صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیطان نعمت است و شکر نعمت واجب

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

شیطان نعمت است و شکر نعمت واجب

با عرض سلام به دوستان
    دلیل اینکه این مطلب را انتخاب کردم این بود که میبینم خیلی از افراد این سوال را دارند که چرا خداوند شیطان را نابود نکرد یا شر و بدبختی را برای انسان قرار داد در قسمت هدف خداوند از خلقت انسان چیست یکی از دوستان سوالی فرمودند که به علت ارتبات نداشتن به ان بحث بر ان شدم که در این قسمت به ان جواب داده شود و با کمک یکدیگر به این نتیجه معقول برسیم سوال ایشان چنین بود
    نمیدونم.شاید دنیایی خالی از شر و بدبختی میافریدم.و موجوداتی بسیار کاملتر از این که الان هستند.
    خوب البته من توضیحاتی در این مورد دادم که ظاهرا ایشان را قانع نکرد پس سعی میکنم از جنبه دیگری به موضوع نگاه کنیم تا شاید کار ساز باشد
    به چند مثال ساده شروع میکنیم تاریکی به چه معنای است ( در جای که نور نباشد تاریکی ظاهر میشود پس تاریکی به معنای نبود نور است و اگر نور بصورت دائم باشد تاریکی معنا ندارد) حال اگر کسی در تمام عمر در نور بود هیچ شناختی از تاریکی ندارد و اصلا با این واژه اشنا نیست و حتی اگر برای او هم توضیح دهید درک ان برایش بسیار مشکل است و این شخص چون دائم در نور است و از تاریکی بی اطلاع نور را متوجه نمیشود چون ان را یک امر عادی میداند که نبود او برایش غیر قابل شناخت است نتیجه این است که از تضاد بین دو چیز اصل تفاوت و شناخت به وجود میاید برای مثال تا گرما نرود شناختی از سرما به دست نمیاید تا بالا نباشد پایین معنی ندارد و تا شر نباشد خیر را نخواهیم شناخت تا بدی نباشد درک خوبی محال است پس کمال در تضاد بدست میاید و فرق انسان با فرشتکان در این است که در این تضاد به عمق لذت متضاد میرسند برای مثال
    فرشته ای که شر را لمس نکرده قدر خیر را مانند انسان نمیداند مثل این است که میگویند قدر اب را انسان تشنه بهتر میداند و ان اب برایش گواراتر است
    پس اگر شیطان نباشد شری وجود ندارد و چون تضادی برای خیر وجود ندارد ما خیر را نخواهیم شناخت و با اینکه در خیر مطلق قرار گرفته ایم به دنبال ان خواهیم گشت
    پس شر و شیطان نعمتی از جانب خداوند منان است که با این نعمت بندگان خود را تا درجه خلیفت الله شدن بالا میبرد
    یا بقول لقمان حکیم ادب از که اموختی از بی ادبان
    تا شر را نبینید خیر را پیدا نمیکنید
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۰۸/۱۲ در ساعت ۱۶:۰۲
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

2.  

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    در این مورد که شما فرمودید که خدا در سیر خلقتش پس رفت کرده این صحیح نیست چون خلقت انسان بهترین خلقت است که بعداز این خلقت خداوند به خود احسنت گفت و تمام فرشتگان را به سجده امر کرد و زمین و کل موجودات در اختیار انسان فرار داد پس میبینیم خداوند در خلقت به عقب رجعت نکرده بلکه بهترین خلق را انجام داده
    بزرگترین خلقت در ضعیف ترین موجود نشان بر قدرت خلاق دارد
    در اصل سوال شما این بود که نمیدونم.شاید دنیایی خالی از شر و بدبختی میافریدم.و موجوداتی بسیار کاملتر از این که الان هستند.
    دوست من باید کل کاهنات را در نظر بگیرید یعنی تمام عوالمی که خداوند خلق نموده (ملکوت لاهوت جبروت و ناسوت) اگر من فقط به این چند روز زندگی نگاه گنیم به اشتباه قضاوت خواهیم کرد پس باید کل مجموعه را دید و کل مسیر را در نطر کرفت برای مثال دور تکاملی خود را تا کنون بنگرید در هر مرحله از تکامل خود قدرت و اقتدار بیشتری نسبت به مرحله قبلی دارید فرض کنید زمانی که اسپرم بودید قدرت و طول عمر شما چقدر بود تبدیل به جنین شد در انجا چه قدرتی داستید و چه زندکی یا مقایسه جنین به انسان در حال حاضر توان شما نسبت به دورهای قبلی چگونه است و به همین ترتیب در مراحل بعدی تکامل قدرت شما بیشتر و بیشتر میشود همانطور که از مرحله قبلی بهتر شدید ولی این را باید در نظر بگیرید که شما از هر مرحله از زندگی خود تاثیر گرفته و وارد مرحله بعد میشویددر 7 مرحله تکاملی شما در شش مرحله از ان شما اختیاری از خود ندارید از زمان جمادی تا جنین شدن شما در جبر هستید ولی باز از محیط خود تاثیر میکیرید که در زمان انسانی خود ان تاثیرات بر شما مشهود است بعد از زمان مرک در مرحله مجردات هم نیز تاثیرهای مرحله انسانی را با خود حمل میکنید با این تفاوت که در مرحله انسانی خود مختار به تاثیر گذاری بودید و در مرحله اخر زمانی که امانت داده شده از خداوند را تحویل میدهید بروز بزرگترین خلقت هویدا میشود و اینجا است که بهترین خلق خدا مشخص میشود و در اینجا است که هر کس نسبت به تاثیرهای که از مراحل قبل گرفته خود را نمایان میکند و قدرت و عظمت خود را بروز میدهد پس نتیجه میگیریم برای مشخص شدن قدرت و بزرگی و مقام هر کس در مرحله اخر بایدشر و بدبختی و شیطان در این مرحله انسانی یا خاکی باشد و بودن ان ضروری است تا خوب از بد جدا گردد

التماس دعا بزمئ

4. تشکرها 2

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

به نظر من ، يعني نه فقط نظر من كه تو يه كتاب خوندم كه شيطان به خاطر چندين هزار سال عبادتي كه انجام داد از خدا خواست تا مهلتي به او بدهد و تا روز معيني او را آزاد بگذارد.اين صفت عدالت خداوند است كه باعث حضور شيطان در ميان انسان ها شده.
    وصيت شهدا :
    خواهرم سرخي خونم را به سياهي

چادرت به امانت دادم پس امانت دار باش

اللهم عجل لولیک الفرج

6. تشکرها 2

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kabootare haram نمایش پست
    به نظر من ، يعني نه فقط نظر من كه تو يه كتاب خوندم كه شيطان به خاطر چندين هزار سال عبادتي كه انجام داد از خدا خواست تا مهلتي به او بدهد و تا روز معيني او را آزاد بگذارد.اين صفت عدالت خداوند است كه باعث حضور شيطان در ميان انسان ها شده.
    شما دقیقا درست گفته اید ولی موضوع دیگر که با ید به ان توجه کنیم این است که شیطان دشمن انسان است و او هرگز به خدای خود مشرک نمیشود و تازه بهتر از خیلی انسانها به وظیفه و عهدی که با خداوند بسته عمل میکند
    و در مورد دوم خالق هر اثری تا در خزانه خود درک و قدرت تولید اثر را نداشته باشد ان اثر هرگز ساخته نخواهد شد و ابلیش و شیاطین همه از مخلوقات خداوند هستند و تمام صفات را خالق انها برایشان خلق نموده
    مثالی میزنم ما میگویم نمک شور است شوری از صفات نمک است ولی هر شوری نمک نیست و اگر ما در غذای شوری حس کنیم احتمال میدهیم که نمک در ان باشد با اینکه ان غذا شور است ولی نمک نیست
    این به این معنا است که تمام صفات در مخلوق از خزانه خالق اثر است پس خداوند بر شر و صفات بد کاملا مسلط است همانطور که بر صفات حسنه مسلط است
    پس خالق هر دو صفت را بصورت مساوی در مخلوق به قدر معین که مصلحت است نهاده تا از تضاد مابین انها اصل پیدا شود همان موضوعی که در تایپ اول در مورد ان اشاره کردم و چون خداوند سبحان خود خواهان گمراه کردن نیست این وظیفه به عهده شیاطین نهاده
    البته این بحث را بصورت اجمال بیان کردم و در اینده با کمک کرفتن از ایات قران انشالله به یک نتیجه خواهیم رسید

التماس دعا بزمئ

8. تشکر

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
    روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
    شما دقیقا درست گفته اید ولی موضوع دیگر که با ید به ان توجه کنیم این است که شیطان دشمن انسان است و او هرگز به خدای خود مشرک نمیشود و تازه بهتر از خیلی انسانها به وظیفه و عهدی که با خداوند بسته عمل میکند
    و در مورد دوم خالق هر اثری تا در خزانه خود درک و قدرت تولید اثر را نداشته باشد ان اثر هرگز ساخته نخواهد شد و ابلیش و شیاطین همه از مخلوقات خداوند هستند و تمام صفات را خالق انها برایشان خلق نموده
    مثالی میزنم ما میگویم نمک شور است شوری از صفات نمک است ولی هر شوری نمک نیست و اگر ما در غذای شوری حس کنیم احتمال میدهیم که نمک در ان باشد با اینکه ان غذا شور است ولی نمک نیست
    این به این معنا است که تمام صفات در مخلوق از خزانه خالق اثر است پس خداوند بر شر و صفات بد کاملا مسلط است همانطور که بر صفات حسنه مسلط است
    پس خالق هر دو صفت را بصورت مساوی در مخلوق به قدر معین که مصلحت است نهاده تا از تضاد مابین انها اصل پیدا شود همان موضوعی که در تایپ اول در مورد ان اشاره کردم و چون خداوند سبحان خود خواهان گمراه کردن نیست این وظیفه به عهده شیاطین نهاده
    البته این بحث را بصورت اجمال بیان کردم و در اینده با کمک کرفتن از ایات قران انشالله به یک نتیجه خواهیم رسید
    ببخشيد شايد گيرايي من پايينه ،يعني شما ميگيد خدا شيطان رو از قصد گذاشت تا انسان ها منحرف شوند و خدا واقعا راضي و خوشحال ميشه با انحراف بنده هاش؟!!!!
    ما در قرآن داريم كه خدا شيطان رو پس از رانده شدن لعنت ميكند. همونطور كه گفتم صفت عدالت خداوند باعث رهايي شيطان شد ولي خدا براي بنده هاش راه توبه رو گذاشت و شيطان اجازه و قدرت منحرف كردن بنده هاي خالص خدارو نداره.
    وصيت شهدا :

اللهم عجل لولیک الفرج

11. تشکرها 2

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

ببخشيد شايد گيرايي من پايينه ،يعني شما ميگيد خدا شيطان رو از قصد گذاشت تا انسان ها منحرف شوند و خدا واقعا راضي و خوشحال ميشه با انحراف بنده هاش؟!!!!
    ما در قرآن داريم كه خدا شيطان رو پس از رانده شدن لعنت ميكند. همونطور كه گفتم صفت عدالت خداوند باعث رهايي شيطان شد ولي خدا براي بنده هاش راه توبه رو گذاشت و شيطان اجازه و قدرت منحرف كردن بنده هاي خالص خدارو نداره.
    با عرض سلام
    من یک سوال از شما دارم و بعد کل موضوع را مطرح میکنم
    سوال. ایا خداوند میدانست که ابلیس خطا میکند و رانده میشود و فساد میکند
    بطور حتم جواب شما این است که بله خداوند میدانست ولی چون خداوند عادل است در جواب عبادتهای شیطان به او زمان داد تا روز قیامت
    که اگراین پاسخ شما باشد کاملا صحیح است ولی نکته که من به ان اشاره گردم این است که در تضاد مابین چیزها و صفات اصل هویدا میشود برای مثال یک تابلو نقاشی تا زمانی که فقط یک رنک در ان بکار رود اثر یا هنری چندان نیست و نقاشی نیست ولی در تضاد با رنگ دیگر هویدا میشود و بروز میکند
    این لطف خداوند به انسان است که شر و بدی را بواسطه شیطان به انسان نشان میدهد تا در تضاد بدی با خوبی درک درستی از خوبی پیدا کنیم شما فرض کنید شیطان نبود و اصلا شر وجود نداشت دنیای که برای شما پیش میامد مانند دنیای فرشتگان میشد چون تضادی نبود که شما اصل را بیابید شما هم مثل فرشتگان فقط چیزهای را که خداوند به شما توضیح میداد میفهمیدید و قدرت مقایسه و تفکر از شما گرفته میشد ولی در حال حاضر خود می اندیشید درک میکنید احساس میکنید و این است که شما را اشرف مخلوقات کرده است چون تابلوی هستید با انواع رنگها نه فقط مانند فرشتگان رنگ سفید
    امـام كاظم (ع ) : براى گناهان سه فرض بيشتر وجود ندارد: يا از جانب خدايند ـ كه البته چنين نيست ـ در اين صورت پرودگار را نشايد كه بنده را براى آنچه مرتكب نشده عذاب كند.
    یا از جانب خدا و بنده ، هر دو ،است ، که الـبته چنين هم نيست ـ در اين صورت سزاوار نيست كه شريك نيرومند به شريك ناتوان ستم روا دارد.
    یا از جـانـب بـنـده است ـ كه همين طور هم هست ـ در اين صورت اگر خداوند او را ببخشد از روى بزرگوارى و بخشندگى چنين كرده است و اگر كيفرش دهد به سبب گناه و بزهكارى خودش كيفر داده است .
    و در ضمن این را هم در نظر بکیرید که خداوند کارهای خود را به وسیله اسباب انجام میدهد و هر خلقی اسبابی از اسباب خداوند است و اگر شیطان را به این صورت اگر نگاه کنید بزرکترین دوشمن انسان برای انسان نعمت است چون با شرارت خود نیکی خداوند را به ما نشان میدهد که اگر این تضاد نبود تکامل و شناخت خداوند هم نبود
    دنباله این بحث را بصورت کامل و با کمک از قران ادامه میدهم
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۰۷:۰۸

التماس دعا بزمئ

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
    با عرض سلام
    من یک سوال از شما دارم و بعد کل موضوع را مطرح میکنم
    سوال. ایا خداوند میدانست که ابلیس خطا میکند و رانده میشود و فساد میکند
    بطور حتم جواب شما این است که بله خداوند میدانست ولی چون خداوند عادل است در جواب عبادتهای شیطان به او زمان داد تا روز قیامت
    که اگراین پاسخ شما باشد کاملا صحیح است ولی نکته که من به ان اشاره گردم این است که در تضاد مابین چیزها و صفات اصل هویدا میشود برای مثال یک تابلو نقاشی تا زمانی که فقط یک رنک در ان بکار رود اثر یا هنری چندان نیست و نقاشی نیست ولی در تضاد با رنگ دیگر هویدا میشود و بروز میکند
    این لطف خداوند به انسان است که شر و بدی را بواسطه شیطان به انسان نشان میدهد تا در تضاد بدی با خوبی درک درستی از خوبی پیدا کنیم شما فرض کنید شیطان نبود و اصلا شر وجود نداشت دنیای که برای شما پیش میامد مانند دنیای فرشتگان میشد چون تضادی نبود که شما اصل را بیابید شما هم مثل فرشتگان فقط چیزهای را که خداوند به شما توضیح میداد میفهمیدید و قدرت مقایسه و تفکر از شما گرفته میشد ولی در حال حاضر خود می اندیشید درک میکنید احساس میکنید و این است که شما را اشرف مخلوقات کرده است چون تابلوی هستید با انواع رنگها نه فقط مانند فرشتگان رنگ سفید
    امـام كاظم (ع ) : براى گناهان سه فرض بيشتر وجود ندارد: يا از جانب خدايند ـ كه البته چنين نيست ـ در اين صورت پرودگار را نشايد كه بنده را براى آنچه مرتكب نشده عذاب كند.
    یا از جانب خدا و بنده ، هر دو ،است ، که الـبته چنين هم نيست ـ در اين صورت سزاوار نيست كه شريك نيرومند به شريك ناتوان ستم روا دارد.
    یا از جـانـب بـنـده است ـ كه همين طور هم هست ـ در اين صورت اگر خداوند او را ببخشد از روى بزرگوارى و بخشندگى چنين كرده است و اگر كيفرش دهد به سبب گناه و بزهكارى خودش كيفر داده است .
    و در ضمن این را هم در نظر بکیرید که خداوند کارهای خود را به وسیله اسباب انجام میدهد و هر خلقی اسبابی از اسباب خداوند است و اگر شیطان را به این صورت اگر نگاه کنید برای انسان نعمت است چون با شرارت خود نیکی خداوند را به ما نشان میدهد که اگر این تضاد نبود تکامل و شناخت خداوند هم نبود
    دنباله این بحث را بصورت کامل و با کمک از قران ادامه میدهم
    خداوند خوبي ها و بدي ها را به انسان الهام كرد : فالهمها فجورها و تقواها
    دليل اشرف مخلوقات بودن اين است كه انسان داراي قدرت اراده و اختيار بوده و با وجود شياطين انس و جن و با در نظر گرفتن اينكه خوبي و بدي در فطرت انسان ها قابل شناسايي است ميتواند راه راست را برگزيند و مخلوق مخلص خدا گردد.
    وصيت شهدا :

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

خداوند خوبي ها و بدي ها را به انسان الهام كرد : فالهمها فجورها و تقواها
    دليل اشرف مخلوقات بودن اين است كه انسان داراي قدرت اراده و اختيار بوده و با وجود شياطين انس و جن و با در نظر گرفتن اينكه خوبي و بدي در فطرت انسان ها قابل شناسايي است ميتواند راه راست را برگزيند و مخلوق مخلص خدا گردد.
    با عرض سلام
    خوبی و بدی هر دو بصورت یکسان در فطرت هر انسانی است همانطور که شما فرمودیدو به این دلیل است که بعضی از انسانها عابد و بعضی شیطان میشوند و دلیل اشرف مخلوقات شدن انسان فقط یک موضوع یا دو موضوع نیست دلایل متعددی داردکه یکی از ان طبق فرمایش شما اختیار است. شما فرمودید خوبی و بدی در فطرت انسان قابل شناسای است این شناخت از چه سر چشمه میگیرد تا شما بدی را نشناسید میتوانید تفسیری از خوبی داشته باشیدکل حرف من در این مرحله از بحث همین است که تا تضاد نباشد متضاد هویدا نمیشود یا در مورد راه راست فرمودید تا شما کجی و کاستی را مشاهده نکنید پی به راست بودن یا نبودن راه نمیبرید پس شناخت متضاد در تضاد پیدا میشود
    من حرف شما را تصدیق میکنم که کاملا درست است ولی موضوع بحث در رابط به این است که
    چرا شیطان را خدا نابود نکرد یا نمیکند که بوسیله ان شر و بدبختی را برای انسان قرار داد که در این قسمت گفتم بعلت اینکه از ناحیه فسادی که او ایجاد میکند متضاد ان که پاکی است خود را نشان دهد پس به این دلیل است که شیطان به فساد خود ادامه میدهد و خداوند او را امان داده
    دنباله بحث در نتیجه کیری تا اینجا باید بگویم که
    1شر و شیاطین لازم هستند تا نقطه مخالف ان که خیر و خداوند است نمایان شود که از تضاد هر چیز متضاد ان هویدا میشود

و در ادامه میخواهم به این سوال بپردازم که این شر از جانب چه کسی است
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۰۷:۱۱

التماس دعا بزمئ

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و بنام خدا
    در دنباله بحث قرار بر این شد که شر از جانب چه کسی است
    قبل از شروع بعلت اینکه این موضوع مانند زنجیر با تایپهای قبلی وصل است با اشاره به صحبتهای قبلی بحث را ادامه میدهیم از انجای که کل مخلوفات دارای هدف مشخص هستند و وظیفه معینی به عهده انها است خداوند به تناسب وظیفه انها صفاتی را به انها اعطا نموده و و تضاد ان صفت هم به انها داده که بتوانند درک درستی از صفت داده شده پیدا کنند تا به وسیله ان به وظیفه خود عمل کنندو انسان نیز از این قاعده مستثنا نیست و به اندازه صفات حسنه داری صفات شریه هم هست که خداوند عالم از روی لطف و حکمت برای شناخت صفات حسنه به انسان اعطاع کرده که در مورد ان در تایپهای قبلی بحث گرده بودیم که داشتن تضاد برای شناخت متضاد واجب و یک اصل است و برای اینکه انسان اسیر صفات شریه نشود پیامبران را فرستاده کتابهای اسمانی را فرستاده برهان و راهنمایهای زیاد کرده انسان را از عواقب و عذاب ان ترسانده و حتی پاداش برای انان که صفات حسنه را پیروی میکنند گذاشته یعنی امید را در انها دمیده و تمام اینها برای این است که انسان به طرف ان صفات شریه نرود و هلاک نشود چون خالق همیشه مراقب مخلوق خود هست نمیخواهد با ان صفات شریه که خود او از روی اجبار نوع خلقت به مخلوق خود داده باعث گمراهی و هلاک او گردد پس برای همین امر است که خداوند با اینکه هیچ احتیاجی به عبادت ندارد هدف تشریعی انسان را عبادت قرار داده چون او میداند که به وسیله عبادت صفات حسنه در انسان رشد کرده و او را به کمال میرساند حال درک این موضوع بسیار ساده است که هر کس بطرف صفات حسنه رود مومن و نجات یافته است و هر کس بطره شر رود شیطان است پس شیطان در درون صفات ماست که همان صفات شریه است پس شر از جانب خود ماست
    در دنباله بحث به این مطلب خواهیم پرداخت که نقش ابلیس در این میان چیست
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۰۸/۱۷ در ساعت ۱۵:۲۲

التماس دعا بزمئ

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری