جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چاره ترس از مرگ

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

چاره ترس از مرگ

اوست باقی

چرا اکثر مردم از مرگ می ترسند و از آن وحشت دارند ؟

این مطلبی بود که شخصی از محضر حضرت امام جواد (علیهالسلام ) سوال نمودند و اینگونه پاسخ گرفتند : مردم چون ازمرگ اطلاعی ندارند برای همین وحشت می کنند چنانچه شناخت داشتند و بنده واقعی خدا و از دوستان و پیروان اهل بیت عصمت و ظهارت ( علیهم السلام ) بودند نسبت به آن خوش بین و شادمان می گشتند و می فهمیدند که سرای آخرت برای آنان از دنیای فانی ، بسیار بهتر است.

سپس فرمودند : می دانید چرا کودکان نسبت به برخی از داروها و درمان ها با اینکه به سلامتیشان مفید و سودمند است و درد و ناراحتی آنها را برطرف می کند بد بین هستند و خوششان نمی آید ؟ چون آنها نمی دانند که دارو نجات بخش است.

در ادامه افزودند : سوگند به آن خدائی که محمد مصطفی (ص) را به حقانیت مبعوث نمود ، کسی که هر لحظه خود را آماده مرگ بداند و نسبت به اعمال و رفتار خود بی تفاوت و بی توجه نباشد ، مرگ برایش بهترین درمان و نجات خواهد بود و نیز مرگ تامین کننده سعادت و خوش بختی او در جهان جاوید می باشد . و او در آن سرای جاوید از انوع نعمت های وافر الهی ف بهره مند و برخوردار خواهد بود. ( اختصاص شیخ مفید ص ۵۵)

منبع:http://fekrejavan.ir/4438.html

2.  

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ای که نتیجه چهار و هفتی / وز فهت و چهار دایم اندر تفتی
    می خور که هزار بار بیشت گفتم / باز آمدنت نیست ، چو رفتی ، رفتی

( حضرت خیام )
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

4. تشکر

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

در آدرس ذیل از همین سایت نیز مطالبی در زمینه ترس از مرگ، عوامل ترس و ... بیان شده که مطالعه آنها مفید است.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بمیر ای حکیم از چنین زندگانی * کز این زندگی چون بمیری بمانی!

سفرهای علوی کند مرغ جانت * چو از چنبر آز بازش رهانی

مترس از حیاتی که در پیش داری * از این زندگی ترس، کاینک در آنی!

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    335
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

امام علي‌(ع) مي‌فرمايند:

« هنوز گرم‌ سركشي‌ بود و سرگرم‌ شادخواري‌ و لذّت‌جويي‌ ، كه‌ بلاي مرگ‌ بر سرش‌ تاختن‌ آورد... او بي‌هوش‌ افتاده‌ و در حال‌ سكرات‌ است‌.

غمگين‌ و حسرت‌زده‌ است‌. به‌ هنگام‌ جان‌ دادن‌ ، به‌ درد مي‌نالد و به‌ هنگام‌ رخت‌ بربستن‌ از اين‌ جهان‌ ، رنج‌ ديده‌ است‌ و درد كشيده‌...

چون‌ تشييع‌كنندگان‌ و نوحه‌سرايان‌ بازگردند ، او را در قبرش‌ بنشانند و او از بيم‌ سؤال‌ و لغزش‌ در امتحان‌ ، ياراي‌ سخن‌ گفتنش‌ نباشد. »

نهج البلاغه، خطبه 83

کسی هست که با این اوصاف و با وجود گناهان از مرگ نترسه من که خودم خیلی دوست دارم زودتر برم اون دنیا ولی با این پرونده ای که تو این دنیا برای خودمون درست کردیم .....

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

ترس ؛ مهمترین وسیله جهت حکومت کردن است

----------------------

مرگ طبیعی آخرین تجربه هیجان انگیز بشر در زندگی است

-------------------

آنقدر که زندگی می تواند ترسناک باشد ؛ مرگ نیست

ویرایش توسط خالد بن ولید : ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۶:۲۵

9. تشکرها 2

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی فرد نمایش پست
    چرا اکثر مردم از مرگ می ترسند و از آن وحشت دارند ؟
    با سلام به دوستان
    ترس از فنا شدن بسيار طبيعي به نظر مي‌رسد.
    انسان موجودي است که علاقه شديدي به ماندن و ماندگار شدن دارد، لذا بيشترين تلاش را براي بيشتر ماندن و ديرتر رفتن به کار بسته است، نشانه آن، پيشرفت غير قابل مقايسه علم پزشکي با سائر علوم است، پس او تلاشي نفس‌گير براي بقاء دارد.

بنابراين اگر مرگ پايان همه چيز باشد، قطعا ترسناک و خبر بسيار بدي خواهد بود، و اين چيزي نيست که قابل کتمان باشد، اما اگر مرگ پايان نباشد، بلکه بقاء و لقاء باشد خبري بسيار خوش خواهد بود، حتی تنها خبر قابل گزارش خواهد بود، به همين دليل انبياء به معناي کساني است که خبردارانند، تنها کساني که خبري قابل گزارش و لايق وجود انساني دارند همينانند و بس.
    آنها آمدند بگويند:
    تو فاني نيستي.
    تو پايان پذير نيستي.
    تو آمدي که جاودانه بماني.
    تو...

آيا خبرهاي فوق قابل قياس با سائر خبرهاست؟
    قطعا خير!
    چرا؟
    چون با ذات و حقيقت بقاخواهي انساني متناسب است، و وقتي خبري با ذات و حقيقت انساني مناسب باشد، لياقت دارد نام او را خبر ناميد.

پس نبي يعني خبر دار.

خبري که هيچ کس توان چنين ادعائي نيست.
    چون فقط او بإذن خدايش از چنين خبري مطلع شده است.

بنابراين مرگ براي کسي که از خبر انبياء بي‌خبر است قطعا بد است و ترسناک، ولي براي مؤمنان به خبر انبياء خبر خوشي است بشرطي که عملشان طبق ايمانشان باشد.

براي شرط فوق روايتي از امام صادق عليه السلام را با هم بخوانيم:
    امام صادق عليه السلام فرمودند کسي از ابوذر سؤال کرد چرا از مرگ ترس داريم، ابوذر گفت:
    چون چون دنيا را آباد و آخرت را خراب کرديد و کسي حاضر نيست از مکان آباد به مکان خراب رود.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۰۸/۲۰ در ساعت ۲۳:۳۹

11. تشکرها 3

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

سخنراني جناب آقای الهي قمشه‌اي بسيار مناسب اينجاست، باهم بخوانيم:

بيـــا تا بــرآريـــم دستي ز دل كه نتوان بر آورد فردا ز گل به فصل خزان گر نبيني درخت كه بي برگ ماند ز سرماي سخت بر آرد تهي دست هاي نياز ز رحمت نگردد تهي دست باز همه طاعت آرند و مسكين نياز بيا تا به درگاه مسيكن نواز چو شاخ برهنه برآريم دست كه بي برگ از اين بيش نتوان نشست
    ما چقدر فقير باشيم تا كي خون جگر بخوريم، تا كي غم و غصه و غصه روزگار چهره ما را خط بياندازد و به سبب اين غصه ها با هم ترد باشيم ،كي بايد خوب باشيم بالاخره؟
    كي بايد خوب باشيم؟
    چه طور مي‌شود خوب شد؟
    چه طور مي‌شودكه آدم دلش پر از شادي حقيقي بشود؟
    پر از نور از نور معرفت بشود؟
    پر از هنر و زيبائي بشود؟
    چه كار بكنيم؟
    كار عمليش چيست ؟
    حالا برخي مي‌گويند كه مسائل كلي، خُب خوبه ،آدم تعليمات كلي فرا مي‌گيرد، ولي عملاً اولين قدم چيست؟
    ما بايد چه كار بكنيم كه برويم به عالم خوبي؟
    مگر همه شما عاشق خوبي نيستيد ؟
    هستيد ديگه، يك آدم خوب كه ديديم همه ذوق مي‌كنند، پس خوبه است ديگه آدم خوب، چرا ما خوب نباشيم؟
    چرا ما همان آدمي‌نباشيم كه آرزو مي‌كنيم كه ديگران باشند؟
    چرا آرزوهايمان را جلوي چشممان نگذاريم و بر اثر همان آرزوها بريم برسيم به آرزوهاي ديگر؟
    اين همه انبياء عظام كه آمده اند اوليا آمدند اصفيا آمدند، شاعران آسماني آمدند، اينها همه دعوت كردند ما را كه شاد باشيم، خوش باشيم و راهش را هم نشان داده اند، چرا ما اينقدر بي خبر نبوديم چرا كنار گنج از گدائي بيايد بميريم ما ؟
    براي اينكه همه چيز داريم هم راهنماي خوب داريم هم كتاب خوب داريم هم استادان خوب داريم، هم زمان‌داريم، وقت داريم، امكانات داريم، چرا همت نكنيم به يك جاي خوب برسيم؟
    امشب من مي‌خواهم يك چند كلمه اي درباره اخلاق كه پايان همه‌ تلاشهاي انبياء اخلاق است "اني بعثت لمكارم الاخلاق" من برا ي مكارم اخلاق آمدم، مبعوث شدم براي اينكه شما ها به مكارم اخلاق برسيد. پس ايستگاه نهايي همه تعليمات ديني اخلاق است. من نديدم در جهان جستجوي هيچ اهليت به از خلق نكو هيچي بهتر از خلق خوب نيست و هيچ نشاني براي ايمان بهتر از خلق خوب نيست مثلا ميخواهيم ببينم چه كسي با ايمان تر است، حديث داريم كه افضل مردم با ايمان آني است كه اخلاقش بهتر است .همين امشب اگر بعضي از دوستان حضور داشتند گفتيم كه ازحضرت مولا پرسيدند كه مرگ چيست؟
    نگفتند كه مرگ مردن است اجل است آن كه حادثه مهمي‌ نيست، مرگ بالاخره ما سالك الي الله هستيم بايد يك جائي هم تجربه كنيم يه جسيم به ما داده‌اند اين را مي‌گيرند يك چيز ديگر به ما مي‌دهند. مشكلي نداردمن نمي‌دانم چرا اين شيطان است مشكل ايجاد كرده در دل ما ترسو هراس، ترسو هراس مرگ را شيطان ايجاد كرده، مرگ به معناي نيستي از مخترعات شيطان است ،شيطان نه آنكه خيلي حسود است هيچ نمي‌خواهد به شما خوش بگذرد و دلتان شاد باشد به همين جهت اولين خبري بدي كه برايتان مي‌آورد، مي‌گويدكه تو فكر نكن هر كاري هم بخواهي انجام بدهي انجام بده، ميميري بعداً ، بعداً هم چي مي‌شود، ديگر هيچي گفتش كه" من يوحي العظام وهي الرميم" كيست كه اين استخوانهاي پوسيده را زنده كنده، هيچ كس ،بنابر اين هر حس و آزي كه داري هركاري كه مي‌خواهي بكني بكن، وقتي كه اين خبر بد را ميدهد در واقع اين خبر سرچشمه همه بدي‌ها مي‌شه وقتي كه آدم دستش كوتاه مي‌ود از ابديت فكر مي‌كند كه پس ما اينجا ملعبه دست روزگار هسيتم، سه چهار روزي آمده ايم فعلاً كه سه چها روز آمدهايم بعداً مي‌رويم ، با كسي هم حساب و كتابي نداريم، بعدش آن وقت اين خبر من تعجب مي‌كنم كه چه طور ممكناست آدم با اين خبر بتواند لذت ببرد از هيچي هرس و آز هم بزني بعدش كه بايد بميري، آدم ديگر چه لذتي مي‌تواند ببرد.
    شمس تبريز ميگويد: من عجبم مي‌آيد ازمردم كه بدون آن بشارت چگونه خوش هستند، مگر اينكه آدم روي جهالت و بيخبري خوش باشد آدمي‌كه خبر بزرگ زندگيش اين است كه تو مي‌ميري حالا يا فردا يا پس فردا يا ده سال ديگر يا سي سال ديگر يا پنجاه سال ديگر فرق نمي‌كنه اگر صد سال ماني ور يكي‌روز ببايد رفت از اين كاخ دل افروز عدد كه مهم نيست ،چند ميليارد بار اين زمين دور خورشيد گشته بنابر اين چند ميليارد هم مي‌گذرد ديگر پنجاه كه زودتر مي‌گذرد صد سال مي‌گذرد، ما پنجاه سال پيش ده سالم بود، با مرحوم پدر اين طرف و اون طرف مي‌رفتيم شبهاي جمعه، چاي مي‌داديم به خلق الله و شبهاي جمعه ايشون جلسه داشتند، اداره مي‌كرديم، من مأمور چايي بودم اونجا، يك نگاه بكنيد پنجاه سال مي‌گذرد، حالا فرض كن پنجاه سال ديگر هم خدا به آدم عمر بدهد كه حالا ندهد، همش خون جگر و سختي و مشكلات است، چه فايده مي‌كند اگر اون خبر نخورده به گوش شما، اگر اون خبر بزرگ كه انبياء آورده اند، اين خبر را آودره اندكه دلت خوش بشود كه خون جگر نخوري هم حالت خوب بشود و هم دلت خوش بشود نباء‌ بزرگ كه اين همه خبر مي‌آوردند چرا بهشان نمي‌گويند نبي ،‌ اين همه خبر گذاري است در دنيا اين همه خبر مي‌آوردند، اين آمد اين رفت اينجا چنين شد، آنجا چنان شد اينها هيچ خبر مهمي‌نيست يك نفر به اينها نمي‌گويد نبي، اما يك نفر آمده و مي‌گويد خدا هست قيامت است اين خبر مهم اين معلوم مي‌شود اين خبر مهم است، اگر اين خبر را تو تصديق نكني اگر اين خبر را تصديق نكني بقيه خبرها ديگر چه ارزشي دارند چه اهميت دارد بقيه خبرها همه بي فايده است، دل آدم باز نمي‌شود كه، مثل اينكه زنداني اعدامي‌دو روز بعد معلوم نيست دو روز بعد سه روز بعد يك چك يك ميليون دلاري بهش مي‌هند و بگويند اگر شما چيزي بكنيد داشته باشيد براي خودتان خوبه، چه كار بكنم اين را، واقعيت اين است ديگر، ما آن داستاني كه در كليله و دمنه خوانديم كه يك مردي از پيش شتر مست، شتر خشمگين فرار كرد، شتر وقتي عصباني مي‌شود خيلي خطرناك مي‌شود، راهي جز فرار نداريم، اين فرار كرد شتر باني به ضرورت خودش را آويزان كرد توي چاه دستش را كرد در چاه و از ريسمان محكمي‌آويزان شد بعد همين طور كه آويزان بود آنجا دست و پا مي‌زد ديد جلويش يك سوراخي است و يك كندوي عسل يك مقدار زنبوها مي‌آيند و مي‌روند و اينها يك كمي‌شيريني اين عسلها را خورد و يك چند تائي هم نيش و نوش بغل هم بعد چشمش كه عادت كرد به تاريكي پايين را نگاه كرد ديد يك اژدهايي دهانش را باز كرده و منتظر است كه اين بيفتد، نه مرگ مرگ اونجا منتظر ما است كه بيفتيم پايين، بعد حالا فكر كرد كه اين ريسمان محكم است و بعد حالا ما اينجا، بعد نگاه كرد يك موش سياه و سفيد دو تا موش يكي سياه و يكي سفيد شب و روز اينها هم دارند اين ريسمان را يواش يواش مي‌خورند، حالا بالاخره كي تمام بشود امروز فردا پس فردا تمام مي‌شود، اين حال زندگي را در يك تمثيلي مجسم كرده كه حال ما اين است و اگر حال ما اين است پس بايد خون جگر بخوريم اينجا كه ديگه نيش و نوش بعد چي مي‌شود، بعدش هم مي‌افتي قعر چي قعر چاه دهان اژدها، انبيا براي اينكه دلتان خوش بشود" ليذهب انكم الاحزن" آمده آمده كه تو حزن يعني غصه وغم ناراحتي و اينها نداشته، باشي دلت شاد بشود نبي خبر مهم آورده ايهالاناس خبر خبر خبر بزرگ هنوز، نخورده به گوش ما اون خبري كه بخوره به گوش آدم يك شادي توليد مي‌كند كه همه غصه هاي عالم از چشمش محو مي‌شود، گفتش كه : جمله غمهاي جهان هيج اثرمي‌نكند در من از بس كه به ديدار عزيزت شادم اگر بگويم كه قرآن حالا به تعبيري، تعبيري كه ديشب گفتيم كه يك نامه است اون هم خبره در واقع تو اون نامه. كه شما اولاً كه من هستم، من هستم، من آفريدگار شما هستم، من رب العالمين هستم، ثانياً شما را هم دعوت كردم، خبر هم به شما دادم كه شما از پيش من آمده‌ايد و به پيش من هم خواهيد آمد بعداً‌، فكر مرگ را هم نكيند، مرگي در كار نيست به معني اينكه فكر بكنيد كه نيست مي‌شويد، همان موقعي كه ميگويد "والتفه الساق بالساق" يعني اين ساقها را مي‌چسبانند به همديگر، درازمي‌كنند رو به قبله، همان موقع بعدش چي مي‌شود؟

ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ در ساعت ۲۱:۰۴

13. تشکرها 2

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

ادامه از صفحه قبل...
    نمي‌گويد كه تو" الي القبر يومئذ المساء" مي‌گويد كه" الا ربك يومئذ المساء" امروز داري مي‌ري پيش پروردگارت. فكرنكن كه داري مي‌ري تو قبر. بيشتر مردم از قبر مي‌ترسند. از اون تنگي قبر تنگي قبر همين الان در قبر هسيتمف وقتي كه مرگ آمد خلاص مي‌شويم از اين قبر ما الان در قبر مرده ايم. جامه ها‌ي مرده اندر گور تنگ چون رهند از تنگ رهند از صد نهنگ در فضاي عشق حق رقصان شوند همچو قرص مـــــاه بي نقصـان شوند شبي من خواب ديدم، ديدم كه در قعر يك چاهي هستيم همه خانواده و مردم و افراد گوناگون. آن وقت هر كسي كه قرار است بميرد مي‌آيد زير چاه زير چاه يك جاي وسيعي را درست كرده بودند اما زيردهانه چاه هر كسي كه قرار بود بميرد مي‌آمد آن زير، بعد يواش يواش از اونجا مي‌رفت بالا، بعد وسطهاي چاه كه مي‌شد مي‌رفت بالا، يك چرخي مي‌خورد و مي‌رفت بالا، بعد اونجا تبديل مي‌شد، يه جوان نو رسته اي مي‌شد. من ديدم كه يك پير زني، ناگهان رفت وسط چاه و آن وسط يك چرخي خورد و رفت آن طرف يك دختر جواني يا يك مرد هر كس مي‌رفت جواني مي‌شود و مي‌آمد آن طرف. مرگ اين است اين خبر مهم را آورده‌اند انبياء. اين است كه دل آدم شاد مي‌شود وگرنه اين كه اين خيالات كه مي‌ترسانند كه بله در قبر مي‌آيند فشار قبر، فشار اعمال شماست. وقتي كه آدم دروغ گفت و ظلم كرد يك وقت چشمش را باز مي‌كند دم مرگ، يكي از سخناني كه از زرتشت نقل كرده‌اند كه سخني است كه واقعاً مي‌شود با طلا نوشت البته در فرهنگ اسلامي‌به نحو اتم و اكمل آمده ولي من از او نقل مي‌كنم. ما مرد بايد كه گيرد اندر گوش ور نوشته است پند بر ديوار كه گفته است كه هيچ سعادتي بالاتر از اين نيست كه آدم آن لحظه كه دارد مي‌ميرد و در رختخواب دراز كشيده نگاه كند به خودش و راضي باشد كه من كسي را آزار نكردم، كسي از دست من نرنجيده. نظامي‌مي‌گويد من وقتي كه داستان يك ظالمي‌ را نقل مي‌كندكه: چو بر من به سر آمد حيات در مي‌نگريدم به همه كائنات نگاه كردم، در دل كس شفقتي از من نبود، نگاه كردم چون مي‌گويند كه وقتي انسان از اين عالم مي‌رود همه را مي‌بيند احاطه پيدا مي‌كند به كل كائنات، آن وقت نگاه كردم هيچ كس دلش با من خوب نيست، چه بدبختي بالاتر از اين است كه هيچ كس محبت من در دلش نيست. اينه كه اگر فشار قبر گفتند و اون ملك كه مي‌آيد اونجا كه نمي‌آيد ملك تو اون سوراخ يك قبر كه. مي‌آيد در اون صندوق انسان. والقبر صندوق العمل. قبر صندوق اعمال ماست يا روضه من رياض الجنه مي‌شود يا حفره اي از حفره‌هاي جهنم مي‌شود. گفتند كه نصرالدين وصيت كرده بود كه من را در يك گور قديمي ‌دفن بكنيد. گور قديمي ‌مثلاً از گورهاي خراب شده از گورستان ها. گفتند كه آخر چه خاصيتي دارد؟
    گفت كه آن فرشته ها بيايند مي‌گويم كه چند مرتبه به اينجا مي‌آئيد؟
    غافل از اين بوده جواب دادن از ترس اينكه مبادا بخواهد جواب بدهد اين نگراني را توليد كردند كه فكر كردند كه در اين سوراخه مي‌آيد و در آن سوراخه نمي‌آيد بعداً‌ هم" من ربك "اين طور نيست كه بيايد بگويد" من ربك" شما به زبان عربي ربي مثلا فرض كنيم الله و يا آن يكي بگويد، اين گونه نيست، مي‌آيد در قيافه ات نگاه مي‌كند و مي‌گويد كه اگر تو پرودگارت خدا نباشد دلار باشد، مي‌آيد درشت روي پيشاني تو نوشته كه پرودگار من دلار است، چرا؟
    كه نگاه مي‌كنند مي‌بينند كه تمام كارهايش را به خاطر اين انجام داده، پرودگار آدمي‌كسي است كه به خاطر او كار بكند، مي‌گويند كه تو همه كارهايت را به خاطر اين كردي به خاطر ما كاري كه نكردي به اين سادگي نيست كه، قضيه به اين سادگي نيست، آن فرشته اي كه مي‌آيد اونجا ساده لوح كه نيست، يك آدم حسابي رامي‌فرستند آنجا، مي‌داند كه ما چه كاري كرده ايم چه كاري نكرده‌ايم، همين طور بگيم پروردگار من خداست، واون هم بگويد بله، خيلي خوب پس قبول مي‌كنم ؛آن فرشته كه مي‌آيد به الفاظ و عبارت كار ندارد كه، نگاه مي‌كنه به عمق وجود آدم، اين اسمها را برمي‌دارند، اسم يكي حسن، يا اسم يكي غضنفره، اسم اون يكي نمي‌دانم اقلمشه،هركي اسمي‌داره، هركسي ،آن اسم ها را هم بر مي‌دارند پدر و مادر و اينها را هم بر مي‌دارند، نسبت ها را همه را برمي‌دارند، پسر كي دختركي، اينها را همه را برميدارند، لا انسا بينكم اذا يومئذن بما فلك في السوء فيومئذن لا انسا بينكم، هيچ نسبتي هيچ كس با هيچ كس نداره، تمام كائنات نسبتشان مستقلاً "لقد جعتمون فرادا" منفرداً مي‌آيند پيش من، هر كسي، آن وقت در آن لحظه اسم مي‌گذارند روي آدم ،خدا نكنه بگن حيوون بلند شو، اسممون ما آدميزاد هستيم چه قيافه اي اونجا درست كرده‌ايم ، چون بدريد پوستين يوسفان گرگ برخيزي از اين خواب گران اون وقت مي‌گويند آقا گرگ است ،خوك است، بنابر اين آن خبر بزرگ را كه آوردند اگر كه ما قرآن چه كتابي است قرآن كتابي است كه يك خبر بزرگ در آن است داني كه خبر بزرگ عالم چيست مرگ است و خدا و قصه محشر اين خب مهم است حتي اين خبر را نشنيدي بقيه خبرها اهميتي ندارد برايت، اول اين كه خدائي است اول اين كه خدائي است، اين عالم طراح دارد، حساب دارد ،كتاب دارد، اين را كه اول قبول كرديم دوم، اينكه اين خداي حكيم به بازيچه كه خلق نكرده شما را، اين همه حكمت و اين كوزه‌گر دهر چنين جام لطيف مي‌سازد و باز بر زمين مي‌زندش ؟
    سؤالي بخوانيم، نمي‌كند همچين كاري، هر كسي بالاخره كمترين حكمتي كتاب را نمي‌نويسند براي اونكه بندازند دور كه، كتاب رامي‌نويسند كه بخوانند، اين همه حكمت كه در وجود شما آفريده فكر داده انديشه داده چشم داده عقل و هوش داده؛ و جعلناكم صميعا بصيرا ، يك مقصودي لازم داره ،براي اينكه خاك بشيم كه نيا فريده كه ، پس معلوم مي‌شود كه قرار است كه ادامه بدهد هستي ما را؛ اين دوتا، اين دوتا كه نشون مي‌دهد عمل، سه تا خبر كه مهم است يكي اينكه خدائي است، دوم اينكه قيامتي است و حساب و كتابي است و اگر شما رفتاري بكنيد اين عالم جواب مي‌دهد به رفتار شما ، اگر آدم قيافه اش زشت باشد جلوي آينه كه بايستد زيبا نمي‌شود كه، هماني كه هست همان را نشان مي‌دهد اين عالم بازتاب صداي شماست، اگر آدم بانگ حمار بكند صداي حمار مي‌شنود؛ سنايي مي‌گويدكه: بانگ خوش‌دار چون به كوه آيي كوه را بانگ خر چه فرمائي توي كوه كه آدم نبايد عرعر‌كنه ، صدا را بايد بشنوي پس اين عالم مثل كوه است: اين جهان كوه است و فعل ما ندا سوي ما آيد نداها را صدا اين خيلي مهمه، اين يكي از مهمترين مسايلي است كه آدم بايد بفهمد، اگر فهميدي فقيه مي‌شوي ؛كسي آمد پيش پيغمبر اكرم گفت: يا رسول الله ومن يعمل مثقال ذرة خيراً‌ يره، سؤال كرد ،حضرت فرمودند: بله ؛گفت: يا رسول الله ومن‌يعمل مثقال ذرة شراً يره، فرمودند: بله پا شد رفت؛ اصحاب گفتندكه اين عجب آدم بي توفيقي است مي‌خواستي بشيني اينجا از بركات وجود پيغمبر استفاده بكني ،حضرت فرمودند اين فقيه شد ديگر؛ به راستي اگر ما اين را بفهميم فقيه مي‌شويم دانا مي‌شويم به همه كارها كه اگر تو فهميدي كه يك ذره يك ذره مثقال وذره ايكه به اندازه يك خردلي، يك دانه كنجدي كار بد بكني مي‌بيني ،كار خوب بكني مي‌بيني و من مي‌خواهم ببينم كه چي ميخواهي بگوئي كي اگر حس بكند فقط اين را "ومن يعمل مثقال ذرة خيرا يره و من يعمل مثقال ذرة شراً‌ يره" مي‌بندد و صفا مي‌برد، گفتند در اين تأمل بكنيد تعمق بكنيد، من فكر مي‌كنم كه مشكلات جامعه امروز ما را حل بكنه، كه ما اين را بفهميم قبول بكنيم ،كه حساب و كتابي هست و دليل است دليل علمي‌آن را من بگويم، دليل علمي‌آن اين طوري است اين است كه بديهي است كه علت، وقتي كه يك معلولي مي‌آفريند معلول از جنس خود علت است ديگر. وقتي از يك كوزه اي يه چيزي تراوش مي‌كند اگر در اون كوزه سركه باشد سركه تراوش ميكند ديگر اگر عسل باشد همان عسل اسست از كوزه همان برون تراود كه در اوست. علت نمي‌شود كه خوب باشد و معلولش بد باشد. اگر شما يك دروغي گفتيد مي‌شود بعداً‌ يك خوبي هائي به شما برسد؟
    از دروغ چه چيزي به شما مي‌رسد؟
    اصل بد با تو چون شود معطي تو نخواندي كه اصل لايخطي علما مي‌گويندكه اصل لايخطي. اصل خطا نمي‌كند. تو كه اينو خوندي كه الاصل لايخطي. بنابراين دروغ كه بد است ديگه مسلماً. اگر از دروغ يك پولي به دستت آمد، آن پول خوب مي‌شود؟
    حتماً خوب نمي‌شود ديگه. چيز بد مي‌شود، غم مي‌شود، غصه مي‌شود، عذاب مي‌شود، چيز خوبي به دستت نمي‌آيد، كه اين بديهي است. آدمي‌كه راست مي‌گويد با آدمي‌كه دروغ مي‌گويد هل يستوون ؟
    اينها مساوي ميشن با همديگه؟
    هل يستوي الاعمي والبصير؟
    كور و بينا باهم مساويند؟
    راست و دروغ با هم مساوي هستند؟
    خير و شر با هم مساوي هستند؟
    يك آدم بد عنق كج خلق با آدم خوش خلق با هاشون يك جور برخورد مي‌كند روزگار؟
    نمي‌كند اين بديهي است. اگر شما خلقتان خوش شد متناسب با همان با شما رفتار مي‌كنند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

15. تشکرها 2

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از مطلب خوبتان...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری