صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشاوره برای ازدواج

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مشاوره برای ازدواج

سلام
    من پسری 21 ساله هستم که از یکی از همکلاسی های دانشگاهم که 20 سالشه خواستگاری کردم . و او هم قبول کرد . منتها هم من و هم اون میدونیم که الان وقت ازدواج نیست و دلیل خواستگاری من هم این بود که احساس کردم اگه الان بهش چیزی نگم و ممکنه کس دیگه ای ازش خواستگاری کنه .
    حالا یه مشکل هست . اینکه ما نمیدونیم کی و چجوری به خانوادمون اطلاع بدیم . میخوایم بهشون بگیم که ما میخوایم 4-5 سال به خاطر هم صبر کنیم و بعدش که هم بزرگتر شدیم و هم استقلال نسبی پیدا کردیم ازدواج کنیم .
    میترسیم که اگه الان بهشون بگیم قبول که نکنن هیچ , نذارن کلا این اتفاق بیفته . آخه الان خیلی از المان های ازدواج رو نداریم .
    لطفا خودتونو جای من جوون که نمیخوام گناه هم بکنم بزارید و جواب بدین .

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ در ساعت ۲۰:۳۳

2.  

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط kakakaka نمایش پست
    سلام
    من پسری 21 ساله هستم که از یکی از همکلاسی های دانشگاهم که 20 سالشه خواستگاری کردم . و او هم قبول کرد . منتها هم من و هم اون میدونیم که الان وقت ازدواج نیست و دلیل خواستگاری من هم این بود که احساس کردم اگه الان بهش چیزی نگم و ممکنه کس دیگه ای ازش خواستگاری کنه .
    حالا یه مشکل هست . اینکه ما نمیدونیم کی و چجوری به خانوادمون اطلاع بدیم . میخوایم بهشون بگیم که ما میخوایم 4-5 سال به خاطر هم صبر کنیم و بعدش که هم بزرگتر شدیم و هم استقلال نسبی پیدا کردیم ازدواج کنیم .
    میترسیم که اگه الان بهشون بگیم قبول که نکنن هیچ , نذارن کلا این اتفاق بیفته . آخه الان خیلی از المان های ازدواج رو نداریم .
    لطفا خودتونو جای من جوون که نمیخوام گناه هم بکنم بزارید و جواب بدین .

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث زنان
    با سلام
    شما بهتره کتاب گلبرگهای زندگی حجت السلام دهنوی رو بخونید تا به اشتباه بزرگی نیوفتید و...
    این یه بحث مهم از صحبتای ایشونه که در کنار کتاب منبع خوبی برای تصمیم گیری شماست

به نظرم همه بخوننش چون اگر نخوننش حتما ضرر میکنن
    چون حداقل میتونن به خیلیای دیگه تو این زمینه راهنمایی کنن و...

· - آیا نان خالی و عشق میتواند آرمانی باشد ؟ بعضی ، عشق های قبل از ازدواج و روابطپنهانی دارند. شما در این مورد صحبت کنید.
    · ما با ارتباطات قبل از ازدواج بدوننظارت خانواده مخالف هستیم . نکته اش این است که ما با اشک ها و ناله های زیادیروبرو هستیم . ما مشاور جوانها بوده ایم هر دو جوان هستند سرشار از عاطفه و در اوجغرایز جنسی هستند وقتی کنار هم قرار میگیرند ، فعل و انفعالات هورمونی در وجودشانشکل میگیرد و احتمال خطر بسیار زیاد است . بویژه برای خانم که ممکن است گوهر عفتشدر خطر قرار گیرد .
    دیگری موضوع اتهام است .دو نفر واقعاً به قصد ازدواج با همارتباط برقرار میکنند دیگران که نمیدانند شما به قصد ازدواج رفت و آمد میکنید . ممکن است فامیل نزدیکی شما را با آن آقا ببیند او چه برداشتی میکند . بعد اگر بهازدواج منتهی شود بعد توضیح میدهیم که ایشان نامزد من بودند ولی اگر به ازدواجمنتهی نشود پرونده دختر سیاه میشود . گذشته از اینکه موضع تهمت است . امکان شناختهم نیست . موضوع این است که خانم میگوید ارتباط ما به خاطر شناخت است آخر چه جورشناختی میتواند باشد . دو جوان که سرشار از عاطفه هستند از همه چیز حرف میزنند جزشناخت حتی اگر دو سال باشد . یعنی همه چیز توی این رابطه هست جز شناخت . اگر یکسوال هم بکنند موجب انحراف میشود ولی در فرایند خواستگاری سوالها را میپرسند و همهچشمها آنها را نگاه میکنند ، گفتگو میکنند ، کسانی که به این سمت و سو میروند خیالمیکنند امکان شناخت هست حالا این ارتباطات قبل از محرمیت به ازدواج ختم میشود کهدر خیلی ها هم این اتفاق افتاده است. که شیطان وسوسه میکند بخصوص خانم را که خیلیبرایشان مهم است . خیلی خانم ها قبلا ارتباط داشته اند و حالا تردید کردند واعتمادشان از همدیگر سلب میشود . آقا میگوید ایشان که قبل از ازدواج با من رابطهداشته ممکن است قبلا هم با دیگران هم داشته است . خانم ها قضیه خیلی برایشان جدیاست . اگر این ارتباط به ازدواج ختم نشود سرخوردگی ایجاد میشود بویژه برای خانمهابوجود می آید . من هشدار میدهم سرخوردگی ، احساس شکست ، افسردگی حاد و اگر اینخانم مورد سوء استفاده قرار گرقته باشد ، نفرت از پسرها و مردها پیش می آید و روحیهمرد گریزی پیدا میکند و اگر خانم به آقا جواب رد داده باشد آقا نفرت از خانم ها وازدواج گریزی . دختر خانم ها فرصت ازدواج را از دست میدهند مثلا اگر دو سال با همارتباط داشته اند طبیعی است این خانم خواستگارهای خوب را رد کرده است و واقعاً مااین ارتباط را صلاح نمیدانیم . زیرا ارتباط مناسبی نیست حتی اگر به تعبیر بعضیجوانها که میگویند عشق ما پاک است و مراقب خودماه هستیم که گناه نکنیم . خوب بفرضهم که مراقب هستید که آن خطرات اتقاق نیفتد به ازدواج هم منتهی شود . معمولا در اینمدت ارتباط عشق ایجاد میشود و آدمها کرو کور میشوند. روایت داریم : عشق یک چیزی استکه انسان را کر و کور میکند . پای کار که میرسند از اصول و شرایطشان دست بر میدارند. بفرض کر و کور هم نمیشوید در این مدت عاطفه خرج همدیگر میکنید بعداً کم میآورید . بعضی ها میگویند ما گناه نمیکنیم و مواظب خودمان هم هستیم و اجازه نمیدهیمکر و کور بشویم و نه عاطفه خرج هم می کنیم اگر یک چنین چیزی باشد ما با این رابطهحرفی نداریم .این رابطه سالم و مشروع قابل قبول شرع است مثل دو تا همکار که در سرکار با هم سلام و علیک دارند و احوال پرسی میکنند . در حد ضرورت هم صحبت میکنند . همدیگر را زیر نظر دارند و قصد ازدواج دارند . پرونده ها را هم ، با هم رد و بدلمیکنند ، حرف هم میزنند ولی هیچ کس نمیگوید این ها دوست پسر و دختر هستند . همکاراننمیگویند این ها با هم سر و سری دارند ، پچ پچ نمیکنند . مثلا یک دختر عمه و پسردایی خانه همدیگر رفت و آمد میکنند حال و احوال پرسی میکنند یا دو تا دانشجو اگراین نکات رعایت شود ما حرفی نداریم بحث این است که رعایت میشود یا خیر . من در اصلاینکه میتوان این ها را رعایت کرد شک دارم .

الهی العفو...

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· با ارتباطهای طولانی ما بهشناخت نمیرسیم . شما چطو ر انتظار دارید بدون رابطه ، همدیگر را بشناسیم؟
    · در فرایند خواستگاری مفصل حرف داریم . یک سیر منطقی دارد اگر خواستگاری با فرایند انجام شود و ازدواج سنتی ، به روز شود . چون ما هیچ عجله ای نداریم یک تا سه ماه و دیگر خیلی کشش ندهیم . ولی شما حتی تا سهماه میتوانید جلسه اول و دوم و سوم و ما همه سوالات را در اینجا آورده ایم ، حتیگفتیم در جلسه اول چه سوالاتی را بگویید . بدون دغدغه و با حوصله چون در فرایندخواستگاری پدر و مادر نظارت دارند و شما میتوانید طبق شرایط دینی گفتگو کنید . کسانی که ازدواج سنتی را بر اساس آداب قبلی باور ندارند . آن ازدواج های بسته وبدون گفتگو که حتی متاسفانه در یکی از استان کشور بودم که می گقتند ما مطلقاً اجازهحرف زدن نداریم . خوب این اشتباه است . باید اجازه بدهند حرف بزنند . اگر فرایندخواستگاری درست صورت بگیرد ما به شناخت خوب میرسیم . چون سوالها از قبل طرح شده ،جواب ها را ثبت میکنید و غیر از آن ده تا چشم طرف را می بیند و عاشق هم نشده اند وعقلانی به طرف نگاه میکنند اگر درست خواستگاری کنیم به شناخت هممیرسیم.

الهی العفو...

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· کسانی که میگویند ما مسلطهستیم ، رابطه برقرار می کنیم و هر جا بخواهیم رابطه را قطع می کنیم . برای اینعزیزان چه صحبتی دارید؟
    · خیلی ها این را میگویند . خیلی ها راما سراغ داریم که میگویند به خطا نمی روییم و رفته اند و شما باورتان نمیشود . براساس آمار حدود هشتاد درصد و اکثر قریب به اتفاق کسانی که در شمال غرق میشوند شنابلد هستند و ماهر هستند و مطمئنا غرق نمی شوند . هرچه میگویند نرو، زیادی می رودمی گویند حواسم هست . در صد کمی از آنها شنا بلد نیستند و اتفاقا چون شنا بلدنیستند بیشتر احتیاط می کنند . شیطان ما را قدم قدم می برد و در قرآن داریم : ازخطوات شیطان پیروی نکنید . چون شیطان قدم به قدم ما را جلو میبرد من این را قبولندارم . رسالت ما در این برنامه همین است که هر کسی باورش نمی شود که این مشکل ،مشکل کسی دیگری هم باشد . ولی چون دهنوی مشاورمردم است وهشدارمیدهد و مگوید ماموارد بسیاری داشته ایم که خودشان باورشان نمی شده است . خطا های کوچک کم کم ما رابه خطاهای بزرگتر می رساند . من مکرر شنیده ام که می گویند من نفهمیدم که چه شد بهخودم آمدم دیدم دچار مشکل شدم .
    آیا صلاح می دانید این مزاحمت را به شوهرشانمنتقل کنند .
    نه نیازی نیست . اگر توضیحاتی که ما داده ایم را انجام بدهنداحتیاجی ندارد چون همسرشان بهم میریزند و ممکن است برداشت های اشتباه بکنند و دغدغههایی در مرد ایجاد بشود . نکند خانم مقصر بوده ، نکند خانم من آغازکننده بوده استیا با این مزاحم تلفنی قبلا ارتباطی داشته است. دلیلی ندارد ولی سوال مهمی است . خانم هایی هستند که این ها را صداقت می گویند . شاید این را جزء مخفی کاری بدانندخیر این عدم صداقت نیست و جزء مخفی کاری هم به حساب نمی آید. صداقت در زندگی یعنیاینکه در زندگی دروغ نگوییم، دغل بازی نکنیم ، فریب کاری نکنیم ، اما راست گقتنواجب نیست . دروغ گفتن حرام است . جز راست نباید گفت هر راست نشاید گفت . یک راستهایی را ما نباید بگوییم . با گفتن به همسرتان هیچ کمکی بشما نمیشود . نکته دیگراینکه من مواردی دارم که خانم در خیابان آقایی نگاه معنا داری به این خانم کرده یایک جمله ناشایست به او گفته ، متلکی گفته یا در محیط کار خبر نداشته خانم متأهل استو خواستگاری کرده ، حالا پیش می آید ، او بی تدبیری کرده ولی حالا خانم می آید یکراست کف دست شوهرش می گذارد که آقا خبر داری امروز چی شد . خانم محترم این چه لزومیدارد که شما بگویید . مثلا میخواهند بگویند که آقا من خیلی پاک هستم و خلاصه مراقبناموس شما هستم و بدان من مراقب خودم هستم و جلوی این جور آدم ها می ایستم . راهشاین نیست . اگر شما می خواهید پاکی و نجابت خودتان را ثابت کنید ، این راهش نیست . اگر شما در محیط کار و اجتماع خنده هایتان ، پوششتان و کلامتان را رعایت کنید مردشما مطمئن میشود . به نام شما قسم می خورد . یعنی اعتماد بطور کامل. همانطور که منبه اسم همسرم قسم می خورم خیلی زود حل میشود . آقا هم همین جور نباید این ها رابگوید . که مثلا از خانم با کلاسی خودکار گرفت و ... خانم حس تملق دارد و بهممیریزد و آقا هم حس ناموس پرستی دارد . خوتان مشکل را حل کنید .

الهی العفو...

6. تشکرها 2

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· مردی که قبل از ازدواج با اوارتباط داشته ام ، حالا هم که ازدواج کرده ام با تلفن همراهم تماس می گیرد و هر چهمی گویم تماس نگیر ، گوش نمی کند . چه کار کنم ؟
    · در موضوع قبلی طرف غریبه است و میخواهد ارتباطی برقرار کند ولی این جا ارتباط از قبل بوده است .اگر یادتان باشد دربحث ازدواج من تاکید می کردم مواظب این ارتباطاتتان باشید ولو مختصر ، ولو تلفنی ،ولو پیامکی ، ولو ده روز . من یک موردی داشتم که قسم می خوردند من فقط ده روز تویدانشکده سلام و علیک و جزوه ای و تمام شد و ایشان شماره ای هم گرفته بود و بعد تمامشد . و بعد من ازدواج کردم و این آقا تماس گرفت و شوهر من گوشی را برداشت و گفت مندوست پسر فلانی هستم و زندگیم نابود شد .حتی خیلی مختصر، خانم ها دقت کنید بخاطرهپیامدهای منفی زیادی که دارد . واقعا یک جورهایی پیچ میخورد که آدم متاثر میشود . آدم هر راهی میرود به بن بست میرسد . نه راه پیش دارد نه راه پس . آدم می ماند چهکار کند ؟ حالا متاسفانه ایشان قبل از ازدواج ، این خطا را کرده اند. من برای اینخانم همان توصیه قبلی را دارم . مطلقا بی اعتنایی کنید . بی توجهی کنید . آقا اینفرق می کند من شماره اش را می شناسم . بله خانم که متاهل شده ای الان شماره ای رویگوشی شما ثبت میشود و می بینی شماره فلانی است جواب ندهید یا اگر از شماره غریبه ایزنگ زد تا شما فهمیدید طرف است بگویید آقا اشتباه است . اشتباه.
    خانمی گفتند منجلوی شوهرم بگویم اشتباه است . شوهرم می گوید این کی است . گفتم گوشی همراه را رویسکوت بگذارید ولی می بینید که طرف آشنا است و جواب نمیدهد . اگر این کار را بکنندمشکل حل میشود . متاسفانه ما مواردی داریم که اولین جمله گفته به شوهرت می گویم وپدرت را در می آورم و تهدید کرده است یا از طریق پیامک که این خانم کنجکاو شده کهببیند کی است و باید چه کار کند اگر چنین چیزی شد ، شما پروژه بی اعتنایی را مدتیادامه بدهید به احتمال زیاد طرف رها میکند ولی بعضی مواقع سه الی چهار ماه جدی شمارا تهدید می کند . متوسل به حضرت فاطمه بشوید و نذر کنید و از حضرت بخواهید کمکتانکند . آقا که زنگ زد جلوی شوهر می گویید آقا اشتباه است و می گویید مدتی است مزاحمتلفنی پیدا کرده ام و اذیتم می کند دو حالت دارد یا این فرد با شوهر شما تماسمیگیرد که آبروریزی کند یا نه .اگر نه که خدا را شکر وخدا را شاکر باشید وایمان بهخداوند را بیشترکنید ولی اگربه شوهرتان تماس گرفت وگفت چون قبلا زمینه دارد مرد شماکمتر شوکه میشود . اگر گفت که من دوست پسر این خانم هستم و قبلا با هم ارتباطداشتیم ، شما بفرمایید این قبلا خواستگار من بوده و چون من جواب رد داده ام میخواهد از من انتقام بگیرد چون گفته جواب منفی دادی زندگیت را خراب میکنم .
    یکوقت می بینی کار از این بدتر و کار پیچ میخورد خانم میگوید من یکسری عکس دست اودارم از من فیلم گرفته و نامه های من با اسم و امضا ء در دستش است ، اومدارک را بهشوهرم میدهد من گفته بودم باید این ها را قبل از ازدواج میگفتید . حالا ایشان نگفتهاند و وارد زندگی شده اند و احتمال هم نمی دادند که طرف هم رفته ولی به هر حال حالاچه کار کنند ؟ خانم با سن هفده سال عکس بدون پوشش به آقا میدهند و فیلم و اگر اینجور شد شما باید به همسرتان اعتراف کنید من بی تجربگی کردم ، اشتباه کردم ، من شمارا دوست دارم .این اعتراف میتواند مرد را نرم کند . اینکه فلانی من می توانستم یکجورهایی دور از چشم شما به سمت این آقا بروم و او از ناموس شما سوء استفاده کند ولیاین کار را نکردم و این را به شوهرم گفتم که جلوی سوء استفاده او را بگیرم . اینخیلی تعبیر خوبی است . از آن طرف هم به آقا میگوییم آقا ببخشید. چقدر آیه عفوداریم: الا تحبون ان یغفر اله لکم . آیا شما دوست ندارید خدا شما را ببخشد پس شماهم ببخشید . ما از حضرت علی (ع) روایتی داریم : عفو و بخشش از اخلاق آدم با کرامتو بزرگوار است . آدمهای بی مقدار و فرومایه هستند که نمیتوانند ببخشند : المبادرتالی العفو من اخلاق الکرام و المبادرت الی الانتقام اخلاق اللعام .
    من به خانمتوصیه میکنم اگر کار به اینجا رسید به آقا اعتراف کند وحتی ممکن است مورد برای آقاپیش آمده باشد . خانم می گوید من دیگر با تو نمیتوانم زندگی کنم ، طلاق میگیرم ، میروم خانه پدرم ، خانم عزیز او هم اشتباه کرده ، عفو کنید تا هم خدا شما را ببخشد . شاید بعضی ها میگویند بالاخره گناهی کرده است . درست . البته گناه نکردن بهتر ازتوبه کردن است ولی اسلام میخواهد جلوی گناه را بگیرد و بنای دین بر عفو و گذشت است .

الهی العفو...

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

آیا شما اینجا توصیه به برخورد تند که مثلا شکایت یا تهدید باشدمیکنید؟
    فکر می کنم کار پیچیده تر میشود کسی که وارد حریم خانواده میشود یک مردالهی نیست . چون اگر الهی بود این کار را نمیکرد که بیاید یک زندگی را تباه کند . میدانید سه ماه تحت فشار قرار دادن این زن ، اگر بچه هم داشته باشد ، چقدراثر رویهمسرش میگذارد و چه گناه بزرگی است . من فکر میکنم اگر خانم بخواهد با زور و تهدیدبه اهرم فشار روی آورد او جری تر میشود و انتقام میگیرد . خانم شما به برادرت وپدرت بگو که طرف را گوشمالی بدهند .خیر. این آقا الهی نیست و کار بدتر میشود . اینراز خانم است و اگر به برادرش بگوید اشتباه است . نهایت اگر به شوهرش بگوید شوهرمجبور است آبرو داری کند که آبروی همسرش است . آخر کلام اینکه به پای مرد بیفتد وگریه کند و قراری بگذارد که او را ببیند و به پایش بیفتد این هم خطرناک است . چونممکن است یک مدرکی هم از این دیدار درست کند . بعضی مشاوره ها میگویند : سیم کارترا جلوی شوهرت در بیاور که مثلا توی آب بیفتد یا خاموش کنید . این برای شوهر شماسوال انگیز است چون شوهر کاردارد ، نمیتوانید خاموش کنید . گاهی ما مشکل را معظلمیکنیم ، معضل را بحران و بحران را به فاجعه تبدیل میکنیم.
    حالا اگر به جایی رسید که به همسرتان گفتید ، خیالتان راحت میشود . اینجا میتوانند اعاده حیثیت کنید و کار قانونی بکنند تا می توانیم خودمان حل کنیم بهتر استزیرا کار به دادگاه میرسد بدتر میشود و آبرورریزی میشود.

الهی العفو...

9. تشکرها 2

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· آیا ارتباط دختر و پسر قبل ازازدواج ، به قصد ازدواج اشکال دارد ؟
    · بله . من محالفم . من هر هفته بهاستان های مختلف می روم و سر می زنم . من به جهت پیامدهای منفی آن ، مخالفم . آنکه به قصدازدواج نیست که با آن کاری نداریم . آن بسیار خطرناک است و اختلال درزندگی ، دو طرف ایجاد میکند . ما به آن کاری نداریم . ما فرض مان این است که به قصدازدواج رابطه برقرار کنند ، قبل از خواستگاری ، قبل از فرایند خواستگاری و قبل ازاطلاع والدین را صلاح نمیدانم . این خیلی خطرناک است . تجربه به ما درس داده . آقاو خانم با هم ارتباط دارند ، در اوج غرایز جنسی و عواطف هستند ، درست است قصد سوئیندارند و به قول جوانها عشق پاک است ولی چون سرشار از عواطف هستند و در اوج عواطفجنسی ، خودبخود وقتی د رکنار هم قرار میگیرند، فعل و انفعالات هورمونی شکل می گیردو این ها را بهم نزدیک میکند . چقدر ما مورد داریم که دچار مشکل شد ه اند هم خانم وهم آقا . البته برا ی خانم بیشتر . زیرا ممکن است گوهر عفت آنها بخطر بیفتد. نکتهبعدی ، باعث محل تهمت است . شما باهم میرویید و میگردید ، دیگران که نمی دانند ،علم غیب ندارند ، اگر آشنایان شما را ببینند از کجا بدانند شما به قصد ازدواج با همارتباط دارید . شاید به ازدواج ختم نشود . شرایط عوض میشود . مادر دختر مخالفتمیکند و دیگران شما را با آقا دیده اند . در آینده شما اثر میگذارد و روی ازدواجآینده تان اثر می گذارد . مثلاً در تحقیقات ، اطلاعاتی به کسی میدهند که برای شماخوب نیست . حالا به فرض پنهانی هم رابطه برقرار کردید ، باز اگر به ازدواج منتهینشود دچار مشکل میشوید . خانم احساس شکست و افسردگی می کند ، اگر آقا زیز قولش بزندیک احساس از جنس مخالف در خانم ایجاد میشود. ازدواج گریزی خانم ، دیگر با هیچ مردیازدواج نمیکند. چند سال با هم ارتباط داشته اند به امید اینکه روزی آقا فرایندخواستگاری را شروع کند و شناخت پیدا کند و ازدواج کند و این اتفاق نمی افتد و خانمهم خواستگارهایش را از دست میدهد . برای آقا خیلی مشکل ایجاد نمیکند زیرا خانم استکه فرصتها را از دست میدهد . اگر این ازدواج انجام بشود چون عاطفه خرج همدیگر کردهاند ، کم می آورند . بعضی ها می گویند شما میگویید عاطفه خرج کنید ، کم می آورید . مگر عاطفه ، هندوانه است که کم بیاوریم . بله این عاطفه ها مثل هندوانه است . آنعواطفی که مادر با فرزند خود دارد و عواطفی که بعد از محرمیت بین زن و شوهر بوجودمی آید ، تمام شدنی نیست . خانم هشتاد ساله و آقا ی هشتاد و پنج ساله ، چنان عاطفهخرج هم میکنند که گویی روز اول ازدواجشان است . عاشق هم هستند . آنها کم نمی آورند . ولی عواطفی که حرام بوده و دین اجازه نمی داده را ، آدم کم می آورد . ما داریمآدمهایی که می گویند چند سال با هم ارتباط داشته ایم و عاطفه خرج همدیگر کرده ایمولی حالا کم می آورده ایم . حتی به بچه اش هم عاطفه ندارد . در واقع اگر به ازدواجمنتهی بشود شک ایجاد میکند. بخصوص از طریق آقا ، که شیطان به جانش می افتد و میگوید نکند با کس دیگری هم رابطه برقرار کرده است و اگر بگوید من امتحانش کرده ام . می گوید قبل از رابطه شما چه ؟ مهمتر از همه این است که معمولا این ها عاشق و معشوقمیشوند . یعنی کر و کور میشوند . من با اطمینان عرض میکنم خانم و آقا عاشق و معشوقبشوند ، کر وکور می شوند . عاشق می شوند و از اصولشان دست بر می دارند . بدی هایهمدیگر را نمی بینند و گاهی وقتها ، بدی ها را خوب می بینند سراغ این ارتباطاتنروید که خطرات دارد .

الهی العفو...

11. تشکرها 3

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· بالاخره ازدواج باید از یکجایی آغاز شود ، شما با هرنوع ارتباط مخالف هستید؟
    · نه اگر این مشکلات را نداشته باشد ،نقش رابطه زن و مرد و محرم و نامحرم مشکل ندارد . اگر این ها نباشد ، چیزهایی کهالان عرض کردم ، طبق فتاوای مراجه عظام : روابط کاری خانم و آقا با هم اشکال نداردو مفسده ای ندارد اگر بر اساس ضوابط شرع باشد . دو تا دانشجو و دو تا پسر عمه و پسردایی، خوب نامحرم هستند ، با هم ارتباط دارند ، گفتگو می کنند ، رفت و آمد میکنند، ولی نگاهشان به قصد شهوت نیست . اگر اینطور نباشد اشکال دارد . چون مفسده دارد . در محیط کاری نباید عشق ورزی کنند ، خانم نباید قهقه های آنچنانی بزند ، اگر زنقهقه بزند که مرد را تحریک کند حرام است . با این ها ملاقات های پنهانی ندارند و یاتنها در یک اتاق ، که امکان رفت و آمد در آن نباشد مثلا قفل باشد که ماندن در آنجاحرام است ، باید بیرون بیایند . لذا آدم مقید اگر یک موقعیت مشابه ببیند در را بازمیگذارد تا آدمهایی که رد میشوند ، بینند این دو با هم گفتگو میکنند و هم موضعتهمت نیست و هم آن خطری که فرموده اند : و کان شیطان ثالث هما که شیطان نفر سوم است، پیش نیاید و بعد ها فرمودند : صحبتهایی که خانم ها و آقایان با هم می کنند به قصدضرورت باشد بیش از حد ضرورت مکروه است نه حرام . اگر این ها را رعایت کنند ، اشکالیندارند . یک گفتگو ساده بین پسر عمه و دختر دایی سلام و احوال پرسی و رد و بدل کردنجزوه اشکالی ندارد و حرام نیست . نه نگاهشان آلوده است و نه کلامشان ولی حالا پچ پچشد ، خلوت شد ، ارتباطات آنچنانی شد ، یک جوری شد که دیگران به آدم بگویند این هادوست پسریا دختر هستند ، این ها اشکال دارد . در محیط کار کسانی را داریم که چنانباهم قاطی شده اند که هر وقت این ها رامی بینند دارند پچ پچ میکنند ، مهم این استکه ضوابط شرع رعایت بشود . حالا در محیط کار ، خانم و آقایی قصد ازدواج دارند وهمدیگر را تحت نظر دارند . نیت کرده ، آقا خانم را و خانم آقا را پسندیده اند ،همدیگر را تحت نظر دارند ، تعامل میکنند و همدیگر را امتحان میکنند، این ها اشکالندارد ولی بهترین کار ، همان فرایند خواستگاری است .

الهی العفو...

13. تشکرها 2

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· - چرا این رابطه دوستانهنمیتواند منجر به شناخت شود ؟
    · وقتی فرایند خواستگاری صورت می گیرد ،دو تا چشم نیست که نگاه میکند . در بیرون فقط دو چشم یعنی خانم و آقا هستند کههمدیگر را ارزیابی میکنند ولی در فرایند خواستگاری ، پدر که عاشق نیست، نمی خواهدبا این پسر ازدواج کند ، پس او با عقل نگاه میکند . درفرایند خواستگاری دقت می کنندتعامل با دیگران را می بینند ، آداب و رسوم را می بینند و مو را از ماست می کشند . اینها واقعاً اثر گزاراست . در بیرون پیامها عاطفی است . در خواستگاری پیامهاشناختی است . اصلا در فرایند خواستگاری سوالهایی طرح میشود که خانم نوشته اند . خانمی گفته اند من کتاب گلبرگ شما را در فرایند خواستگاری برده ام و یکی هم به مادرآقا داده ایم که بر اساس کتاب گلبرگ ، خواستگاری را جلو ببریم . آفرین بر شما راهشهمین است . شما یک مسیری را شروع می کنید . قدم به قدم . اصلا سوال طرح میشود ، اینسوالات پرسیده میشود و تجزیه و تحلیل میشود . بعد جوابهایی ار طرف می گیرد تبادلفکر میشود ولی بیرون ، شما امکان گفتگو با اعضای خانواده را ندارید ولی در فرایندخواستگاری دارید . مثلا می خواهید بگوید برادرعروس خانم ، من با خواهر شما ارتباطبرقرار کرده ام و حالا می خواهم از شما اطلاعاتی بگیرم و در انجا تحقیق وجود ندارد . ولی در فرایند خواستگاری امکان تحقیق از طرف بزرگتر ها امکان دارد . در اینارتباطات همه چیز هست جز شناخت . یک وقتی هم ، آقا یک سوالی هم درباره زندگی آیندهمی کند ولی دو دقیقه و بعداً یادش میرود . بعد میگوید چرا دیشب دیر زنگ زدی ؟ قلبمداشت تاپ تاپ میکرد . همان موضوع را در فضای احساس ادامه می دهند و میگویند ما یکروح ، در دو بدن هستیم و وقتی هم که ، به مراسم خواستگاری می رسند ، آنرا سمبلمیکنند. چون این را جدی نمیگیرند . جوانان ، باید فرایند خواستگاری را به روز کنیم . اگر ما این را درست کنیم نیازی نداریم . بعضی ها میگویند چون خواستگاری نمیشودما هم به دنبال این ارتباط می روییم. انسان نباید به خاطر یک خطا ، به دامن خطایدیگر بیفتد . ما باید مشکل را بطور منطقی حل کنیم و به نطرم می رسد با به روز کردنفرایند خواستگاری این امکان پذیر است .
    از کجا بفهمم که مرا دوست دارد وخواستگار من است ؟
    جواب می دهید آقا هر کاری آدابی دارد . باید رسماً بهخواستگاری بیایید. اگر به منزل آمدند معلوم است شما را میخواهد و خواستگار است واگر رفت و نیامد . معلوم است دنبال سوء استفاده بوده است . شما خانم محترم عشق ورزهستید و آقایان عشق باز هستند . مردها چون می دانند خانم ها عشق ورز هستند به قصدعشق ورزی می آیند ولی عشق بازی می کنند . آقا ارتباط به قصد ازدواج ، ارتباط برقرارمی کند . خانمی میگفت که ایشان دست روی قرآن گذاشتند و گفتند تنها ستاره آسمان منتوهستی و بعد برایم مشکل ایجاد شد . فهمیدم که ایشان ، چهارده ستاره دیگر هم درآسمان دارد . این ها را جدی بگیرید. واقعیت است .
    درآنجا می فرمایید وقتی بهفرایند خواستگاری میرسند آنرا سمبل می کنند پدر و مادر چطور ، آنها که نمیخواهندسمبل کنند؟
    · بله خانواده هم نقش دارد ولی چون اینها عاشق هستند ، به حرف گوش خانواده نمی دهند . حالا اگر خانواده هایی باشند کهبگویند ده دقیقه ای ، که والدین هم برایشان خوشایند نباشد که فرایندخواستگاری ،خیلی هم طول بکشد ، دیگر این کار بدتر می شود . مثل اینکه می گویند ده دقیقهبیشتربا خواستگار صحبت نکنید و شاید از ارتباطات قبلی هم اطلاعاتی ندارند . این خطرساز است و نکته دیگر اینکه در فرایند خواستگاری هم ممکن است عشق ایجاد بشود ، بایدمراقب باشند . نظر من این است که چون شما خواستگار را دیده اید و خواستگار هم شمارا دیده اند و به دلتان نشسته ، پس تا کار به یک جاهایی نرسیده ، دلبسته نشوید . این دلبستگی در فرایند خواستگاری ممکن است آدم را کر و کور بکند و دست از اصولتانبردارید و عیوب طرف را نبینید.

الهی العفو...

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

· - در دوران مجردی با آقاییرابطه داشته ام و بعد با شخص دیگری ازدواج کرده ام . حالا بعد از دوسال ، سر و کلهآقا پیدا شده و میگوید باید با من رابطه داشته باشی و گرنه به شوهرت میگویم . آیامیتوانم برای حفظ زندگی ام با او ارتباط داشته باشم؟
    · خیر . نمیتوانند . چون این رابطهنامشروع است و ما ، به جهت پیامدهای منفی که عرض کردم ، اجازه نداریم . این قضیهحالا ناموسی میشود و اگر لو برود ، پیامدهای وحشتناکی دارد و اگر هم نرود ، شمادلهره و اضطراب و استرس دارید . ای کاش شما همان موقع خواستگاری ، داستان را میگفتید . بشرط اینکه بدانید رابطه پخش شده است و همه می دانند ، باید می گفتید . اینکه یک آدم ناجوانمرد و بی پروایی هست ، شما باید می شناختید که احتمال دارد کهبیاید و بگوید . باید میگفتید . اشتباه کردید . به فرض اینکه ، این آقا نه ، یکیدیگر و یک خواستگار دیگر . من به شما تاکید میکنم ، این را با یک بیان لطیف ، در یکموقعیت عاطفی به همسرتان بگویید . حتی یک مدت بیشتر محبت کنید ، وقتی هدیه میدهید ،مطلب را بگویید و حتما تاکید کنید که آقا ، من می توانستم به شما نگویم و رابطهبرقرار کنم و به رابطه تهدیدآمیز این آقا تن بدهم . ولی بخاطر رعایت حقوق شما ورعایت ناموس شما ، این را به شما گفتم . درست است ، این را بگویید ، یک تنش هاییایجاد خواهدشد ، دغدغه هایی در ایشان ایجاد خواهد شد ، ممکن است یک مدت با شما قهرکند . اما مطمئن هستم پیامدهای منفی شما ، از نگفتن بیشتر است .
    الهی العفو...

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری