جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عبادت جوانان

نوشته
    175
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    16

عبادت جوانان

از رسول اکرم(ص) نقل شده است که :"سبعة فی ظل عرش الله عز و جل یوم لا ظل الا ظله...و شاب نشأ فی عبادة الله عز و جل"
    {هفت چیز در روز قیامت در سایه ی عرش الهی خواهد بود آن روز که سایه ای جز سایه ی او نیست.یکی از آن ها جوانی است که در عبادت خدا نشأت پیدا کند و جوانی خود را صرف عبادت خدا کند که در روز قیامت در سایه ی رحمت خداوند قرار خواهد داشت}
    در حدیث دیگری می خوانیم قلب جوان مانند زمین خالی است هرچه در آن کشت کنید پرورش پیدا می کند.جوانان عزیز باید بسیار مراقب قلب خود باشند مبادا قلوب آنان محل کشت بذر های شیطانی باشد!!در حالی که استعداد بذر رحمانی و معنوی در ان ها کاملا موجود است.در جوانان استعداد های معنوی بسیار شکوفاتر از بزرگسالان است.
    حدیثی از رسول اکرم(ص) است که شروع تلاش و پیگیری های معنوی را از سن جوانی یعنی بیست سالگی مطرح می فرمایند:"ان الله تعالی ملکا ینزل کل لیلة فینادی یا ابناء العشرین جدوا و اجتهدوا..."
    {فرشته ای از ناحیه خدا هر شب می آید و مردم را مورد خطاب قرار می دهد.از بیست ساله ها شروع می کند ندا سر می دهد:بیست ساله ها برخیزید و دامن همت به کمر بندید...}
    به این معنی که سن شما سن تصمیم گیری است.راهتان را برای همه عمر راه خدا قرار دهید. آیا می شود انسان در سنین جوانی با خدا پیمان ببندد؟آری اگر جوان تصمیم بگیرد و بگوید:خدایا من برنامه زندگیم را طبق رضای تو تنظیم می کنم!!و بعد ببیند که از عالم ربوبی طبق آیه"و ربطنا علی قلوبهم اذ قاموا"(و چون جوانان برای خدا قیام کردند خدا با قلب آن ها ارتباط برقرار کرد)برای او چه جوابی می آید.

2.  

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

خدا نصیب هممون بکنه

نوشته
    710
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    10 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    25

اروزی توفیق دائم را براتون دارم
    بسیار عالی

سکوت کن!

اهسته برو
    اهسته بیا

وجدان ها همه خواب اند...

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

یه سوالی هم برام پیش اومد
    که کسانی که سنشان بیشتر
    از بیست سال است یا کمتر
    قبول نمیشن...

نوشته
    1,124
    حضور
    15 روز 13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

عبادت جوانان رسول اللّه‏ صلی الله علیه و آله : إنَّ اللّه‏َ تَعالى يُباهي بِالشّابِّ العابِدِ المَلائِكَةكَ ، يَقولُ : اُنظُروا إلى عَبدي ! تَرَكَ شَهوَتَهُ مِن أجلي . عبادت جوانان

پيامبر صلی الله علیه و آله : خداوند بزرگ ، به جوان عبادت‏پيشه ، نزد فرشتگان افتخار مى‏كند ، در حالى كه مى‏فرمايد : «بنده‏ام را بنگريد . براى من ، خواسته‏هاى نفْس خود را كنار نهاده است» .

عبادت جوانان

عبادت جوانان عنه صلی الله علیه و آله : ما مِن شابٍّ يَدَعُ لَذَّةَ الدُّنيا ولَهوَها ويَستَقبِلُ بِشَبابِهِ طاعَةَ اللّه‏ِ إلاّ أعطاهُ اللّه‏ُ أجر اثنَينِ وسَبعينَ صِدّيقا ، ثُمَّ قالَ : يَقولُ اللّه‏ُ تَعالى : أيُّهَا الشّابُّ التّارِكُ شَهوَتَهُ لي ، المُبتَذَلُ شَبابُهُ لي أنتَ عِندي كَبَعضِ مَلائِكَتي . عبادت جوانان

پيامبر صلی الله علیه و آله : هيچ جوانى خوشى‏هاى دنيا و سرگرمى‏هاى آن را كنار ننهاد و در جوانى به استقبال بندگى خدا نرفت ، مگر آن كه خداوند به وى ، پاداش 2 عليه‏السلام صدّيق عبادت جوانان بخشيد . آن گاه فرمود : «خداوند بزرگ [خطاب به وى] مى‏فرمايد : «اى جوان رها كننده شهوت به خاطر من ، و سپرى كننده جوانى‏اش براى من! تو در پيشگاه من ، مانند برخى فرشتگانى» .

عبادت جوانان

عبادت جوانان الإمام الصادق عليه‏السلام : إنَّ أحَبَّ الخَلائِقِ إلَى اللّه‏ِ تَعالى شابٌّ حَدَثُ السِّنِّ في صورَةٍ حَسَنَةٍ ، جَعَلَ شَبابَهُ وجَمالَهُ في طاعَةِ اللّه‏ِ تَعالى ، ذاكَ الَّذي يُباهِي اللّه‏ُ تَعالى بِهِ مَلائِكَتَهُ ، فَيَقولُ : هذا عَبدي حَقّا . عبادت جوانان

امام صادق عليه‏السلام : به راستى كه دوست‏داشتنى‏ترينِ آفريدگان نزد خداوند ، جوانِ كم سال و خوش‏سيمايى است كه جوانى و زيبايى‏اش را در راه فرمانبرى از خداوند بزرگ ، قرار داده است؛ آن كه خداوند بزرگ به وى نزد فرشتگان افتخار مى‏كند و مى‏فرمايد : «اين ، بنده حقيقى من است» .

نوشته
    593
    حضور
    2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عبادت همان بندگی در مقابل ذات ذوالجلالی الهی و تنها راه و ارتباط و اتصال بین بنده و خدا است که روح انسان با آن پرورش می یابد و با ماوراء طبیعت و عالم غیب ارتباط پیدا می کند. خداوند متعال در قرآن کریم هدف غائی خلقت را عبادت و بندگی و معرفت او بیان می کند :
    «و ما خلقت الجن و الانس الاّ لیعبدون»(1)
    «جن و انس را نیافریدم جز برای این که مرا عبادت کنند»
    پس با بیان قرآن کریم ، اهمیت بندگی و عبادت در زندگی روشن می شود. بر این اساس در می یابیم که نتیجه ی خلقت و هدف نهایی عالم هستی ، بندگی خدای متعال بوده است تا انسان ها آن نور مطلق و ذات بی همتا را بشناسند و با شناخت او را عبادت کنند، و تنها کسانی به سعادت و کمال می رسند که مسیر بندگی پروردگار را طی کنند . از آنجا که آدمی فقط به وسیله ی عبادت ، می تواند توشه ی خود را از این جهان بردارد و میزان پاداش در جهان آخرت به میزان بندگی ما در دنیا ارتباط دارد. در ایام جوانی که آغاز دوران تکلیف و سنین شکل گیری خصلت های درونی و تأثیر پذیری روح انسان است ، عبادت و پرستش نقش بسزایی در ساختار وجودی انسان دارد. روح انسان از همان اوان جوانی با عالم غیب ارتباط می یابد و روح جوان به دلیل لطافت خود صفاتی ملکوتی پیدا می کند و مورد عنایت خاص پروردگار قرار دارد.
    پیامبر گرامی اسلام می گوید:
    «سبعة یظلهم الله فی ظلة یوم لاظلّ الا ظله إمام عادل و شاب نشأ فی عباد الله عزّوجلّ و ...»(2)
    «خداوند هفت گروه را در سایه ی رحمت خود جای می دهد ، روزی که جز سایه ی او نیست: زمامدارام دادگر، جوانانی که در عبادت خدا پرورش یافته باشند و ...»
    مرحوم شهید مطهری می فرماید:
    اگر انسان به تربیت خویش و فرزندانش علاقه مند است و یا می خواهد افرادی را تربیت کند، واقعاً باید به مسئله ی نیایش ، دعا و عبادت اهمیت بدهد ، و اصلا مسئله ی عبادت قطع نظر از این که پرورش یک حس اصیل است، تأثیر زیادی در سایر نواحی انسان دارد. این است که بزرگان همیشه توصیه می کنند: هرقدر کار زیاد داری ، در شبانه روز یک ساعت را برای خودت بگذار.(3)
    اگر انسان قدری از نیروی جوانی خود را در جهت عبودیت و بندگی خدا قرار دهد و به پرستش و نیایش او پردازد ، نه تنها در جهان آخرت در ظل عنایات پروردگار قرار می گیرد ، بلکه در این جهان مادی نیز توجه خاص الهی او را به خود جلب می کند ؛ برکات مادی و معنوی زمین و آسمان بر او نازل می شود و تا آنجا به خدا نزدیک می گردد که خداوند به او مباهات می کند.
    «انّ الله تعالی یباهی بالشاب العابد الملالئکة یقول انظروا الی عبدی ترک شهوته
    من أجلی»(4)
    «خداوند متعال به جوان عابد پرهیزکار در مقابل ملائکه مباهات می کند و
    می گوید:نظر افکنید به بنده ی من که به خاطر من شهوت خود را ترک کرده
    و به عبادت من مشغول شده است.»
    عبادت تنها به خاطر رفع تکلیف و یا ترس از عذاب الهی نیست بلکه می تواند انگیزه های متفاوتی داشته باشد. حضرت علی (ع) به هنگام بیان انگیزه های عبادت ، انگیزه ی مردم از عبادت را به سه گونه تقسیم می کند:
    گروهی از انسان ها به خاطر ترس از عذاب های الهی عبادت می کنند و گروه دیگر در طمع بهشت و نعمت های بی پایان هستند، اما گروه سومی از انسان ها عبادتشان به خاطر خشنودی پروردگار و عشق به اوست. دسته ی سوم بندگی را تنها سزاوار خدا می دانند و از ما سوی الله آزاد هستند ؛ تنها مقصود و محبوبشان در زندگی ، اوست و با عشق و محبت او را عبادت می کنند ؛ آنان بهترین انسان های روی زمین هستند.
    «أفضل الناس من عشق العباده فعانقها و أحبها بقبله و باشرها بجسده و تفرّغ
    لها.»(5)
    «برترین مردم کسی است که به عبادت خدا عشق بورزد و به روی آن آغوش باز
    کند و آن را از جا دوست بدارد و با بدن خود بدان بپردازد و به چیز دیگر اشتغال
    نیابد.»
    حافظ شیرازی با ذوقی شایسته و سروده ای لطیف ، این مفهوم را گوشزد می کند که تا زمانه به پایان نرسیده ، باید معشوق خود را در جهان هستی پیدا کرد.
    عاشق شو ارنه روزی کار جهان سر آید
    ناخوانده درس مقصود ازکارگاه هستی
    «الهی من ذاالذی ذاق حلاوة محبتک فرام منک بدلاً م من ذاالذی أنس بقربک
    فابتغی عنک حولاً»( 6)
    «ای خدای من ! کیست که شیرینی محبت تو را چشید و غیر تو را دوست گرفت
    و کیست که به قرب تو انس ورزید و روی به دیگری آورد.»
    خاک درت بهشت من *** مهر رخت سرشت من
    عشق تو سرنوشت من *** راحت من رضای تو

http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif

خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری