این مسئله بسیار مهم است. به این دلیل که عده ی بسیاری از کتب مراجع تقلید کورکورانه می کنند و اکثر محتویات این کتب بر پایه ی روایات است.(این مطلب را کلی عرض کردم.)
    مخالف نبودن روايت با صريح قرآن
    1- در مسئله ی نجس بودن سگ بسیار اغراق دیده میشود. ببینید من نمی گویم سگ حیوان پاکی است اما استدلال های عده ای مبنی بر نجس بودن این حیوان با اغراقی که در کتب مراجع دیده می شود، مغایرت دارد.
    2- اغراق مراجع در این مورد با قران نیز مغایرت دارد. بدلیل اینکه خودتان حتما با قران اشنایی دارید، نیازی به تفسیر ایات نمی بینم.
    مخالف نبودن آن با ديگر روايات
    حتما میدانید که مراجع در مواردی کثیری با هم اختلاف نظر دارند. در ضمن فرض ما این نیست که روایات دیگر صحیح هستند. منظور من همانطور که گفتم این است که چه معیاری برای تشخیص جعلی و غیر جعلی بودن روایات است. من اگر یک جمله از بزرگی نقل کنم و منبع را فلان روایت ذکر کنم، چه معیارهایی در خود جمله می بینید؟

انجیل و تورات که از انها به عنوان کتاب آسمانی یاد می شود، بسیار تحریف شده اند، چه برسد به روایات!!!

11. تشکر

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد نمایش پست
    بنده دانش آموز هستم!
    این کار یک کار تخصصی است و نیاز به تحصیلات عالیه و تخصصی دارد. اگر شما به این رشته علاقه دارید و استعداد آن را داشته باشید باید تحصیلات خودتان را در آن زمینه ادامه دهید بعد از تحصیل و یادگیری علوم مربوطه ان شاء الله قدرت تشخیص این کار را به دست خواهید آورد.

البته مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ، نرم افزارهی خوبی را در این زمینه تهیه کرده اند اما باز هم استفاده از آن ها منوط به این است که حداقل با اصطلاحات به کار رفته در علوم حدیث آشنایی داشته باشید.

برای شما که دانش آموز هستید بهترین کار این است وقتی که با یک حدیث و روایتی برخورد کردید که در فهم آن دچار مشکل شدید به یک متخصص رجوع کنید و سوالتان را مطرح کنید تا پاسخ صحیح را دریافت کنید.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

علوم حدیث

مجموعه دانشهایی که به شکلی اجزای دوگانۀ حدیث (سند و متن) را موضوع بحث قرار داده‌اند علوم حدیث نامیده می‌شود. در میان عالمان شیعی چهار علم اصلی در حوزۀ حدیث شناخته شده که برخی از آنها شاخه‌های فرعی نیز دارند. این چهار علم عبارت‌اند از:

1. تاریخ حدیث: این شاخه از علوم حدیث به صورت رسمی عمر چندانی ندارد و تألیف دربارۀ این موضوع در دوران معاصر صورت پذیرفته است. در این دانش سرگذشت حدیث از عصر صدور تا تدوین، نقل و تألیف جوامع روایی و تشکیل مدارس حدیثی در مناطق و دوره‌های مختلف مورد برسی قرار می‌گیرد.

2. درایه یا مصطلحات: شرایط راویان و انواع حدیث از نظر سند و متن ـ که در پذیرش نوع علوم احادیث معتبرند ـ و نیز شرایط صحیح فراگیری (تحمل) و انتقال حدیث (ادا) در این دانش مورد بحث قرار می‌گیرد.

3. رجال: شناخت راویانی که در اسناد قرار گرفته‌اند و مجموعه آنها سند روایت را تشکیل می‌دهد، در دانش رجال مورد بحث قرار می‌گیرد و بر اساس اطلاعات ارائه شده در این علم نوع حدیث، بر اساس ضوابط علم درایه، شناسایی و میزان اعتبار آن حدیث تعیین می‌گردد.

4. فقه الحدیث: متن حدیث موضوع این دانش است و از ضوابط صحیح فهم و برداشت از حدیث در آن بحث می‌شود. این دانش نیز گاه بر اساس ضوابط اعتبار حدیث در علم درایه مصداق عنوانی حدیث را تعیین می‌کند و میزان اعتبار حدیث را از نظر متنی بیان می‌کند.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط electricity نمایش پست
    قبل از هر چیز واجب است بگویم که این مسئله بسیار مهم است. به این دلیل که عده ی بسیاری از کتب مراجع تقلید کورکورانه می کنند
    بنده نیز قبل آغاز بحث این نکته را یادآوری کنم که کسانی که خودشان قدرت به دست آوردن حکم شرعی را ندارند از یک متخصص تقلید می کند و این تقلید ، یک تقلید آگاهانه است نه یک تقلید کورکورانه.

تقليد دو نوع است:
    الف) تقليد ممنوع يا همان سرسپردگي، به اين معنا که مقلد بدون هيچ جستجويي يا بر حسب تعصب هاي قبيله اي و قومي، مجتهدي را که شرايط مرجعيت و اجتهاد را ندارد براي تقليد انتخاب کند.

ب ) تقليد مشروع يا همان تقليد از روي بصيرت و آگاهي . در تشخيص مرجع جامع الشرايط، وظيفه مقلد جستجو و تشخيص چنين مجتهدي است؛ پس از يافتن او وظيفه اش تقليد بر حسب فتواي مجتهد است؛ هم چنان که اين امر در همه امور تخصصي متداول است.

پس تقليد کورکورانه و ناشي از تعصب، ممنوع است اما تقليد به معناي مراجعه غير کارشناس به کارشناس در همان فن مربوطه حکم عقل است و نه تنها ممنوع نیست بلکه ممدوح است و کسی که این کار را نکند کار سفیهانه ای انجام داده است.

همان گونه که وقتی ماشینمان خراب می شود به مکانیکی می رویم، وقتی منزلمان خراب می شود به یک بنا رجوع می کنیم ، وقتی بیمار می شویم به پزشک مراجعه می کنیم و ... در به دست آوردن احکام شرعی هم به یک متخصص (مجتهد جامع الشرایط ) رجوع می کنیم. و همان گونه که هر چه مکانیک ، بنا ،پزشک و ... گفتند را عمل می کنیم و آن را تقلید کورکورانه نمی دانیم ، هر چه مجتهد جامع الشرایط هم حکم کرد عمل می کنیم .

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط Electricity نمایش پست
    با تشکر از پاسختان
    قبل از هر چیز واجب است بگویم که این مسئله بسیار مهم است. به این دلیل که عده ی بسیاری از کتب مراجع تقلید کورکورانه می کنند و اکثر محتویات این کتب بر پایه ی روایات است.(این مطلب را کلی عرض کردم.)
    محتویات کتب مراجع تقلید ( رساله عملیه ، استفتائات و ...) هماهنگ با منابعی است که مجتهد از آن ها استفاده می کند.

منابع مجتهد برای به دست آوردن حکم شرعی نزد ما شیعیان عبارتند از :
    کتاب (قرآن)
    سنت پیامبر و ائمه
    عقل
    اجماع

1- در مسئله ی نجس بودن سگ بسیار اغراق دیده میشود.
    بر چه اساس و چه دلیل و سندی می گویید که " در حکم نجس بودن سگ اغراق زیادی دیده می شود " ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!

ببینید من نمی گویم سگ حیوان پاکی است اما استدلال های عده ای مبنی بر نجس بودن این حیوان با اغراقی که در کتب مراجع دیده می شود، مغایرت دارد.
    اولا ؛ منظور شما از " عده ای که استدلالهایشان با نظر مراجع متفاوت است " چه کسانی هستند؟؟؟
    از ظاهر کلام شما این گونه فهمیده می شود که این عده ای غیر از مراجع و مجتهدین هستند.

مجتهد کسی است که ملکه و نیرویی دارد که بر اساس آن می تواند احکام شرعی را از منابع آن استنباط و استخراج کند.
    مرجع تقلید ، مجتهدی است که دارای شرایط ویژه ای باشد مانند این که مرد باشد ، حلال زاده باشد ، 12 امامی باشد ، عادل باشد و ....
    پس غیر از مجتهد ، شخص دیگری توانایی و قدرت به دست اوردن احکام شرعی را ندارد .

ثانیا؛ اغراقی در کتب مراجع وجود ندارد. مجتهد و مرجع تقلید تمام احکامی را که بیان می کند با استدلال و جهد و کوشش به دست آورده است .

2- اغراق مراجع در این مورد با قران نیز مغایرت دارد. بدلیل اینکه خودتان حتما با قران اشنایی دارید، نیازی به تفسیر ایات نمی بینم.
    شما پیش فرضتان این است که مراجع در کتبشان اغراق کرده اند و بر همین اساس پیش می روید در حالی که پیش فرضتان اشتباه است.

قرآن مهمترین منبع مراجع برای به دست آوردن حکم شرعی است و مغایر بودن حکم با منبعی که از آن حکم به دست می آید معنایی ندارد.

(بحث در مورد این که چرا سگ نجس است خارج از موضوع این تاپیک است.)

16. تشکرها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری