ترجمه ‌ي ‌رهبری ‌منبع‌ مختارنامه + عكس
</B>
سریال تاریخی مختارنامه این روزها یکی از سریال‌های پر مخاطب تلویزیون است که به بازخوانی سرگذشت مختار سقفی می‌پردازد. آنچه که در تیتراژ پایانی این سریال توجهم را جلب کرد، نام کتاب صلح امام حسن(ع) ترجمه آیت الله خامنه‌ای به عنوان یکی از منابعی بود که در نگارش فیلمنامه مورد استفاده قرار گرفته است.

این کتاب را در حد تورق کردن دیده بودم اما فکر نمی‌کردم منبعی مهم در تاریخ اسلام باشد که برای نگارش یک سریال تاریخی مثل مختارنامه مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو کنجکاو شدم بدانم آیا رهبر انقلاب آثار دیگری هم در زمینه تاریخ و وضعیت مسلمانان دارند و در جست و جویی کوتاه به نام این کتاب‌ها رسیدم که بعضی تاریخی هستند و بعضی دیگر جنبه تحلیلی و اعتقادی دارند و بیشتر آنها هم در دوران پیش از پیروزی انقلاب مدون شده‌اند.

* تالیفات:

1. طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن.
2. چهارکتاب اصلی علم رجال.
3. تاریخچه حوزه علمیه مشهد.
4. پیشوای صادق.
5. مبارزات امامان شیعه (ع).
6. امام سجاد (ع).
7. امام رضا (ع) و انتصاب به عنوان ولیعهد.

* ترجمه (از عربی به فارسی)

1. صلح امام حسن (ع)، نوشته شیخ راضی ال یاسین.
2. آینده در قلمرو اسلام، نوشته سید قطب.
3. مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان، نوشته عبدالمنعم نصری.
4. کیفرخواست علیه تمدن غرب، نوشته سید قطب.

شاید حالا بهتر بشود دلیل تسلط رهبر انقلاب بر تاریخ اسلام را دانست؛ تسلطی که باعث شده ایشان در سخنرانی هایشان همواره از رخدادهای دوران ائمه معصومین و به ویژه دوران خلافت امیرالمومنین علی (ع) سخن بگویند و کلید واژه‌هایی مثل خواص بی بصیرت را بر زبان آورند و نخبگان را از افتادن در وادی دنیا بر حذر دارند. سخنانی که گاهی بعضی‌ها را خیلی می‌سوزاند و از اینکه ملت آنها را با طلحه‌ها و زبیرها و سیلمان ابن صرد خزاعی‌ها مقایسه کنند، ناراحت می‌شوند!
ترجمه ‌ي ‌رهبری ‌منبع‌ مختارنامه + عكس