صفحه 1 از 30 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··

شروع کننده موضوع

نوشته
    612
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    93
    آپلود
    0
    گالری
    11

·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··

با سلام
    با توجه به نزدیک شدن ایام شهادت مولایمان حضرت امام حسین (علیه السلام) سومین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت و خویشان و اصحاب فداکارش در این بحث دوست عزیزمون آقای پاسخگوی تاریخی به پاسخگویی به سوالات عاشورایی خواهند پرداخت لذا شما عزیزان می توانید تمام سوالات خود را با توجه به آموزه های قرآنی در زمینه قیام امام حسین (علیه السلام ) ، محرم ، عاشورا و .... در این بحث مطرح نموده و پاسخ کارشناسانه دریافت نمائید
    التماس دعا

ویرایش توسط مدیر سابق : ۱۳۸۹/۰۸/۱۴ در ساعت ۱۴:۳۱
    يامحمد(ص)توبگو با غم و ماتم چه کنيم
    روزخوش بي تو نديديم به عالم چه کنيم
    براي آزادي شيعيان بحرين
    وديگر مسلمانان در بند ظلم دعا کنیم

·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪·· .. .·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪·· . . ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··. . . . ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪·· . . ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪·· . . ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪·· . . . . ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪·· . . ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··. . .

2.  

نوشته
    117
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    به به چه بحث خوبی خوب من شروع می کنم نفر اولی که سوال می پرسه جایزه هم میدید ؟:biggrin:

آیاتی در قرآن هست که در باره امام حسین (علیه السلام ) تفسیر شده باشد ؟

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

سلام
    من خیلی سوال دارم
    نفرین امام حسین شامل حال چه کسانی میشه؟

خدایا آنان را از برکتهای زمین محروم بگردان و جمعشان را تکه پاره و پراکنده بگردان و آنان را در دسته جات مختلف تقسیم نما و حکام را هرگز از آنان راضی مگردان زیرا آنان ما را دعوت نمودند تا یاریمان کنند اما بر ضد ما به دشمنی برخاستند و به جنگ ما پرداختند.
    بحار الانوار جلد 68 صفحه 39 (از کتب معتبر شیعه)

ویرایش توسط رضوانه : ۱۳۸۹/۰۸/۱۴ در ساعت ۱۴:۳۴

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

بچه ها پس جواب سوالا چی شد از صبح چند بار مراجعه کردم پاسخی ندیدم؟

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مجذوب نمایش پست
    با سلام
    به به چه بحث خوبی خوب من شروع می کنم :mosighi:نفر اولی که سوال می پرسه جایزه هم میدید ؟:biggrin:

آیاتی در قرآن هست که در باره امام حسین (علیه السلام ) تفسیر شده باشد ؟

با سلام خدمت دوستان عزیز
    برخي از آياتي كه براساس روايات اسلامي يكي از مصاديق آن امام حسين‌است و به گونه‌اي به امام حسين‌تفسير شده‌اند، عبارتند از:
    1.سوره فجر، به خصوص آیات: يا أَيتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ(الفجر/27)تو اي روح آرام‌يافته!
    ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيةً مَرْضِيةً(الفجر/28)به سوي پروردگارت بازگرد در حالي که هم تو از او خشنودي و هم او از تو خشنود است.
    حضرت امام صادق مي‌فرمايد: «سوره فجر را در هر نماز واجب و مستحب بخوانيد كه سوره «حسين‌بن‌علي»‌است‌».( ثواب الاعمال‌، شيخ صدوق‌، ص 123، مطبعة الامير. )
    2. سوره اسرأ، آيه 33، كه مي‌فرمايد «مَن قُتِل‌َ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّه‌ِي سُلْطَـَنًا ...; كسي كه مظلوم كشته شده براي ولي او سلطه (حق قصاص‌) قرار داديم‌«
    حضرت امام صادق‌مي‌فرمايد: «اين قسمت از آيه دربارۀ امام حسين(ع)‌نازل گرديده است‌«.( الكافي‌، محمدبن يعقوب كليني‌;، ج 8، ص 255، حديث 364، دارالكتب الاسلامية‌، تهران‌. )
    3. بخشي از آيات سوره "دهر" (انسان‌) به اهل‌بيت‌: از جمله امام حسين‌مربوط است و بر اين حقيقت نيز روايات فراواني وجود دارد.( ر.ك‌: تفسير مجمع‌البيان‌، طبرسي‌;، ج 5، ص 404، داراحيأ التراث العربي‌، بيروت‌. )
    4. آية مباهله‌; كه در جريان مباهله پيامبر اكرم‌حضرت علي و فاطمه و امام حسن و امام حسين‌: را با خود برد و به همين مناسبت‌، آيه 61، آل عمران نازل شد و مصداق‌، "ابنائنا" امام حسن و امام حسين‌هستند. (ر.ك‌: پيام قرآن‌، آيت‌الله مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 9، ص 225 ـ 258، دارالكتب الاسلامية‌، تهران‌. )
    همچنين آيه تطهير (احزاب‌، 33) ; آيه مودت (شوري‌، 23) ; آيه 19 تا 22 سوره "الرحمن‌" ; آيه اولي‌الامر(نسأ،59);
    5.در اوّل 29 سوره از قرآن حروفي آمده كه به حروف مقطعه مشهورند. اين حروف رمزهايي بين خداوند متعال و پيامبراكرم‌بوده‌، تنها خداوند متعال‌، رسول‌اكرم‌و ائمه اطهار: از حقيقت آن اطلاع دارند و دربارة آيه يك سوره مريم (كهيعص‌) روايتي از امام صادق‌آمده است كه مي‌گويد: "كاف‌" اشاره به كربلا، "هأ" به هلاكت‌، "يأ" به يزيد، "عين‌" به عطش و "صاد" به صبر اشاره دارد.( بحارالانوار، علاّمه مجلسي‌، ج 14، ص 664، داراحيأالتراث العربي‌؛تفسير نور الثقلين‌، شيخ عبد علي حويزي‌، ج 3، ص 320، انتشارات اسماعيليان‌)
    6. در روايتي ديگر از امام صادق(ع)،‌سال خروج امام حسين(ع)‌با استفاده از حروف مقطعه "الم‌" استخراج شده است‌.(تفسير صافي‌، فيض كاشاني‌، ج 1، ص 134، ذيل آيه 1 سوره بقره‌، دار الكتب الاسلاميه‌)
    7. همچنین آياتی مانند:« بِأَي ذَنْبٍ قُتِلَتْ(التکوير/9)به کدامين گناه کشته شدند»؟!
    «وَفَدَينَاهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ(الصافات/107)ما ذبح عظيمي را فداي او کرديم»،و... به شهادت امام حسين‌تأويل شده است‌«.(ر.ك‌: الحسين في القرآن‌، سيدمحمد الواحدي‌، ص 208، 164 و...، نشر لاهيجي‌.)
    و...
    خلاصه اين كه تمام آياتي كه دربارة اهل‌بيت‌(ع)نازل شده‌، شامل امام‌حسين‌نيز مي‌شود.( ر.ك‌: خصايص الحسينيه‌، شيخ جعفر شوشتري‌، ص 76 ـ 81، دارالكتاب / همگامي امام حسين‌با قرآن‌، حسن دهشيري و...، ص 11 ـ 148، ناشر مؤلفان‌. )

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رضوانه نمایش پست
    سلام
    من خیلی سوال دارم
    نفرین امام حسین شامل حال چه کسانی میشه؟

خدایا آنان را از برکتهای زمین محروم بگردان و جمعشان را تکه پاره و پراکنده بگردان و آنان را در دسته جات مختلف تقسیم نما و حکام را هرگز از آنان راضی مگردان زیرا آنان ما را دعوت نمودند تا یاریمان کنند اما بر ضد ما به دشمنی برخاستند و به جنگ ما پرداختند.
    بحار الانوار جلد 68 صفحه 39 (از کتب معتبر شیعه)
    نفرین امام حسین بر قاتلان خود
    اللهم امنعهم بركات الارض ، وفرقهم تفریقا ، ومزقهم تمزیقا ، واجعلهم طرائق قددا ، ولاترض الولاة عنهم أبدا ، فانهم دعونا لینصرونا ثم عدوا علینا یقاتلوننا.
    خدایا آنان را از برکتهای زمین محروم بگردان و جمعشان را تکه پاره و پراکنده بگردان و آنان را در دسته جات مختلف تقسیم نما و حکام را هرگز از آنان راضی مگردان زیرا آنان ما را دعوت نمودند تا یاریمان کنند اما بر ضد ما به دشمنی برخاستند و به جنگ ما پرداختند.{بحار الانوار جلد 68 صفحه 39}
    توضیح : امام حسین(ع) با یزید بیعت ننمودند و از مدینه به مکه آمدند.
    کوفیان چند هزار نامه (طبق برخی از روایات دوازده هزار نامه ) به امام حسین(ع) نوشتند و از ایشان دعوت نمودند تا به کوفه بیایند و قول دادند که از وی حمایت می کنند . حضرت امام حسین(ع) پسر عموی خود مسلم بن عقیل را فرستادند تا از نزدیک ببیند آیا کوفیان واقعا پشتیبانی می کنند. هزاران نفر (هیجده هزار نفر) با مسلم بیعت نمودند . مسلم به امام حسین(ع) نامه نوشت و صداقت کوفیان را به اطلاع ایشان رسانید.
    امام حسین(ع) تصمیم گرفتند به کوفه بروند تمام بزرگان صحابه مخالفت نمودند و امام حسین(ع) را از خیانت پیشگی و عهد شکنی کوفیان بر حذر داشتند . اما امام حسین(ع) توجه ننموده و به طرف کوفه آمد . وسط راه شنیدند که کوفیان ناگهان تغییر جبهه داده و بر ضد وی آماده جنگ شده اند.
    آنحضرت(ع) وقتی مقابل لشکریان کوفی قرار گرفته بود بارها نامه هایشان را به آنان نشان داد و گفت شما از من دعوت نموده اید.امام حسین(ع) در این قطعه کوتاه آنان را نفرین نموده اند.

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··[/URL]

میگن زمین کربلا هم قداست خاصی داشته
    قبل از اینکه حتی آقا امام حسین در اونجا
    حضور پیدا کنند منظورشان این بوده که از
    گذشتگان این زمین انتخاب شده بوده اگه این
    مطلب درسته آیا حدیث یا روایتی در مورد آن وجود داره؟

·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··[/URL]

ویرایش توسط محمد حسام شجاع : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۸:۴۲

9. تشکرها 3

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

سلام مجدد
    من که گفته بودم سوال خیلی دارم

ببینین اغلب تاریخ نگاران شیعه و سنی روایات تقریبا مشابهی در خصوص واقعا عاشورا دارند..

مثلا محمد بن جریر طبری، بلاذری، ابن سعد، ابن قتیبه دینوری، احمد بن داوود دینوری و ابن اثیر واقعه کربلا را به تفصیل و بر اساس روایت ابومخنف بیان کردن، که تا حد زیادی با بیان تاریخ نگاران شیعه مشابه‌ هست

تازه خیلی از تاریخ نگارای سنی مقام امام حسین رو بسیار والا توصیف کردن
    خب؟
    حالا سوال اصلی اینجاست که
    با توجه به این توصیفات بالا چرا رویکرد های متفاوتی در خصوص قیام امام حسین و همچنین سوگواری بر ایشون وجود داره
    مثلا :
    غزالی قیام امام علیه خلیفه زمان را ناروا می‌دونن
    برخی دیگه مثل ابن تیمیه و سلفی‌ها سوگواری رو بدعت می‌دونن
    با این حال برخی دیگه سوگواری رو جایز می‌دونن

؟؟

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسام شجاع نمایش پست
    ·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··[/url]

میگن زمین کربلا هم قداست خاصی داشته
    قبل از اینکه حتی آقا امام حسین در اونجا
    حضور پیدا کنند منظورشان این بوده که از
    گذشتگان این زمین انتخاب شده بوده اگه این
    مطلب درسته آیا حدیث یا روایتی در مورد آن وجود داره؟

·▪▪••●●:: پاسخگویی به سوالات عاشورایی :::●●••▪▪··[/url]
    با سلام خدمت دوستان عزیز،در رابطه با قداست سرزمین کربلا باید عرض کنم:
    كربلا مكانی است كه كمتر مكانی در شهرت و قداست به پایش می رسد. بعضی گفته‌‎اند ریشه كربلا از كلمه «كربله» گرفته شده و كربله یعنی به سستی گام برداشتن یا سست شدن گام‌ها و یا از «كربال» به معنی غربال كردن و چون كربلا سرزمینی خالی از ریگ و سنگ و درخت بوده به همین خاطر به این نام نامیده شده. این سرزمین اسامی دیگری مثل نینوا، غاضریه، ‌ماریه و ... هم دارد.
    با وجود این كه پیشینه تاریخی كربلا بسیار قدیمی بوده و به دوران بابلیان می‌رسد ولی از آنجا كه مدارك تاریخی در این باب كم و ناچیز است نمی‌توان شناخت دقیقی را نسبت به تاریخ كربلا پیش از اسلام به ‌دست آورد.
    مقدس‌ترین شهر عراق پس از نجف اشرف كربلا است و آن تربتی است كه اجساد پاك و غرقه به خون شهیدان عاشورا و به ویژه سرور آنان و سید جوانان اهل بهشت، ابا عبدالله الحسین ـ علیه السلام ـ و برادر با وفا و بزرگوارش حضرت ابوالفضل العباس ـ سلام الله علیه ـ را در خود جای داده است.
    تاریخ شهر كربلا در دوران اسلامی از هنگام شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ آغاز می‌شود و از آن هنگام تاكنون این شهر همواره در جان و روح و روان شیعیان و مؤمنان بوده و روز به روز بر آبادی و وسعت آن افزوده شده است. مهم‌ترین متعلقات قلبی شیعیان در این شهر عبارتند از: 1. حرم پاك و مطهر سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین ـ علیه السلام ـ ؛ 2. قتلگاه؛ 3. تلّ زینبیه؛ 4. حرم منور و پاك ابوالفضل العباس ـ سلام الله علیه ـ ؛ 5. آرامگاه حبیب بن مظاهر؛ 6. مرقد حر؛ 7. مقام حضرت حجت؛ 8. آرامگاه طفلان مسلم و ... .
    در برخی روایات به قداست این سرزمین اشاره شده است:
    * عن النبی (ص) قال:
    «... و هی اطهر بقاع الارض واعظمها حرمة و إنها لمن بطحاء الجنة : کربلا پاکترین بقعه روی زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه‏ها است و الحق که کربلا از بساطهای بهشت است».{بحار الانوار، ج 98، ص 115 و نیز کامل الزیارات، ص 264}

*قال رسول الله (صلی الله علیه و آله):
    «یقبر ابنی بأرض یقال لها کربلا هی البقعة التی کانت فیها قبة الاسلام نجا الله التی علیها المؤمنین الذین امنوا مع نوح فی الطوفان : پسرم حسین در سرزمینی به خاک سپرده می‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازی که همواره گنبد اسلام بوده است، چنانکه خدا یاران مومن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد» .{کامل الزیارات، ص،269، باب 88، ح 8}

*حضرت علی (علیه السلام) روزی گذرش از کربلا افتاد و فرمود:«
    هذا... مصارع عشاق شهداء لا یسبقهم من کان قبلهم و لا یلحقهم من کان بعدهم : اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است شهیدانی که نه شهدای گذشته و نه شهدای آینده به پای آنها نمی‏رسند».{تهذیب، ج 6، ص،73 و بحار، ج 98، ص .116}

*قال علی (علیه السلام): «واها لک ایتها التربة لیحشرن منک قوم یدخلون الجنة بغیر حساب‏ : چه خوشبویی ای خاک! در روز قیامت قومی از تو بپا خیزند که بدون حساب و بی درنگ به بهشت روند».{شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 4، ص 169}

علاوه بر این در روایات متعددی به اینکه روزی در این سرزمین اهل بیت پیامبر اسلام(ص) به شهادت خواهند رسید نمونه های فراوانی داریم. آنچه پيش از به شهادت رسيدن حضرت امام حسين(ع) بود اين بود كه هم پيامبر اسلام(ص) و هم حضرت علي(ع) شهادت امام حسين(ع) را در كربلا پيشگويي كرده بودند و حتي امام حسين(ع) نيز شهادت خود را پيشگويي كرده بود و به برخي از پيامبران پيشين هم شهادت آن حضرت وحي شده بود، (بحارالانوار، ج 44، ص 223 و ص 250).که به برخی از این روایات اشاره می کنم:
    *ثمه بن سلیم می گوید : در سفر شام همراه امام به سرزمین کربلا رسیدیم ، نماز به جماعت خوانده شد. پس از نماز امام علی(ع) ، مقدار از خاک کربلا را بویید و فرمود : آه ای زمین کربلا، مردانی از تو روز محشر می انید که بدون حسابرسی وارد بهشت می گردند » پس از جنگ صفین این خبر غیبی امام را به همسرم جرداء با شگفتی رساندم گفت : امیر المؤمنین جزء حق سخن نمی گوید روزگار سپری شد تا لشکریان ابن زیاد به سوی کربلا می رفت، من هم با آنان به کربلا رسیدم که سخن امام به یادم آمد . فروراً خود را به امام حسین (ع) رسانده و خبر غیی امام علی (ع) را به امام گفتم فرمود: به یاری ما آمده ای یا جنگ با ما؟
    گفتم : هیچ کدام، فرمود : پس دور شو، زیرا هر کس کشته شدن ما را بنگرد و یاری ندهد در جهنم خواهد بود .{ شرح ابن ابی الحدید، ج3 ، ص ۱۶۹}.
    *مرحوم شوشتري مي نويسد : ورود به زمين كربلا باعث حزن و رقت است چنانكه نسبت به جميع انبياء واقع شد چون روايت شده كه همه پيامبران به زيارت كربلا توفيق يافته اند : (همه انبياء زيارت نمودند آن مقام شريف را و در آن توقف كرده گفتند : اي زمين تو مكاني پر خير هستي در تو دفن خواهد شد ماه تابان امامت ) {بحارالانوار 44/301ح 10}.
    *هر يك از پيامبران كه وارد كربلا مي شدند صدمه اي بر ايشان وارد مي شد دلتنگ مهموم گشته از خداوند سبب آن را سؤال مي نمودند خداوند وحي مي فرمود كه اين زمين كربلاست و در آن حضرت حسين عليه السلام شهيد خواهد شد {بحارالانوار،ج44/ص242تا 244}
    *هنگامي كه حضرت آدم به زمين فرود آمد حوا را نديد دنبال او مي گشت تا كربلا گذر نمود بدون سبب غمگين شده سينه اش تنگ گرديد و چون به محل شهادت حسين عليه السلام رسيد پايش لغزيد و بر زمين افتاد و خون از پايش جاري شد .
    سربه آسمان بلند كرد و عرض نمود : خداوندا آيا گناهي از من صادر شد كه مرا به آن معاقب فرمودي ؟ من همه زمين را گشتم و مثل اين زمين به من بدي نرسيد .
    خداوندا به او وحي نمود كه اي آدم گناه نكردي ولكن فرزندت حسين عليه السلام در اين مكان از روي ستم كشته مي شود خون تو به موافقت خون او جاري شد.
    عرض كرد : قاتل او كيست ؟‌ وحي آمد :‌قاتلش يزيد ملعون اهل آسمانها و زمين است . آدم گفت :‌اي جبرئيل ( درباره قاتل آن حضرت ) چه كنم ؟‌ گفت : او را لعن كن . پس آدم چهار بار او را لعن كرد و به سوي عرفات روانه شد پس در آنجا حوا را يافت {بحارالانوار44/242ح37 اشك روان 217}.
    * هنگاميكه حضرت نوح سوار كشتي شد تمام جهان را سير نمود چون به كربلا رسيد طوفاني شد ( و آن كشتي به تلاطم افتاد ) و نوح از غرق شدن ترسيد به پروردگار خود عرض كرد : خدايا همه دنيا را گشتم چنين حالتي مثل اين زمين به من دست نداد !
    جبرئيل نازل شد و فرمود : اي نوح در اين محل حضرت حسين فرزند زاده محمد (ص ) خاتم انبياء و فرزند علي عليه السلام خاتم اوصياء كشته مي شود
    پرسيد : اي جبرئيل قاتل او كيست ؟ پاسخ داد : قاتل او ملعون هفت آسمان و زمين مي باشد . پس نوح چهار مرتبه او را لعن كرد سپس كشتي سير نمود تا به جودي رسيد و در آنجا مستقر شد .{ بحارالانوار : 44 / 243 ح 38 اشك روان / 217}.
    آنچه که مسلم است این است که:این قداستی که کربلا امروزه دارا می باشد،از بعد از حادثه عاشورا می باشد وتا قبل از آن قطعاً اینگونه نبوده است.

ویرایش توسط مقداد : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۲۲:۵۸ دلیل: تصحیح

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

من این مطلب را از زبان نوحه خوانی شنیدم
    پس احتمالا با اغراق همراه بوده سخن ایشون
    به هر حال ممنونم از لطفتون

13. تشکرها 3

صفحه 1 از 30 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)