صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارشاد القلوب ديلمي (مديريت : معزالاولياء)

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

ارشاد القلوب ديلمي (مديريت : معزالاولياء)

با نام و ياد خداي سبحان

سلام و عرض ادب و اجترام

در این تاپیک متن کتاب ارشاد القلوب ديلمي تاليف ابي محمد حسن ديلمي ترجمه :سيد عباس طباطبائينوشته مي شود. به این صورت که در هر پست بخشي از کتاب به ترتیب صفحات قرار می گیرد .

از[سرکارخانم معزالاولياءکه مديريت اين موضوع را پذیرفتند تقدير و تشکر مي کنم و براشون آرزوي توفيق روز افزون دارم

استدعا دارم که کاربران گرامي در اين تاپيک پستي نزنند چرا که نظم کتاب بهم مي خورد و ناچار به حذف آن پست خواهيم شد

التماس دعا

2.  

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

ارشاد القلوب ديلمي (مديريت : معزالاولياء) ارشاد القلوب ديلمي (مديريت : معزالاولياء) ارشاد القلوب ديلمي (مديريت : معزالاولياء)
    ارشادالقلوب ديلمى

ابى محمد حسن ديلمى

مترجم : سيد عباس طباطبائى

http://www.islamicecenter.com/ketaab...i_fehrest.html

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

مقدمه ناشر

مـوضـوع اخلاق ، هميشه مورد توجه علما و دانشمندان اسلامى بـوده اسـت و در ايـن بـاره هـر كـس بـه قدر وسع و بضاعت علمى خود از آن سخن گفته است و يكى از كتب ارزشمند در اين جـهـت (ارشـاد القـلوب ) تـاءليـف عـالم جليل القدر ابو محمد حسن بن محمد ديلمى است كه با استفاده از مـواعـظ قـرآنـى و روايـى خـوانـنـده را از ايـن چـشـمـه زلال سيراب مى نمايد.
    ايـن دفـتـر بـراى اسـتفاده بهتر و بيشتر ترجمه آن را ـ كه توسط جناب مستطاب آقاى سيد عباس طباطبائى انجام شده ـ بـعد از بررسى و ويراستارى و اعرابگذارى و... در اختيار عـلاقـمـنـدان قـرار مـى دهـد امـيـد اسـت مـورد قبول حق تعالى قرار گيرد.

دفتر انتشارات اسلامى
    وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

مقدمه مترجم

بسم الله الرحمن الرحيم انه خير موفق و معين

و بـعـد چـنـيـن گـويـد: ايـن ذره بـى مقدار ابن ابراهيم عباس طـبـاطـبـائى ـ غفر الله له و لوالديه ـ چون كه كتاب شريف ارشـاد القـلوب كـتابى است دينى ، مذهبى و اخلاقى ، و بر هر فرد مؤ من و موحد لازم است كه از اين نوع كتب دينى بهره مـنـد گـردد، و ايـن كـتـاب شريف با عبارات و الفاظ عربى مـرقوم شده و عامه مؤ منين و علاقه مندان را بهره بردارى از آن مقدور نيست ، لذا اين حقير بر آن شدم كه اين كتاب شريف را به فارسى ترجمه نموده و در اختيار برادران و خواهران دينى قرار دهم . البته به اين روش كه متن كتاب را تقطيع نموده و ذيل هر قطعه ترجمه آن را ذكر مى نمايم اميد است ، كـه در هـنـگـام مطالعه و استفاده حقير و والدين و اساتيدم را بـه دعـاى خـيـر يـاد فـرمـايـنـد. در ايـن امـر از ذات مقدس حق تـعـالى اسـتـمداد مى خواهيم و از ولى خدا و امام زمان ـ ارواح العالمين له الفدا ـ استعانت مى نمايم .

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

مقدمه مؤ لف

بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله رب العالمين و صلى الله عـلى مـحـمـد خـاتم النبيين و على آله الطاهرين ، اما بعد فـانـه لمـا اسـتـولى سلطان الشهوة و الغضب على الادميين و مـجلبه كل منهم لنفسه و اشتغاله عن آخرته و رمسه عملت هذا الكـتـاب و سـميته بارشاد القلوب الى الصواب المنجى من عمل به من اليم العقاب .

بـعـد از اسـتـمـداد از خـداى رحـمـن و رحـيـم و حـمـد و ثـنـاى پـروردگـار عـالمـيـان و فـرسـتـادن رحـمـت بـر مـحمد خاتم پيامبران و آل پاك آن بزرگوار ـ صلوات الله عليهم اجمعين ـ چـنـيـن مى فرمايد: چون كه ديدم قوه غضبيه و شهويه بر اولاد آدم تـسـلط پـيدا كرده و هر كدام از آنها جلب نفع براى خود مى كنند و قبر و آخرت را فراموش كرده اند اين كتاب را نـوشـتـم و آن را بـه نـام (ارشـاد القـلوب الى الصـواب ) نـام گـذارى كـردم ، كـه هـر كـس بـه آن عمل كند او را از عذاب دردناك نجات دهد.

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

موعظه هاى قرآنى

اعـلمـوا رحـمـكـم الله تـعـالى ان الله لم يخلق الدنيا عبثا فـتركه سدى ، بل جعل لهم عقولا دلهم بها على معرفته ، و ابـان لهـم بـهـا شـواهـد قـدرتـه و دلائل وحـدانيته ، و اعطاهم قوى مكنهم بها من طاعته و الانتهاء عـن مـعـصـيـتـه ، لئلا تـجـب لهـم الحـجـه عـليـه ، فـارسـل اليـهـم انـبـيـاء و خـتـمـهـم بسيد المرسلين محمد بن عبدالله الصادق الامين صلوات الله و سلامه عليه و على آله اجـمـعـيـن . و انزل عليهم كتبه باالوعد و الوعيد و الترهيب و انـذر و زجـر فـاعـذر. فـقـال جـل مـن قـائل : رسـلا مبشرين و منذرين لئلا يكون للناس على الله حـجـة بـعـد الرسل ...(1) و قال سبحانه : و لو انا اهلكناهم بعذاب من قبله لقالوا ربنا لولا ارسلت الينا رسولا فنتبع آيـاتـك مـن قـبـل ان نـذل و نـخـزى .(2) و قـال سـبـحـانـه : و مـا كـنـا مـعـذبين حتى نبعث رسولا.(3) و قـال : يـا ايها الناس قد جاءتكم موعظة من ربكم و شفاء لما فـى الصـدور و هـدى و رحـمـة للمـؤ مـنـيـن .(4) و قـال سـبـحـانـه : و يـحـذركـم الله نـفـسـه (5) و قـال : و اعلموا ان الله يعلم ما فى انفسكم فاحذروه .(6) و قـال سـبـحـانـه : و اتـقـوا الله و اعلموا انكم ملاقوه .(7) و قـال : و اتـقـون يـا اولى الالبـاب .(8) و قـال تـعـالى : و اتـقـوا يـومـا تـرجـعون فيه الى الله ثم تـوفـى كـل نـفـس مـا كـسـبـت و هـم لا يـظـلمـون .(9) و قـال تـعـالى : و اتـقوا يوما لا تجزى نفس عن نفس شيئا و لا يـقـبـل مـنـهـا عـدل و لا تـنـفـعـهـا شـفـاعـة .(10) و قـال سـبـحـانـه : يا ايها الناس اتقوا ربكم و اخشوا يوما لا يـجـزى والد عـن ولده و لا مولود هو جاز عن والده شيئا ان وعد الله حـق فـلا تـغـرنـكـم الحـيـوة الدنـيا و لا يغرنكم بالله الغرور.(11)

بـدانـيـد خـدا شـمـا را رحـمـت كـنـد ـ كـه خـداى متعال جلت عظمته دنيا و اهل آن را بيهوده خلق نفرمود كه آن را مـهـمـل واگـذارد، بـلكـه آن را خـلق فـرمـوده و بشر را در آن اسـكـان داد و بـه آنها عقل مرحمت فرمود كه به سبب آن خداى خود را بشناسند، و آثار قدرت خود و دليلهاى يگانگى خود را بـراى آنـهـا ظـاهـر فـرمـايـد. و قـوايـى بـه آنـها داد كه بـتـوانـنـد اطاعت و بندگى او را انجام دهند و از گناهان باز ايـسـتـند، تا اينكه آنها بر خدا حجت نداشته باشند. و انبياء را بـه سـوى آنها فرستاد و آخرين آنها را محمد بن عبدالله صلى الله عليه و آله قرار داد، كه به راستى و امانت در ما بـيـن مـردم آخـر زمـان مـبـعـوث گـرديـد و و بر آن پيغمبران كتابها نازل فرمود، كه در آنها مردم را به رحمت خود اميدوار و از عـذاب تـرسـانـيد و به اين وسيله راه عذر آوردن را بر آنـهـا بـسـتـه است . و در قرآن كريم ، كه كتاب پيغمبر آخر زمـان اسـت ، آيـاتـى دربـاره ايـن مـوضـوع مـوجـود اسـت كه بعضى از آنها ذكر مى شود:
    پـيـغـمـبـران را فـرسـتاديم كه بشارت به نعمتها دهند و از عذابها بترسانند تا اين كه بعد از فرستادن آنها مردم بر خـدا حـجـت نـداشـتـه بـاشـنـد و اگـر قـبل از فرستادن پيغمبر ما مردم را به هلاكت مى رسانديم و معذب مى كرديم ، آنها مى گفتند اى خدا، چرا براى ما پيغمبر نـفـرسـتـادى تا پيروى از آيات تو بكنيم پيش از آنكه به خوارى و ذلت گرفتار شويم . و مشيت ما چنين قرار گرفته كـه پـيـش از فـرستادن پيغمبر بندگان را عذاب نكنيم . اى مـردم بـه تـحقيق كتابى به وسيله پيغمبر آخر زمان از جانب خدا براى هدايت شما آمد كه شما را نصيحت مى كند، و دردهاى سـيـنـه هاى شما را شفا مى دهد، و براى مؤ منين رحمت و هدايت اسـت . و خـدا شـما را از عذاب خود مى ترساند. و بدانيد كه خدا آنچه در باطن داريد مى داند پس از او بترسيد. و از خدا بـتـرسـيـد و بـدانـيـد كـه در مـحـضـر عـدل او حـاضـر خـواهـيـد گـرديـد. اى صـاحـبـان عـقـل از مـن بـترسيد. و بترسيد از روزى كه در آن به سوى خدا بازگشت خواهيد نمود پس هر كس هر چه كرده نتيجه آن را كاملا دريافت خواهد نمود و هيچگونه كم و كسرى براى آنها نيست . بترسيد از روزى كه كسى به عوض ديگرى مجازات نـخـواهـنـد شـد. و در آن روز عـدلى از آنـهـا قبول نخواهد شد و شفاعتى هم به آنها نفع نخواهد رسانيد. اى مـردم از خـداى خـود بـتـرسـيـد و از روزى كـه پـدران و فـرزنـدان هـيچ كدام به عوض ‍ ديگرى مجازات نخواهند شد وعـده خـدا حـق اسـت پـس دنـيـا شـمـا را گـول نـزنـد و شـيـطـان شـمـا را بـازى نـدهـد كـه بـدون شايستگى اميد رحمت خدا را داشته باشيد.

ادامه دارد .....

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

و قـال سـبـحـانـه : يـا ايها الناس اتقوا ربكم ان زلزلة السـاعـة شـى ء عـظـيـم .(12) و قـال سـبـحـانـه تـعـالى : يـا ايها الناس اتقوا ربكم الذى خلقكم من نفس واحدة و خلق منها زوجها و بث منهما رجالا كثيرا و نـسـاء.(13) و قـال عـزوجـل : يـا عـبـاد فـاتـقون .(14) و قال سبحانه : فاتقوا النار التى وقودها الناس و الحجارة (15) و قـال جل من قائل : اقترب للناس حسابهم و هم فى غفلة معرضون ما ياءتيهم من ذكر من ربهم محدث الا استمعوه و هـم يـلعـبـون (16) و قـال سـبـحـانه : يا ايها الذين آمنوا لا تـتـبـعوا خطوات الشيطان و من يتبع خطوات الشيطان فانه يـاءمـر بـالفـحـشـاء و المـنـكـر(17) و قال جل و عز من قائل : يا ايها الذين امنوا قوا انفسكم و اهليكم نـارا وقـودهـا النـاس و الحـجـارة عـليها ملائكة غلاظ شداد لا يـعـصـون الله مـا امـرهـم و يـفـعـلون مـا يـؤ مـرون (18) و قـال : يـا ايـهـا الذيـن امنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغـد و اتـقـوا الله ان الله خـبـيـر بـمـا تـعـمـلون . و قـال : و اتقوا الله و اعلموا ان الله شديد العقاب .(19) و قـال : يـا ايـهـا الانـسـان مـا غـرك بـربك الكريم .(20) و قال : الم ياءن للذين امنوا ان تخشع قلوبهم لذكر الله و ما نـزل مـن الحـق (21) و قـال : افـحـسبتم انما خلقناكم عبثا و انـكـم اليـنـا لا تـرجـعـون (22) و قال : ايحسب الانسان ان يترك سدى الم يك نطفة من منى يمنى (23) فـقال : افاءمن اهل القرى ان ياءتيهم باءسنا بياتا و هم نائمون او امن اهل القرى ان ياءتيهم باءسنا ضحى و هم يـلعـبـون .(24) و قـال : فـامـا مـن طغى و اثرالحيوة الدنيا فـان الجحيم هى الماواى و اما من خاف مقام ربه و نهى النفس عـن الهـوى فـان الجـنـة هـى المـاوى .(25) و قـال : اولم نـعـمـركـم مـا يـتـذكـر فـيـه مـن تـذكـر و جـائكم النـذيـر.(26) و قـال : و انـيـبوا الى ربكم و اسلموا له من قـبـل ان يـاءتـيـكـم العـذاب ثـم لا تـنـصـرون .(27) و قال : و توبوا الى الله جميعا ايه المومنون لعلكم تفلحون (28) و قـال : يـا ايـها الذين امنوا توبوا الى الله توبة نصوحا(29) و قال : افلا يتوبون الى الله و يستغفرونه و الله غفور رحيم .(30)

اى مردم از خدا بترسيد بدرستى كه زلزله و لرزش زمين در هـنـگـام به پا شدن قيامت چيز با عظمت و مهمى است . اى مردم از خـدا بـترسيد آن خداى كه همه شما را از آدم خلق كرد و از او زنـش را خلق فرمود و از او و زنش در اطراف عالم مردان و زنـان بـسـيـار پـراكـنده كرد. اى بندگان من از من بترسيد. بـتـرسـيـد از آتـشـى كـه آتـش افـروزش مـردم و سنگها مى بـاشـنـد. نـزديـك شـد روز حـسـاب مـردم و آنـهـا در حال غفلت و اعراض از حق مى باشند هر چه يادآوريهاى تازه از جـانب خدا براى آنها آمد شنيدند و به بازى و سرگرمى از آن رد شـدنـد. اى اهل ايمان دنبال گامهاى شيطان نرويد و كسى كه پيرو گامهاى شيطان باشد او را به كارهاى زشت و مـنـكـر وامـى دارد و پـيـرو خـود را به هلاكت مى رساند. اى كـسـانـى كـه ايـمـان آورده ايـد نـگـاه داريـد خـود و اهـل خـود را از آتـشـى كـه آتـش افـروز آن مـردم و سنگها مى بـاشـنـد و بـر آن آتـش مـلائكـه هـايـى كـه بـا اهـل عـذاب بـا درشـتـى و شـدت رفـتـار مـى كـنند موكلند كه هـرگـز نـافـرمـانى خدا را نخواهند كرد و آنچه به آنها امر شـود انـجـام دهـنـد. اى كـسـانـى كـه ايـمـان آورده ايـد از خـدا بـتـرسـيـد و بـايـد هر كسى به فكر فرداى قيامت باشد و بـبـيـنـد چه پيش فرستاده است و از خدا بترسيد كه خدا به آنـچـه شـمـا انـجـام مـى دهـيـد آگاه است . و از خدا بترسيد و بدانيد كه عذاب خدا سخت است . اى انسان چه چيز تو را به خداوند كريمت مغرور كرد و نافرمانى او كردى . آيا وقت آن نـشـده كـه قـلبـهـاى مؤ منان براى ياد خدا متواضع و خاشع گـردد و در مـقـابـل آيـات حـقـه الهـى كـه نـازل شـده خـشوع كنند. آيا گمان مى كنيد كه شما بيهوده و بـازيـچـه خلق شديد و به سوى ما بازگشت نخواهيد كرد. آيـا انـسـان گـمـان مـى كـنـد كـه او را مـهـمـل واگـذاريـم و تكليفى از او نخواستيم و از او سئوالى نخواهيم كرد آيا او از نطفه نازل شده خلق نشده . آيا ساكنين شـهـرهـا خـود را ايـمـن مـى دانـند از اين كه بلاى مادر شب در حالى كه به خواب هستند بر آنها فرود آيد يا اينكه ايمنند از ايـن كـه در روز در حـالى كـه بـه بـازى مـشغولند عذاب شوند اما كسانى كه طغيان كردند و دنيا را بر آخرت اختيار نـمـودنـد جـايـگـاه آنـان جـهنم است و كسانى كه از خداى خود تـرسـيـدنـد و از خـواسـتـه هـاى بـر خـلاف رضاى خدا چشم پـوشـيـدنـد منزلگاه آنان بهشت است . آيا به شما اين قدر زندگانى نداديم كه به ياد خدا و اصلاح كار خود بيفتيد و آيـا بـيـم دهندگان از عذاب ، يعنى پيغمبران به سوى شما نـيـامـدنـد و شـمـا را از عـذاب الهـى نترساندند و به سوى پروردگار خود باز گرديد و تسليم امر و نهى او گرديد پيش از آن كه عذاب بر شما نازل گردد سپس ‍ يارى نشويد و نـجات نيابيد. اى مؤ منين همگى به سوى خدا باز گرديد تا رستگار گرديد. اى اهل ايمان به سوى خدا باز گرديد و تـصـميم بگيريد كه ديگر به گناه برنگرديد. آيا به سـوى خـدا بـاز نـمـى گردند و طلب آمرزش ‍ نمى نمايند و حال آن كه خدا آمرزنده و مهربان است .

ادامه دارد .....

نوشته
    6,353
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    286

ثـم خـوفـهـم الله سـبـحـانـه و تـعـالى احـوال القـيمة و زلزالها و عظيم اخطارها و سمى لهم بعظيم الاسماء و كبير البلاء و طول العناء ليحذروها و يعتدوا لها و بعظيم الزاد و حسن الازدياد سماها الواقعه ، و الراجفه ، و الطامه ، و الصاخه ، و الحاقه ، و الساعه ، و يوم النشور، و يـوم الحـسـره ، و يـوم النـدامـه ، و يـوم المساءله ، و يوم الندم ، و يوم الفصل ، و يوم الحق ، و يوم الحساب ، و يوم المـحـاسـبـه ، و يـوم التـلاق ، و يـوم لا يـنـفـع مال و لا بنون الا من اتى الله بقلب سليم .

پـس خـداونـد سـبحان براى اين كه اولاد آدم بترسند و ترك گـنـاه كنند آنها را از حالات قيامت و زلزله آن و خطر بزرگ آن تـرسـانـد و بـراى آنـان نـامهاى قيامت را، كه دلالت بر عـظمت آن و بلاى بزرگ آن و رنج هاى طولانى آن دارد، ذكر فرمود تا اين كه بترسند و براى آن روز توشه بسيار و نيكو مهيا كنند.
    خـداونـد قـيـامت را به اين اسمها ناميده است : واقعه ، راجفه ، طـامـه ، صاخه ، حاقه ، ساعه ، يوم النشور، يوم الحسره ، يـوم النـدامـه ، يـوم المـسـاءله ، يـوم النـدم ، يـوم الفـصـل ، يـوم الحـق ، يـوم الحـساب ، يوم المحاسبه ، يوم التـلاق ، و يـوم لا ينفع مال و لابنون الا من اتى الله بقلب سليم .(31)

ادامه دارد .....

صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری