جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند.

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند.

  ازدواج يگانه بانوى اسلام
  اشراف عرب دختران خود را به افرادى مى‏دادند كه از قبيله و قدرت و زر و زور مثل آنها باشند.
  روى اين عادت ديرينه، اشراف و بزرگانى اصرار داشتند با دختر گرامى پيامبر، فاطمه عليها السلام ازدواج كنند. زيرا تصور مى‏كردند كه پيامبر صلى الله عليه و آله در كار خود سخت‏گيرى نخواهد نمود. آنان چنين مى‏پنداشتند كه براى جلب رضايت عروس و پدر امكانات لازم را در اختيار دارند، وانگهى وى در ازدواج دختران ديگر خود مانند رقيه و زينب سخت‏گيرى ننمود.
  ولى غافل از آنكه اين دختر با آنها فرق دارد. اين دخترى است كه به موجب آيه مباهله «1» مقام بلندى را دارد. خواستگاران در اين فكر، دچار اشتباه شده بودند. ديگر نمى‏دانستند كه هم‏شأن فاطمه عليها السلام، كسى بايد باشد كه از نظر فضيلت و تقوى، ايمان و اخلاص مانند او باشد. هرگاه فاطمه عليها السلام به موجب آيه تطهير، معصوم از گناه شمرده شده شوهر او نيز بايد مثل او معصوم از گناه باشد.
  دارائى و مظاهر مادى ملاك همشأنى نيست. اسلام با اين كه مى‏گويد دختران خود را به هم‏شأن آنها بدهيد، ولى هم‏شأن بودن را به ايمان و اسلام تفسير مى‏فرمايد.
  پيامبر صلى الله عليه و آله از طرف خداوند مأمور بود كه در پاسخ خواستگاران بگويد ازدواج فاطمه عليها السلام بايد به فرمان خدا صورت بگيرد، و او در اين پوزش تا حدى پرده از چهره حقيقت برمى‏داشت. اصحاب پيامبر صلى الله عليه و آله فهميدند كه جريان ازدواج فاطمه عليها السلام سهل و آسان نيست، و هر فردى هر چه شخصيت مادى داشته باشد، نمى‏تواند با او ازدواج كند. شوهر فاطمه عليها السلام شخصيتى است كه از نظر صدق و صفا و ايمان و اخلاص، فضائل معنوى و سجاياى اخلاقى بايد پشت سر پيامبر صلى الله عليه و آله باشد؛ و اين اوصاف در شخصيتى جز على عليه السلام جمع نيست. براى امتحان على عليه السلام را تشويق كردند كه از دختر پيامبر صلى الله عليه و آله خواستگارى كند. «2» على عليه السلام هم از صميم قلب با اين مطلب موافق بود، فقط در پى فرصتى مى‏گشت تا شرايط براى خواستگارى فراهم گردد.
  امير مؤمنان شخصاً شرفياب محضر رسول خدا صلى الله عليه و آله گرديد. حجب و حيا، سراسر بدن او را فراگرفته بود. سر به زير افكنده و گويا مى‏خواهد مطلبى را بگويد ولى شرم مانع از گفتن آن است. پيامبر گرامى صلى الله عليه و آله او را وادار به سخن گفتن كرد. او با اداى چند جمله توانست مقصود خود را به او بفهماند. اين نوع خواستگارى نشانه اخلاص و صميميت است؛ هنوز مكتب‏هاى تربيتى نتوانسته است چنين آزادى توأم با تقوى، ايمان و اخلاص را به جوانان خواستگار بياموزد.
  پيامبر صلى الله عليه و آله با تقاضاى على عليه السلام موافقت كرد و فرمود: شما مقدارى صبر كنيد تا من اين موضوع را با دخترم در ميان بگذارم. وقتى مطلب را به دختر خود گفت، سكوت، سراپاى زهرا عليها السلام را فراگرفت. پيامبر صلى الله عليه و آله برخاست و فرمود: اللَّه اكبر سُكوتُها إقرارُها. «3» ولى دارائى على عليه السلام در آن روز جز يك شمشير و زره چيز ديگرى نبود. على عليه السلام مأمور شد كه زره خود را بفروشد و مقدمات و مخارج عروسى را فراهم آورد. او با كمال صميميت زره خود را فروخت و پول آن را به خدمت رسول خدا صلى الله عليه و آله آورد.
  پيامبر صلى الله عليه و آله مشتى از آن را بدون آنكه بشمارد به بلال داد، كه براى زهرا عليها السلام، مقدارى عطر بخرد و باقيمانده را در اختيار ابى بكر و عمار گذارد، تا از بازار مدينه براى داماد و عروس لوازم زندگى تهيه نمايند. آنان به دستور پيامبر صلى الله عليه و آله برخاستند و اشياى زير را كه در حقيقت جهيزيه زهرا عليها السلام بود، خريدارى نمودند و به محضر پيامبر صلى الله عليه و آله آوردند.

  صورت جهيزيه دختر پيامبر صلى الله عليه و آله‏
  1- پيراهنى كه به هفت درهم خريدارى شده بود. 2- روسرى (مقنعه) كه قيمت آن يك درهم بود. 3- قطيفه مشكى كه تمام بدن را كفايت نمى‏كرد. 4- يك سرير عربى (تخت) كه از چوب و ليف خرما مى‏ساختند. 5- دو تشك از كتان مصرى كه يكى پشمى و ديگرى از ليف خرما بود. 6- چهار بالش كه دو تاى آن از پشم و دوتاى ديگر از ليف خرما بود. 7- پرده. 8- حصير هجرى. 9- دست‏آس. 10- مشكى از پوست. 11- كاسه چوبى براى شير. 12- ظرف پوستى براى آب. 13- سبوى سبز رنگ. 14- كوزه‏هاى متعدد. 15- دو بازوبند نقره‏اى. 16- يك ظرف مسى.
  وقتى چشم پيامبر صلى الله عليه و آله به آنها افتاد فرمود: خداوندا، زندگى را بر گروهى كه بيشتر ظروف آنها سفال است، مبارك گردان! «4»
  مهريه دختر پيامبر صلى الله عليه و آله قابل دقت است. مهر او از مَهرُ السُّنه است كه همان پانصد درهم مى‏باشد. «5» در حقيقت، اين ازدواج براى ديگران سرمشق بود. براى دختران و پسرانى كه از بار سنگين مهريه مى‏نالند و گاهى قيد ازدواج را مى‏زنند.
  اساساً محيط زندگى زناشوئى، بايد با صميميت و مهر و وفا گرم و مطبوع گردد؛ وگرنه مهريه‏هاى سنگين و جهيزيه‏هاى كمرشكن فروغى به زندگى نمى‏دهد.
  در عصر حاضر، اولياى دختر براى تحكيم موقعيت و تثبيت وضع دختر خود، داماد را زير بار سنگين مهر قرار مى‏دهند تا روزى بر اثر بوالهوسى دست به طلاق نزند. در صورتى كه اين كار هدف آنان را تأمين نمى‏كند، و درمان قطعى و علاج حقيقى آن اصلاح وضع اخلاقى جوانان است. محيط فرهنگ و اجتماع ما بايد طورى باشد، كه ريشه اين افكار را در مغز جوانان ما پديد نياورد، وگرنه گاهى كار به جايى مى‏رسد كه دختر حاضر مى‏شود، با بذل مهر خود، از خانه شوهر، جان به سلامت برد.

  مراسم عروسى‏
  گروهى از طرف داماد و عروس دعوت شدند. و على عليه السلام به افتخار همسر گرامى خود وليمه‏اى ترتيب داد.
  پس از صرف غذا، رسول گرامى صلى الله عليه و آله فاطمه عليها السلام در حالى كه شرم و حيا سراسر وجود او را فراگرفته بود، شرفياب محضر پيامبر صلى الله عليه و آله گرديد. عرق حجب و خجالت از پيشانى او مى‏ريخت. وقتى چشم او به پيامبر صلى الله عليه و آله افتاد، پاى او لغزيد و نزديك بود به زمين بخورد. پيامبر صلى الله عليه و آله دست دختر گرامى خود را گرفت و در حق او دعا فرمود و گفت:
  خداوند تو را از تمام لغزشها مصون بدارد.»«6»
  آنگاه چهره زهرا عليها السلام را باز كرد و دست عروس را در دست داماد نهاد و چنين گفت: «بارك اللَّه لك فى ابنة رسول اللَّه يا على نعمة الزوجة فاطمة». سپس رو به فاطمه عليها السلام كرد و گفت «نعم البعل على».
  به ديگر سخن: پيامبر صلى الله عليه و آله، در آن شب صميميت و اخلاصى نشان داد؛ كه هنوز در اجتماع كنونى ما با آن همه رشد و تكامل، اين مقدار صفا و صميميت وجود ندارد. از آن جمله دست دختر خود را گرفت در دست على عليه السلام گذارد. فضائل على عليه السلام را براى دختر خود بازگو كرد، از شخصيت دختر خود و اينكه اگر على عليه السلام آفريده نشده بود، همشأنى براى او نبود، يادآور شد. و بعداً كارهاى خانه و وظايف‏زندگى را تقسيم كرد. كارهاى درون خانه را بر عهده فاطمه گذارد، و وظائف خارج از خانه را بر دوش على عليه السلام نهاد!
  در اين موقع بنا به گفته بعضى، به زنان مهاجر و انصار دستور داد كه دور ناقه دختر او را بگيرند و به خانه شوهر برسانند. به اين ترتيب جريان ازدواج بافضيلت‏ترين زنان جهان پايان پذيرفت.
  شيرين‏تر از همه لحظه‏اى بود كه داماد و عروس به حجله رفتند، در حالى كه هر دو از كثرت شرم به زمين مى‏نگريستند. پيامبر صلى الله عليه و آله وارد شد، ظرف آبى به دست گرفت، به عنوان تفأل بر سر و بر اطراف بدن دختر پاشيد. زيرا آب مايه حيات است و در حق هر دو دعا فرمود:
  اللهُمّ هذِهِ ابنَتِي و أَحَبُّ الخَلقِ إلىَّ، اللّهُمَّ و هذا أخي و أَحَبُّ الخَلقِ إلَىَّ، اللهُمَّ اجعَلهُ وَليّاً و ...». «7»
  «پروردگارا! اين دختر من و محبوب‏ترين مردم نزد من است. پروردگارا! على نيز گرامى‏ترين مسلمانان نزد من است. خداوندا، رشته محبت آن دو را استوارتر فرما ...»
  در اينجا، براى اداى حق مقام دختر پيامبر صلى الله عليه و آله، حديث زير را نقل مى‏نمائيم: انس بن مالك نقل كرد، پيامبر صلى الله عليه و آله شش ماه تمام هنگام طلوع فجر از خانه بيرون مى‏آمد و رهسپار مسجد مى‏گشت و مرتب در آندم مقابل در خانه فاطمه عليها السلام مى‏ايستاد و مى‏فرمود:
  اهل بيت من! به ياد نماز باشيد. خداوند مى‏خواهد از شما اهل بيت، همه گونه پليدى را دور كند.«8»

  پي نوشتها:
  1- سوره آل عمران؛آيه 61.
  2- بحارالانوار،ج43ص93.
  3- همان.
  4- بحارالانوار؛ج43ص94؛ كشف الغمه؛ج1ص359.
  5- وسائل الشيعه؛ج15،ص8.
  6- بحارالانوار،ج43؛ص96.
  7- همان.
  8- مسند احمد؛ج2؛ص259.

  منبع: كتاب«فرازهايي از تاريخ پيامبر اسلام-صلي الله عليه وآله-»/آيت الله جعفر سبحاني/چاپ پنجم1375.ص251-255.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود