صفحه 2 از 4 نخست 1234 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حق الناس

نوشته
    1,565
    مورد تشکر
    6,076 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست

اگر فرد مورد نظر رو نمیشناسید یا دسترسی ندارید، همین پرداخت ردّ مظالم و صدقه به اون مقداری که می دونیم حق او به عهده ماست، کافیه و ان شاءالله با اسغفار و توبه (اگر ضایع کردن حق الناس عمدی بوده)، خدا هم می بخشه و می آمرزه.

چرا که او ارحم الراحمین هست و همینکه بنده ای به فکر افتاده تا اینطوری جبران مافات کنه، مگه میشه خداوند درهای رحمتش رو به روی او ببنده؟

.

الهی من قربون این رحمتش بشم .....تو را بخدا از همین رحمت بیشتر بگید ....بگید که اگر کسی از روی نه عمد 100% بلکه نادانی...گمراهی ...ندانم کاری....حالا به خودش اومده وقتی به کارهاش فکر می کنه تنش می لرزه..چی کار کنه به خاطر اون حقی که از بنده ای ضایع کرده مورد غضب خدا قرار نگیره به خاطر این موضوع؟
    دلم بد جور گرفته....خیلی بد ........
    از همه دوستان التماس دعا دارم .....
    واقعا مگه میشه خدا به حرف بندش گوش نده؟اصلا نگاهش نکن هر چند که حق الله و حق الناسه بزرگی بر گردنش باشه!!! اگر اون نگاه نکنه و نشنوه....دیگه بنده کی رو داره بره در خونش؟؟؟؟؟
    کی رو داره که رحمتش بی انتها باشه؟کی رو داره تا .................

خدایا الامان الامان الامان

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

نوشته
    37
    مورد تشکر
    44 پست
    حضور
    41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    آیا غیبت کردنحق الناس حساب می‌شه ؟
    با تشکر

نوشته
    629
    مورد تشکر
    1,493 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

به نظر من بدترین حق الناس همین غیبته که پدر منو در آورده و نمیتونم ترکش کنم هر کاری میکنم نمیشه...

4. تشکر

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    4,081 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط farzaad نمایش پست
    با سلام
    آیا غیبت کردنحق الناس حساب می‌شه ؟
    با تشکر:rose:
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر

بله، غیبت جنبه حق الناس معنوی دارد که از حق الناس مالی و مادی باید خیلی بیشتر احتیاط نمود و دقت کرد.

حق الناس دو قسم هست. مادی و معنوی که در پست های قبلی توضیح داده شد:

الف) حقوق مالی:

.
    .
    .

ب) حقوق معنوی و آبرویی:

اما اگر حقى كه از دیگران ضایع كرده، جنبه معنوی و آبرویی دارد، مثلا از کسی غیبت كرده یا تهمت زده است، در صورت امكان باید رضایت آن شخص را حاصل كند.

و البته همانطور که در پست قبلی هم عرض شد اگر این کار موجب مفسده مهم ترى بشود (مثلا باعث خونریزى یا زد و خورد و یا نزاع و اختلاف شدید)، در این صورت لازم نیست به آن شخص گفته شود، بلكه هر وقت به یاد آن غیبت و تهمتى كه به او زده شده افتاد، لازم است برای او طلب مغفرت کند.

برخی هم گفته اند به طور مطلق اگر شخص غیبت شونده از غیبت شما مطلع نیست به او چیزی نگویید، بلکه به همین استغفار و طلب خیر برای او اکتفا کنید.

.

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    4,081 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسام شجاع نمایش پست
    به نظر من بدترین حق الناس همین غیبته که پدر منو در آورده و نمیتونم ترکش کنم هر کاری میکنم نمیشه...
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقتتون بخیر

بله، همانطور که عرض شد عیبت از جمله سخت ترین حقوقی هست که ممکنه به عهده انسانی بیاد. زیرا غیبت کننده آبروی خلق خدا را می برد و ارزش آبروی هر کس همچون ارزش جان و مال اوست و بلکه چه بسا بالاتر و مهم تر!

و تا صاحب حق راضی نشود خدا او را نمی بخشد و چه بسا شخصی غیبت می کند و دسترسی برای جلب رضایت طرف پیدا نمی کند و این بار گناه بر دوش او می ماند.

اگر غیبت کننده در این امور دقت کند به یقین از کار خود پشیمان و منصرف می شود، و آنها که غیبت را وسیله تفریح و سر گرمی مجالس خودشان قرار می دهند اگر در این عواقب بیندیشند قطعا تجدید نظر خواهند کرد.

متاسفانه با وجود اینکه گناهی عظیم هست، اما قبح و زشتی آن حتی بین افراد مذهبی و متدین هم آنطوری که باید باشد نیست و بعضا در بین مجالس متدینین هم شاهد ارتکاب این گناه کبیره هستیم!!!

البته درست هست که غیبت گناهی عظیم هست، ولی راه هایی برای جبران آن هست:

غیبت کننده اگر دسترسى به صاحب غیبت دارد و مشكل و مفسده تازه اى ایجاد نمى كند، از او عذر خواهى كند، هر چند بصورت سر بسته باشد. مثلا بگوید: من گاهى بر اثر نادانى و بیخبرى از شما غیبت كرده ام مرا ببخش، و شرح بیشترى ندهد، مبادا عامل فساد تازه اى شود.

و اگر دسترسى به طرف ندارد یا او را نمى شناسد، یا از دنیا رفته است، و یا مفسده ای دارد، براى او استغفار كند، و عمل نیك انجام دهد، شاید به بركت آن خداوند متعال او را ببخشد و طرف مقابل را راضى سازد.

در مورد جبران غیبت، این دو تاپیک را هم ببینید:

- توبه و جبران غیبت و تهمت چگونه است؟

- همدردی در غیاب شخص - آیا این غیبت هست؟؟؟

.
    همچنین مطالعه این تاپیک نیز در خصوص راه های درمان غیبت ان شاءالله مفید است:

- همه چیز درباره غیبت و راههای درمان آن

ان شاء الله که خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند و خودمون هم سعی و تلاش و دقت کنیم تا مرتکب این گناه کبیره نشیم.

.

نوشته
    629
    مورد تشکر
    1,493 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

با تشکر دوباره از جناب پاسخگوی احکام که واقعا خیلی به موقع حضور سبزی دارن
    و اما یه مطلب البته هنوز مطالب لینک های پیشنهادیتون را مطالعه نکردم
    اما بدون رو در بایستی میخوام دلیل همه گیر شدن غیبت را به زبان ساده بگم
    اکثر ما آدما دوست داریم خودمون را بهتر از اون چیزی که هستیم جلوه بدیم
    حتی تا جایی که کسی تو اوج گناهه ولی مثل یک فیلسوف بزرگ حرف میزنه بگذریم...
    میرم سر اصل مطلب به نظر من دلیل همه گیر شدن غیبت اینه:
    خیلی جاها از زبان خیلی افراد من باب کتمان گناه غیبت شنیدم که میگن
    الان دیگه گناه غیبت برای کسی نمیمونه چون همین اندازه که من از فلانی غیبت میکنم اون هم از من غیبت میکنه....و متاسفانه اکثر موارد هم همینطور هست...
    و به همین دلیل میگن پس نتیجه اینکه هر چی از گناهای اون رو من میشورم اونم گناهای منو میشوره و به قول معروف یر به یر یا همون سر به سر میشه
    (هم سطح) و گناهی برامون نمیمونه شاید دلیل ناتوانی من برای ترک غیبت هم همین موضوع باشه این مطلب صحت داره؟؟؟؟
    واقعا یر به یر میشه؟؟؟

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    4,081 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسام شجاع نمایش پست
    ...به نظر من دلیل همه گیر شدن غیبت اینه:
    خیلی جاها از زبان خیلی افراد من باب کتمان گناه غیبت شنیدم که میگن
    الان دیگه گناه غیبت برای کسی نمیمونه چون همین اندازه که من از فلانی غیبت میکنم اون هم از من غیبت میکنه....و متاسفانه اکثر موارد هم همینطور هست...
    و به همین دلیل میگن پس نتیجه اینکه هر چی از گناهای اون رو من میشورم اونم گناهای منو میشوره و به قول معروف یر به یر یا همون سر به سر میشه
    (هم سطح) و گناهی برامون نمیمونه شاید دلیل ناتوانی من برای ترک غیبت هم همین موضوع باشه این مطلب صحت داره؟؟؟؟
    واقعا یر به یر میشه؟؟؟
    به نام خدا و سلام بر شما

خیر، اینطور نیست. گناه هیچ وقت با گناه جبران نمی شود. ما نمی توانیم به صرف اینکه کسی گناهی در حق ما مرتکب شد، ما هم گناه دیگری انجام دهیم تا به او ضربه زده باشیم.

همانطور که در بحث های پیشین هست (در لینک هایی که در پست قبلی معرفی شد)، غیبت کننده در واقع دارد گناه غیبت شونده را برای خودش می خرد و روز قیامت باید پاسخگو باشد. آنجا از حسنات او برمیدارند و بر پرونده اعمال غیبت شونده می گذارند و اگر از حسانتش باقی نماند، از سیئات غیبت شونده برداشته و بر پرونده او اضافه می کنند تا جبران این حق شود.

حال اگر قرار باشد این حق در همین دنیا با غیبت کردن جبران شود، آیا همچین صورتی در قیامت برای او متصور هست؟ و اصلا صرف نظر از بحث شرعی، آیا این کار منطقی و عاقلانه هست؟ آیا سنگ روی سنگ بند می شود و چه تبعات منفی و ناپسندی در زندگی فردی و اجتماعی مردم جامعه خواهد گذاشت؟

البته بله، مواردی در جواز غیبت داریم که در اون موارد اصلا غیبت نیست.

می توانید در این لینک ببینید:

http://www.askquran.ir/showpost.php?p=387425

.

نوشته
    647
    مورد تشکر
    2,097 پست
    حضور
    23 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    20

سلام یه جمله ای شنیده ام که نمی دونم تا چه حد درسته اما از وقتی شنیدمش سعی می کنم هی به خودم یادآوری کنم و کمتر غیبت کنم و بحث رو عوض کنم
    اون جمله هه اینه:
    می دونستید از هر کسی که غیبت می کنید ( اصولا آدم از کسی غیبت می کنه که از اون شخص بدش میاد دیگه ) در روز آخرت از ثواب های شما می گیرن و به اون آدم میدن.
    فک کن!!! از آدمی که ازش متنفری باید بهش ثوابهایی رو که با هزار زحمت جمع کردی بدی!!!! به این فکر کن و سعی کن اصلا غیبت نکنی و ثوابهاتو الکی هدر ندی!!!!!

چه کسی می داند که تو در پیله ی خود تنهایی ؟

چه کسی می داند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی ؟

...

نوشته
    629
    مورد تشکر
    1,493 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

واقعا لطف کردید لینک های پیشنهادیتون را به موارد فیوریتم اضافه کردم تا در اسرع وقت با حوصله مطالعه کنم اگه سوالی داشتم از حضور شما فرشته نجات از گناه من حتما عرض میکنم اگه بتونم غیبت را کامل کنار بزارم و توبه حقیقی بکنم هیچوقت هیچوقت زحماتی که شما کشیدید را فراموش نمیکنم حتی تا لحظه فوتم التماس دعا دارم فعلا تامطالبتون را مطالعه کنم

11. تشکر

نوشته
    1,223
    مورد تشکر
    3,556 پست
    حضور
    9 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    76

برخی هم گفته اند به طور مطلق اگر شخص غیبت شونده از غیبت شما مطلع نیست به او چیزی نگویید، بلکه به همین استغفار و طلب خیر برای او اکتفا کنید.

--------------------

.
    هر غیبتی یا اونایی که جنب معنوی و ابرویی دارن؟
    صفر را بستند ... تا ما به بیرون زنگ نزنیم ... از شما چه پنهان
    ما از درون زنگ زدیم!

(حسن پناهی)

ادامه شعر:
    http://www.askquran.ir/usernote.php?u=22980

صفحه 2 از 4 نخست 1234 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری