جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا پس از وارد شدن اسلام به ایران، زنان از نقاب استفاده میکردند؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  2
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا پس از وارد شدن اسلام به ایران، زنان از نقاب استفاده میکردند؟
  سلام خدمت دوستان کانون گفتگوی قرآنی
  بعد از وارد شدن دین اسلام به ایران زنان ایرانی برای حجاب از نقاب (پوشش صورت) استفاده میکردند؟
  در کل در ایران از نقاب استفاده میشده یا خیر؟
  اگر استفاده میشده از چه سالی نقاب در ایران رایج شد و تا چه سالی رواج داشت؟
  اگر کتابی در این مورد وجود داره راهنمایی کنین
  ممنون


  کارشناس موضوع : پاسخگوي علوم قرآن
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ در ساعت ۱۹:۳۹


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  سلام به شما دوست قراني
  ابتدا يك مقدمه در خصوص پوشش زنان ايراني در ادوار مختلف قبل از اسلام :

  "برابر متون تاريخي، در همه آن زمان ها پوشاندن موي سر و داشتن لباس بلند و شلوار و چادر رايج بوده است و زنان با آزادي در محيط بيرون خانه رفت و آمد مي كردند و هم پاي مردان به كار مي پرداختند. و اين امور با حجاب كامل و پرهيز شديد از اختلاط هاي فساد برانگيز همراه بوده است.

  دوره مادها
  مادها اولين حكومت فراگير در فلات ايران بودند

  «اصلى كه بايد در نظر داشت، اين است كه طبق نقوش برجسته و مجسمه‏ هاى ما قبل ميلاد، پوشاك زنان آن دوره از لحاظ شكل، با كمى تفاوت، با پوشاك مردان يكسان است.»
  و «
  مرد و زن به واسطه اختلافى كه ميان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تميز داده مى‏شوند

  دوره پارسى‏ها (هخامنشيان)

  پارسى‏ها به وسيله كوروش، دولت ماد را از ميان برداشته و سلسله هخامنشى را تأسيس كردند. آنها از نظر لباس همانند مادها بودند. در مورد پوشاك خاص زنان اين دوره آمده است: «از روى برخى نقوش مانده از آن زمان، به زنان بومى برمى‏خوريم كه پوششى جالب دارند. پيراهن آنان پوششى ساده و بلند يا داراى راسته چين و آستين كوتاه است.

  به زنان ديگر آن دوره نيز برمى ‏خوريم كه از پهلو به اسب سوارند. اينان چادرى مستطيل شکل، بر روى همه لباس خود افكنده و در زير آن، يك پيراهن با دامن بلند و در زير آن نيز، پيراهن بلند ديگرى تا به مچ پا نمايان است. »
  تصوير به جا مانده بر روي تخته سنگهاي دوره هخامنشي نشان مي دهد كه شباهتي بين لباس زنان و مردان پارسي وجود داشته است. زنان پارسي به جز لباس شبيه آنچه ملكه مي پوشيده، لباس ديگري نيز داشته اند، پيراهن آنان پوششي ساده، بلند يا داراي راسته چين و آستين كوتاه بوده كه دامن از زانو به پايين شرابه هايي از مچ پا آويزان داشته، علاوه بر اينها زنان پارسي از چادر نيز استفاده مي كردند، و آنرا بر روي تن خود مي انداختند به طوري كه تمام لباسهاي زير را مي پوشانيد. نقوشي كه روي فرش پازيريك كه در سيبري پيدا شده و آنرا مربوط به ايران در دوران هخامنشي مي دانند، اين مطلب را تصديق مي كند زيرا زناني كه بر روي اين فرش نقش كرده اند پوششي سر اندر پا چيزي شبيه چادر روي همه پوشاك خود داشته اند.

  دوره اشكانيان


  در اين دوره نيز همانند گذشته، پوشش زنان ايرانى كامل بوده است. در اين باره چنين مى‏خوانيم: « لباس زنان اشكاني پيراهني بلند روي زمين، گشاد، پرچين، آستين دار و يقه راست بوده است و پيراهن ديگري روي آن را مي پوشانيده است. قد پيراهن دوم نسبت به اولي كوتاه و ضمناً يقه باز بوده است و ر
  وي اين دو پيراهن چادر به سر مي كردند. »
  پيراهن ها از پارچه هاي منقش (مخصوصاً قلابدوزي شده) تهيه مي شده است. آنان كفش ساده دوران اشكاني را به پا مي كردند و كمربندشان منحصر به نواري بوده كه براي جمع كردن گشادي پيراهن در زير سينه مي بستند.

  نقش برجسته پالير در موزه لوور زني از دوره اشكاني را نشان مي دهد. اين زن چادر به سر دارد و زير آن عمامه اش به خوبي نمايان است. بر بالاي پيشاني (پايين عمامه) فلزي پهن منقوش و برجسته چون نواري موهاي جلوي سر را پوشانده و با وضع مطلوبي به عقب سر برده است.

  در جاى ديگر آمده است: «چادر زنان اشكانى به رنگ‏هاى شاد و ارغوانى و يا سفيد بوده است. گوشه چادر در زير يك تخته فلزى بيضى منقوش يا دكمه كه به وسيله زنجيرى به گردن افكنده شده، بند است. اين چادر به نحوى روى سر مى‏افتاده كه عمامه (نوعى كلاه زنانه) را در قسمت عقب و پهلوها مى‏پوشانيده است.

  دوره ساسانيان


  در اين دوره اردشير دين زرتشت را دين رسمى كشور قرار داد. اوستا را ترجمه و آتشكده‏هاى ويران را بازسازى نمود. زنان در اين دوره همچنان داراى حجاب كامل بودند. در مورد پوشاك زنان اين دوره چنين آمده است: «چادر كه از دوره‏هاى پيش مورد استفاده بانوان ايران بوده است، در اين دوره نيز به صور مختلف مورد استعمال داشته است

  بررسي نقوش سنگي و طرح‌هايي از چندين بشقاب باستاني نشان مي‌دهد كه بانون ساساني پيراهني بلند با آستين يا بدون آستين، پرچين و گشاد مي پوشيده اند و آن را با نواري در زير سينه مانند زنان اشكاني جمع مي كردند، از طرز قلم زني و چين سازي پيراهن و دامن پيداست كه در انتهاي دامن بر پشت پا، پارچه اي اضافه و پرچين به آن دوخته اند يقه پيراهن آنان اغلب گرد ولي يقه جلو باز تا پايين تر از سينه نيز ديده مي شود زنان ساساني گاهي چادر گشاد و پرچين سر مي كردند كه تا ساق پا مي رسيده است. "1


  1- نسرين جعفري كاديجاني ، پوشش زنان در ايران ، بخش دوم


  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  نقل قول نوشته اصلی توسط اكبر 2323 نمایش پست
  بعد از وارد شدن دین اسلام به ایران زنان ایرانی برای حجاب از نقاب (پوشش صورت) استفاده میکردند؟ در کل در ایران از نقاب استفاده میشده یا خیر؟ اگر استفاده میشده از چه سالی نقاب در ایران رایج شد و تا چه سالی رواج داشت؟
  خير ، قبل از اسلام هم در ايران از نقاب هم استفاده ميشده است .
  گزارش هاي تاريخي نشان مي دهد كه همزمان با استفاده از چادر در ايران باستان ، در ميان برخي اقوام يا برخي ادوار ، نقاب هم جزيي از پوشش زنان ايراني بوده است :
  پس از هخامنشيان و تاخت و تاز اسكندر مقدوني به ایران، هنگامی که وضعیت سلوكيان آشفته بود،اشكانيان ایرانی که ازپارتهابودند، به حکومت رسیدند. در این دوران که نفوذ ادیان بودايي ومسيحيت از شرق و غرب، آیین زرتشتی را کم‌رنگ نموده بود، زنان ایرانی همچون گذشته دارای حجاب پوشیده‌ای بوده‌اند.
  درکتاب «پارتیان» نیزآمده‌است: «زنان عهد اشکانی قبایی تا زانو برتن می‌کردند، باشنلي که برافکنده می‌شد و نیز نقابي داشتند که معمولاً به پس سر می‌آویختند
  در زمان ساسانيان همچون دوران پیش از آن، زنان ازچاد1 ربه عنوان پوشاک رو استفاده می‌کردند، و در زیر آن پیراهنی می‌پوشیده‌اند2
  همچنین در این دوره پوشاندن صورت بانقاب نیز در میان زنان ایرانی وجود داشته‌است.3


  نقل قول نوشته اصلی توسط اكبر 2323 نمایش پست
  اگر کتابی در این مورد وجود داره راهنمایی کنین

  جهت مطالعه بيشتر به اين منابع مراجعه:

  تاریخ پوشاک ایران، پریچهر رحیمی، مقدمه ای بر پیدایش و سیر تحولات پوشاک

  پوشاك در ايران زمين ، گروه نويسندگان احسان يار شاطر ،مترجم پيمان متين ،چاپ دوم ، 1383 ، تهران انتشارات امير كبير
  جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی
  وشنوه‏ای، حجاب در اسلام


  1-جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص ۱۱۴
  2- همان
  3- وشنوه‏ای، حجاب در اسلام، ص۵۹، به نقل از السیرة الحلبیه، ج۲، ص۴۹

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۸/۰۸ در ساعت ۰۸:۱۳
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  2
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام علیکم
  ممنون از پاسختون
  نقاب و پوشاندن صورت تا کی (چه تاریخی )در ایران رواج داشته ؟

 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  با سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط اكبر 2323 نمایش پست
  نقاب و پوشاندن صورت تا کی (چه تاریخی )در ایران رواج داشته ؟
  دوره زنديه
  زنان در اين دوره روي سرخود توري يا پارچه زيبايي را بطور آزاد انداخته و با زيور وزينت، موهاي خود را مي آراستند. کفش آنها نعلين يا ساغري نوک برگشته بود که فقط اندکي از سر انگشتان پا در داخل آن قرار مي گرفت. زنان هنگام خروج از منزل چادر سياه يا بنفش يا نيلي تند به سر مي کردند و روي خود را با روبنده، کاملا مي پوشاندند.
  دوره قاجاريه
  پوشاک زنان در دروه قاجاريه شبيه لباسهاي زنديه بوده و خيلي کم تغيير کرده است. مسافرت ناصرالدين شاه قاجار به فرهنگ و روسيه و ديدن لباسهاي بالرينهاي پترزبورگ ،شاه را برآن داشته که زنهاي حرمسراي خود را ، به اين لباس درآورد. بنابراين دوران قاجاريه به عنوان نخستين دوران رويارويي نزديك با غرب حائز اهميت است. تغيير لباس زنان اندرون نيز که پس از سفرهاي ناصرالدين شاه به اروپا آغاز شده بود، به تدريج از حرمسراي شاهي به خانه اعيان و ساير اقشار جامعه سرايت نمود. اما پوشش زنان در بيرون از خانه تا دوره مشروطيت و مدتي پس از آن به همان شكل سنتي (چادر، چاقچور و روبنده) بود.
  در زمان رضا شاه که پوشاک ادامه دروه قبل است، بيشتر زنان اعيان و اشراف لباس هاي اروپايي به تن مي کردند اما هنگام خروج از منزل روي آن چادر مي پوشيدند.
  با روي كار آمدن رضاشاه كساني كه ترك سنت و اخذ فرهنگ غربي را مهمترين عامل پيشرفت مي‌دانستند در پست هاي كليدي كشور قرار گرفته و مسئوليت هاي حساسي را برعهده گرفتند. در اولين مرحله سياست نوسازي فرهنگي پوشاك مردان مورد توجه قرار گرفت بالاخره در روز 17 دي ماه 1314ش در عمارت دانشسراي عالي تهران با حضور شاه و خانواده‌اش جشني برپا شد تا ديپلم فارغ‌التحصيلان به آنها اعطا شود. در اين مراسم رؤساي مدارس و همسران صاحب منصبان عالي رتبه و همسر و دختران شاه بدون حجاب ظاهر شدند و عملا دستور رفع حجاب را صادر کردند و اين روز به نام روز "آزادي زن و كشف حجاب" نامگذاري شد. از سوي ديگر در يك اقدام خشن از سوي نيروي انتظامي در سراسر كشور حجاب زنان شامل چادر و چاقچور و روبنده از سر آنان به زور برداشته‌شد.
  پس از اين تاريخ (مطابق با 1935. م) تبعيت از لباس هاي مد روز پيگيري مي شد. 1
  بنابراين تا دوره قاجاريه زنان از روبند و نقاب براي خروج از منزل استفاده ميكردند و در جريان تغيير فرهنگ پوشش و مساله كشف حجاب ، نه تنها روبند بلكه چادر و حجاب بطور كلي ممنوع و استفاده از آنها جرم محسوب مي شود .
  __________
  1- با تلخيص ، مقاله پوشش زنان در ايران ، نسرين جعفري كاديجاني ، به نقل از سايت مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13

  جمع بندي بحث
  در خصوص اين موضوع كه آيا استفاده از حجاب و نقاب در ايران باستان رواج داشته يا با ورود اسلام به ايران آمده بايد گفت كه گزارش هاي تاريخي نشان مي دهد كه همزمان با استفاده از چادر در ايرانباستان ، در ميان برخي اقوام يا برخي ادوار ، نقاب هم جزيي از پوشش زنان ايراني بوده است و قبل از ورود اسلام به ايران ، حجاب و نقاب در ميان زنان ايراني مرسوم بوده است بدين توضيح كه
  پس ازهخامنشيانو تاخت و تازاسكندر مقدونيبه ایران، هنگامی که وضعیتسلوكيانآشفته بود،اشكانيانایرانی که ازپارتهابودند، به حکومت رسیدند. در این دوران که نفوذ ادیان بوداييومسيحيتاز شرق و غرب، آیین زرتشتی را کم‌رنگ نموده بود، زنان ایرانی همچون گذشته دارای حجاب پوشیده‌ای بوده‌اند.
  درکتاب «پارتیان» نیزآمده‌ است: «زنان عهد اشکانی قبایی تا زانو برتن می‌کردند، باشنليکه برافکنده می‌شد و نیزنقابيداشتند که معمولاً به پس سر می‌آویختند
  در زمانساسانيانهمچون دوران پیش از آن، زنان ازچاد1ربه عنوان پوشاک رو استفاده می‌کردند، و در زیر آن پیراهنی می‌پوشیده‌اند2
  همچنین در این دوره پوشاندن صورت بانقابنیز در میان زنان ایرانی وجود داشته‌است.3


  پي نوشت ها :
  1-
  جلیل ضیاء پور، پوشاک زنان ایرانی، ص۱۱۴
  2-
  همان
  3-
  وشنوه‏ای، حجاب در اسلام، ص۵۹، به نقل از السیرة الحلبیه، ج۲، ص۴۹
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  222 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بنام اهورامزدا
  درود
  دوست عزیز همانطور که پاسخگوی عزیز توضیح دادند نقاب و حجاب در ایران برای زنان به قرنها قبل از اسلام برمیگردد
  اثبات این موضوع زمانیست که میخوانیم :
  اشو زرتشت در زمان خواستگاری از همسرش به پدر وی میگوید اجازه میدهید صورت دخترتان را یکبار دیگر ببینم
  پدر از دختر میپرسد و دختر اجازه نمیدهد
  این اثبات میکند که زنان ایرانی دارای حجاب و حتی نقاب بوده اند حداقل در دوران ظهور زرتشت
  آرزویی ندارم ... از چیزی نمی ترسم ... من آزادم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود