جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال در مورد امانت گرفتن کتاب

نوشته
    176
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال در مورد امانت گرفتن کتاب

سلام دوستان میخواستم بدونم حکم کار زیر چیه :
    یک موسسه هست که یک کتابی رو نوشته و فقط به دانش آموزان خودش اون کتاب رو میده و به خارج از موسسه کسی نمیده و من وقتی به موسسه رفتم گفتن به هیچ وجه به افراد خارج موسسه (مثل من ) کتاب داده نمیشه.
    یکی از فامیل های ما دانش آموز اون آموزشگاه هست و کتاب مذکور رو داره
    حالا اون کتاب رو به من قرض داده آیا من اجازه دارم که از کتاب استفاده کنم با توجه به اینکه آموزشگاهی که این کتاب رو منتشر کرده اجازه استفاده به سایر افراد خارج آموزشگاه رو نداده ؟
    حکمش چیه ؟
    ضمن اینکه مرجع من آیت الله مکارم شیرازی هستند...

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۸/۱۳ در ساعت ۲۳:۰۵
    بسم الله الرحمن الرحیم

At last , HE will came

مقالات و کلیپ هایی در مورد شیطان پرستی و ایلومناتی و ظهور دجال و حضرت مهدی (ع)
    شمارش معکوس شروع شده است !
    Www.Neshane.Info
    ●●●●●●●●●●●●

2.  

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

نقل قول نوشته اصلی توسط asgari نمایش پست
    یک موسسه هست که یک کتابی رو نوشته و فقط به دانش آموزان خودش اون کتاب رو میده و به خارج از موسسه کسی نمیده و من وقتی به موسسه رفتم گفتن به هیچ وجه به افراد خارج موسسه (مثل من ) کتاب داده نمیشه.
    حالا اون کتاب رو به من قرض داده آیا من اجازه دارم که از کتاب استفاده کنم با توجه به اینکه آموزشگاهی که این کتاب رو منتشر کرده اجازه استفاده به سایر افراد خارج آموزشگاه رو نداده ؟
    حکمش چیه ؟

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام
    دوست عزیزم اول اینکه بهتره به رساله همان بزرگ مرد مراجعه کنی ولی اگر در دسترس شما نیست...
    آن برداشتی که به ذهن ناقص من میرسه اینه که این کار حرامه گرچه در عرف جامعه این کار مکررا تکرار میشه اما به این بهانه نمیشه موضوع را توجیه کرد چون یه جورایی کتمان گناه به حساب میاد ونا خواسته یکی از گناهان کبیره را مرتکب شدید این نظر مخلصانه من بود احتمالا به زودی کارشناس عزیزمون پاسخ کامل رامیدن منتظر باشید.

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    17 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط asgari نمایش پست
    حکمش چیه ؟
    به نام خدا و سلام بر شما، وقت بخیر. و با عرض معذرت بابت تاخیر در پاسخ
    در بین سوالات، از قلم افتاده بود.

طبق گفته شما، این کتاب متعلق به این موسسه هست و به عنوان مالک این حق را دارند که برای استفاده از اون شرط بگذارند و تخلف از این شرط جایز نیست.

فرض بفرمایید شما کتاب هایی را به کتابخانه مسجد محل یا مدرسه ای هدیه بدین و شرط کنید که کسی خارج از کتابخانه حق نداره ببره و مطالعه کنه. (مالک هم باشید، همین حکم رو داره.)

لذا استفاده شما از این کتاب باید مطابق با مقررات آموزشگاه باشه و تخلف از اون جایز نیست.

دوست شما هم همچنین. یعنی اگر موسسه اجازه امانت دادن کتاب رو به کسی نداده، ایشون نمیتونن این کار رو انجام بدن. و در صورت انجام، مرتکب تصرف به ناحق در اموال غیر شده اند.

گرچه این یک مساله کلی هست، ولی جهت اطمینان از دفتر آیت الله مکارم هم سوال شد و همینطور فرمودند.

مجددا معذرت بابت تاخیر در پاسخ
    در پناه حق

.

نوشته
    656
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    160

سلام
    حالا كه بحث امانت كتابه من هم يه سؤال بپرسم :
    در سن كودكي يه كتاب رو بدون اجازه از كتابخونه مسجد برداشتم (كتاب تجويد قرآن) و هيچوقت هم به مسجد برنگردوندم .
    براي جبران اون كار كتاب تجويدي تهيه كردم البته دقيقاً همون كتاب نبود (چون پيداش نكردم ).
    چون مسجد اولي ( همون مسجدي كه ازش كتاب رو برداشتم ) الان ديگه كتابخونه نداره به يه مسجد ديگه كه كتابخونه مجهزي داره دادم .
    سؤالم اينه كه : اول اينكه كتاب اصلي رو پيدا نكردم و يه كتاب ديگه بجاش تهيه كردم اشكال نداره ؟
    و دوم اينكه به مسجد ديگه اي دادم چطور؟

.:: حضرت علي عليه السلام ::.

خدايا، مرا همين عـزت بـس كه بنـده تو باشم و همـين فخر مرا بس كه تو پـروردگـار من باشي تو چـناني كه من دوسـت مــيدارم ، پـس مرانـيز چـنان گــردان كه تو دوسـت مـيــداري

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری