صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۞ بحث تفسیری درباره سوره کافرون « مدیر بحث: اسراء » ۞

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

۞ بحث تفسیری درباره سوره کافرون « مدیر بحث: اسراء » ۞

سلام علیکم

إن شاء الله روی تفسیر سوره ی کافرون با مدیریت کابر گرامی خانم اسراء در این تاپیک بحث خواهد شد. از ایشان بخاطر زحمات خالصانه شان صمیمانه تشکر میکنم.

ملاک در این مباحث انتقال کپی مطالب از کتب تفسیری نیست، بلکه علاوه بر ذکر نکات مهم تفسیر هر آیه، مدیر بحث به طرح سؤالاتی درباره آیه مربوطه می پردازد.

از کابران و پاسخگوي محترم قرآني خواهش میکنم در پاسخگویی به سؤالات همکاری داشته باشند و در بحث شرکت کنند.

کاربران گرامی دقت داشته باشید که تفسیر به صورت آیه به آیه به ترتیب از اولین آیه سوره کافرون آغاز میشود و توسط مدیر بحث در تاپیک قرار داده میشه. لذا خواهش میکنم برای منظم بودن ارائه بحث تفسیری اگر سؤالی درباره آیه مربوطه به ذهنتان رسید پس از قرار دادن نکات تفسیری هر آیه توسط مدیر بحث، سؤال خود را مطرح کنید.

کارشناس بحث: پاسخگوی محترم قرآنی

با تشکر از همکاری شما

اجرکم عند الله

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۹/۰۸/۲۸ در ساعت ۱۲:۱۲

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

2.  

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا

محتوى و فضيلت سوره كافرون

اين سوره در مكه نازل شده ، و لحن و محتواى آن گواه روشنى بر اين معنى است ، همچنين شان نزولى كه به خواست خدا بعدا به آن اشاره مى‏شود دليل ديگرى بر اين مدعا است ، و اينكه بعضى احتمال داده‏اند مدنى باشد بسيار بعيد به نظر مى‏رسد.

لحن سوره نشان مى‏دهد در زمانى نازل شده كه مسلمانان در اقليت بودند و كفار در اكثريت ، و پيغمبر اكرم (ص) از ناحيه آنها سخت در فشار بود ، و اصرار داشتند او را به سازش با شرك بكشانند ، پيامبر (ص) دست رد بر سينه همه آنها مى‏زند ، و آنها را به كلى مايوس مى‏كند ، بدون آنكه بخواهد با آنها درگير شود .

اين سرمشقى است براى همه مسلمانان كه در هيچ شرائطى در اساس دين و اسلام با دشمنان سازش نكنند ، و هر وقت چنين تمنائى از ناحيه آنها صورت گيرد آنها را كاملا مايوس كنند ، مخصوصا در اين سوره دو بار اين معنى تاكيد شده كه من معبودهاى شما را نمى‏پرستم و اين تاكيد براى مايوس ساختن آنها است ، همچنين دوباره تاكيد شده كه شما هرگز معبود من ، خداى يگانه را نمى‏پرستيد و اين دليلى است بر لجاجت آنها ، و سرانجامش اين است كه من و آئين توحيديم ، و شما و آئين پوسيده شرك آلودتان ! در باره فضيلت اين سوره روايات فراوانى نقل شده كه حاكى از اهميت فوق العاده محتواى آن است از جمله : در حديثى ( از پيغمبر اكرم (ص) نقل شده كه فرمود : من قرأ قل يا ايها الكافرون فكانما قرأ ربع القرآن و تباعدت عنه مردة الشياطين ، و برأ من الشرك ، و يعافى من الفزع الاكبر : كسى كه سوره قل يا ايها الكافرون را بخواند گوئى ربع قرآن را خوانده ، و شياطين طغيانگر از او دور مى‏شوند ، و از شرك پاك مى‏گردد ، و از فزع ( روز قيامت ) در امان خواهد بود .

تعبير به ربع القرآن شايد به خاطر آن است كه حدود يك چهارم قرآن مبارزه با شرك و بت‏پرستى است ، و عصاره آن در اين سوره آمده است ، و دور شدن شياطين سركش به خاطر آن است در اين سوره دست رد بر سينه مشركان زده شده ، و مى‏دانيم شرك مهمترين ابزار شيطان است.

نجات در قيامت نيز در درجه اول در گرو توحيد و نفى شرك است ، همان مطلبى كه اين سوره بر محور آن دور مى‏زند.

در حديث ديگرى از پيغمبر اكرم (ص) مى‏خوانيم : مردى خدمتش آمد عرض كرد اى رسول خدا ! براى اين آمده‏ام كه چيزى به من ياد دهى كهبه هنگام خواب بخوانم ، فرمود : اذا اخذت مضجعك فاقرأ قل يا ايها الكافرون ثم نم على خاتمتها فانها براءة من الشرك : هنگامى كه به بستر رفتى سوره يا ايها الكافرون را بخوان ، بعد از آن بخواب كه اين بيزارى از شرك است.

و نيز در روايتى از رسول خدا (ص) آمده است كه به جبير بن مطعم فرمود : آيا دوست دارى هنگامى كه به سفر مى‏روى از بهترين يارانت از نظر زاد و توشه باشى ؟ گفت : آرى پدرم و مادرم فدايت اى رسول خدا ! فرمود : اين پنج سوره را بخوان : قل يا ايها الكافرون ، و اذا جاء نصر الله و الفتح، و قل هو الله احد ، و قل اعوذ برب الفلق ، و قل اعوذ برب الناس ، و قرائت خود را با بسم الله الرحمن الرحيم آغاز كن.

و در حديثى از امام صادق (عليه‏السلام‏) مى‏خوانيم كه مى‏فرمود : پدرم مى‏گفت قل يا ايها الكافرون ربع قرآن است ، و هنگامى كه از آن فراغت مى‏يافت مى‏فرمود : اعبد الله وحده ، اعبد الله وحده : من تنها خدا را عبادت مى‏كنم من تنها خدا را عبادت مى‏كنم.

منبع : تفسیر نمونه
    ویرایش توسط اسرا : ۱۳۸۹/۰۹/۰۲ در ساعت ۱۰:۵۰
    خداوندا مرا آن ده که آن به

Map showing the Muslim population of the world as a percentage of each country

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

( 109 )سوره كافرون مكي است و شش آيه دارد . ( 6)

منبع : تفسیر المیزان

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

سورة الكافرون‏

بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    قُلْ يَأَيهَا الْكفِرُونَ‏(1) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ‏(2) وَ لا أَنتُمْ عَبِدُونَ مَا أَعْبُدُ(3) وَ لا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتمْ‏(4) وَ لا أَنتُمْ عَبِدُونَ مَا أَعْبُدُ(5) لَكمْ دِينُكُمْ وَ لي دِينِ‏(6)

ترجمه آیات

به نام الله بخشنده به عموم ، و مهربان به خواص .

بگو هان گروه كفر پيشه ! ( 1) .

من نمي‏پرستم آنچه را كه شما مي‏پرستيد ( 2) .

و شما هم نخواهيد پرستيد آنچه را كه من مي‏پرستم ( 3) .

من نيز براي هميشه نخواهم پرستيد آنچه را شما مي‏پرستيد ( 4) .

و شما هم نخواهيد پرستيد آنچه را من مي‏پرستم ( 5) .

دين شما براي خودتان و دين من هم براي خودم ( 6) .

منبع: تفسیر المیزان

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

شأن نزول:

در روایات آمده است: «این سوره درباره گروهى از سران مشرکان «قریش» نازل شده، مانند «ولید بن مغیره»، «عاص بن وائل»، «حارث بن قیس»، «امیة بن خلف» و... گفتند: اى محمّد! تو بیا از آئین ما پیروى کن، ما نیز از آئین تو پیروى مى کنیم، و تو را در تمام امتیازات خود شریک مى سازیم، یک سال تو خدایان ما را عبادت کن! و سال دیگر ما خداى تو را عبادت مى کنیم، اگر آئین تو بهتر باشد، ما در آن با تو شریک شده ایم، و بهره خود را گرفته ایم، و اگر آئین ما بهتر باشد تو در آئین ما شریک شده و بهره ات را از آن گرفته اى!
    پیغمبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: پناه بر خدا که من چیزى را همتاى او قرار دهم!
    گفتند: لا اقل بعضى از خدایان ما را لمس کن و از آنها تبرک بجوى، ما تصدیق تو مى کنیم و خداى تو را مى پرستیم!
    پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: من منتظر فرمان پروردگارم هستم.
    در این هنگام، سوره «قل یا ایها الکافرون» نازل شد، رسول اللّه به مسجد الحرام آمد، در حالى که جمعى از سران «قریش» در آنجا جمع بودند، بالاى سر آنها ایستاد، و این سوره را تا آخر بر آنها خواند، آنها وقتى پیام این سوره را شنیدند کاملاً مأیوس شدند، و حضرت و یارانش را آزار دادند».(1)

1 ـ این شأن نزول را بسیارى از مفسران، با مختصر اختلافى در عبارات، در تفاسیر خود آورده اند، از جمله: «طبرسى» در «مجمع البیان» و «قرطبى» در تفسیرش و «ابوالفتوح رازى» در تفسیر خود و «سیوطى» در «درّ المنثور».

منبع : تفسیر نمونه

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیه اول :

بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ......بنام خداوند بخشنده مهربان
    قُلْ يَأَيهَا الْكفِرُونَ‏(1).......... ... بگو: اى کافران!

ویرایش توسط اسرا : ۱۳۸۹/۰۹/۰۹ در ساعت ۰۸:۲۱

یا ابا صالح مددی مولا

8. تشکرها 3

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

قل يا ايها الكافرون ظاهرا خطاب به يك طبقه معهود و معين از كفار است ، نه تمامي كفار، به دليل اينكه رسول خدا (ص) را مامور كرده از دين آنان بيزاري جويد و خطابشان كند كه شما هم از پذيرفتن دين من امتناع مي‏ورزيد .

منبع : تفسیر المیزان
    ویرایش توسط اسرا : ۱۳۸۹/۰۹/۰۹ در ساعت ۰۸:۲۳

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال : چگونه می توان فهمید که کافرون در این آیه فقط گروه خاصی از کافران را تشکیل می دهد و شامل تمام کافران نمی باشد؟

یا ابا صالح مددی مولا

11. تشکرها 3

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال: لطفا در مورد عقاید کافران توضیح دهید.

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست

سوال : چگونه می توان فهمید که کافرون در این آیه فقط گروه خاصی از کافران را تشکیل می دهد و شامل تمام کافران نمی باشد؟

در تفسير الميزان آمده: رواياتى راجع به زخم زبان در ((يا ايّها الكافرون ...)) ظاهرا خطاب به يك طبقه معهود و معين از كفار است نه تمامى كفار، به دليل اينكه رسول خدا (صلى اللّه عليه و آله و سلم ) را مامور كرده از دين آنان بيزارى جويد و خطابشان كند كه شما هم از پذيرفتن دين من امتناع مى ورزيد.

و در تفسير نمونه در خصوص سوال مطرح شده آمده:
    بسيارى از مفسران تصريح كرده اند كه منظور از كافرون در اينجا گروه خاصى از سران بت پرستان مكه اند، بنابر اين الف و لام در الكافرون به اصطلاح براى عهد است ، نه براى جمع .
    ممكن است دليل آنها بر اين مطلب علاوه بر آنچه در شاءن نزول گفته شد اين باشد كه بسيارى از بت پرستان مكه سرانجام ايمان آوردند، بنابراين اگر مى گويد نه شما معبود مرا عبادت مى كنيد و نه من معبود شما را حتما در مورد آن گروهى از سران شرك و كفر است كه تا پايان عمر هرگز ايمان نياوردند و گرنه بسيارى از مشركان به هنگام فتح مكه فوج فوج وارد اسلام شدند.

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فضيلت سوره كافرون, كافران حربی, كافران ذمی, مفهوم كفر, محتوى سوره کافرون, مسلمان کیست؟, مسلمان شیعی کیست؟, نپذیرفتن ولایت رهبری باعث خروج ازدین اسلام میشود؟, نامگذاری حربی به کافران به چه دلیل است؟, چرا به سوره کافرون سوره عبادت هم میگویند؟, چرا سوره کافرون با فرمان «قل» شروع شده است؟, کفار اهل کتاب چه کسانی هستند؟, کفار غیر اهل کتاب چه کسانی هستند؟, کافر اهل کتاب, کافر غیر اهل کتاب, کافران معاهد, کافران معاهد چه کسانی هستند؟, کافران حربی چه کسانی هستند؟, کافران ذمی چه کسانی هستند؟, کسی که رهبری رو قبول نداره ایاجزءکفار است؟, آیا هر کشور غربی ای کافر حربی است؟, آیا کسانیکه از دستورات رهبری پیروی نمیکنند کافر هستند؟, آیا سوره کافرون خطاب به همه کفار است؟, انسان کافر در زمان حال به چه کسی گفته میشه؟, تفسیر قرآن،سوره کافرون, تفسیر سوره ی کافرون, تقسیم بندی كافران, دولتهای اروپایی برطبق تقسیم فقهی جزءکفارهستند؟, سوره هجدهم در ترتيب طبيعي نزول, سوره کافرون،ربع قرآن, عقاید کافران

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری