صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعمال و مراقبات ماه ذي القعده

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  اعمال و مراقبات ماه ذي القعده
  اعمال و مراقبات ماه ذي القعدهبنام تو اي قرا ر هستي اعمال و مراقبات ماه ذي القعده  اعمال و مراقبات ماه ذی‌القعدة الحرام
  این ماه اولین ماه از ماههای حرام است كه جنگ با كفار در آن ماه‌ها حرام می‌باشد و انسان از این مطلب حكم جنگیدن و مخالفت با خدا را می‌فهمد. بنابراین، ای نفس! بكوش در این ماه‌ها دل و بدنت را بیشتر از سایر ماه‌ها حفظ نموده، كاری بر خلاف احكام الهی انجام نداده و حتی از بلایا و مصیبتهایی كه ناشی از قضای اوست راضی باشی.
  (نماز یکشنبه های ماه ذیعقده)

  توبه‌ای منقول از پیامبر اكرم صلوات‌الله‌علیه و فضیلت توبه و استغفار
  برای بدست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیز از تمام مسائلی كه قبلا گرفتار آن بودی توبه كن؛ توبه‌ای صادقانه.
  از رسول خدا صلوات الله علیه روایت شده است كه در روز یكشنبه ماه ذی‌القعده فرمود: مردم! كدامیك از شما می‌خواهید توبه كنید؟ راوی می‌گوید: گفتیم: رسول خدا! همه ما می‌خواهیم توبه كنیم. حضرت فرمودند: غسل كرده، وضو گرفته و چهار ركعت نماز بجا آورید(هر دو رکعت به یک سلام مانند نماز صبح). در هر ركعت یك بار (فاتحةالكتاب)، سه بار (قل هو الله احد) و یك بار معوذتین (قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق) بخوانید. آنگاه هفتاد بار استغفار نموده و در پایان بگویید لاحَوْلَوَلاقُوَّةَاِلاَّبِاللَّهِالْعَلىِّالْعَظيمِ آنگاه بگویید ياعَزيزُياغَفَّارُاغْفِرْلىذُنُوبىوَذُنُوبَجَميعِالمُؤمِنينَوَالْمُؤمِناتِفَاِنَّهُلايَغْفِرُالذُّنُوبَاِلاَّاَنْتَ
  ای عزیز! ای بخشاینده! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤمن را ببخش كه جز تو كسی گناهان را نمی‌بخشد.
  آنگاه فرمود: بنده‌ای از امت من چنین عملی را انجام نمی‌دهد مگر این كه از آسمان به او ندا می‌رسد: بنده خدا! عمل را از نو شروع كن كه توبه تو قبول، و گناهانت بخشیده شد. فرشته دیگر از زیر عرش ندا می‌كند: ای بنده! مبارك باد بر تو و بر خانواده و خاندانت. منادی دیگری صدا می‌زند: در روز قیامت، دشمنانت را از تو راضی می‌نمایند فرشته دیگری ندا می‌كند: ای بنده! با ایمان از دنیا می‌روی. دینت از تو گرفته نشده و قبر تو نورانی و وسیع خواهد شد. منادی دیگر صدا می‌زند: پدر و مادر راضی می‌شوند، گرچه خشمگین باشند؛ پدر و مادر، تو و خاندانت بخشیده شده و در دنیا و آخرت خوش رزق خواهی بود. جبرئیل ندا می‌كند: من با فرشته مرگ پیش تو آمده و به او دستور می‌دهم كه با تو خوش رفتار بوده، بخاطر مرگ آسیبی به تو نرسانیده و بنرمی‌ روح را از بدنت خارج نماید. گفتیم: رسول خدا! اگر كسی در زمان دیگری چنین بگوید چطور؟ فرمودند: چیزهایی را كه گفتم برای او نیز خواهد بود. جبرئیل این مطالب را در شب معراج به من گفت.
  امام باقر علیه‌السلام فرمودند: خداوند از توبه بنده خود بیش از شخصی كه در شب دراز و بسیار تاریك مركب سواری و آذوقه خود را گم كرده و سپس پیدا كند، خوشحال می‌شود.
  و نیز از امیر المومنین علیه‌السلام روایت شده است كه به شخصی كه در حضور حضرت گفت: استغفرالله، فرمودند: مادرت به عزایت بنشیند. می‌دانی استغفار چیست؟ استغفار درجه بلند مرتبگان بوده و شش شرط دارد: اول - پشیمانی از گذشته. دوم - تصمیم بگیری كه هیچگاه آن را انجام ندهی. سوم - این كه حقوق تمام مخلوقات را ادا كرده تا جایی كه خداوند را سبكبار دیدار نمایی. چهارم - تمام واجباتی را كه ضایع كرده‌ای جبران نمایی. پنجم - گوشتی را كه از مال حرام روئیده با اندوه ذوب كرده تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت جدیدی بوجود آید. ششم - رنج فرمانبرداری را به جسم بچشانی، همانگونه كه شیرینی گناه را به آن چشانیده‌ای. و در این هنگام بگو: استغفرالله.
  روزه ماههای حرام
  درباره خصوصیات ماههای حرام از شیخ مفید علیه‌الرحمة روایت شده است كه رسول خدا صلوات‌الله‌علیه فرمودند: كسی كه سه روز از ماه حرام، پنجشنبه، جمعه و شنبه را روزه بگیرد خداوند عبادت یك سال را برای او می‌نویسد. و در روایت دیگری آمده است كه: عبادت نهصد سال كه روزهای آن را با روزه و شبهایش را در عبادت گذرانده است برای او نوشته می شود. این روایت با روایتی كه درباره روزه سه روز در هر ماه، دو پنجشنبه و یك چهارشنبه وارد شده، منافاتی ندارد. و اگر دو پجشنبه و یك چهارشنبه و جمعه را روزه بگیرد بعید نیست كه برای عمل به هر دو روایت كافی باشد.
  شب مبارك نیمه ذیقعده
  از كارهای مهم این ماه عمل شب نیمه آن است: سرور ما قدس‌سره در اقبال از احمد بن جعفر بن شاذان روایت كرده است كه گفت: از پیامبر صلوات‌الله‌علیه روایت شده است كه: شب پانزدهم ذی‌القعده شب مباركی است. خداوند در آن با رحمت به بندگان مومنش می‌نگرد. پاداش كسی كه در آن با عمل از خداوند فرمانبرداری كند، مانند پاداش صد روزه‌دار ملازم مسجد كه به اندازه یك چشم بهم زدن نیز نافرمانی خدا را ننموده‌اند، می‌باشد. بنابراین انسان باید در نیمه شب مشغول به طاعت خداوند شده و به دعا و نماز بپردازد. زیرا روایت شده است: كسی در این شب چیزی از خدا نمی‌خواهد مگر اینكه به او عنایت می‌فرماید.
  ویژگی طاعت و عبادت این شب
  طاعت و عبادت، در این شب از این جهت كه مشهور نبوده و مردم كمتر، در آن به طاعت خدا مشغول می‌گردند، آن را از سایر شبهای مشهور ممتاز می‌گرداند. كه این مطلب نزد اهل مراقبت مهم است. زیرا توجه، در زمان غفلت عموم، از مراقبات مهم و باعث سرعت اجابت است. و نیز اعمال نزد خداوند بزرگتر و به قبول نزدیكتر و اجر بیشتری دارد.
  اعمال روز بیست و پنجم، روز دحوالارض
  كار مهم در این ماه آگاهی از نعمتهایی است كه خداوند در روز دحوالارض، گسترش زمین، به بشر ارزانی داشته است. زیرا آگاهی از نعمت و كم كیف آن اولین مرتبه شكر است در روایات زیادی آمده است كه در بیست و پنجم ذی‌القعده كعبه نصب گردیده، زمین گسترده شده، آدم پایین آمده، خلیل و عیسی علیهماالسلام متولد شدند و رحمت پخش شده است. از امیرالمؤمنین علیه‌السلام روایت شده است كه فرمودند: اولین رحمتی كه از آسمان به زمین نازل شد، در بیست و پنجم ذی‌القعده بود. كسی كه این روز را روزه داشته و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را كه روزش را روزه و شبش را در عبادت باشد، خواهد داشت. هر گروهی كه در این روز برای ذكر پروردگار بزرگشان گرد هم آیند، پراكنده نمی‌گردند مگر این كه خواسته آنان داده می‌شود.
  نعمت نصب كعبه و گسترش زمین
  نعمت نصب كعبه و گسترش زمین شكلی دارد و ماهیتی. شكل ظاهری آن همانگونه كه در اقبال به آن اشاره شده این است كه خدای متعال در این روز زمین را برای سكونت و زندگی انسانها آفریده و از رحمتی كه در این روز نازل گردید، زمین و نعمتهای آن حتی بدن و روزی ما بوجود آمد. بنابراین تمام نعمتها از هر جنس، نوع و صفت، كه كسی قادر به شمارش آن نیست، در این روز فرود آمده و پخش شده است.
  از بزرگترین نعمتهای این روز این است كه كعبه را خانه خود قرار داده و اجازه داده است كه مردم آن را زیارت نموده و با پاداش و رضایت فراوان این عمل را از آنان می‌پذیرد. و این نهایت لطف، مهربانی و كرم است.
  كتاب المراقبات نوشته عالم عامل و عارف كامل مرحوم آیت‌الله حاج میرزا جواد آقا ملكی تبریزی(ره)
  اعمال و مراقبات ماه ذي القعده

  ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۸۹/۰۷/۲۹ در ساعت ۲۰:۱۸ دلیل: اصلاح تصوير


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,193
  مورد تشکر
  2,712 پست
  حضور
  8 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  68
  آپلود
  1
  گالری
  66

  نمازی بسیار پرفضیلت در ماه ذی القعده (فردا شب نيمه ذي قعده شب اجابت حاجات)
  نمازی با فضیلت بسیار در روز یکشنبه ماه ذی القعده

  نماز توبه


  سید ابن طاووس در روایتی نقل کرده که ذی القعده محل اجابت دعاء است. در وقت شدت و در روز یکشنبه ی این ماه نمازی با فضیلت بسیار از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده که مجملش آن است که هر که آن را بجا آورد، توبه اش مقبول و گناهش آمرزیده شود و خُصَماء او در روز قیامت از او راضی شوند و با ایمان بمیرد و دینش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانی گردد و والدینش از او راضی گردند و مغفرت شامل حال او و والدین او و ذريه او گردد و توسعه ی رزق پیدا کند و ملک الموت با او در وقت مردن مدارا کند و به آسانی جان او بیرون شود.


  كيفيت نماز:

  در روز یکشنبه غسل کند (به نیت غسل توبه) و وضو بگیرد و چهار رکعت نماز گزارد(دو نماز دو رکعتی)، در هر رکعت حمد یک مرتبه، و قل هُوَ اللهُ أحَدُ سه مرتبه و معوذتین(سوره فلق و سوره ناس) یک مرتبه.

  پس از نماز استغفار کند. هفتاد مرتبه (بگوید أستغفراللهَ رَبّی و أتوبُ إلَیهِ) و ختم کند استغفار را به لاحَولَ وَ لاقُوّةَ إلاّ بــِالله العَلیّ ِ العَظیم ِ پس بگوید: یا عزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لی ذُنُوبی وَ ذُنُبَ جَمیع ِ المُؤمِنینَ وَ المُؤمِنات ِ فَإنَّهُ لایَغفِرُ الذُّنُوبَ إلاّ أنتَ.

  منبع: کتاب شریف مفاتیح الجنان؛ اعمال ماه ذی القعده

  التماس دعا

  ویرایش توسط غريب : ۱۳۸۹/۰۷/۲۹ در ساعت ۱۷:۳۱
  «و فدت علی الکریم بغیر زادٍ
  من الحسنات والقلب السلیم
  و حمل الزاد اقبح کل شیٍ
  اذا کان الوفود علی الکریم.»

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,193
  مورد تشکر
  2,712 پست
  حضور
  8 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  68
  آپلود
  1
  گالری
  66  بر سالک مراقب است که در آغاز اين ماه با توبه اي راستين و خالصانه به پيشباز ماه رود و چه بجاست که در نخستين يکشنبه اين ماه مراسم توبه اي را که وارد شده است بجاي آورد:

  روايت شده که روز يکشنبه اي از ماه ذي قعده پيامبر (ص) بيرون آمد و رو به يارانش فرمود : مردم کدامين يک از شما خواستار توبه است ؟ همگان گفتند اي پيامبر خدا ! همه خواستار توبه ايم پيامبر فرمود : غسل کنيد و وضو بگيريد و چهار رکعت نماز بگزاريد در هر رکعت يک بار حمد و سه بار قل هوالله و يکبار قل اعوذ برب الفلق و يکبار قل اعوذ برب الناس را بخوانيد و در پايان 70 مرتبه استغفار کنيد و پوزش خواهيد و آنرا با گفتن لا حول ولا قوه الا بالله العلي العظيم پايان دهيد و سپس بگوييد يا عزيز يا غفار اغفرلي ذنوبي و ذنوب جميع المومنين و المومنات فانه لا يغفرالذنوب الا انت

  سپس فرمود : هيچ مسلماني نيست که اين نماز را بگزارد جز اينکه از آسمان بدو ندا شود اي بنده خدا توبه تو پذيرفته شد و گناهان تو بخشيده شد اينک کار خويش از نو آغاز کن . فرشته اي نيز از فرود عرش بدو ميگويد : اي بنده خدا خوشا به حالت مبارکباد بر تو و بر خاندان و خانواده تو . ديگري بدو ندا ميدهد: اي بنده خدا بک مدار که خصمان و مدعيان خود در قيامت را خرسند ساختي . ديگري ندا ميدهد اي بنده خدا با ايمان بميري دين از تو دور مباد و قبرت گسترده باد و نوراني ديگري ميگويد اي بنده خدا پدر و مادر از تو خرسندند گناهان آنها و گناهان تو و گناهان خاندان تو بخشوده است و روزي تو در دنيا و آخرت گسترده است و جبرئيل بدو ندا ميدهد دل خوش دار من همراه با فرشته مرگ نزد تو خواهم آمد و بدو فرمان خواهم داد با تو مهربان باشد تا مرگ تو را هيچ نيارزد و روح از جسمت به آرامي و خوشي بيرون رود . گفتند اي رسول خدا اگر اين اعمال را در زمان ديگري به جاي آورد چه؟ فرمود : همان پاداش و خواص را دارد و در پايان افزود : اينها را جبرئيل در شب معراج به من آموخت

  بر گرفته از کتاب سلوک عارفان
  «و فدت علی الکریم بغیر زادٍ
  من الحسنات والقلب السلیم
  و حمل الزاد اقبح کل شیٍ
  اذا کان الوفود علی الکریم.»

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,193
  مورد تشکر
  2,712 پست
  حضور
  8 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  68
  آپلود
  1
  گالری
  66  نماز بافضیلتی از حضرت رسول اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله در روایتی زیبا بیان شده که نسخه‏ی واقعی درد ماست. شاید خیلی از اوقات به ذهنمان بیاید، «ای کاش می‌شد یک توبه‏ی واقعی کرد و ظلمت‏ها و آلودگی‏های گذشته را پاک کرد و بعد با خیال راحت و احساس آرامش اینده‌ای نورانی را شروع نمود». این روایت حضرت، یکی از بهترین فرصت‏ها را پیش پای همه‏ی ما می‌گذارد

  این روایت زیبا و امیدوار کننده که مشروح آن در کتاب شریف المراقبات و مختصر آل در مفاتیح‏الجنان آمده، چراغ امید را در دل هر انسان علاقه‌مند به توبه روشن می‌کند. ان‏شاءالله در انجام این عمل بافضیلت کوتاهی نشود. نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که: توبه اختصاص به زمان و مکان خاصی ندارد. اما یقیناً شرائط خاص زمانی و مکانی در قبولی و پذیرش آن از جانب خداوند مؤثر است و این عمل نیز چون در روز یکشنبه ماه ذی القعده از جانب حضرت رسول صلی‏الله‏علیه‏و‏آله به اصحاب سفارش شده، در نزد بزرگان به عنوان عمل این روز مشهور است و البته چون در روایت مشخص نیست کدام یکشنبه از ماه ذی القعده، می‌توان آن را در هر یک از یکشنبه های این ماه انجام داد گرچه بهتر است انسان در همه یکشنبه های این ماه از انجام این عمل نورانی و با فضیلت غافل نشود
  «و فدت علی الکریم بغیر زادٍ
  من الحسنات والقلب السلیم
  و حمل الزاد اقبح کل شیٍ
  اذا کان الوفود علی الکریم.»

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  دحو الارض؛ فرصتی برای عبادت و مغفرت
  بسمه تعالی


  دحو الارض؛ فرصتی برای عبادت و مغفرت
  نويسنده : سخن آشنا

  منبع: http://fekrejavan.ir/1290.html

  در این روز، بخش هایی از کره زمین که سراسر از آب بود شروع به خشک شدن نمود تا کم کم به شکل ربع مسکون امروزین درآید. مطابق روایات، اولین نقطه ای که از زیر آب سر برآورد مکان کعبه شریف و بیت ا… الحرام بود.

  تعریف:
  دحو الارض، مطابق با بیست و پنجم ماه ذوالقعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید.
  از این روز، بخش هایی از کره زمین ـ که سراسر از آب بود ـ شروع به خشک شدن نمود تا کم کم به شکل ربع مسکون امروزین درآید. مطابق روایات، اولین نقطه ای که از زیر آب سر برآورد مکان کعبه شریف و بیت ا… الحرام بود.
  به نظر برخی از مفسران، آیه ۳۰ سوره نازعات (والارض بعد ذلک دحاها) به همین واقعه اشاره دارد.
  ذوالقعده؛ ماه حرام
  ماه ذوالقعده (یا همان ذیقعده در تلفظ فارسی) اولین ماه از ماه های حرام است. ماه های حرام زمان هایی هستند که جنگ در آنها ممنوع بوده و احکام ویژه ای نیز از جهت شرعی و فقهی دارند.
  اما استفاده اخلاقی و تربیتی که از این حکم می توان برد این است که: «اگر جنگ و نزاع میان مردمان در این ماه حرام شده است» حتما منازعه و محاربه با خداوند باید بیشتر مورد نفرت قرار گیرد. لذا شایسته است انسان مومن در این ماه ها بیشتر به فکر باشد تا اندیشه و اعضای او با گناه و معصیت، به مخالفت با خداوند برنخیزد.
  مناسبت های دیگر این روز
  گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده اند که اهمیت آنرا دوچندان نموده اند؛ از جمله:


  • میلاد شیخ الانبیاء حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام
  • میلاد حضرت عیسی مسیح علیه السلام
  • خروج رسول اکرم |(ص) از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع. در این سفر وجود مقدس حضرت زهرا (سلام الله علیها) و نیز تمامی همسران پیامبر(ص) نیز ایشان را همراهی می کردند.
  • در روایتی نیز آمده است که قائم (عج) در همین روز قیام خواهد کرد.
  اعمال شب و روز دحو الارض

  روزه :
  یکی از آن چهار روز است که در تمام سال بفضیلت روزه ممتاز است .
  و در روایتی روزه‏اش مثل روزه هفتاد سال است و در روایت دیگر کفاره هفتاد سال است و هر که این روز را روزه بدارد و شبش را به عبادت بسر آورد از برای او عبادت صد سال نوشته شود و از برای روزه‏دار این روز هر چه در میان آسمان و زمین است استغفار کند و این روزی است که رحمت خدا در آن منتشر گردیده و از برای عبادت و اجتماع به ذکر خدا در این روز اجر بسیاری است و از برای این روز به غیر از روزه و عبادت و ذکر خدا و غسل دو عمل وارد است .

  نماز :
  نمازی که در کتب شیعه قمیین روایت شده .
  و آن دو رکعت است در وقت چاشت در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره و الشمس بخواند و بعد از سلام نماز بخواند لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ پس دعا کند و بخواند یَا مُقِیلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِی عَثْرَتِی یَا مُجِیبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِی یَا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِی وَ ارْحَمْنِی وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَیِّئَاتِی وَ مَا عِنْدِی یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ .
  دعا :
  خواندن این دعا است که شیخ در مصباح فرموده مستحب است خواندن آن

  اللَّهُمَّ دَاحِیَ الْکَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَةِ وَ کَاشِفَ کُلِّ کُرْبَةٍ أَسْأَلُکَ فِی هَذَا الْیَوْمِ مِنْ أَیَّامِکَ الَّتِی أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِینَ وَدِیعَةً وَ إِلَیْکَ ذَرِیعَةً وَ بِرَحْمَتِکَ الْوَسِیعَةِ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ الْمُنْتَجَبِ فِی الْمِیثَاقِ الْقَرِیبِ یَوْمَ التَّلاقِ فَاتِقِ کُلِّ رَتْقٍ وَ دَاعٍ إِلَی کُلِّ حَقٍّ وَ عَلَی أَهْلِ بَیْتِهِ الْأَطْهَارِ الْهُدَاةِ الْمَنَارِ دَعَائِمِ الْجَبَّارِ وَ وُلاةِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ وَ أَعْطِنَا فِی یَوْمِنَا هَذَا مِنْ عَطَائِکَ الْمَخْزُونِ غَیْرَ مَقْطُوعٍ وَ لا مَمْنُوعٍ [مَمْنُونٍ‏] تَجْمَعُ لَنَا بِهِ التَّوْبَةَ وَ حُسْنَ الْأَوْبَةِ یَا خَیْرَ مَدْعُوٍّ وَ أَکْرَمَ مَرْجُوٍّ یَا کَفِیُّ یَا وَفِیُّ یَا مَنْ لُطْفُهُ خَفِیٌّ الْطُفْ لِی بِلُطْفِکَ وَ أَسْعِدْنِی بِعَفْوِکَ وَ أَیِّدْنِی بِنَصْرِکَ وَ لا تُنْسِنِی کَرِیمَ ذِکْرِکَ بِوُلاةِ أَمْرِکَ وَ حَفَظَةِ سِرِّکَ وَ احْفَظْنِی مِنْ شَوَائِبِ الدَّهْرِ إِلَی یَوْمِ الْحَشْرِ وَ النَّشْرِ وَ أَشْهِدْنِی أَوْلِیَاءَکَ عِنْدَ خُرُوجِ نَفْسِی وَ حُلُولِ رَمْسِی وَ انْقِطَاعِ عَمَلِی وَ انْقِضَاءِ أَجَلِی اللَّهُمَّ وَ اذْکُرْنِی عَلَی طُولِ الْبِلَی إِذَا حَلَلْتُ بَیْنَ أَطْبَاقِ الثَّرَی وَ نَسِیَنِیَ النَّاسُونَ مِنَ الْوَرَی وَ أَحْلِلْنِی دَارَ الْمُقَامَةِ وَ بَوِّئْنِی مَنْزِلَ الْکَرَامَةِ وَ اجْعَلْنِی مِنْ مُرَافِقِی أَوْلِیَائِکَ وَ أَهْلِ اجْتِبَائِکَ وَ اصْطِفَائِکَ وَ بَارِکْ لِی فِی لِقَائِکَ وَ ارْزُقْنِی حُسْنَ الْعَمَلِ قَبْلَ حُلُولِ الْأَجَلِ بَرِیئا مِنَ الزَّلَلِ وَ سُوءِ الْخَطَلِ اللَّهُمَّ وَ أَوْرِدْنِی حَوْضَ نَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ اسْقِنِی مِنْهُ مَشْرَبا رَوِیّا سَائِغا هَنِیئا لا أَظْمَأُ بَعْدَهُ وَ لا أُحَلَّأُ وِرْدَهُ وَ لا عَنْهُ أُذَادُ وَ اجْعَلْهُ لِی خَیْرَ زَادٍ وَ أَوْفَی مِیعَادٍ یَوْمَ یَقُومُ الْأَشْهَادُ اللَّهُمَّ وَ الْعَنْ جَبَابِرَةَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ وَ بِحُقُوقِ [لِحُقُوقِ‏] أَوْلِیَائِکَ الْمُسْتَأْثِرِینَ اللَّهُمَّ وَ اقْصِمْ دَعَائِمَهُمْ وَ أَهْلِکْ أَشْیَاعَهُمْ وَ عَامِلَهُمْ وَ عَجِّلْ مَهَالِکَهُمْ وَ اسْلُبْهُمْ مَمَالِکَهُمْ وَ ضَیِّقْ عَلَیْهِمْ مَسَالِکَهُمْ وَ الْعَنْ مُسَاهِمَهُمْ وَ مُشَارِکَهُمْ اللَّهُمَّ وَ عَجِّلْ فَرَجَ أَوْلِیَائِکَ وَ ارْدُدْ عَلَیْهِمْ مَظَالِمَهُمْ وَ أَظْهِرْ بِالْحَقِّ قَائِمَهُمْ وَ اجْعَلْهُ لِدِینِکَ مُنْتَصِرا وَ بِأَمْرِکَ فِی أَعْدَائِکَ مُؤْتَمِرا اللَّهُمَّ احْفُفْهُ بِمَلائِکَةِ النَّصْرِ وَ بِمَا أَلْقَیْتَ إِلَیْهِ مِنَ الْأَمْرِ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ مُنْتَقِما لَکَ حَتَّی تَرْضَی وَ یَعُودَ دِینُکَ بِهِ وَ عَلَی یَدَیْهِ جَدِیدا غَضّا وَ یَمْحَضَ الْحَقَّ مَحْضا وَ یَرْفِضَ الْبَاطِلَ رَفْضا اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَیْهِ وَ عَلَی جَمِیعِ آبَائِهِ وَ اجْعَلْنَا مِنْ صَحْبِهِ وَ أُسْرَتِهِ وَ ابْعَثْنَا فِی کَرَّتِهِ حَتَّی نَکُونَ فِی زَمَانِهِ مِنْ أَعْوَانِهِ اللَّهُمَّ أَدْرِکْ بِنَا قِیَامَهُ وَ أَشْهِدْنَا أَیَّامَهُ وَ صَلِّ عَلَیْهِ [عَلَی مُحَمَّدٍ] وَ ارْدُدْ إِلَیْنَا سَلامَهُ وَ السَّلامُ عَلَیْهِ [عَلَیْهِمْ‏] وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,193
  مورد تشکر
  2,712 پست
  حضور
  8 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  68
  آپلود
  1
  گالری
  66  التماس دعا
  «و فدت علی الکریم بغیر زادٍ
  من الحسنات والقلب السلیم
  و حمل الزاد اقبح کل شیٍ
  اذا کان الوفود علی الکریم.»

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  358
  مورد تشکر
  1,679 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  از كارهاى مهم اين ماه عمل شب نيمه آن است : سرور ما (قدس سره ) در ((اقبال )) از ((احمد بن جعفر بن شاذان )) روايت كرده است كه گفت : از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) روايت شده است كه : ((شب پانزدهم ذى القعده شب مباركى است . خداوند در آن با رحمت به بندگان مؤ منش مى نگرد. پاداش كسى كه در آن با عمل از خداوند فرمانبردارى كند، مانند پاداش صد روزه دار ملازم مسجد كه باندازه يك چشم بهم زدن نيز نافرمانى خدا را ننموده اند، مى باشد.)) بنابراين انسان بايد در نيمه شب مشغول به طاعت خداوند شده و به دعا و نماز بپردازد. زيرا روايت شده است : ((كسى در اين شب چيزى از خدا نمى خواهد مگر اين كه به او عنايت مى فرمايد.))
  اگر انسان به كسى چنين وعده هايى بدهد، بى تفاوت از كنار اين وعده ها نخواهد گذشت . بخصوص اگر بداند كه او مى تواند به وعده هاى خود عمل نمايد. و همين كه احتمال توانايى بر انجام وعده هاى او را بدهد براى عمل كردن به دستورات او كافى است . زيرا پاداش خيلى بزرگ است ؛ پاداشى چون پاداش صد ملازم مسجد كه در عمر خود حتى در يك چشم بهم زدن نيز نافرمانى خدا را ننموده ايد. اين پاداش قابل مقايسه با هيچيك از سعادتها، داراييها و شاديهاى دنيا نيست . و وقتى كه سود زياد باشد، گر چه احتمال آن ضعيف هم باشد عقل حكم به انجام آن عمل براى رسيدن به آن سود مى كند. كه در اينجا احتمال سود ضعيف هم نيست . زيرا ((اخبار تسامح )) در دليل اعمال مستحبى سند اين روايت را معتبر گردانيده و احتمال آن قوى مى شود. به رغبت و اشتياق خود براى بدست آوردن كالاهاى اين دنياى پستى كه بقائى نداشته ، با تلخيهاى فراوان همراه و مانع رسيدن نور است بنگر و ببين براى رسيدن به آن و اندوختن آن با احتمال ضعيفى وطن ، آسايش و خانواده را ترك و به مسافرت مى روى . بيابانهاى وسيع را در نورديده ، درياها را زير پا گذاشته و از جنگلها عبور مى كنى و نهايت آرزوى تو اين است كه مثلا از اين سفرها به هزار دينار برسى . در حالى كه احتمال مى دهى به آرزوى خود نرسيده و حتى مال ، جان و آبرويت بخطر افتاده و يا با مرگ دست و پنجه نرم كنى ولى باز هم حاضر نيستى از هدف خود دست برداشته و با اين عذرها از جديت و تلاش دست بردارى .
  پس با توجه به اين كه نعمتهاى آخرت پايدار و بدون هيچ رنجى است و با اين گونه اعمال بطور يقين مى توان به آن رسيد، چرا عمل نمى كنى . و اگر نقص در خود انسان باشد نيز مى توان آن را رفع كرده و سپس به انجام عمل پرداخت . آيا در اين صورت بى تفاوتى در مقابل اين پاداشها علتى جز ضعف ايمان يا بيمارى قلب كه ناشى از حب دنياست ، خواهد داشت .  چه حالي داره اي خدا سينه زدن تو كربلا
  غسل زيارت از فرات ،نگاه به گنبد طلا
  الهي كه يه شب بياد تو حرم اعتكاف كنيم
  با پرچم هيئتمون دور ضريح طواف كنيم
  دم دماي سحر كه شد از توي بين الحرمين
  بريم تو صحن حرم عباس علمدار حسين
  با ذكر يا ام البنين پا توي صحنش ميذاريم
  ار بارگاه با صفاش سوغاتي تربت مياريم
  غصه كربلات آقام عقده توي گلوم شده
  يه عمريه زيارت حرمت آرزوم شده

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  358
  مورد تشکر
  1,679 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ويژگى طاعت و عبادت اين شب
  طاعت و عبادت ، در اين شب از اين جهت كه مشهور نبوده و مردم كمتر، در آن به طاعت خدا مشغول مى گردند، آن را از ساير شبهاى مشهور ممتاز مى گرداند. كه اين مطلب نزد اهل مراقبت مهم است . زيرا توجه ، در زمان غفلت عموم ، از مراقبات مهم و باعث سرعت اجابت است . و نيز اعمال نزد خداوند بزرگتر و به قبول نزديكتر و اجر بيشترى دارد. پس با تمام جديت و اشتياق براى اجابت دعوت منادى به كرامت خداى متعال اقدام نموده ، فرصت را غنيمت شمار و از خواب برخيز. چون بزودى مصيبت مرگ سراغت مى آيد كه بعد از آن نمى توانى ذره اى از اين منافع بزرگ را بدست آورى . هنگام ديدن فرشته مرگ بيدار شده و يك سال مهلت مى خواهى ولى مى گويد سالهاى زيادى را از دست دادى .
  مى گويى : يك روز؛ مى گويد: روزهاى زيادى را سپرى كردى . به يك ساعت راضى مى شوى ولى اين فرصت را به تو نمى دهد. و با افسوس ‍ زياد بخاطر از دست دادن ايام فرصت و زمان مهلت مى ميرى . چه افسوس سخت و چه اندوه جانكاهى !


  چه حالي داره اي خدا سينه زدن تو كربلا
  غسل زيارت از فرات ،نگاه به گنبد طلا
  الهي كه يه شب بياد تو حرم اعتكاف كنيم
  با پرچم هيئتمون دور ضريح طواف كنيم
  دم دماي سحر كه شد از توي بين الحرمين
  بريم تو صحن حرم عباس علمدار حسين
  با ذكر يا ام البنين پا توي صحنش ميذاريم
  ار بارگاه با صفاش سوغاتي تربت مياريم
  غصه كربلات آقام عقده توي گلوم شده
  يه عمريه زيارت حرمت آرزوم شده

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  اعمال و مراقبات ماه ذي القعده

  در روز ۲۳ ذیقعده ( یکشنبه ۹/۸/۸۹) که روز زیارتی مخصوص امام رضا (ع) است با گفتن صل الله علیک یا ابالحسن، زائر امام رضا (ع) باشيد.

  علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار در باب شهادت امام رضا (ع) نقل کرده که برخی از افراد معتقدند آن حضرت در روز ۲۳ ذیقعده به شهادت رسیده است اما در جامعه‌ی ما روز آخر ماه صفر به عنوان روز شهادت ایشان مطرح است. باید گفت این روز، روز زیارتی مخصوص ایشان نامیده شده است تا مردم با توجه کردن به ذات آن حضرت، نسبت به نقشی که ایشان در ایجاد مدینه رضوی داشتند پی ببرند.

  ویرایش توسط مجیب : ۱۳۸۹/۰۸/۰۹ در ساعت ۱۳:۱۵


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  اعمال و مراقبات ماه ذي القعده


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود