صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حق الناس

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

غمگین حق الناس

اگر کسی در کودکی بنا به نادانی ورفتار بچگانه حقی از مغازه داری رانداده باشد چه حکمی دارد؟
    اگر این کار او خیانت به اعتماد مغازه دار باشد چطور؟
    شنیدم حق الناس مهمترین مطلبی است که خداوند هرگز نخواهد بخشید مگر به رضایت صاحب حق...

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۸/۱۳ در ساعت ۰۲:۰۶

2.  

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام بر شما محمد حسام گرامی
    وقت بخیر

بسیار عذر بابت تاخیر در پاسخ به این سوال... متاسفانه از قلم افتاده بود و فراموش کرده بودم پاسخ بدم. امیدوارم از این بابت ببخشید.

ابتدا بخش دوم سوالتون رو عرض می کنم و بعد قسمت اول

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسام شجاع نمایش پست
    ...شنیدم حق الناس مهمترین مطلبی است که خداوند هرگز نخواهد بخشید مگر به رضایت صاحب حق...
    بله، همینطور هست.

حق الناس در اسلام از اهمیت ویژه اى برخوردار است و باید خیلى در آن دقت شود؛ چه این كه در روایات آمده كه خداوند از حقوق خودش با توبه گذشت مى كند؛ ولى حق الناس آن قدر مهم است كه تا صاحب حق راضى نگردد، بخشیده نمى شود.

بلى در مورد برخى افراد (مثل شهدا) گفته اند: اگر حق الناسى بر عهده آنها باشد و شهید شود؛ خداوند به نحوى صاحب حق را راضى مى كند، اما براى دیگران چنین استثنایى در كار نیست.

در اهمیت حق الناس، گفته شده كه:

اگر حق الناس با واجبى كه وسعت دارد (مثل نماز) معارض شد، اوّل باید آن حق ادا گردد، سپس نماز خوانده شود و اگر با امر مستحبى یا مكروهى روبرو شد، باید حق الناس را مقدم داشت. در هر صورت در هیچ حالى نمى توان حق الناس را ترك كرد.

حضرت علی علیه السلام در اهمیت حقوق مردم می فرمایند:

سوگند به خدا اگر تمام شب را بر روی خارهای سعدان (خار سه شعبه و گزنده) به سر ببرم و یا با غل و زنجیر به این سو و آن سو کشیده شوم، خوش تر دارم تا خدا و پیامبرش را در روز قیامت، در حالی ملاقات کنم که به بعضی از بندگان خدا ستم نموده و به ناحق چیزی از اموال عمومی را غصب کرده باشم.

در نهج البلاغه آمده است که آن حضرت به مأمور جمع آوری مالیات در مورد مراعات حقوق مردم اینگونه سفارش فرموده است:

در مسیر راه، هیچ مسلمانی را نترسان یا با زور و قلدری از زمین او عبور نکن. و افزون تر از حقوق الهی از او مگیر، و هر گاه به قبیله ای رسیدی در کنار آبشان فرود آی و وارد خانه کسی از آنها مشو...

تا آنجا که فرمود: پس به آنها سلام کن و در سلام و مهربانی کوتاهی نکن سپس می گویی ای بندگان خدا مرا ولی خدا و جانشین او به سوی شما فرستاده، تا حق خدا را که در اموال شما است تحویل گیرم، آیا در اموال شما حقی است که به نماینده او بپردازید؟

اگر کسی گفت: نه، دیگر به او مراجعه نکن، و اگر کسی پاسخ داد آری، همراهش برو بدون اینکه او را بترسانی، یا تهدید کنی...

البته آنچه گفته شد در جایى است كه حق الناس جنبه مالى داشته باشد؛ اما اگر حق از قبیل غیبت، تهمت و ... باشد؛ در صورتى كه ممكن است و مفسده مهم ترى پیش نمى آید باید رضایت آن شخصى كه از او غیبت شده، جلب گردد.

اما اگر گفتن موجب مفسده مهم ترى بشود (مثلا باعث خونریزى یا زد و خورد و یا نزاع و اختلاف شدید بشود) در این صورت لازم نیست به آن شخص گفته شود، بلكه هر وقت به یاد آن غیبت و تهمتى كه به او زده شده افتاد، لازم است برای او طلب مغفرت کند.

برخی هم گفته اند به طور مطلق اگر شخص غیبت شونده از غیبت شما مطلع نیست به او چیزی نگویید، بلکه به همین استغفار و طلب خیر برای او اکتفا کنید.

--------------

در این مورد صحبت بسیار هست...

مقاله ای خلاصه، و در عین حال مفید و جامعی در خصوص حق الناس و اهمیت آن از استاد شیخ حسین انصاریان داشتم که در کتابخانه آپلود کردم.

می توانید از این لینک دریافت کنید:

http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=4069

حاوی احادیث و حکایات زیبا و آموزنده ای است که امیدوارم برای خود بنده هم سرمشق و الگو باشد.

.

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

واقعا لطف کردید ممنون
    اون مقاله را حتما مطالعه میکنم بعد از مطالعه اگه اشکالی نداشته باشه سوالی پیش اومد ازحضورتون میپرسم
    یه دنیا ممنون...

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

كسي كه حق مؤمني را حبس كند، خداوند وي را در قيامت پانصد سال سر پا نگاه مي دارد، در حدي كه از رگ هايش خون بريزد، سپس يك منادي از جانب حق ندا كند، اين ستمگري است كه حق مؤمن را حبس كرده، آن گاه به مدت چهل روز او را توبيخ كنند، سپس به آتش ببرند

محضر مقدس ولي امر رسيد، عرضه داشت : اگر اجازه بفرماييد دوستم نيز خدمت شما برسد، حضرت فرمود : او لايق ديدار من نيست ; زيرا در راه سفر به مكه به زمين گندم زاري رسيديد، او يك دانه گندم از خوشه چيد براي اين كه ببيند گندم رسيده يا هنوز خام است، پس از بررسي كردن، آن يك دانه گندم را به همان زمين انداخت، كسي كه بدون اذن صاحب مال به مال دست درازي كند لايق ديدار حجت خدا نيست ! !
    استاد وای به حال من......
    من این کار را زیاد کردم مخصوصا توی سیزده به در ها یا وقتی به روستای پدریم میریم یه وقتایی از درخت سرراهمان که میدانیم زمین شخصی است بنا به هوس میوه میکنیم ولی من هیچوقت به صاحب زمین توجه نداشتم
    در مورد اون خلال که نوشته بودید هم همینطور چکار کنم این طور باشه که بیچاره میشم روز قیامت منو باش دلم خوش بود همین مغازه دار تنها کسیه که حقش را خوردم تورو به خدا راهنماییم کنید چکار کنم.....
    تازه من دسترسی به مغازه دار نداشتم
    سالهای سال با فکر این گناهم زندگی کردم و نمیدانستم باید چکار کنم این اواخر که سرم به سنگ خورد و به خودم اومدم
    پرس وجو کردم گفتن باید به صندوق صدقات بیاندازی مبلغ زیادی نبود پول 2تا پفک بود که به نرخ روز 2برابرش رو انداختم اما من علاوه بر مال شخص از اعتمادش هم سوء استفاده کردم غرامت اعتمادش را که نمیتونم تو صندوق بندازم به خودشم دسترسی ندارم حالا بگید چکار کنم در مورد مثال دومی هم که نوشتم من اینکار را زیاد انجام دادم اما به ولله قسم نمیدونستم کندن یه خوشه یا دانه گندم همچین جرم سنگینی داره...
    ............کمک...........

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

ميگن كه اگر به صاحب حق دسترسي نداريد برايش از خداوند همواره طلب مغفرت كنيد. اگر حقوق مادي از او ضايع كرديد صدقه بديد. بازم خوش به حال شما كه يادتونه حق چه كسي رو ضايع كرديد . منه بدبخت كه يادم نيست تو اين بيست و اندي سال عمر ، حق چند نفر رو ناحق كردم چيكار كنم ؟
    نااميدي از رحمت خدا كفره ولي جدا اين يه مورد ديگه خيلي اساسيه.
    وصيت شهدا :
    خواهرم سرخي خونم را به سياهي

چادرت به امانت دادم پس امانت دار باش

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

مقاله استاد را حتما مطالعه کنید...
    گریه تون میگیره من که کلی به مردم بدهکارم با این حساب....

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

نقل قول نوشته اصلی توسط kabootare haram نمایش پست
    ميگن كه اگر به صاحب حق دسترسي نداريد برايش از خداوند همواره طلب مغفرت كنيد. اگر حقوق مادي از او ضايع كرديد صدقه بديد. بازم خوش به حال شما كه يادتونه حق چه كسي رو ضايع كرديد . منه بدبخت كه يادم نيست تو اين بيست و اندي سال عمر ، حق چند نفر رو ناحق كردم چيكار كنم ؟

با چشمی پر ز اشک می نویسم
    خدایا الامان الامان الامان ....العفو العفو العفو.......

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسام شجاع نمایش پست
    اگر کسی در کودکی بنا به نادانی ورفتار بچگانه حقی از مغازه داری رانداده باشد چه حکمی دارد؟
    اگر این کار او خیانت به اعتماد مغازه دار باشد چطور؟

با عرض سلام مجدد خدمت شما و همه دوستان

در ادامه صحبت قبلی، در پاسخ به این سوالتون عرض شود که:

درست هست که انسان تا وقتی به سن تکلیف نرسیده واجب و حرام برای او معنایی ندارد و تکلیفی بر او نیست، ولی والدین موظف هستند اگر فرزند خسارتی به کسی وارد کرد، جبران کنند.

اما به هر حال... اگر کسی در کودکی خسارتی به کسی وارد کرد و یا طبق سوال شما کاری کرد که حقی به عهده اش اومد، گرچه در اون زمان گناهی نکرده چون تکلیفی نداشته، ولی وقتی به سن بلوغ رسید ادای اون و جبرانش به عنوان حق الناس به عهده اش واجب میشه.

- در این صورت اینجا چند راه برای جبران وجود دارد:

(البته این راه ها اختصاص به سوال شما در مورد کودک نداره، بلکه هر فردی در هر سنی حق الناسی که به عهده اش هست رو باید اینطور جبران کنه.)

الف) حقوق مالی:

1- اگر حق مورد نظر مالى بوده، مثل این كه پولى را از كسى غصب كرده، یا سرقت نموده، یا در معامله كم فروشى كرده، یا پول زیادترى گرفته است و ...، در صورتى كه طرف را مى شناسد و به او دسترسی دارد، باید رضایتش را حاصل كند.

2- اگر فرد مورد نظر از دنیا رفته ولی وارثینش هستند و به آنها دسترسی دارد، باید به آنها پرداخت کرده و رضایت بگیرد.

3- اگر هیچکدام را نمى شناسد و یا به شکلی هست که دسترسی به هیچ وجه ممکن نیست، باید با اطلاع و اجازه مجتهد جامع الشرایط اون پول را از طرف صاحب حق به عنوان ردّ مظالم به فقرا و مستمندان صدقه بدهد. (البته می تواند هم همین پول را تحت همین عنوان ردّ مظالم به دفتر مرجع تقلیدی تحویل بدهد تا در محل مورد نظر که ذکر شد مصرف کنند.)

4- و در همه صورت هایی که ذکر شد اگر فعلا قدرت مالى ندارد، هر وقت قدرت مالى پیدا كرد در اولین فرصت حق مردم را بدهد. (و البته اگر کسب رضایت به صورت های دیگری ممکن هست، زودتر اقدام کند تا حداقل مدیون نباشد.)

5- اگر در حال حیاتش نتوانست و یا می ترسد که نتواند، حتما وصیت كند تا بعد از مرگش ورثه اش رضایت صاحب مال را جلب كنند. (البته علاوه بر این كار، توبه واقعى به درگاه خدا هم لازم است)

6- در صورتى كه به هیچ وجه ادای حق امكان نداشت، اگر توبه واقعى نماید، امید است خداوند عالم او را ببخشد و به گونه ای که خود می داند از خزانه کرمش صاحب حق را راضى نماید.

- نکته: در مورد شهدا نیز وضعیت به همین منوال است. یعنی ایشان نیز باید حقوق دیگران را قبل از شهادت تصفیه نمایند. ولی در صورتی که قبل از توفیق تصفیه به فیض شهادت نایل شوند، در برخی از احادیث وارد شده که چون شهید در راه رضای خداوند شهید شده است، خداوند متعال نیز در روز قیامت از کرم خویش صاحبان حق را راضی خواهد ساخت.

ب) حقوق معنوی و آبرویی:

اما اگر حقى كه از دیگران ضایع كرده، جنبه معنوی و آبرویی دارد، مثلا از کسی غیبت كرده یا تهمت زده است، در صورت امكان باید رضایت آن شخص را حاصل كند.

و البته همانطور که در پست قبلی هم عرض شد اگر این کار موجب مفسده مهم ترى بشود (مثلا باعث خونریزى یا زد و خورد و یا نزاع و اختلاف شدید)، در این صورت لازم نیست به آن شخص گفته شود، بلكه هر وقت به یاد آن غیبت و تهمتى كه به او زده شده افتاد، لازم است برای او طلب مغفرت کند.

برخی هم گفته اند به طور مطلق اگر شخص غیبت شونده از غیبت شما مطلع نیست به او چیزی نگویید، بلکه به همین استغفار و طلب خیر برای او اکتفا کنید.

--------------------

ادامه دارد...

.

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

پاسخگوی محترم لطفا بیشتر در مورد حقوق معنوی بگوئید...
    به غیر از راه طلب مغفرت دیگر چه کارهائی توصیه شده؟
    در ضمن بفرمائید که خواستن طلب مغفرت ..چقدر می تواند جبران کنه (با توجه به روایات) ؟
    لطفا مفصل تر در این باره بگوئید
    با تشکر
    ان شالله که خدا همه ما رو در زیر سایه خودش قرار بده تا مبادا بندگی خودمون رو فراموش کنیم و دچار حق الله و بعد حق الناس شویم.........ان شالله به حق 5 تن...به ابولفضل العباس خدا کمک کنه تا در ادای حق الله و حق الناس به همه ...الهی امین

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

...من این کار را زیاد کردم مخصوصا توی سیزده به در ها یا وقتی به روستای پدریم میریم یه وقتایی از درخت سرراهمان که میدانیم زمین شخصی است بنا به هوس میوه میکنیم ولی من هیچوقت به صاحب زمین توجه نداشتم...

در مورد اون خلال که نوشته بودید هم همینطور چکار کنم این طور باشه که بیچاره میشم روز قیامت منو باش دلم خوش بود همین مغازه دار تنها کسیه که حقش را خوردم تورو به خدا راهنماییم کنید چکار کنم.....

تازه من دسترسی به مغازه دار نداشتم. سالهای سال با فکر این گناهم زندگی کردم و نمیدانستم باید چکار کنم این اواخر که سرم به سنگ خورد و به خودم اومدم. پرس وجو کردم گفتن باید به صندوق صدقات بیاندازی مبلغ زیادی نبود پول 2تا پفک بود که به نرخ روز 2برابرش رو انداختم اما من علاوه بر مال شخص از اعتمادش هم سوء استفاده کردم غرامت اعتمادش را که نمیتونم تو صندوق بندازم به خودشم دسترسی ندارم حالا بگید چکار کنم...

در مورد مثال دومی هم که نوشتم من اینکار را زیاد انجام دادم اما به ولله قسم نمیدونستم کندن یه خوشه یا دانه گندم همچین جرم سنگینی داره...
    واقعا خوشا به حال شما و همه کسانی که به فکر افتادند تا قبل از اینکه کار از کار بگذره و دستشون کوتاه بشه، حقوق دیگران رو جبران کنند و مدیون مردم نباشند. (خدا کنه خود نویسنده عاصی این مطالب نیز عامل به گفته هاش باشه )

ببینید، درسته که حق الناس خیلی اهمیت داره و دقیق و ظریف و قابل توجه هست، ولی اینطور نیست که خطایی غیر قابل بخشش باشه.

در پست قبلی راه های جبران حقوق در فرض های مختلف عرض شد.

اگر فرد مورد نظر رو نمیشناسید یا دسترسی ندارید، همین پرداخت ردّ مظالم و صدقه به اون مقداری که می دونیم حق او به عهده ماست، کافیه و ان شاءالله با اسغفار و توبه (اگر ضایع کردن حق الناس عمدی بوده)، خدا هم می بخشه و می آمرزه.

چرا که او ارحم الراحمین هست و همینکه بنده ای به فکر افتاده تا اینطوری جبران مافات کنه، مگه میشه خداوند درهای رحمتش رو به روی او ببنده؟

و اما اگر مقدار حق رو مطمئن نیستیم و نمیدونیم چقدر بوده، اون مقداری که یقین داریم به عهده مون واجب هست. یعنی اگر فرضا شک داریم بین هزار و دو هزار، مقدار واجب برای پرداخت همون هزار تومان هست. مگر اینکه صاحب حق دلیل و بیّنه ای بر اون مقدار بیشتر داشته باشه که خب مسلّم هست حق با اوست.

و البته تا جایی که به وسواس کشیده نشه، اشکالی نداره و بلکه خوب هست انسان در این امور دقت و ظرافت بیشتری به خرج بده تا حقی از دیگران (چه فردی و چه جمعی) به عهده اش نباشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد طه نمایش پست
    پاسخگوی محترم لطفا بیشتر در مورد حقوق معنوی بگوئید...
    به غیر از راه طلب مغفرت دیگر چه کارهائی توصیه شده؟
    در ضمن بفرمائید که خواستن طلب مغفرت ..چقدر می تواند جبران کنه (با توجه به روایات) ؟
    لطفا مفصل تر در این باره بگوئید
    با تشکر
    ان شالله که خدا همه ما رو در زیر سایه خودش قرار بده تا مبادا بندگی خودمون رو فراموش کنیم و دچار حق الله و بعد حق الناس شویم.........ان شالله به حق 5 تن...به ابولفضل العباس خدا کمک کنه تا در ادای حق الله و حق الناس به همه ...الهی امین
    سلام بر شما و وقتتون بخیر

چشم، ان شاءالله سعی می کنم در ادامه بحث با کمک شما و دوستان بیشتر به این بحث مهم بپردازیم.

در اون فایل وردی که در پست های قبلی لینک شده است، احادیث و حکایات جالب و عبرت آموزی در مورد مساله حق الناس بیان شده که نشان از دقت و ظرافتی داره که در این خصوص بین اولیاء خدا و خوبان روزگار رواج داشته.

چیزی که متاسفانه امروزه کمتر از قبل رعایت میشه. چه در حقوق فردی و چه در حقوق اجتماعی و بیت المال که این دومی واقعا مهم تر و جبرانش سخت تر هست!

علاوه بر حکایاتی که در اون فایل هست، حکایت واقعی و در واقع خاطره ای شخصی نیز از دقت و اهمیت رعایت حق الناس قبلا به مناسب در تاپیکی عرض کرده بودم که خوندنش خالی از لطف نیست.

در این تاپیک، پست پنجم:
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=23535

و البته کل مطالب تاپیک مذکور نکات جالب و قابل توجهی در خصوص رعایت حق الناس داره.

شاید تاپیک حاضر با اون ادغام بشه تا بحث مهم حق الناس به طور متمرکز و یکجا پیگیری بشه و از پراکندگی بحث در آینده پیشگیری به عمل بیاد.

=============

با اجازه اون خاطره رو اینجا هم نقل می کنم. و از اینکه پست طولانی شد پیشاپیش عذر میخوام. به جهت ارتباط با مطلب، نخواستم در پست جدایی ذکر کنم.

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست

در خصوص رعایت حق الناس و اهمیت آن آیات و روایت زیاد داریم.

در سیره بزرگان و مومنین نیز الگوهای رفتاری دقیقی در این خصوص می توان یافت که گاهی واقعا انسان تعجب می کند تا چه حد دقت داشته اند.

مطلبی که در ادامه نقل می کنم در مورد یکی از بستگان مرحوم خودم هست که قدیم گلاب گیری و گلاب فروشی داشتند و این موضوع را دایی ام برام تعریف کردند:

خلاصه و خودمونی عرض کنم:

داییم می گفت: زمانی بچه بودم و رفته بودم خونه شون، بساط گلاب گیری در حیاط برپا بود و منم داشتم بازی می کردم.

بهم گفت که: حسین، اون قیف رو بیار که ظرف گلاب رو بریزم تو دبّه.

منم قیف رو از سر حوض برداشتم و همینطوری گرفتم زیر آبی که داشت از شیر می ریخت تو حوض که مثلا تمیز بشه. بعد هم بردم و گذاشتم لب دبّه (ظرف بزرگی که برای جمع آوری گلاب بود)، و او هم پاتیل گلاب رو خالی کرد.

وقتی تموم شد یدفعه انگار یه چیزی یادش اومده باشه، خیلی ناراحت به من گفت: تو چکار کردی؟ چرا قیف رو زیر آب شستی؟

گفتم: میخواستم تمیز باشه.

گفت: من قیف رو شسته بودم گذاشته بودم خشک بشه. حالا تو دوباره خیسش کردی و منم حواسم نبود همونطوری گلاب رو با اون قیف خیس خالی کردم تو ظرف. حالا من چکار کنم با اینهمه گلاب؟ اینا رو که دیگه به عنوان گلاب خالص نمیتونم به مردم بفروشم!

(دقت کنید که اون ظرف بیش از 30 لیتر گنجایش داشت و اون چند قطره آب چسبیده به قیف اصلا اثری در کیفیت گلاب نداشت.)

خلاصه...

داییم می گفت: او از اون همه گلاب حتی یه ذره اش رو هم به مردم نفروخت و همه رو به امام زاده و مساجد و جاهای دیگه اهدا کرد تا نکنه خدای ناکرده یه ذره پول شبهه ناک وارد زندگیش بشه.

------------------

نمونه های اینچنینی از این قبیل دقت ها کم نداریم. خود من موارد زیادی رو بشخصه شاهد بودم که نقلش باعث طولانی شدن بحث میشه.

هدف از نقل این مورد هم تنها توجه به این نکته بود که گاهی چقدر ممکنه نسبت به رعایت حقوق دیگران (اعم از مادی یا معنوی) بی توجه باشیم و خودمون رو مدیونشون کرده باشیم.

حق الناس چیزی نیست که خدا اون دنیا ازش بگذره!

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری