صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۞ بحث تفسیری درباره سوره مبارکه ناس « مدیر بحث: zahra jalaly » ۞

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

۞ بحث تفسیری درباره سوره مبارکه ناس « مدیر بحث: zahra jalaly » ۞

سلام علیکم

إن شاء الله روی تفسیر سوره ی مبارکه ناس با مدیریت کابر گرامی خانم zahra jalaly در این تاپیک بحث خواهد شد. از ایشان بخاطر زحمات خالصانه شان صمیمانه تشکر میکنم.

ملاک در این مباحث انتقال کپی مطالب از کتب تفسیری نیست، بلکه علاوه بر ذکر نکات مهم تفسیر هر آیه، مدیر بحث به طرح سؤالاتی درباره آیه مربوطه می پردازد.

از کاربران و پاسخگوي محترم مباحث قرآني خواهش میکنم در پاسخگویی به سؤالات همکاری داشته باشند و در بحث شرکت کنند.

کاربران گرامی دقت داشته باشید که تفسیر به صورت آیه به آیه به ترتیب از اولین آیه سوره ناس آغاز میشود و توسط مدیر بحث در تاپیک قرار داده میشه. لذا خواهش میکنم برای منظم بودن ارائه بحث تفسیری اگر سؤالی درباره آیه مربوطه به ذهنتان رسید پس از قرار دادن نکات تفسیری هر آیه توسط مدیر بحث، سؤال خود را مطرح کنید.

با تشکر از همکاری شما

اجرکم عند الله

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۸/۲۸ در ساعت ۱۲:۲۲

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

2.  

نوشته
    150
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    0
    گالری
    5

تفسیر سوره ناس

با تشکر از سرکار خانم ایمانی
    تفسیر سوره مبارکه ناس

انسان هميشه در معرض وسوسه هاى شيطانى است ، و شياطين جن و انس كوشش دارند در قلب و روح او نـفـوذ كـنـند، هرقدر مقام انسان در علم بالاتر رود وموقعيت او در اجتماع بيشتر گردد، وسوسه هاى شياطين شديدتر مى شود، تا او را ازراه حق منحرف سازند و با فساد عالمى عالمى رابر باد دهند.
    سوره ناس آخرین سوره و پنجمین سوره ای است که با کلمه قل آغاز میشود.
    محتواى اين سوره از جهتى شبيه سوره ((فلق)) است ، هر دو ناظر به پناه بردن به خداوند بزرگ از شـرور و آفات مى باشد، با اين تفاوت كه در سوره فلق انواع مختلف شرور مطرح شده ، ولى در اين سوره فقط روى شر وسوسه گران ناپيدا(وسواس خناس) تكيه شده است.
    در اين سوره چون وسوسه درون روح و قلب انسان جاى مى‏گيرد و با ايمان و عقل و فكر ما بازى مى‏كند، سه بار نام خداوند ياد شده است
    مکی یا مدنی بودن آیات:
    طبق برخی روایات، این سوره در مکه ی معظمه نازل شده اما روایات وارده در مورد شان نزول آن مدنی بودن آن را تایید می کند.

خواص سوره ناس:
    در امان بودن از درد بيماري - امن بودن از بيماري کودکان و بيماري تشنگي و معده در امان و حفظ خدا بودن در امان بودن از گزند جنيان و وسوسه
    پذيرفته شدن نماز

ویرایش توسط عاشق حسین(ع) : ۱۳۸۹/۰۸/۲۸ در ساعت ۱۷:۰۱ دلیل: .
    گفتم :اگر میدانستم چه روزی می آیی به احترام آمدنت گناه نمی کردم.
    گفت:آن روز که گناه نکنی به احترام گناه نکردنت می آیم.

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    150
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    0
    گالری
    5

آیه اول و ترجمه

بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    به نام الله كه بخشنده به همه و مهربان به خواص است.

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ
    بگو پناه مى برم به پروردگار مردم(1)

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    150
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    0
    گالری
    5

1.گفتنِ كلمه «اعوذ» براى نجات از خطرات كافى نيست، بلكه بايد در عمل نيز از عوامل خطرساز دورى كردوگرنه خانه را در مسير سيل ساختن و نوشتن «اعوذ باللّه من السّيل» بر سر در خانه به منزله مسخره است. كسى كه میگويد: «اعوذ باللّه»، بايد در عمل نيز از سرچشمه‏هاى فساد دورى كند.
    2- خطرات به قدرى شديد است كه خدا به پيامبرش دستور پناه بردن مى‏دهد. «قل اعوذ»
    3- بدون استمداد از خدا، امكان مبارزه با شرور نيست. «اعوذ بربّ النّاس»
    4- گناهكاران نبايد مأيوس شوند، زيرا خداوند، پروردگار همه مردم است نه فقط مؤمنان. «ربّ النّاس»
    5 - وقتى پيامبر، به خدا پناه مى‏برد، وظيفه ما روشن است. «قل اعوذ بربّ النّاس»
    6- انسان بايد خود را تحت تربيت خداوند بداند، «ربّ النّاس»
    7.انسان بـا گـفـتـن ((رب الـنـاس)) اعتراف به ربوبيت پروردگار مى كند، و خود را تحت تربيت او قرار مى دهد.

ویرایش توسط عاشق حسین(ع) : ۱۳۸۹/۰۸/۲۸ در ساعت ۲۲:۲۷

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    150
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    0
    گالری
    5

تفسیر آیه

ايـن سوره به پيغمبراكرم (ص) به عنوان يك سرمشق و پيشوا و رهبر دستورمى دهد كه از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برد.

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    150
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    0
    گالری
    5

سوال؟؟؟

به چه دلیل در ابتدای این سوره گفته شده( قل اعوذ برب الناس
    ربوبیت خدا چگونه است که باعث شده در ابتدای این سوره مطرح شود؟

ویرایش توسط عاشق حسین(ع) : ۱۳۸۹/۰۸/۲۷ در ساعت ۲۳:۳۹ دلیل: .

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    640
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله

با سلام و آرزوی موفقیت

" رب " به هر معنی که باشد مسلما معنی " پرورش " در آن هست . و معلوم است که هیچ پرورشی - کما و کیفا - مانند پرورش خدا نیست .

" ناس " هم کل افراد انسان را شامل می شود .

الف و لام هم هر چه باشد - ماهیت یا استغراق - شمول را - در صورت اول بالتبع و در صورت دوم بالاصاله - می رساند .

بنابرین معنی " رب الناس " بهترین پرورش دهنده تک تک افراد انسان است .

اگر بهترین پرورش دهنده است ؛ حتما مراقب کلیه آفات و بلایا و شرور ارضی و سماوی هم باید باشد . که هست .

و مطابق دلالت کلمه " ناس " برای تک تک افراد انسانها هم باید مراقب تمام آفات و بلایا و شرور باشد .

و وسوسه ها نیز از آفات تفکر انسانها هستند .

پس خداوند بهترین پرورش دهنده تک تک افراد انسانهاست و بهترین مراقبت را در تمامی لحظات عمر تک تک انسانها به انجام می رساند .

بنابرین بهترین کسی که می توان و باید به او پناه برد خداست .

اگر برای کل افراد انسان - مسلمان و غیرمسامان ، مؤمن و غیرمؤمن - بهترین پرورش دهنده و برترین مراقب است ، که مسلما هست .

مراقبتش از تک تک افراد مسلمانان بهترست است . آنچنان که باغبان بیشتر مواظب و مراقب درختهایی است که در نظرش مهم هستند .

مراقبتش از تک تک افراد مؤمن بیش از مراقبتش از تک تک مسلمانان است آنچنان که باغبان بهتر مراقب درختهایی است که در نظرش مهمترند .

مراقبتش از بهترین مؤمنان هم بهترین مراقبتها و مواظبتهایش است . آنچنان که باغبان بهترین مراقبتها را از بهترین درختانش می کند .

بنابرین آنگاه که بهترین مربی بهترین تربیتش را برای بهترین تربیت شدگانش به کار برده و می برد .

بهترین پناهگاه خودش می باشد .
    ویرایش توسط محمودسبطالشيخ انصاري : ۱۳۸۹/۰۸/۲۸ در ساعت ۰۷:۴۳ دلیل: پیرایش

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط zahra jalaly نمایش پست
    به چه دلیل در ابتدای این سوره گفته شده( قل اعوذ برب الناس
    ربوبیت خدا چگونه است که باعث شده در ابتدای این سوره مطرح شود؟

طبع آدمى چنين است كه وقتى شرى به او متوجه مى‏شود و جان او را تهديد مى‏كند، و در خود نيروى دفع آن را نمى‏بيند به كسى پناهنده مى‏شود كه نيروى دفع آن را دارد، تا او وى را در رفع آن شر كفايت كند، و انسان در اينگونه موارد به يكى از سه پناه، پناهنده مى‏شود: يا به ربى پناه مى‏برد كه مدبر امر او و مربى او است، و در تمامى حوائجش از كوچك و بزرگ به او رجوع مى‏كند، در اين هنگام هم كه چنين شرى متوجه او شده و بقاى او را تهديد مى‏كند به وى پناهنده مى‏شود تا آن شر را دفع كرده بقايش را تضمين كند، و از ميان آن سه پناهگاه، اين يكى سببى است فى نفسه تام در سببيت. دومين پناه، كسى است كه داراى سلطنت و قوتى كافى باشد، و حكمى نافذ داشته باشد، به طورى كه هر كس از هر شرى بدو پناهنده شود و او بتواند با اعمال قدرت و سلطنتش آن را دفع كند، نظير پادشاهان (و امثال ايشان)، اين سبب هم سببى است مستقل و تام در سببيت. در اين ميان سبب سومى است و آن عبارت است از الهى كه معبود واقعى باشد، چون لازمه معبوديت اله و مخصوصا اگر الهى واحد و بى شريك باشد، اين است كه بنده خود را براى خود خالص سازد، يعنى جز او كسى را نخواند و در هيچ يك از حوائجش جز به او مراجعه ننمايد، جز آنچه او اراده مى‏كند اراده نكند، و جز آنچه او مى‏خواهد عمل نكند. وخداى سبحان رب مردم، و ملك آنان، و اله ايشان است، هم چنان كه در كلام خويش اين سه صفت خود را جمع كرده فرموده:" ذلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُصْرَفُونَ"
    و در آيه زير به علت ربوبيت و الوهيت خود اشاره نموده، مى‏فرمايد" رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكِيلًا"
    و در اين آيه‏اى كه از نظرت مى‏گذرد به علت مالكيت خود اشاره نموده مى‏فرمايد:" لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ"
    پس اگر قرار است آدمى در هنگام هجوم خطرهايى كه او را تهديد مى‏كند به ربى پناهنده شود، اللَّه‏ _______________ اين است خداوند، پروردگار شما كه حكومت از آن او است، هيچ معبودى جز او وجود ندارد

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

ببخشيد من يه سوال داشتم :

دليل خاصي داره كه گفته شده "رب الناس" ؟ يعني منظور اينه كه خدا فقط تربيت كننده ي انسان هاست؟
    يعني فقط انسانها گرفتار شرور مي شوند ؟
    ویرایش توسط kabootare haram : ۱۳۸۹/۰۸/۲۸ در ساعت ۱۵:۲۲
    وصيت شهدا :
    خواهرم سرخي خونم را به سياهي

چادرت به امانت دادم پس امانت دار باش

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    640
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله

با سلام و آرزوی موفقیت

ظاهرا چون مخاطب مستقیم پیامبر و بالتبع مردم هستند از کلمه ناس استفاده شده است .

و در آیه هیچ دلالتی بر محصور بودن تربیت خداوند در مردم وجود ندارد ، یعنی : ربوبیت خدا برای غیر مردم نفی نشده است .

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)