جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هم کفو بودن

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش هم کفو بودن

باعرض سلام
    دختری هستم 29 ساله. از خانوا ده ای متمول وسرشناش هستم از سن 14 سالگی تا همین الان که 29 ساله شدم خواستگاران زیادی داشتم.
    بحمدالله خانواده ای مذهبی وبا فرهنگ دارم.مشکل من این است که درزمینۀ انتخاب همسر چندان با خانواده تفاهم ندارم.
    البته هم معیارهای من اخلاقی واسلامی است وهم نظرات ومعیارهای خانواده ام.
    بطور مثال خواستگاری دارم که پزشک متخصص قلب هستن وبسیار مومن وخوش اخلاق ولی خانوادۀ ایشان شدیدآ مذهبی وتابع آداب ورسوم خاصی هستن.بطور مثال مادر ایشان از روبنده استفاده میکنند.ولی خواهرهای ایشان حجاب معمولی دارند (مانتو وروسری)
    که همین امر هم باعث اختلاف میان پدر خانواده با دخترها شده است.
    خانوادۀمن می گویند اگر با این آقا ازدواج کنم مشکل پیدا خواهم کرد.
    برادرهایم با این ازدواج مخالف هستن ولی مادر وپدرم می گویند نظر خودت مهم است.ولی می دانم که قلبآ راضی به این وصلت نیستن.
    من اصلآ دوست ندارم وصلاح نمی بینم که با کسی ازدواج کنم که مورد قبول وپسند خانوا ده ام نیست.از طرفی هم نگرانم که ازدواج نکنم وتنها بمانم.البته دیر ازدواج کردن یا ازدواج نکردن مساله ای است که در خانواده وفامیل ما جا افتاده است واعتقاد دارن که آدم اگر ازدواج نکنه بهتر از این هست که با کسی ازدواج کنه که باخودش وخانواده تناسب نداشته باشه.
    مساله این هست که خواستگاری که پولداره اعتقادات درست وحسابی نداره.اونی که تحصیلات بالا داره وضعیت اقتصادی مناسب نداره.یکی خودش خوبه ولی خانوادۀ جالبی نداره.
    وچیزی که منو حسابی عذاب میده این هست که نود در صد خواستگارام که از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردار هستن متاسفانه از لحاظ ایمانی واعتقادی ضعیف هستن ونمی دونم چطور بخودشون اجازه دادن به خواستگاری دختری برن که از لحاظ اعتقادی زمین تا آسمون با خودشون فاصله داره.
    دیگه یواش یواش به سرم زده که قید ازدواج را بزنم.
    در ضمن هروقت یکی میاد خواستگاریم که از لحاظ اقتصادی ازمن پایین تر هست برادرم میگه واسه پولت آمده خواستگاریت.
    آیا هم کفو بودن به این معنا هست که در همه چیز حتی ثروت وقیافه وتحصیل واصالت یکسان وبهم شبیه باشیم
    آخه چند تا زوج تو کل ایران با هم ازدواج کردن که در همۀ موارد هم کفو باشن؟؟؟
    با این حساب بیشتر جوانها باید بیخیال ازدواج بشن.کارشناسی در تلویزیون می گفت دختر وپسر باید درهمۀ مسایل هم کفو باشن وفقط در ایمان واعتقاد هم کفو بودن کافی نیست
    ایشان می گفتن باید در ثروت ،اصالت،تحصیل،فرهنگ وحتی قیافه هم دو نفر وهم خانوادهاشون هم کفو باشن
    من به مشاورین زیادی مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم.
    آیا اشکال داره با فرد تحصیل کردۀ باایمان ومحترمی ازدواج کرد که وضعیت اقتصادی مناسبی نداره؟چه اشکال داره که زن ثروت خودشو واسه شوهرشم هزینه کنه؟
    آیا غرور مرد جریحه دار میشه؟؟؟
    چه اشکال داره که مرد تحصیلات عالیۀ خیلی بالا داشته باشه ودر عوض زن ثروتمند باشه؟؟؟
    آیا این نوعی تعادل بحساب نمی یاد؟

ممنون میشم که مرا راهنمایی بفرمایید
    با سپاس فراوان

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ در ساعت ۲۰:۴۰

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام و خوش آمد خدمت شما خواهر گرامي
    مطلبي كه ارسال فرموديد تقريبا در دو زمينه است كه يكي مصداقي و يكي كلي تر است .
    اولي در مورد خواستگار شماست و دومي در زمينه سوال از هم كفو بودن و زمينه هايي كه بايد دختر و پسر هم كفو باشند .
    من از دومي شروع ميكنم يعني بحث هم كفو بودن .
    خب حالت مطلوب اين هست كه در تمامي زمينه ها دو نفر هم كفو باشند زيرا اين كفويت موجب ميشه كه اختلافات و تمايزات به حداقل برسه .اما فاكتور بسيار مهم در وجوه هم كفو بودن اينه كه به لحاظ اعتقادي و فكري و فرهنگي، دو نفر هم كفو باشند . وقتي ميگيم هم كفو ، يعني دقيقا هم رتبه و هم درجه هم در مسائل اعتقادي و بينش باشندو ديدگاههاي نزديك به همي نسبت به زندگي داشته باشند . ممكنه گاهي دو نفر ، دو آدم مذهبي و هم كفو بنظر بيايند اما ممكنه اعتقاد و ايمان يكي در مرتبه بالاتر و عميق تر و دومي سطحي تر باشه و لذا در تشخيص و عمل و ابراز نظر ممكنه با هم اختلاف پيدا كنند پس تشخيص اينكه واقعا دو نفر با هم، هم كفو هستند يا خير ، خيلي مهمه .
    و واجد بودن ساير وجوه كفويت مثل ثروت ، تحصيلات ، قيافه ، تيپ و ... بنظر مياد اگر فاصله زيادي در اين موارد بين دو نفر وجود نداشته باشه و كفويت هم در اعتقادات و فكر و فرهنگ درست تشخيص داده شده باشه ، چندان مشكل ساز نخواهد بود .
    مثلا اگر دو نفر از جهت اعتقادي و طرزفكر و فرهنگي ، كفو هم باشند اما از لحاظ مالي يك خانواده كمي وضعيت پايين تري داشته باشه يا از نظر قيافه كمي بين دو نفر تفاوت وجود داشته باشه يا مثلا يكي ليسانس و ديگري دكترا داشته باشه ، مشكل زيادي بوجود نياد مگر اينكه برخي از اين وجوه براي يكي از طرفين خيلي مهم باشه كه در اينصورت نبايد نديده گرفته بشه چون افراد حق انتخاب دارند .
    كنكاش در كفويت اعتقادي و فكري و فرهنگي بسيار مهمند زيرا معمولا شالوده و پايه اصلي موارد ديگر رو تشكيل ميدهند .
    نقل قول نوشته اصلی توسط مریم14 نمایش پست
    آیا اشکال داره با فرد تحصیل کردۀ باایمان ومحترمی ازدواج کرد که وضعیت اقتصادی مناسبی نداره؟
    خب بستگي داره ايمان و شخصيت محترمي كه ازش صحبت ميكنيد تا چه حد عميق باشه و نيز بستگي داره به اينكه فاصله طبقاتي و مالي شما دونفر و يا خانواده هاتون تا چه حدي باشه مسلما دختري كه پول تو جيبي ماهانه اي كه در منزل پدر دريافت ميكنه معادل كل حقوق يكماهه اين آقا باشه ، اين دو نفر تناسب مالي ندارند ، وقتي سطوح مالي و طبقاتي دو خانواده بسيار از هم فاصله داشته باشه مشكلات عديده اي پيش مياد كه اينجا مجال بيان اونها نيست اما اگر اين فاصله صفر نيست اما كم هست ، خب ميشه در موردش گفتگو كنيد .
    نكته ديگر اينكه بايد واقعا بين خواستگاركم مايه اي كه به بوي مال دختر خانم مياد و خواستگار كم مايه اي كه براي شخصيت دختر خانم مياد و ثروت و پول خانواده دختر براش اهميت نداره ، تفاوت قائل شد اما سطوح اختلاف را بايد مد نظر قرار داد .
    بهر حال همونطور كه غالب كارشناسان مشاور و روانشناس عنوان ميكنند هر چه در موارد مختلف هم كفو تر ، بهتر.
    و مطلوب اينكه ، در تمام وجوه و موارد ، كفويت وجود داشته باشه .
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

و اما مطلب اول و خواستگاري كه داريد :
    خب در اينجا چند سوال مطرح ميشه كه شما توضيحي در موردشون نداديد .
    شما فرموديد خودتون و خانوادتون مذهبي هستيد ، آقا و خانوادشون هم مذهبي هستند ، مادر از پوشيه استفاده ميكنند و خواهران حجاب معمولي دارند .
    بسيار خب ، شما در صورتي كه با اين خانواده وصلت كنيد به چه مشكلي برخواهيد خورد ؟ شما يك خانواده مستقل خواهيد بود كه ظاهرا نه مادر آقا و نه خواهرانشان - فرموديد حجاب معمولي احتمالا بد حجاب نيستند - با حجاب شما يا شما با حجاب آنان مشكلي نخواهيد داشت من متوجه علت مخالفت برادران شما نشدم . آيا علت مخالفت آنها مساله ايمان و حجاب خانواده پسر است يا اختلاف طبقاتي و تفاوت سطح مالي با آنها داريد ؟ بهر حال خود آقا با توجه به تحصيلاتي كه دارند قاعدتا ميتوانند رفاه نسبي را براي شما تامين كنند و از اين جهت بنظر نميرسد مشكلي باشد و يا من متوجه نشدم لطفا واضح تر بفرماييد .
    مساله این هست که خواستگاری که پولداره اعتقادات درست وحسابی نداره.اونی که تحصیلات بالا داره وضعیت اقتصادی مناسب نداره.یکی خودش خوبه ولی خانوادۀ جالبی نداره.
    خب ممكنه ما نتونيم با فردي ازدواج كنيم كه همه ويژگيها و خصوصيات مطلوب ما رو داشته باشه اما از بين كساني كه فعلا وجود دارند ، بايد بتونيم كسي رو برگزينيم كه بيشترين انطباق رو در موارد مهم مد نظر ما با ما داشته باشه و مواردي كه ابدا زندگي با اونها براي ما قابل تحمل و پذيرش نيست رو كنار بگذاريم .
    وچیزی که منو حسابی عذاب میده این هست که نود در صد خواستگارام که از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردار هستن متاسفانه از لحاظ ایمانی واعتقادی ضعیف هستن ونمی دونم چطور بخودشون اجازه دادن به خواستگاری دختری برن که از لحاظ اعتقادی زمین تا آسمون با خودشون فاصله داره.
    بله متاسفانه گاهي اينطور هست و بد تر اين كه چنين وصلتهايي سر بگيره .
    دیر ازدواج کردن یا ازدواج نکردن مساله ای است که در خانواده وفامیل ما جا افتاده است واعتقاد دارن که آدم اگر ازدواج نکنه بهتر از این هست که با کسی ازدواج کنه که باخودش وخانواده تناسب نداشته باشه.
    درسته ولي نبايد هر موردي رو هم به اين دليل رد كرد ، اينكه در خانواده و فاميل شما اين مساله جا افتاده يك بحثه و اينكه روحيات فردي شما چطوره بحث ديگري است ، اگر تنهايي شما رو آزار ميده و مايليد تشكيل خانواده بديد ، نبايد اين پذيرش عام در خانواده را لحاظ كنيد و آنرا راه حلي براي خود تلقي كنيد زيرا ممكن است دچار آسيب روحي شويد شما بايد روحيات خودتان را مد نظر داشته باشيد .
    با توجه به شرايط سني و روحي خودتون تصميم بگيريد و بهترين موقعيت و كيسي كه براتون پيش مياد رو انتخاب كنيد .
    چه اشکال داره که زن ثروت خودشو واسه شوهرشم هزینه کنه؟
    اشكالي نداره در صورتيكه مرد هم همه تلاشش رو براي رفاه خانواده بكنه و در واقع اين همراهي زن در امور مالي خانواده و تلاش مرد براي رفاه خانواده ، براي خانواده و زندگي مشترك هزينه ميشه مشروط به اينكه هم مرد قدر دان ايثار همسرش باشه و اين ازخودگذشتگي رو همواره مد نظر داشته باشه وهم زن منت گذار لطفش نباشه و مهمتر اينكه مرد با زن بخاطر ثروت او ازدواج نكرده باشه و نيز ايثار مالي زن ، مرد رو كم تلاش بار نياره .
    بستگي به روحيه اون آقا داره بله ممكنه برخي از آقايون از اين مساله سوء برداشت كنند .
    چه اشکال داره که مرد تحصیلات عالیۀ خیلی بالا داشته باشه ودر عوض زن ثروتمند باشه؟؟؟ آیا این نوعی تعادل بحساب نمی یاد؟
    شما بايد هر موردي رو با خودش مقايسه كنيد ، تحصيلات و ثروت يك فاكتور نيستند تا اينطور مقايسه بشند .
    دوست بزرگوار اينطور كه من از صحبتهاي شما متوجه شدم ، شما نسبت به آقاي دكتري كه خواستگار شما هستند علاقمنديد و مايليد با ايشان ازدواج كنيد منتها مواردي مانع اين امر شده است :
    1- اختلاف سطح مالي دو خانواده
    2- اختلاف تحصيلاتي
    3- اختلاف فرهنگي - حداقل در مورد حجاب -
    4- بي تمايلي خانواده شما نسبت به اين وصلت
    با توجه به اينكه شما تمايل به اين وصلت داريد ابتدا با خانواده و پدر و مادر خود مشورتي بكنيد و اگر آنها صلاح ديدند به همراه آقا به يك مشاور ازدواج مراجعه كنيد . بسياري از مواردي را كه مطرح كرديد نياز به دقت نظر و توضيح بيشتري دارد كه از حوصله بحث ها و فارومهاي نوشتاري خارج است و بايد بصورت حضوري مطرح شده و با توجه به تست شخصيت شناسي كه از هر يك از شما دونفر اخذ خواهد شد ، تا حدود بسياري به شما در تصميم گيري كمك خواهد كرد .
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باعرض سلام
    دختری هستم 29 ساله. از خانوا ده ای متمول وسرشناش هستم از سن 14 سالگی تا همین الان که 29 ساله شدم خواستگاران زیادی داشتم.
    بحمدالله خانواده ای مذهبی وبا فرهنگ دارم.مشکل من این است که درزمینۀ انتخاب همسر چندان با خانواده تفاهم ندارم.
    البته هم معیارهای من اخلاقی واسلامی است وهم نظرات ومعیارهای خانواده ام.
    بطور مثال خواستگاری دارم که پزشک متخصص قلب هستن وبسیار مومن وخوش اخلاق ولی خانوادۀ ایشان شدیدآ مذهبی وتابع آداب ورسوم خاصی هستن.بطور مثال مادر ایشان از روبنده استفاده میکنند.ولی خواهرهای ایشان حجاب معمولی دارند (مانتو وروسری)
    که همین امر هم باعث اختلاف میان پدر خانواده با دخترها شده است.
    برادرهایم با این ازدواج مخالف هستن ولی مادر وپدرم می گویند نظر خودت مهم است.ولی می دانم که قلبآ راضی به این وصلت نیستن.
    من اصلآ دوست ندارم وصلاح نمی بینم که با کسی ازدواج کنم که مورد قبول وپسند خانوا ده ام نیست.از طرفی هم نگرانم که ازدواج نکنم وتنها بمانم.البته دیر ازدواج کردن یا ازدواج نکردن مساله ای است که در خانواده وفامیل ما جا افتاده است واعتقاد دارن که آدم اگر ازدواج نکنه بهتر از این هست که با کسی ازدواج کنه که باخودش وخانواده تناسب نداشته باشه.
    دیگه یواش یواش به سرم زده که قید ازدواج را بزنم.
    در ضمن هروقت یکی میاد خواستگاریم که از لحاظ اقتصادی ازمن پایین تر هست برادرم میگه واسه پولت آمده خواستگاریت.:gig:
    آیا هم کفو بودن به این معنا هست که در همه چیز حتی ثروت وقیافه وتحصیل واصالت یکسان وبهم شبیه باشیم:gig:
    آخه چند تا زوج تو کل ایران با هم ازدواج کردن که در همۀ موارد هم کفو باشن؟؟؟
    با این حساب بیشتر جوانها باید بیخیال ازدواج بشن.کارشناسی در تلویزیون می گفت دختر وپسر باید درهمۀ مسایل هم کفو باشن وفقط در ایمان واعتقاد هم کفو بودن کافی نیست
    ایشان می گفتن باید در ثروت ،اصالت،تحصیل،فرهنگ وحتی قیافه هم دو نفر وهم خانوادهاشون هم کفو باشن:gig:
    من به مشاورین زیادی مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم.
    آیا اشکال داره با فرد تحصیل کردۀ باایمان ومحترمی ازدواج کرد که وضعیت اقتصادی مناسبی نداره؟چه اشکال داره که زن ثروت خودشو واسه شوهرشم هزینه کنه؟
    چه اشکال داره که مرد تحصیلات عالیۀ خیلی بالا داشته باشه ودر عوض زن ثروتمند باشه؟؟؟
    آیا این نوعی تعادل بحساب نمی یاد؟

ممنون میشم که مرا راهنمایی بفرمایید

سلام بر شما خواهر گرامی ،

اولش نمی خواستم نظر بدم ولی بازهم نتونستم بی تفاوت باشم به این موضوع شما...

در ابتدا باید بگم که چون ریشه ای صحبت میکنم و ملاکم حلال و حرام بودنه کارهاست ، حرف هام قدری تند و رکه ، ولی این رو بدونید که از دلسوزیه و نه دشمنی ، که اگر عمل کنید ( سختی هم داره ) در آخرت پشیمون نمیشید و اگر هم عمل نکنید دیگه اختیار با خودتونه...

گفتید که از خانواده ی سرشناسی هستید ، سوال: از لحاظ نیاز های روحی و عاطفی و همچنین جنسی با بقیه افراد فرق دارید؟ الان که در سن 29 سالگی هستید به گناه خودارضائی دچار نشدید؟ گناه شما با بقیه در روز قیامت حسابش متفاوته؟ واینکه شما از ائمه هم سرشناس تر و با تقوی تر هستید که دیرتر ازدواج کنید؟ کمتر حرف بزنم ، حدیث بخونید:

1. امام صادق(ع): روز قيامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى‏كند و از چشم خدا مى‏افتد.
    2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائكه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا.
    3. رسول خدا(ص): كسى كه خودارضايى مى‏كند، ملعون است.
    4. امام صادق(ع): خودارضايى گناه بزرگى است كه خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است.
    5. امام صادق(ع): براى كسى كه خودارضايى كند در قيامت عذاب دردناكى در نظر گرفته شده است.

حالا به چه دلیلی از این گناه شروع کردم؟ چون معصومین علیه السلام هم خودشان زود ازدواج کردند و هم توصیه به ازدواج می کردند. البته انشاالله که از این گناه دوری کرده باشید.
    و اینکه تاثیرات روحیه بدی هم داره ، مثله افسردگی و اینکه افراد طبق آیه ای از قرآن باید ازدواج کنند و خداوند هسر را مایه آرامش روحی قرار داده ...

اصالت خانواده شما در این است که موقعیت گناه رو از شما بگیره و در سنی مناسب و با شخصی با تقوی شما رو پیوند بده و اصالت در صفرهای حساب بانکی نیست ، اگر مسلمانید.
    پیامبر آمد که بگه : يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ﴿13﴾ معنی فارسی: اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست بى‏ترديد خداوند داناى آگاه است (13) سوره حجرات آیه 13

(نه پولدارترین ...) پس اگر می خواید برای رضای خدا عمل کنید ، باید شخصی با تقوی رو انتخاب کنید طبق آیه ای که گفتم. و اینکه ; بله درست میگید ، هیچ زوجی پیدا نمیشه که کاملا هم کفو باشند... نظر نهایی با شماست ، چون قراره شما بقیه عمرتون رو با یکی از خواستگاران طی کنید و به نظر همه افراد خانواده تکیه نکنید ، اگر دلیل بر درستی شخصه خواستگار دارید ، با توجه به آیات و احادیثی که گفتم ، اگر خانواده شما به واقع مذهبی و با فرهنگ باشند ، در مقابل گفته خدا تواضع می کنند و سر تسلیم فرود میارن ولی اگر از افرادی باشند که در ظاهره اسلام گیر کرده باشند و تنها مارکه مسلمان بودن رو داشته باشند ، سرکشی می کنند و براشون مهم نخواهد بود ، حتی اگر دلیل شما آیه ای از قرآن باشه...

البته فکر می کنم مشکله اصلیه شما نظرات خانوادتونه تا حدی ، ولی چند حدیث در مورد ازدواج میارم که در استدلال به شما کمک می کنه تا به خانوادتون بگید و مشکلتون حل بشه ، البته اگر این احادیث تاثیری نداشت ، کمی به خودتون بیائید که اسلام و مسلمونی یک مارک نیست ( هزار بار ) ... و شما هم از ازدواج کردن مایوس نشید و اگر خانوادتون کارهای غلطی رو اصالت و خوشبختی می دونند ، با استدلال های دینی با آنها بحث کنید. ( در جاهلیت هم اصالت و پول مایه فخر فروشی و تکبر بود.)

1.پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند.
    من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251

2.
    امام رضا علیه السلام فرمودند:
    هنگامی که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت‏باز دارد و...
    میزان الحکمة، ج 4، ص 280

3.کسی از امام صادق علیه السلام سؤال کرد:
    من می‏خواهم با زنی ازدواج کنم ولی پدر و مادرم مایلند با دیگری ازدواج کنم. امام علیه السلام فرمودند: با زنی که خودت مایل هستی ازدواج کن، و زنی را که پدر و مادرت [بدون رضایت تو] انتخاب کرده‏اند، رها کن.
    تهذیب، الاحکام، ج 7، ص 392

4.پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    از نشانه‏های برکت زن آن است که خواستگاریش بی تکلف و آسان انجام گیرد.
    کنز العمال، ج 16، ص 322، ح 44721

5.پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    شرابخوار اگر تقاضای ازدواج کرد قبول نکنید.
    وسائل الشیعه، ج 20، ص 79

6.امام صادق علیه السلام فرمودند:
    خداوند خانه‏ای را که در آن عروسی انجام گرفته، دوست می‏دارد.
    وسائل الشیعه، ج 22، ص 7

7. پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید:
    در اسلام هیچ بنایی نزد خدا دوست داشتنی تر از بنای ازدواج نیست.[۳]

8. امام حسن عليه‏السلام:
    - خطاب به مردى كه با ايشان در باره ازدواج دختر خود مشورت كرد:
    او را به مردى باتقوا شوهر ده ؛ زيرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گراميش مى‏دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وى ستم نمى‏كند .

مكارم الأخلاق : 1 / 446 / 1534
    منتخب ميزان الحكمة : 254

و در آخر هم بگم که عذابهای جهنم ، شوخی نیست. و

در خانه اگر کس است ، این همه حدیثی که گفتم بس است.

موفق باشید انشاالله...
    والسلام.

ویرایش توسط کیمیاگر : ۱۳۸۹/۰۸/۲۶ در ساعت ۰۰:۱۳
    وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

7. تشکر

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود بر شما
    نکاتی را در مورد ازدواج عرض می کنم امید وارم که مفید واقع شود

شما باید بدانید که همسر ایده آل وجود ندارد زندگی مانند یک ساختمان نیمه کاره است که زوجین باید با تدبیر ان را کاملش کنند
    بنا بر این در ازدواج باید به حداقل های اشتراک فرهنگی عقلی احساسی و ظاهری اکتفا کرد
    هر سرمایه ای مانند ثروت و یا موقعیت شغلی باید با رنگ ایمان به خدا همراه شود تا بهترین بهره را از ان ببرید زیرا گرچه ثروت یا تحصیلات دارایی هستند در صورتی که ایمان به خدا نباشد اینها می توانند موجب خرابی زندگی شوند

همانطوری که گفتم زندگی ساختمانی نیمه کار است که با ازدواج کار تکمیل ان اغاز می شود در این مسیر گذشت لازم است زیرا هر دو اشتباه می کنند قدر دانی لازم است زیرا هر دو به هم محبت می کنند مشورت تدبیر و تصمیمات خوب لازم است زیرا مشکلات و سوالات زیادی پیش می اید

زندگی تحت تاثیر بسیاری از عوامل است از جمله عواملی چون والدین و سایر اطرافیان اما اصل زندگی شما هستید که باید شروع کنید

برای شروع باید فعال و با تدبیر باشید با همه تاثیر گذاران که دلسوز هستند گفتگو کنید باید بدانید که اگر جسارت نداشته باشید و به نکات تاثیر گذاران عمل کنید عملا راه ازدواج مسدود می شود زیرا فرد ایده ال یا ساختمان کامل وجود ندارد

بهترین همسر فردی است که مومن و مهربان است و مغرور سنگدل و متکبر نیست شما باید به صفات روحی همسر اینده فکر کنید نه به ثروت و تحصیلات البته از میان تحصیل کرده ها حتما به صفاتش فکر کنید زیرا در زندگی این رفتار ها هستند که ارامش و خوشبختی می اورند یا برعکس رفتار نامناسب ارامش را به هم می زنند

مرد خوب کسی است که به همسرش اهمیت بدهد علامت ان این است که او به سایرین اهمیت می دهد به مردم به خانواده اش اگر اهمیت میدهد غم مردم برایش مهم است صداقت تقوی امانت داری و وفای به عهد دارد در زندگی با شما هم همین کار را خواهد کرد

به نظر من شما نباید به حرف برادران و سایرین اهمیت دهی اما والدین را حتما راضی کن اگر از صفات شخصیتی خواستگارت راضی هستی بله را بگو و بایست به زودی همه مخالفان سکوت خواهند کرد و اگر راضی نیستی زیرا هم کفوت نیست وقتی فردی دیگر خواستگارت شد و این صفات را داشت تردید نکن و اعتنایی به برادران نکن و البته به خدا توکل کن و تدبیر داشته باش

در ضمن سن ازدواج محدود است و شما باید در ظرف این چند سال ازدواج می کردی نمی خوام بگویم اسان گیر باش و سخت نگیر بلکه بهتر می دانم بگویم شما باید با تدبیر و توکل تصمیم بگیرید بهترین است

9. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری