جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دو دام شيطان!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  358
  مورد تشکر
  1,679 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  دو دام شيطان!
  نیکی کردن به برادران دینی ـ خصوصاً شیعیان ـ از جمله مواردی است که ائمه اطهارعلیهم السلام بر آن تأکید فراوان کرده‌اند و روایات متعددی در این زمنیه وجود دارد.امام صادق علیه السلام در روایت شریفی می‌فرماید:یا بْنَ جُنْدَب اِنَّ لِلشَّیطانِ مَصائدَ یصْطادُ بها فَتَحامُوا شِباکَهُ و مَصائِدَهُ .اما مَصائِدُهُ فَصَدٌّ عَنْ بِرِّ الاِخوانِ، و اَمّا شِباکُهُ فَنَوْمٌ عَنْ قَضاءِ الصّلَواتِ الّتی فَرَضَهَا الله؛ شیطان، دام‌هایی دارد که به وسیله آن‌ها انسان‌ها را صید می‌کند. از بزرگ‌ترین، عمومی‌ترین و مؤثرترین دام‌هایی
  دو دام شيطان! نقل دو دام شيطان!

  دو دام شيطان!  که شیطان برای آدمیزاد می‌گستراند، اول این است که انسان را از خدمت کردن به دیگران، به‌ویژه برادران دینی خود باز می‌دارد،
  دو دام شيطان!
  دو دام شيطان!


  دو دام شيطان! نقل دو دام شيطان!

  دو دام شيطان!  دوم آن که کاری می‌کند تا انسان نمازهایش رابه موقع نخواند».
  دو دام شيطان!
  دو دام شيطان!

  انسان ممکن است با انجام دادن واجبات و فرایض دینی خود فکر کند که به طور کامل به وظیفه‌اش عمل کرده است؛ در حالی که رفع نیازهای مادی و معنوی برادران ایمانی نیز در حد توان از جمله وظایف دینی مسلمانان می‌باشد؛ خصوصاً افرادی که فعالیت خاصی مثل تحصیل، تدریس، نویسندگی و... را انجام می‌دهند، باید بدانند که وظایفی هم برابر دیگران، از جمله اقوام، همسایه ها، هم‌حجره‌ای‌ها و دوستان دارند؛ اما متأسفانه این گونه افراد به دلیل تمرکز روی یک فعالیت خاص، کم‌تر به این نکته توجه دارند و از انجام این وظیفه مهم غافل‌اند. این غفلتی است که
  :اولا، مقدمات آن را شیطان فراهم می‌کند؛

  ثانیاً، به ما القا می‌کند که اصلا چیزی نداری که بخواهی به دیگران کمک کنی؛
  ثالثاً، ما را نسبت به نیازهای دیگران بی تفاوت می‌کند؛ یعنی حالتی را در ما ایجاد می‌کند که با خود بگوییم به من ربطی ندارد که دیگران نیاز دارند یا ندارند، یا می‌گوییم من زحمت کشیده‌ام و به اندازه رفع نیاز خودم چیزی را به دست آورده‌ام، آن‌ها هم بروند زحمت بکشند، تا محتاج دیگران نباشند.حضرت در ادامه می‌فرماید: هیچ عبادتی بالاتر از این نیست که انسان در راه کمک کردن به برادران دینی خود قدمی بردارد، حتی اگر هم در این راه موفق به رفع نیاز آنها نشود. نه تنها احسان و خدمت به برادران دینی بالاترین عبادت است، بلکه دیدار دوستان ـ البته اگر برای خدا باشد ـ نیز بالاترین عبادت است.از دیگر دام‌های شیطانی، بازداشتن انسان از خواندن نماز اول وقت است. آنچه انسان را مستقیماً در مسیر تقرب الی الله به پیش می‌برد، نماز است. نماز، رابطه مستقیم بنده با خالق است.

  دو دام شيطان! نقل دو دام شيطان!

  دو دام شيطان!  از مسایلی که باعث می‌شود انسان نتواند به درستی از نمازش استفاده کند، زیاد خوابیدن، دیر خوابیدن و بد خوابیدن است.
  دو دام شيطان!
  دو دام شيطان!  وقتی انسان دیگر اهتمامی به خواندن نماز اول وقت نداشته باشد، به مسایل دین نیز بی‌اعتنا می‌شود و کم‌کم کارش به جایی می‌رسد که با دیده تمسخر به مناسک دینی می‌نگرد:ثُمَّ کانَ عاقِبَةَ الَّذِینَ أَساؤُا السُّوای أَنْ کَذَّبُوا بِایاتِ اللّهِ وَ کانُوا بِها یسْتَهْزِؤُنَ؛ سرانجام کار آنان که به اعمال زشت و کردار بد پرداختند این شد که کافر شده و آیات خدا را تکذیب و تمسخر کردند.
  اگر ـ خدای ناکرده ـ انسان در این مسیر خطرناک قرار گرفت و به نماز بی اهمیت شد، در واقع با این کار، مقدمات کافر‌شدن خود را فراهم ساخته است. از جمله دلایل بی اعتنایی به دین و تمسخر آن، قرار گرفتن انسان در محیطی است که در آن، عوامل انحراف و دنیاگرایی زیاد است؛ به گونه‌ای که آیات الهی کم‌تر به گوش می‌رسد، موعظه کم‌تر است و دست‌رسی به استاد و مربی مشکل است. قرآن کریم، درباره کسانی که عهد خدا و سوگند خود را به بهایی اندک می‌فروشند، می‌فرماید:«أُولئِکَ لا خَلاقَ لَهُمْ فِی الاْخِرَةِ وَ لا یکَلِّمُهُمُ الله وَ لا ینْظُرُ إِلَیهِمْ یوْمَ الْقِیامَةِ وَ لا یزَکِّیهِمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ؛ اینان را در دار آخرت بهره‌ای نیست و خدا از خشم با آن‌ها سخن نگوید و به نظر رحمت در قیامت بدان‌ها ننگرد و از پلیدی گناه پاکیزه نگرداند و آنان را (در جهنم) عذاب دردناک خواهد بود.» سوره آل عمران:77.
  امام حسین علیه‌السلام فرمود:یَا ابْنَ آدَمَ تَفَکَّرْ وَ قُلْ أَیْنَ مُلُوکُ الدُّنْیَا وَ أَرْبَابُهَا الَّذِینَ عَمَرُوا وَ احْتَفَرُوا أَنْهَارَهَا وَ غَرَسُوا أَشْجَارَهَا وَ مَدَّنُوا مَدَائِنَهَا فَارَقُوهَا وَ هُمْ کَارِهُونَ وَ وَرِثَهَا قَوْمٌ آخَرُونَ وَ نَحْنُ بِهِمْ عَمَّا قَلِیلٍ لَاحِقُونَ یَا ابْنَ آدَمَ اذْکُرْ مَصْرَعَکَ وَ فِی قَبْرِکَ مَضْجَعَکَ وَ مَوْقِفَکَ بَیْنَ یَدَیِ الله تَشْهَدُ جَوَارِحُکَ عَلَیْکَ یَوْمَ تَزِلُّ فِیهِ الْأَقْدَامُ وَ تَبْلُغُ الْقُلُوبُ الْحَناجِرَ وَ تَبْیَضُّ وُجُوهٌ وَ تَسْوَدُّ وُجُوهٌ وَ تَبْدُو السَّرَائِرُ وَ یُوضَعُ الْمِیزَانُ لِلْقِسْطِ یَا ابْنَ آدَمَ اذْکُرْ مَصَارِعَ آبَائِکَ وَ أَبْنَائِکَ کَیْفَ کَانُوا وَ حَیْثُ حَلُّوا وَ کَأَنَّکَ عَنْ قَلِیلٍ قَدْ حَلَلْتَ مَحَلَّهُمْ وَ صِرْتَ عِبْرَةً لِلْمُعْتَبِرِ وَ أَنْشَدَ شِعْراً؛ای فرزند آدم! اندیشه کن و بگو پادشاهان دنیا کجایند و آنان که دنیای ویران را آباد کردند کجایند؟ آن‌ها که نهرهای آب را روان ساختند، شهرها بنا کردند با ناراحتی همه را گذاشتند و رفتند گروه دیگر وارث آنان شدند. ما هم در آینده نزدیکی به آنان ملحق می‌شویم. ای فرزند آدم! به‌یاد آر آن‌جا را که روزگار تو را به زمین زند و در گور تو خوابگاه تو است. و یاد کن آن روزی را که در پیشگاه پروردگار قرار گیری؛ اعضای تو بر ضررت گواهی دهند؛ آن روز که گام‌ها بلغزد و جان‌ها به گلوگاه رسد گروهی روسفید و جمعی سیه رو باشند و رازهای نهفته آشکار شود؛ میزان دادگری نهاده گردد. ای فرزند آدم! به یاد آر خوابگاه پدران و نیاکانت و فرزندانت را که چطور بودند و چگونه فرود آمدند و گویا تو هم در آینده نزدیکی به همان مکان ایشان فرود خواهی آمد و برای دیگران عبرت و پند خواهی شد.

  www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx?...6657&id

  چه حالي داره اي خدا سينه زدن تو كربلا
  غسل زيارت از فرات ،نگاه به گنبد طلا
  الهي كه يه شب بياد تو حرم اعتكاف كنيم
  با پرچم هيئتمون دور ضريح طواف كنيم
  دم دماي سحر كه شد از توي بين الحرمين
  بريم تو صحن حرم عباس علمدار حسين
  با ذكر يا ام البنين پا توي صحنش ميذاريم
  ار بارگاه با صفاش سوغاتي تربت مياريم
  غصه كربلات آقام عقده توي گلوم شده
  يه عمريه زيارت حرمت آرزوم شده

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود