صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مال حلال

نوشته
    26
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

مال حلال

بسيار حلال و حرام مال برايم اهميت دارد مدام دلشوره دارم كه مال حرامي وارد زندگيم نشود تقريبا به همه چيز شك دارم مثلا اگر كسي چيزي تعارف ميكند هم ميترسم ناراحت شود دستش را رد كنم از طرفي با دلواپسي قبول ميكنم يا اگر كسي وسيله اي هديه دهد با شك و ناراحتي استفاده ميكنم. لطفا راهنمايي كنيد كارشناس بحث : پاسخگوي مباحث قرآني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ در ساعت ۰۱:۲۰

2. تشکر

3.  

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

اهمیت طلب روزی حلال در قرآن و حدیث 1

نقل قول نوشته اصلی توسط roya2 نمایش پست
    بسيار حلال و حرام مال برايم اهميت دارد مدام دلشوره دارم كه مال حرامي وارد زندگيم نشود تقريبا به همه چيز شك دارم مثلا اگر كسي چيزي تعارف ميكند هم ميترسم ناراحت شود دستش را رد كنم از طرفي با دلواپسي قبول ميكنم يا اگر كسي وسيله اي هديه دهد با شك و ناراحتي استفاده ميكنم. لطفا راهنمايي كنيد كارشناس بحث : پاسخگوي مباحث قرآني

سلام بر شما،
    قبل از پاسخ به سؤال شما، ابتدا درباره روزی حلال و اهمیت کسب حلال و آثار لقمه حرام و آیات و روایاتی که در این باب وجود دارد، مباحثی خدمت شما عرض می کنم:

كسب حلال به نوعي از فعاليت اقتصادى گفته مى شود كه در چهار چوب قوانين اسلامى و شرعى انجام مى شود و مهمترين خصوصيت آن نفع خود انسان چه از لحاظ مادى و چه از لحاظ معنوى و از طرفي رعايت كردن حق الناس مى باشد.
    ------------------------------------
    ابتدا بحثی درباره «اهمیت طلب روزی حلال در قرآن و حدیث»:

در آیات کریمه قرآن به آیات فراوانی در این باب می توان استشهاد نمود که تنها چند آیه کوتاه ذکر می شود:

خداوند در قرآن می‏ فرماید:
    وَ كُلُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ حَلالاً طَيِّباً وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذي أَنْتُمْ بِهِ مُؤْمِنُونَ (مائده/88)
    و از نعمتهاى حلال و پاكيزه‏ اى كه خداوند به شما روزى داده است، بخوريد و از (مخالفت) خداوندى كه به او ايمان داريد، بپرهيزيد.

در سوره جمعه كه توصیه آن به شركت در نماز جمعه و ذكر خداست، می فرماید:

فَإِذا قُضِيَتِ الصَّلاةُ فَانْتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَ اذْكُرُوا اللَّهَ كَثيراً لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (جمعه/10)
    و چون نماز پايان گيرد، در زمين پراكنده شويد و از فضل و رزق خدا جويا شويد و خدا را بسيار ياد كنيد تا رستگار شويد.
    از این آیه استفاده می كنیم كه حتی روز تعطیل و به جا آوردن اعمال عبادی در روز جمعه، مانعی برای فعالیت های اقتصادی سازنده نیست.

براساس آموزه های قرآنی عبادت خداوند، یک مؤمن را از تلاش برای کسب روزی حلال باز نمی دارد و تجارت هم او را از یاد خدا غافل نمی کند:
    رِجالٌ لا تُلْهِیهِمْ تِجارَهٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ؛(نور/37)
    مردانی كه خرید و فروش آن ها را از یاد خدا باز نمی دارد.

و در این آیه هم به صراحت می فرماید از كسب حلال خود انفاق كنید:
    یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِنْ طَیِّباتِ ما كَسَبْتُمْ(بقره/267)
    ای كسانی كه ایمان آورده اید ازاموال پاكیزه و حلالی كه كسب كرده اید، انفاق كنید.

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۲:۰۹
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

اهمیت طلب روزی حلال در قرآن و حدیث 2

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:
    الشاخِصُ فی طَلَب الرزقِ الحلالِ كالمُجاهِدِ فی سَبیل الله؛ (بحارالانوار، ج 13، ص 12)
    كسی كه در طلب رزق از شهری به شهری رود، مانند كسی است كه در راه خدا جهاد كند.

امام علی علیه السلام می فرماید:
    « من طلب هذا الرزق من حله لیعودبه علی نفسه و عیاله کالمجاهد فی سبیل الله » (کافی/ج5/ص93)
    هر کس در طلب روزی حلال خود و افرادی که تحت کفالتش هستند بکوشد مثل جنگجویی است که در راه خداوند متعال جهاد نماید.

یكی از ویژگی هایی كه امیرالمؤمنین علی ـ علیه السّلام ـ برای پارسایان بیان می كنند، تلاش برای روزی حلال است(...وَ طَلَباً فی حَلالٍ (نهج البلاغه، خطبه متقین)

امام باقر ـ علیه السّلام ـ می فرماید:
    إنِّی لَأعمَلُ فِی بَعضِ ضِیاعِی حَتَّی أعرَقَ و إنَّ لی مَن یَكفِینِی لِیَعلَمَ اللهُ عَزَّ و جَلَّ أنِّی أطلُبُ الرِّزقَ الحَلالَ؛(وسائل الشیعه، ج 17، ص 39)
    با این كه من می دانم كسی هست كه روزی مرا در حد كفاف می رساند؛ امّا در زمین مزروعی خود آن قدر كار می كنم تا عرق از بدنم سرازیر شود تا خدا بداند كه من در طلب روزی حلال هستم.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ به یكی از اصحاب خود به نام «مصادف» می فرماید:
    «یا مُصادِفُ! مجالَدَهُ السیوفِ أهونُ من طَلَبِ الحلالِ؛ (تهذیب، ج 13، ص 7)
    شمشیرزدن و جنگیدن آسان تر از به دست آوردن روزی حلال است.

وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

آثار کسب حلال 1

الف) آمرزش گناهان

خدای متعال با اسباب مختلفی گناهان انسان را می بخشد که توبه، شفاعت، عبادت، ولایت اهل بیت (ع)، خدمت به مردم و ... از این اسباب است. یکی از این سبب ها تلاش برای کسب روزی حلال است. رسول خدا (ص) فرمود: مَن باتَ كالّاً مِن طَلَبِ الحلالِ باتَ مَغفوراً له ؛ کسی که با خستگی به سبب تلاش روزانه برای کسب حلال، شب را به صبح برساند، آمرزیده می شود. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 24)

در روایتی دیگر از آن حضرت آمده است: إنَّ مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوباً لا یُكَفِّرُها صَلاهٌ وَ لا صَدَقَهٌ قِیلَ یا رسولَ اللهِ فَما یُكَفِّرُها قالَ الهُمُومُ فی طَلَبِ المَعِیشَهِ؛ (مستدرك الوسائل، ج 13، ص 13)

بعضی از گناهان به وسیله نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شود. سوال شد: یا رسول ا... پس چه چیز موجب آمرزش آن است؟ فرمود: جدیت و تلاش در طلب معیشت

------------------------------
    ب) توفيق انجام اعمال صالح

قرآن می‌فرماید : یا أَیُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّیِّباتِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً
    ابتدا می فرماید: كُلُوا مِنَ الطَّیِّباتِ و بعد می فرماید: وَ اعْمَلُوا صالِحاً (یعنی از غذای « طیّب» و حلال بخورید و عمل صالح انجام دهید). معلوم می شود كه توفيق عمل صالح، در سايه‏ى تغذيه حلال و طيب است؛ به عبارت دیگر، اگر كسی لقمه‌اش حرام باشد، ممکن است موفق به عمل شایسته نشود .

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۲:۱۶

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

آثار کسب حلال 2

ج ) رفاه خانواده:

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید:
    من لم یستحی مِن طلبِ المعاش خَفَّت مؤونَتُهُ وَرُخیَ باله و نُعِّمَ عِیالُهُ؛ (بحار الانوار، ج 67، ص 313)
    كسی كه از طلب حلال شرم نكند، بارش سبك، سختی هایش آسان و خانواده اش در رفاه قرار می گیرند.

در روایات اولیای گرامی اسلام تأكید شده است كه افراد ثروت مند در زندگی خانواده سخت گیر نباشند و از تأمین رفاه و آسایش آنان خودداری نكنند.
    امام رضا (ع) فرمود: صاحِبُ النِعمهِ یَجِبُ عَلَیه التَوسِعَهُ عَن عِیالِه (اصول كافی، ج 4، ص 11)
    برصاحبان نعمت واجب است که برخانواده خود توسعه دهند و به زندگی آنان گشایش بخشند.

امام سجاد(ع) فرمود:لَأن أدخُلَ السوقَ و مَعی الدَراهمُ أبتاعُ بِه لِعِیالی لَحماً و قَد قَرِموا أحَبُّ إلَیَّ مِن أن اُعتِقَ نَسمَهً (همان، ج 4، ص 12)
    اگر داخل بازار شوم و با من پول باشد و به وسیله آن برای خانواده خود گوشت تهیه کنم که به آن بسیار نیازمندند، در نزد من محبوب تر است از این که بنده ای را آزاد کنم.

رسول خدا (ص) فرمود: لَیسَ مِنّا مَن وُسّعَ عَلَیه ثُمّ قَتَرَ عَلی عِیالِه (مستدرك الوسائل، ج 2، ص 643)
    کسی که وسعت مالی دارد و دارای تمکن است ولی برخانواده خود سخت بگیرد و آنان را از زندگی راحت محروم بدارد، از ما نیست.

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

آثار کسب حلال 3

د ) سربار نبودن:

نتیجه بیکاری، نداشتن مهارت و دانش مفید و سودآور، کم کاری و تلف کردن وقت این است که انسان، خود و خانواده اش را سربار و نان خور دیگران کند و چنین کسی از رحمت خدا به دور است.

رسول اکرم (ص) فرموده است: ملعونٌ مَن ألقی كَلَّه عَلَی الناس مَلعونٌ مَلعونٌ مَن ضَیَّعَ مَن یَعول؛ (همان، ج 4، ص 12)
    کسی که بار زندگی خود را بردوش دیگران بیفکند (و بخواهد از دسترنج مردم زندگی خود را بگذراند) رانده و مطرود درگاه باری تعالی است و نیز کسی که حقوق خانواده خود را ضایع کند، ملعون است.

اولیای گرامی اسلام، به قدری برکار کردن مسلمانان تاکید می ورزیدند و می خواستند زندگانی آنان با عزت بگذرد که اگر در مواقعی افرادی نقص عضوی داشتند باز هم به آنان تاکید می کردند که از عضو سالم خود استفاده کنند و به کار اشتغال یابند.

دراین باره این حدیث نقل شده است: أنّ رَجُلاً اتاهُ فقالَ: انّی لا أحسِنُ أن أعمَلَ عَمَلاً بِیَدی و لا اُحسِنُ أن أتجرؤ و أنا محارِفٌ محتاجٌ، فقالَ: اعمَل و احمِل عَلی رأسِكَ و استغنِ عَن الناس؛ (اصول كافی، ج 5، ص 76)
    مردی به حضور امام صادق (ع) آمد و گفت: یابن رسول ا... من نمی توانم با دستم کار کنم و سرمایه ای هم ندارم که تجارت کنم و نیازمند هستم. حضرت (ع) (دیدند که سر و گردن او سالم است)، فرمود: کار کن و کالا را با سرخود حمل نما و از مردم بی نیاز باش.
    در حدیث دیگری مفضل بن عمر از حضرت صادق ـ عليه السلام ـ نقل مى كند: لا تكونوا كلاّ علي الناس يعنى سربار جامعه نباشيد. (ميزان الحكمه ص 121 ج4، حديث 7222)

ه) برآورده شدن دعاها:
    از امام صادق (علیه السلام) در روایتى آمده است كه یكى از صحابه ی رسول خدا از آن حضرت خواست كه او را راهنمایی كند تا خداوند وى را مستجاب الدعوه قرار دهد. حضرت فرمود: غذایت را حلال گردان ، مستجاب الدعوه مى شوى .

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۲:۲۱

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

لقمه حرام

درباره لقمه حرام هم روایات فراوانی وارد شده از جمله:
    رسول خدا(ص) فرمود: هر که پروا نکند که روزی‏اش را از کجا به دست آورد، خدا هم پروا نفرماید که از چه راهی او را وارد جهنم کند. (آثار الصادقین، ج 7، ص 116)

امام صادق (ع) می فرمایند : کسب الحرام یبین فی الذریة . اثر مالى كه از راه حرام به دست آمده است در نسل انسان آشكار مى شود .4 در نطفه اى که از مال حرام پدید آید و جنینى كه از حرام تغذیه شود ، مقتضیات شر ایجاد می گردد .(المحجة البیضاء، ج 3، ص 206)

امام حسین(ع) به لشکر عمر سعد فرمود :
    شکمهایتان از حرام پر شده و بر دلهایتان مهر خورده است لذا دیگر حق را نمی پذیرید و به آن گوش نمی دهید.

امام صادق(ع) فرمود: خدا آفریدگان را خلق فرمود و روزی حلال و پاکیزه آنان را هم آفرید. پس هر که روزی خود را از راه حرام به دست آورد، از حلال مقدر کاسته است.(آثار الصادقین، ج 7، ص 97)

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۲:۲۳

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

پاسخ 1

بسيار حلال و حرام مال برايم اهميت دارد
    این قسمت فرمایشتان خوبست و مطلوب ، و برخاسته از آموزه های دینی است. آیات و روایات دال بر اهمیت این موضوع هم ذکر شد.

-----------------------------

مدام دلشوره دارم كه مال حرامي وارد زندگيم نشود تقريبا به همه چيز شك دارم
    اصل
    اهمیت دادن به موضوع حلال و حرام بودن رزق و روزی بسیار بجا و مطلوب است اما به یاد داشته باشید که خیر الامور اوسطها (کافی/ج6/ص540) ، بهترین چیز در هر کار میانه روی است. در این موضوع هم باید حالت تعادل و میانه روی رعایت شود و اینگونه وسواس بخرج ندهید زیرا روال عادی زندگی شما دچار تزلزل شده و روابط عادی با دیگران را هم از دست می دهید (و چه بسا دیگران را با این رفتار ناراحت و دلشکسته نمایید و از خود برانید)؛ همانگونه که خود به این مطلب اشاره فرموده اید:
    مثلا اگر كسي چيزي تعارف ميكند هم ميترسم ناراحت شود دستش را رد كنم از طرفي با دلواپسي قبول ميكنم يا اگر كسي وسيله اي هديه دهد با شك و ناراحتي استفاده ميكنم.
    .

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۲:۵۱

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

پاسخ 2

نکته دیگر اینکه استفاده از هدیه یا وسایل غیر خوراکی از این بابت هم مشکلی ندارد و تأثیری که درباره لقمه حلال و حرام گفته شد، در اینجا گفته نمی شود.

ضمن اینکه اصل حلیت می گوید: استفاده از همه چیز تا زمانی که برای شما یقین به حرمت آن ایجاد نشده، برای شما جایز و حلال است و این دستور شرع مقدس است و ما هم باید تابع قوانین شرعی باشیم.

اگر یقین دارید که این مالی که به شما می دهند، از حرام است، استفاده نکنید (که البته این فرض نادر است چون غالبا چنین یقینی وجود ندارد) اما اگر شک دارید
    (که در غالب موارد هم چنین است)، به طور کلی استفاده مذکور اشکالی ندارد.

دستورات دینی را بر خود سخت نگیرید که اگر چنین کنید در دراز مدت دچار دین گریزی و دل زدگی خواهید شد. هدایا را با روی باز بگیرید و با دلخوشی استفاده کنید و شادمانی خود را برای هدیه دهنده اظهار نمایید. مطمئن باشید این شیوه ای است که مرضی خداوند است و ما غیر از مقدار توانایی مان تکلیف نداریم:

لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها (بقره/286)
    خداوند هيچ كس را، جز به اندازه تواناييش، تكليف نمى ‏كند

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۰۲:۴۷

نوشته
    124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    4

سلام
    اگر از يكي از اقوام كه مطمئن هستيم اهل خمس و زكات نيست در حالي كه تمكن مالي لازم براي پرداخت آنها را دارد، هديه اي دريافت كنيم حكم آن چيست؟ با توجه به اينكه صله رحم در اسلام بسيار مورد تأكيد است، رفت و آمد به منزل اين فرد چه حكمي دارد؟
    ممنون

13. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری