صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ***حيا و عفت تا چه حد ذاتيه؟***

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  335
  مورد تشکر
  730 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پرسش ***حيا و عفت تا چه حد ذاتيه؟***
  اين سوال هميشه برام مطرح ميشه كه (حيا و عفت تا چه حد ذاتيه؟!)يعني چقدر اكتساب نقش داره و چقدر ذات افراد توش دخيله .
  واقعا خيلي رسيدن به جوابش برام مهمه .


  برخي افراد وقتي آدم به رفتارشون نگاه ميكنه و يا وقتي تو حرف زدن افكارشونو بيان ميكنن و انسان از افكارشون مطلع ميشه ميبينه كه عفت و حيا تو رفتار و افكارشون موج ميزنه (منظور هم اقايونه هم خانوما)در صورتيكه تو تربيت هم وضعشون از كسايي كه تو خانواده متدين بزرگ شدن خيلي بدتر بوده من خودم به عينه ديدم .

  من هميشه فكرم اين بوده حيا و عفت هم مثل بعضي فضايل اخلاقي از جمله صبر تو ذات و ژنتيك بعضيا بيشتر وجود داره مثلا بعضيا صبورن از بچگي همينجوري بودن ولي بعضيا به سرعت مثلا دچار ناراحتي عصبي ميشن كه حتي ناخواسته رو جسمشونم تاثير ميذاره و دارو مصرف ميكنن .

  چرا بعضيا ذهن و رفتارشون هميشه پاك هستش و با عفت واقعا ذات آدما تو اين مساله چقدر تاثير داره؟؟!!
  البته انكار نميكنم كه تا حد زيادي اكتسابيه (اينكه يقينيه) ولي من هميشه بر خلاف نظر برخي افراد كه ميگن صددرصد اكتسابيه چنين عقيده اي ندارم يعني با ديدن بعضي شواهد و قرائن به اين نتيجه رسيدم.

  فيلم و موسيقي و .. (غير مجاز از نوع اخلاقي !!) خودش از چيزاييه كه اين فضيلت اخلاقيو كم ميكنه ولي جالب اينجاست خيلي ها با وجود ديدن همه اينا بازم پاك ميمونن حتي پاك تر از كسايي كه مبتلا به اين چيزا نيستن!!

  من كه واقعا گاهي با ديدن اطرافم به اين نتيجه ميرسم بعضيا فكر و رفتارشون ذاتي عفيف و پاكه.
  واقعا خيلي دوست دارم به جواب اين سوال برسم ..


  کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ در ساعت ۱۹:۳۳


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  23
  مورد تشکر
  22 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام دمست عزیز من هم به شما موافقم ولی به نظر من بخشی از این ویژ‍گی بر می‍گرده به ساختار اولیه آدم که تو 9 ماه اول در رحم مادر شکل میگیره و اینکه تو اون 9 ماه اپن مادر چه چیزایی رو رعایت کرده و نکرده در هر صورت این مسایل به نظر من خیلی مهم هستند و بیشتر باید روش بررسی بشه

 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  با سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط ْآلاله نمایش پست
  اين سوال هميشه برام مطرح ميشه كه (حيا و عفت تا چه حد ذاتيه؟!)يعني چقدر اكتساب نقش داره و چقدر ذات افراد توش دخيله .
  براي پاسخ دقيق به اين سوال شما ، توجهتون رو به چند حديث جلب ميكنم :
  امام صادق (ع) مي فرمايند : آنكه حيا ندارد ايمان ندارد .
  امام باقر و امام صادق عليهما السلام فرمودند :
  حيا و ايمان ملازم يكديگرند ،همانند دو چيزي كه به يك ريسمان بسته شده باشند اين دو در بود و نبود تابع يكديگرند ، پس هر گاه يكي از آندو رفت ديگري نيز مي رود . ( وسائل الشيعه ، ج 8 ، ص 516 )
  همچنين در مفردات آمده است :
  شخصي كه از صفت حيا برخوردار است در منش و كنش خويش انساني است كه از زشتي ها و ناهنجاري ها پرهيز مي كند و خود را آلوده به آنها نمي سازد.(مفردات راغب اصفهاني ص 270)
  بنابراين حيا صفت و خلقي است كه فرد بايد در خودايجاد كند و اگر ذاتي و غير اكتسابي بود به اين معني كه مثلا مقوله اي موروثي بود، نه دارنده آن فضيلتي داشت و نه به اكتساب آن امر ميشد و نه آن را ملازم با ايمان معرفي مينمودند .
  براي واژه شرم و حيا دو معناي مختلف است: معنايي كه اشاره به حالت انفعالي دارد و در حقيقت واكنش نفس انساني است به كنشي كه نسبت به وي انجام مي شود، دوم معنايي كه به صفتي در انسان و يا غير انسان اشاره دارد و به عنوان امر پايدار مطرح مي باشد. در اين صورت مي توان آن را به خداوند به شكل كمالي آن نسبت داد. در اين معنا حيا به معناي پرهيز از زشتي ها و دوري از انجام قبايح است. مفهوم ضد آن در اين صورت وقاحت و بي شرمي است كه امري ناهنجار و منش و كنشي زشت بشمار مي رود.
  با توجه به توضيحات فوق ، صفت حيا ، صفتي است كه فرد در خود با پرهيز از زشتي ها و قبايح ، ايجاد مينمايد هر چند محيط تربيتي نيز در ايجاد اين صفت دخيلند اما تعيين كننده نيستند لذا ممكن است فردي در خانواده اي غير مذهبي بزرگ شده باشد اما با پرهيز از قبايح و زشتي ها ، به همان ميزان از حيا برخوردار باشد .
  ادامه دارد...  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۴:۴۴
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به مقاله ي جالبي برخورد كردم در مورد شرم و حيا مناسب ديدم در اينجا و در ادامه پاسخ به سوال شما دوست گرامي قرار بدم .متاسفانه نام نويسنده مقاله درج نشده بود اما در انتها منبع رو كه اخذ كردم قرار خواهم داد :

  ماهيت شرم و حيا
  حيا، حالتي نفساني است كه آثار آن در چهره و رفتار خودنمايي مي كند. شرم و حيا به شكل انقباض و گرفتگي در درون انسان و به صورت سرخ رويي در چهره و صورت پديدار مي گردد. اين گونه شرم و حيا از آن جايي كه به صورت حال و زمان مند مي باشد و صفت و وصف پايدار به شمار نمي آيد به عنوان فضيلت مورد ستايش و تقدير نيست. بلكه زماني كه شرم و حيا به صورت پايدار در آيد، به عنوان فضيلتي انساني و خوي و منش نيكو مورد ستايش خردمندان قرار مي گيرد.
  شرم و حيايي كه به عنوان فضليت از آن ياد مي شود، معنا و مفهوم ديگري را القا مي كند كه در حوزه عمل نيكوي انساني و رفتارشناسي هنجاري قرار مي گيرد. شخصي كه از صفت حيا برخوردار است در منش و كنش خويش انساني است كه از زشتي ها و ناهنجاري ها پرهيز مي كند و خود را آلوده به آنها نمي سازد. (مفردات راغب اصفهاني ص 270) اين مفهوم درباره ذات خداوندگاري بدين معنا كه گفته شد نمي باشد، زيرا خداوند منزه و پاك از چنين وصفي است، چه آن كه انقباض و گرفتگي درباره خدا معنا ندارد. (همان پيشين) بنابراين مراد از اين كه خداوند داراي صفت شرم و حياست به معناي اين است كه خداوند قبيح و زشتي ها را ترك مي كند و آن را انجام نمي دهد.
  به سخن ديگر براي واژه شرم و حيا دو معناي مختلف است: معنايي كه اشاره به حالت انفعالي دارد و در حقيقت واكنش نفس انساني است به كنشي كه نسبت به وي انجام مي شود، دوم معنايي كه به صفتي در انسان و يا غير انسان اشاره دارد و به عنوان امر پايدار مطرح مي باشد. در اين صورت مي توان آن را به خداوند به شكل كمالي آن نسبت داد. در اين معنا حيا به معناي پرهيز از زشتي ها و دوري از انجام قبايح است. مفهوم ضد آن در اين صورت وقاحت و بي شرمي است كه امري ناهنجار و منش و كنشي زشت بشمار مي رود.
  قرآن به مساله شرم و حيا به عنوان صفت و فضيلت انساني اشاره مي كند و از انسان ها مي خواهد كه مردماني خوددار از ارتكاب زشتي ها و قبايح باشند.
  بي گمان مساله حيا و شرم يكي از مباحث مهم اجتماعي است كه بازخواني نگرش قرآن به آن مي تواند در نحوه رفتار و منش انسان مومن بسيار تاثيرگذار باشد.

  شرم و حيا در جامعه زنان
  به نظر مي رسد كه مساله شرم و حيا با مسايل اجتماعي زنان ارتباط تنگاتنگي داشته باشد، زيرا در جامعه امروز صفت شرم و بي شرمي به دو صورت مثبت و منفي در ارزيابي منش و كنش زنان و دختران از سوي افراد جامعه به ويژه خود زنان به كار مي رود. بازخواني آيات و آموزه هاي قرآني درخصوص اين مساله نشان مي دهد كه حيا و بي حيايي اختصاص به زنان و جنس مونث ندارد بلكه فضيلتي است كه مردان به همان اندازه زنان مي بايست از آن برخوردار باشند، زيرا با تفسيري كه از ماهيت حيا ارائه شد دانسته مي شود كه حيا به معناي پرهيز از زشتي ها در عمل و رفتار وكنش و منش انساني است كه اختصاصي به يك جنس ندارد. با اين همه جامعه نوعي رفتار و منش را از زنان مي خواهد كه ارتباط نزديكي با مساله حيا پيدا مي كند از اين رو جامعه آن را امري مرتبط با زنان مي داند و از ايشان انتظار دو چنداني براي رعايت و كسب صفت و فضيلت حيا دارد.
  براي اين كه اهميت مساله حيا دانسته شود به اين نكته اشاره مي شود كه قرآن براي نفس انساني، عزت و كرامتي را قايل است كه با بي شرمي و فقدان حيا اين امر دچار خدشه جبران ناپذير مي شود. از اين رو از انسان ها مي خواهد كه براي حفظ كرامت و عزت انساني پاره اي از مسايل را كه مرتبط با حيا و شرم است رعايت كنند.
  در آيه 273 سوره بقره با اشاره به نيازمندي بينوايان، به آنان گوشزد مي كند كه درخواست و رفتار ايشان نبايد به گونه اي باشد كه حيا و شرم را در آنان از بين ببرد و كرامت نفس و عزت انساني شان را خدشه دار سازد. از اينرو به فقيران سفارش مي كند كه در هنگام بيان نيازهاي خويش مراعات حيا و عفت نفس را بكنند و رفتاري بي شرمانه از خود بروز ندهند.
  عفت نفس و حيا اختصاص به دوره سني نداشته و همگان مي بايست آن را مراعات كنند، از اين رو از زنان سالخورده خواسته شده است كه در منش و كنش خويش مراعات حيا و عفت را بكنند و بي شرمانه رفتار ننمايند. (نور آيه 60)
  ادامه دارد ...

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۶:۵۷
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13
  نشانه هاي حيا
  براي درك درست مفهوم قرآني حيا بهتر آن است كه به نشانه هاي حيا در آموزه هاي قرآني توجه شود، زيرا با نگاهي گذرا به آيات قرآني مي توان چيستي و ماهيت حيا و شرم را در آموزه هاي وحياني دريافت و با كاربردهاي اجتماعي آن آشنا شد.
  قرآن در تحليل رفتار انسان بهره مند از فضيلت حيا مي فرمايد كه او مراعات همه گونه ادب را مي كند و رفتاري زشت و ناهنجار از خود بروز نمي دهد. از آن جايي كه قرآن به همه مباحث عقيدتي و كلامي و فلسفي با نگاهي ملموس و عيني مي نگرد مصاديقي از رفتارهاي مرتبط با شرم و حيا را بيان مي كند. در اين جا به برخي از اين مصاديق به عنوان نشانه هايي از حيا پرداخته مي شود.
  از نمونه هايي كه قرآن به عنوان بازتاب منش و صفت حيا و شرم در انسان برمي شمارد، حفظ عورت خويش از ديگران است. قرآن پوشاندن شرمگاه را از نشانه هاي حيا برمي شمارد.
  حجاب، نشانه حيا
  نشانه مهم و بارز ديگري كه قرآن براي حيا و شرم برمي شمارد و ارتباط تنگاتنگي با نشانه پيشين دارد مسأله پوشش و حجاب است. البته حجاب اختصاص به زن ندارد ولي درباره زنان مسأله پوشش و حجاب از حساسيت و اهميت و ارزش بيشتري برخوردار است. بنابراين از نشانه هاي حيا پوشش كامل زنان است كه در آيه 31 سوره نور بدان اشاره و از آنان خواسته شده است كه رفتاري توأم با حيا داشته باشند كه اين امر به شكل پوشش كامل در رفتار و كنش بروز مي كند. آشكار نكردن مواضع زينت در حضور نامحرمان از سوي زنان مؤمن از جمله نشانه ها و آثار وجودي شرم و حيا در زنان است. زنان پاك دامن و عفيف كساني هستند كه جاهايي را مي پوشانند كه زينت هاي خود را به آن مي بندند و يا مي آويزند. (همان)
  خداوند از زنان مؤمن مي خواهد كه رفتاري شرمگينانه داشته باشند. از اين رو نبايد محل زينت خويش را آشكار كنند و يا به گونه اي رفتار كنند و يا گام بردارند كه ديگران را متوجه خود سازند. كسي كه از حيا برخوردار است رفتاري از خود بروز نمي دهد كه مردان نامحرم را به خود جلب و جذب كند.(همان)
  به سخن ديگر دوري و پرهيز از حركات و رفتارهاي تحريك آميز زنان از مهم ترين نشانه هاي وجود حيا و عفت در ميان زنان است. (نور آيه 31 و نيز احزاب آيه 32 و 33)
  پرهيز و اجتناب از چشم چراني از سوي مردان و زنان از ديگر مواردي است كه قرآن به عنوان نشانه و اثر عفت و حيا بيان مي كند. چشم فروهشتن از نامحرمان امري است كه تنها خود شخص و خدا از آن آگاه هستند. از اين رو از خائنه الاعين بودن مردان و زنان پرهيز مي دهد و مي فرمايد كه مردان و زنان مومن كساني هستند كه نسبت به نامحرمان چشم فرو مي بندند و نگاه خويش را خيره به نامحرم نمي سازند بلكه آن را پايين مي افكنند. (نور آيه 30 تا 31)
  اين ها نمونه هايي از مصاديق دوري و اجتناب از زشتي هاست كه انسان شرمگين به حكم حيا و عفت بدان پاي بند است و نمي گذارد تا نفس بر او چيره شود و به گناه افتد و دور از ادب اجتماعي و فردي عمل كند.
  اسوه هاي حيا و عفت
  قرآن در بيان حكم عفت و حيا تنها به بيان نشانه هاي آن بسنده نمي كند بلكه با بيان مصاديقي، به واكنش هاي انسان هاي كاملي اشاره مي كند كه رفتار و منش خويش را بر پايه شرم و حيا سامان داده اند. از جمله اين افراد مي توان به حيا و آبرومندي حضرت آدم(ع) و حوا اشاره كرد كه به هنگام آشكار شدن شرمگاهشان، بي درنگ با برگ هاي درختان بهشتي خود را مي پوشانند. (اعراف آيه 22 و نيز طه آيه 121)
  حياي دختر شعيب از مواردي است كه ضرب المثل شده است. در آيات قرآن درخصوص ديدار حضرت موسي(ع) از شهر مدين آمده است كه پس از مسئله آب كشي آن حضرت، دختر شعيب(ع) به دستور پدر براي فراخوان موسي(ع) نزد وي مي رود. قرآن در بيان چگونگي آمدن اين دختر، به مسئله شرم و حياي وي اشاره مي كند تا بنمايد كه اين فضيلت و صفت نيكو چگونه در رفتار وي آشكار شده است. از اين رو به حركت همراه با حياي دختر شعيب هنگام بازگشت نزد موسي و گفت وگو با وي اشاره مي كند و مي فرمايد: فجائته احديهما تمشي علي استحياء (قصص آيه 25)
  تبيين چگونگي رفتار و كنش دختر شعيب از سوي خداوند در قرآن تأكيد بر اين مهم است كه از نظر قرآن حيا از مهم ترين برجستگي ها و كمالات زن است. (همان) از اين رو افترا و تهمت زدن به عدم وجود پاكدامني و عفت خود امري بسيار ناپسند به شمار مي رود و حتي براي اين كه بر ارزش و جايگاه عفت و حيا در نگرش خداوند و قرآن تأكيد شود به مسئله، شكل كيفري و جزايي مي بخشد و كساني را كه به زنان پاكدامن و باحيا و عفيف اتهامي در اين حوزه وارد مي سازند به مجازات تنبيهي هشتاد ضربه شلاق تهديد مي كند.(نور آيه 4)
  براي هشدار باش بيش تر به افترا زنندگان به زنان پاكدامن و عفيف اين حكم را صادر مي كند كه اگر نتوانند سخن خويش را ثابت كنند و شاهدي بر مدعاي خويش نياورند به عنوان فاسق محكوم مي گردند. (همان)
  از نمونه ها و اسوه هاي حوزه عفت و حيا حياي مريم است (مريم آيه 18 و 23) و اين كه خود اين مسئله يكي از ملاك ها و معيارهاي اسوه بودن وي مي باشد (تحريم آيه 11 و 12) و حياي ساره به هنگام شنيدن مژده فرزند دار شدن از زبان فرشتگان وخوشحالي بي اندازه وي كه به شكل سيلي زدن به چهره نمودار شد (ذاريات آيه 24 تا 29) و حياي يوسف(ع) در برابر بي شرمي زليخا همسر عزيز مصر (يوسف آيه 23 و 28). از موارد ديگر مورد اشاره در قرآن است.
  قرآن عفت و حيا را آن چنان با ارزش مي داند كه ملاك و معيار اسوه و نمونه شدن زنان را همين مسئله برمي شمارد (تحريم آيه 11 و 12) و زنان بهشتي و حور العين ها را به اين صفت مي ستايد. (صافات آيه 48 و ص آيه 52 و الرحمان آيات 56 و 72)
  قرآن توضيح مي دهد كه نشانه بنده خدا بودن عفت و اجتناب از روابط ناسالم جنسي است. (فرقان آيه 63 و 68) تا به اين طريق ارزش و اهميت حيا و عفت نفس را بيان كند. از اين رو به مردان و زناني كه به جهاتي ناتوان از ازدواج هستند و در حالت تجرد زندگي مي كنند دستور مي دهد كه تا زمان فراهم شدن امكان زندگي، عفت خويش را حفظ كنند و با حيا و شرم رفتار نمايند. (نور آيه 32 و 33)
  ادامه دارد...

  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13
  حيا در زندگي خانوادگي

  حيا و شرم به اشكال مختلف وجود خارجي مي يابد. به اين معنا كه انسان اين صفت نفساني را در زندگي خويش به اشكال مختلف بروز مي دهد و رفتارهاي خويش را بر پايه آن سامان مي بخشد.
  انسان با حيا كسي است كه در رفتار و گام برداشتن نيز رعايت حيا و آزرم را مي كند. (نور آيه 31 و قصص آيه 25) در پوشش و يا كارهاي ديگر آن را نشان مي دهد و رفتاري بر پايه آداب اجتماعي و سنت هاي پسنديده دارد.
  در زندگي خانوادگي نيز رفتار انسان با حيا رفتاري برخاسته از اين صفت است به گونه اي كه در خانه به نوعي عمل مي كند كه حوزه عفت و حيا شكسته نشود و خانواده از اين جهت آسيب نبيند.
  بر همگان آشكار است كه در خانه رفتارهايي انجام مي شود كه امكان آن در بيرون خانه نيست. شخص، روابط جنسي خويش را در خانه سامان مي دهد. اين گونه روابط براي ديگر اعضا مي تواند خطرساز باشد. از اين رو قرآن به مردان و زنان حكم مي كند كه در زماني خاص خلوت كنند و از جهتي براي حفظ اصول اخلاقي و محافظت بر حيا و عفت به فرزندان دستور مي دهد كه در زمان هاي معيني به خلوت گاه پدر و مادر وارد نشوند. قرآن در آيه 58 سوره نور از خلوتگاه همسران سخن مي گويد.
  به سخن ديگر وجود زمان و جايگاهي براي خلوت زن و شوهر و نيز لزوم اذن و اجازه گرفتن فرزندان براي ورود به خوابگاه والدين، تنها به منظور حفظ حيا و عفت خانواده و فرزندان است.
  در مسئله ازدواج، تاكيد بر لزوم همسرگزيني از ميان زنان پاك دامن و عفيف و با حيا تنها به اين منظور است كه خانواده كه بنيادين ترين مركز تربيت و آموزش فرزندان است از هر نظر از استحكام طبيعي و رفتاري خوبي برخوردار باشد. (نساء آيه 25) انسان اگر با شخصي بي حيا ازدواج كند نه تنها خود آسيب مي بيند بلكه نسلي خطرناك و بي حيا تحويل جامعه مي دهد كه آسيب هاي آن، دو چندان و فراتر از مسئله شخصي و فردي است. از اين رو قرآن مردم را از ازدواج با زنان غيرعفيف و بي حيا بازمي دارد. (مائده آيه 5)
  به هر حال انسان هاي بي حيا نه تنها خود گناهكار هستند (نساء آيه 107) بلكه موجب مي شوند تا جامعه نيز از رفتار آنان آسيب ببيند.
  قرآن بيان مي كند كه بسياري از افراد وقيح و بي حياي جامعه، در حقيقت منحرفان جنسي هستند و لذا هشدار مي دهد كه با اين افراد نبايد ازدواج كرد و خانه اي برپاي وقاحت بنياد ننهاد. (مومنون آيه 5 تا 7 و نور آيه 3 و 26)
  حياي نابجا
  با اين همه براي فهم احكام شرعي مي بايست با حفظ آداب، از برخي از اموري كه به ظاهر در حوزه حيا قرار مي گيرد اجتناب ورزيد. از اين رو گفته اند كه لاحياء في الدين، به اين معنا كه در فهم و آموزش دين و احكام و آموزه هاي آن نبايد حيا كرد و لازم است حتي از مطالب ريز و درشت سؤال نمود.
  برخي از افراد از حياي مومنان سوءاستفاده مي كنند و مي كوشند تا برخي از مسايل را بر ايشان تحميل كنند چنان كه اين مسئله موجب شده بود كه پيامبر دچار مشكل شود و خداوند در آيه 53 سوره احزاب به حياي محمد(ص) اشاره مي كند و مي فرمايد برخي از رفتارهاي شما، پيامبر را مي آزارد ولي ايشان حيا مي كنند و چيزي نمي گويند. به عنوان نمونه برخي با مزاحمتهاي وقت و بي وقت به صورت مهمان، موجب آزار پيامبر مي شدند كه آن حضرت نمي توانست آنان را از خانه بيرون كند. زيرا حياي ايشان مانع اين كار مي باشد. اما خداوند مي فرمايد لازم نيست تا اين حد حيا و شرم ورزد.
  بنابراين نيازي نيست به گونه اي رفتار كرد كه حيا خود عامل بازدارنده در زندگي عادي بشر شود. چنان كه نيازي نيست انسان در بيان حقايق شرم و حيا را در پيش گيرد. (بقره آيه 26 و احزاب آيه 53)
  اين ها بخشي از آموزه هاي قرآني درباره مسئله حيا بود كه بر پايه آيات قرآني تبيين و تحليل شد. براي دست يابي به حيا مي بايست آموزه هاي قرآني را مبنا قرار داد و بر پايه آن عمل كرد تا در زندگي شخصي و اجتماعي موفق شد.
  منبع

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۷/۲۱ در ساعت ۰۷:۱۷
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  3,614
  مورد تشکر
  8,840 پست
  حضور
  6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  124
  آپلود
  158
  گالری
  10  نقل قول نوشته اصلی توسط ْآلاله نمایش پست
  فيلم و موسيقي و .. (غير مجاز از نوع اخلاقي !!) خودش از چيزاييه كه اين فضيلت اخلاقيو كم ميكنه ولي جالب اينجاست خيلي ها با وجود ديدن همه اينا بازم پاك ميمونن حتي پاك تر از كسايي كه مبتلا به اين چيزا نيستن!!

  من كه واقعا گاهي با ديدن اطرافم به اين نتيجه ميرسم بعضيا فكر و رفتارشون ذاتي عفيف و پاكه.
  واقعا خيلي دوست دارم به جواب اين سوال برسم ..
  با سلام
  حداقل خواهشا یه چی بگید که خودتون باورتون شه
  اصلا با عقل جور در میاد؟؟
  شما لیسانس دارید ناسلامتی...
  من که از اون قسمتی که بلد کردم چیزی جز سکس و پورنو تو ذهنم جا نگرفت
  یعنی شما میگید کسی که مبتلا به دیدن این جور فیلما هست
  ذاتا پاکن و تو اخرین درجه از عفت و پاک دامنی هستن؟؟؟؟
  تعریف شما از عفت چیه؟؟
  کسی که عفت و حیا داره به بدن نامحرم امکان نداره نگاه کنه چه برسه....الله اکبر!!!
  گیریم که تک نگاه کنه و این دیدنشو به کسی هم نگه از خدا حیا نمیکنه؟؟؟
  نمیخوام بگم هر کی میبینه ادم کثیفیه و جاش 100% تو جهنمه
  نه
  میخوام بگم تعریف حیا رو تجدید نظر کنید لطفا
  ببخشید که لحنم تند بود
  ولی دیگه نمیشه به بهانه بالا بردن چنتا ادم ساده و کسی که هر فیلمی نگاه میکنه بیایم و افراد پاک و با حیای دیگه رو تخریب کنیم و...
  یا علی(ع)
  الهی العفو...

 9. تشکر


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  335
  مورد تشکر
  730 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط Behrooz_313 نمایش پست
  با سلام
  حداقل خواهشا یه چی بگید که خودتون باورتون شه
  اصلا با عقل جور در میاد؟؟
  شما لیسانس دارید ناسلامتی...
  من که از اون قسمتی که بلد کردم چیزی جز سکس و پورنو تو ذهنم جا نگرفت
  یعنی شما میگید کسی که مبتلا به دیدن این جور فیلما هست
  ذاتا پاکن و تو اخرین درجه از عفت و پاک دامنی هستن؟؟؟؟
  تعریف شما از عفت چیه؟؟
  کسی که عفت و حیا داره به بدن نامحرم امکان نداره نگاه کنه چه برسه....الله اکبر!!!
  گیریم که تک نگاه کنه و این دیدنشو به کسی هم نگه از خدا حیا نمیکنه؟؟؟
  نمیخوام بگم هر کی میبینه ادم کثیفیه و جاش 100% تو جهنمه
  نه
  میخوام بگم تعریف حیا رو تجدید نظر کنید لطفا
  ببخشید که لحنم تند بود
  ولی دیگه نمیشه به بهانه بالا بردن چنتا ادم ساده و کسی که هر فیلمی نگاه میکنه بیایم و افراد پاک و با حیای دیگه رو تخریب کنیم و...
  یا علی(ع)
  خب چند نكته اينجا بايد بگم:

  1_گفتم فيلم غير اخلاقي شما كه نبايد بريد سراغ ته ته فيلماي غير اخلاقي يه كم آوانس بديد!!
  فكر كنم مهمترين علت تعجب شما اين بود كه برداشتتون از فيلم غير اخلاقي رفته به سمت بدترينش در صورتي كه فيلم غير اخلاقي هم درجه داره


  2_ولي اگه يه كم درجه فساده فيلمو پايين تر بياريد بهتر شايد بتونيد باور كنيد !! خودم به عينه ديدم من كه تو رفتاراشون ميبينم (آخه نميتونم اينجا مثال كه بيارم )به همين اندازه اكتفا ميكنم .
  من چيكار كنم اطرافم ديدم خب ليسانسم اينجا كاري از دستش بر نيومده قرار نميشه ليسانس بگيرم چشممو به ديده هام ببندم


  من تو پست اول گفتم :
  خيلي ها با وجود ديدن همه اينا بازم پاك ميمونن حتي پاك تر از كسايي كه مبتلا به اين چيزا نيستن!!

  گفتم پاك ميمونن نگفتم نهايت عفاف و پاكي و آخرين درجه عفاف !! و اينكه من گفتم حتي پاك تر از كسايي كه مبتلا به اين چيزا نيستن منظورم اين نبود از همه كساني كه اين چيزارو نميبينن پاك تر هستند ولي افراد زيادي ديدم كه از اين فيلم ها نگاه نميكنن ولي واقعا آدم ميبينتشون تاسف ميخوره .

  ولي اينكه شما فرموديد :ولی دیگه نمیشه به بهانه بالا بردن چنتا ادم ساده و کسی که هر فیلمی نگاه میکنه بیایم و افراد پاک و با حیای دیگه رو تخریب کنیم و...

  من نميدونم چطوري افراد پاك و با حيارو تخريب كردم آخه كسي كه با حياست مشخصه با حياست ديگه نيازي به گفتن نيست .يعني من اگه بگم كسيو ديدم اين شرايطو داشته بقيه پاك ها تخريب ميشن؟!!!

  شايدم بايد جملمو كه گفتم حتي از كسايي كه اين چيزارو نگاه نميكنن محدودتر ميكردم و كلي نميگفتم اگه منظورتون اين قسمته و با توجه به اين قسمت ناراحت شديد امر بفرماييد درستش كنم .

  كلا سعي كنيد عصباني نشيد من قصدي نداشتم

  خب من اگه سوالمو نتونم اينجا بپرسم كجا بپرسم گفتم قشنگ سوالمو با توجه به ديده هام باز كنم كه كارشناسان بتونن بهتر پاسخ بدن . 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  در ادامه بحث حيا و عفت بايد به بررسي لغوي و روايي اين واژه نيز بپردازيم :
  عفت را چنین معنی کرده است:
  عفت و حیاء انسان را از کارهای زشت و ناپسند باز می دارد.
  (کَفَّ عَمّٰا لٰایَحِل) (قاموس اللغهٔ)
  نیز پیامبر گرامی (صلی اللّه علیه وآله وسلم) فرمود:
  (اَوَّلُ مَنْ یَدْخُلُ الْجَنَّهَٔ شَهیدٌ وَعَبْدٌ مَمْلُوکٌ اَحْسَنَ عِبٰادَهَٔ رَبِّهِ وَ نَصَحَ لِسَیِّدِهِ وَرَجُلٌ عَفَیفٌ مُتَعَفِّفٌ ذُوعِبٰادَهٍٔ) (بحارالأنوار، ج۷۱، ص ۲۷۰، ۲۷۲)
  (سه گروه قبل از همه وارد بهشت می شوند).
  اول: شهید (که شمع تاریخ است و به جامعه روشنائی می بخشد).
  دوم: بندهٔ مطیع که به نصیحت ها و دستورات مولایش گوش فرا می دهد و اطاعت می کند.
  سوم: انسانی که دارای حیاء و عفت و نیز عبادت کننده است
  از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) روایت شده:
  (مَنْ کَسٰاهُ الْحَیٰاءُ ثَوْبَهُ لَمْ یَرَالنّٰاسُ عَیْبَهُ) (وسائل الشیعه، ج۸، ص ۵۱۷)
  کسی که لباس حیاء بر تن کند مردم عیب او را نمی بینند.
  و نیز این کلام امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) است که فرمود:
  (مَنْ کَثُرَ کَلٰامُهُ کَثُرَ خَطٰائُهُ وَ مَنْکَثُرَ خَطٰائُهُ قَلَّ حَیٰائُهُ وَ مَنْ قَلَّ حَیٰائُهُ قَلَّ وَرَعُهُوَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ مٰاتَ قَلْبُهُ و مَنْ مٰاتَ قَلْبُهُ دَخَلَالنّٰارَ ) (نهج البلاغه فیض الاسلام حکم، ص ۳۴۱)
  آن کس که بسیار سخن گوید، خطا و اشتباهاتش افزونشود، و در نتیجه کسی که خطایش زیاد شد حیایش کم شود و کسی که از نظر حیاءکمبود داشته باشد تقوایش کم میگردد و آن کس که تقوایش کم باشد قلبش میمیرد و کسی که قلبش بمیرد داخل آتش جهنم خواهد شد.
  از امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) نقل شده:
  (اَلْحَیٰاءُ وَ اْلایمٰانُ مَقْرُونٰانِ فی قَرَنٍ، فَاِذٰا ذَهَبَ اَحَدُهُمٰا تَبِعَهُ صٰاحِبُه) (وسائل الشیعه، ج۸، ص ۵۱۶)
  حیاء و ایمان ملازم یکدیگرند همانند دو چیزی کهبه یک ریسمان بسته شده باشند، این دو در بود و نبود تابع یکدیگرند، پسهرگاه یکی از آندو رفت دیگری نیز می رود.
  از امام صادق (علیه السلام) روایت گردیده:
  (لٰا ایمٰانَ لِمَنْ لٰا حَیٰاءَ لَهُ) (وسائل الشیعه، ج۸، ص ۵۱۶)
  آنکه حیاء ندارد ایمان ندارد.
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13
  آنچه از مجموع روایات نقل شده، بدست آمد عبارتاست از اینکه حیاء و عفت صفتی است که انسان را از دست زدن به کارهای زشت وغیرانسانی باز می دارد.
  و نیز مانع از آن می شود که انسان هر چیزی را که از قلبش می گذرد بر زبان آورد.
  از پیامبر اکرم (صلیاللّه علیه وآله وسلم) وارد شده که فرمود:
  (رَحِمَ اللهُ عَبْداً اِسْتَحْییٰ مِنْ رَبِّهِحَقَّ الْحَیٰاءِ فَحَفِطَ الرَّاْسَ وَ مٰاحَویٰ وَ اْلبَطْنَ وَ مٰاوَعیٰ وَ ذَکَرَ الْقَبْرَوَا لْبِلیٰ وَ ذَکَرَ اَنَّ لَهُ فِیالْآخِرَهِٔ مَعٰاداً) (بحارالانوار، ج۷۱، ص ۴۱۷)
  خداوند رحمت کند کسی را که به حقیقت از خدا حیاء و شرم کند، یعنی (در این چهار مورد حیاء را مراعات نماید) :
  ۱. سرو قوائی که در آن است (از قبیل چشم، گوش، زبان و اندیشه) را از گناه باز دارد.
  ۲. شکم و آنچه را که در او قرار می دهد (حلال باشد)
  03به یاد آورد قبر و پوشیدن آنرا.
  4.همیشه به یاد معاد و روز جزا باشد.
  مصباح الشریعهٔ از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند:
  (أََلْحَیٰاءُ خَمْسَهُٔ اَنْوٰاعٍ: حَیٰاءُذَنْبٍ، وَ حَیٰاءُ تَقْصیرٍ، وَ حَیٰاءُ کَرٰامَهٍٔ، وَ حَیٰاءُ حُبٍّ وَحَیٰاءُ هَیْبَهٍٔ، وَلِکُلِّ وٰاحِدٍ مِنْ ذٰلِکَ اَهْلٌ وَلِاَهْلِهِمَرْتَبَهٌٔ عَلیٰ حَدِّهِ) (مسکوهٔالأنوار،ص ۲۳۵-۲۳۴. و مصباح الشریعهٔ، ص۵۱۵)
  حیاء پنج قسم است: ۱. حیاء از گناه، ۲. حیاء ازکوتاهی و تقصیر، ۳. حیاء بزرگواری، ۴. حیاء دوستی، ۵. حیاء هیبت وآنانکه دارای یکی از صفات هستند نیز خود درجات و مراتبی دارند.
  پیامبر اکرم (صلیاللّه علیه وآله وسلم) است که فرمود:
  (اَلْحَیٰاءُ حَیٰاء ٰانِ، حَیٰاءُ عَقْلٍ وَحَیٰاءُ حُمْقٍ فَحَیٰاءُ الْعَقْلِ هُوَالْعِلْمُ وَ حَیٰاءُ الْحُمْقِهُوَالْجَهْلُ) (کافی، ج۲، ص ۶۶)
  حیاء دو قسم است حیاء عقل که ثمره اش علم است و حیاء حماقت که ثمره و نتیجه اش جهل و نادانی می باشد.
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود