صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر مراحع در باره نشان دادن چهره حضرت ابالفضل(ع) چيست ؟

نوشته
    53
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    57 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاد نظر مراحع در باره نشان دادن چهره حضرت ابالفضل(ع) چيست ؟

با سلام
    مسلما شما هم سریال مختارنامه را میبینید.
    یه سوال داشتم از خدمت محترمتون

می بخشید.

مراجع تقلید درباره نشان دادن چهره ابالفضل در سریال مختارنامه چه می گویند؟

میشه چند نمونه رو ذکر کنید همین امروز؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۰۴ در ساعت ۰۱:۳۰
    SeN BeNiM KaRaNLıKTa IşıĞıM YoKLuKTa VaRLıĞıMSıN

sEvGiLim AŞK olMAsA,vaRLIk BütÜn AfsaNeDİR

Herşey den güzeli,En mutlusu,En sağlıknısi,En Iyisi,En büyük Aşklar sizin,sağlık sizin,kazanlık sizin,ama dosTluĞünuz bizler den olsun

* * * * * * * *

YeNi YIL kUTlU OLSuN

* * * *

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط EbruGundes نمایش پست
    با سلام
    مسلما شما هم سریال مختارنامه را میبینید.
    یه سوال داشتم از خدمت محترمتون

می بخشید.

مراجع تقلید درباره نشان دادن چهره ابالفضل در سریال مختارنامه چه می گویند؟

میشه چند نمونه رو ذکر کنید همین امروز؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    با سلام خدمت شما

در مورد عکس ها و تمثال هایی که منتسب به ائمه و حضرت عباس است قبلا در تاپیک جداگانه ای بحث شده است. برای مطالعه تاپیک به اینجا بروید.

اما در مورد سریال مختارنامه :

متن کامل پرسش ما و پاسخ
    حضرت آیت الله سید صادق روحانی از مراجع تقلید قم به شرح ذیل است:

پرسش: چند روزی است متوجه شدیم که در یکی از سریال های تلویزیون قرار است تصویر حضرت ابوالفضل (ع) را نشان بدهند. بسیاری از مؤمنین ناراحت شده اند. آیا این کار از نظر شرعی مشکلی ندارد؟ و آیا حتما تمام مسائل باید از نظر شرعی مشکل داشته باشند که بد محسوب بشوند باید گفت که دل بسیاری از شیعیان محب اهل بیت(ع) از نشان دادن تصویر حضرت ابوالفضل (ع) ناراحت می شود و هر کسی تصوری نسبت به ایشان دارد که احتمال می رود با ایفای نقش توسط یک هنرپیشه که در آینده در نقش های دیگری نیز بازی خواهد کرد، اثرات سوئی در جامعه داشته باشد؟

به گفته «رضا استادی» مدیر روابط عمومی‌ فیلم مختارنامه، تصویر حضرت عباس (ع) با نظر «عزت الله ضرغامی»‌ رئیس سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران به نمایش درآمده است

پاسخ: باسمه جلت اسمائه - انسان مرکب از جسم و روح است و تمام فضائل حسنه متعلق به روح است نه جسم بلکه جسم فرمان بردار روح است و هرچه او دستور دهد عمل می کند بنابراین شخصیت و عظمت افراد به روح است و لذا در روایات وارد شده است که اول ما خلق الله العقل و خدای متعال فرمود: و عزتی و جلالی ماخلقت خلقا احب الی منک ایاک آمر و ایاک اثیب و عقل جوهر ملکوتی نورانی است که خدای متعال او را از نور عظمت خودش خلق کرده است و تمام موجودات را از ظلمت عدم به واسطه او نور وجود عنایت فرمود، و لذا پیغمبر(ص) هم می فرمودند: اول ما خلق الله نوری و در روایات دیگر ـ روحی ـ و از نور پیغمبر(ص) انوار انبیاء و اولیاءالله خلق شده اند و یکی از اولیاء بزرگ حضرت ابوالفضل سلام الله علیه است که دارای مقامات عالیه می باشند و هیچ فیلم و نمایش و تصویری ممکن نیست بتواند اندکی از مقام عالی آن حضرت را نشان دهد بنابراین به نظر من صورت حضرت را نشان ندهند زیرا این کار نه تنها در بیان فضائل و برجستگی های شخصیت ایشان موثر نیست بلکه ممکن است به دلایل مختلف حتی در دراز مدت تاثیر منفی نیز در ذهن افراد بگذارد.

منبع سایت تبیان

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

دفتر حضرت آیت الله علوی گرگانی در پاسخ به استفتائی در مورد نشان دادن تصویر چهره حضرت عباس(س) در سریال مختارنامه ، اعلام کرد: شخصیت حضرت ابوالفضل علیه السلام در میان عموم مردم و مخصوصا متدینین ممتاز است و لذا برای جلوگیری از هتک حرمت و وهن به مقام ایشان لازم است از نشان دادن چهره ایشان اجتناب گردد.

همچنین دفتر حضرت آیت الله فاضل لنکرانی در پاسخ به همین استفتاء، اعلام کرد:
    در صورتی که موجب اهانت به آن بزرگوار شود جایز نیست.بازی کردن در نقش اباالفضل علیه السلام و سایر شخصیت های اسلامی به چهره باز از بازیگر، در فیلم در صورتی که موجب اهانت به آن بزرگواران شود جایز نیست.

منبع: ادیان نیوز

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

اگه میشه یه جوری اعتراض مردم را به گوششان برسانید تا پخش نشده یه حائل برای صورت ایشون قرار بدن واقعا زشته من یکی از منتقدین هستم اصلا راضی نمیشم تصور قشنگ من با بازی یه بازیگر که فقط به محبوب شدنش فکر میکنه خراب بشه خواهش میکنم جلو این اتفاق را بگیرید از دوست خوبم هم به خاطر تاپیک مفیدش تشکر میکنم

نوشته
    41
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم .

و الله من تعجب می کنم از این گونه جوابها ...

کد:
    در فیلم در صورتی که موجب اهانت به آن بزرگواران شود جایز نیست.
    موجب اهانت را باید چه کسی تشخیص بده آدمای عوام ( مثل مختارنامه چه فضایحی به بار آوردن ) یا خود فقهاء .

تازه خود مردم عوام هم از مساله ناراحتن واقعا دیگه باید چی بشه ... من نمی دونم .

هستند فقهایی که حکم به حرمت صریح کردند ولی همچین معروف نیستن که جواباشون مورد تاثیر باشه .

قال الإمام الصادق صلوات الله عليه :

يا ليت السياط علي روءس أصحابي حتي يتفقهوا في الدين .

بر همه واجب است تا عمری باقی است حتی الامکان فقه به معنای خاص را یاد بگیرند و عمل کنند .

نوشته
    1,447
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    69

مشرق‌نیوز نوشت: دفتر حضرت آیت‌الله حسین مظاهری در پاسخ به استفتائی در مورد نشان دادن تصویر چهره حضرت عباس(س) در سریال مختارنامه، اعلام کرد: این کار حرام است و باید نباشد.

متن این استفتا به قرار زیر است:

با سلام و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای مرجع بزرگوار شیعیان جهان، طلبه پایه 10 حوزه هستم. از آنجاییکه در سریال مختارنامه که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی در حال پخش است، بناست در چند قسمت به حضرت عباس بن علی (ع) پرداخته و چهره ایشان با بازی کاوه فتوحی نمایان شود. از آنجایی که قداست ایشان در عموم جامعه ایران و جهان محرز است و از طرفی بیم اینکه این بازیگر در فیلم‌های دیگر هم بازی نماید و همچنان تجربه نمایان شدن چهره حضرت یوسف (ع) هم موجود است - با توجه به اینکه این بازیگر هم قرار بود در فیلم دیگری بازی نکند ولی بازی کرد و با چهره ای غیرمذهبی و ریش‌های تراشیده در این فیلم‌ها ظاهر شد - و با توجه به تداعی شدن در فضای ذهنی مخاطبان، آیا قداست ایشان خدایی نکرده شکسته نمی‌شود؟ آیا نمایش ایشان آن هم با بیم اینکه بیان شد، حرام نیست؟

خواهشمند است در این زمینه اقدامات و دستورالعمل‌های لازمه را مبذول بفرمایید.

پاسخ حضرت آیت‌الله حسین مظاهری :

بسمه تعالی
    این کار حرام است و باید نباشد.
    حسین المظاهری
    ویرایش توسط یا صاحب الزمان (عج) : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۲۳:۱۸
    مسابقه قرآني براي كانوني ها

▌▬◄جام حذفی کانون گفتمان قرآن►▬▐

منتظر حضور گرمتان هستيم...

نوشته
    1,447
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    69

مدير روابط عمومي مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» گفت: چيزي از صحنه‌هاي مربوط به عاشورا در اين سريال حذف نشده است و در ادامه سريال به روي آنتن مي‌رود.

به گزارش فارس، پس از پخش قسمت «نينوا» از مجموعه مختارنامه در شب گذشته و مروري كوتاه و در حد چند دقيقه‌اي از حادثه عاشورا، علي رغم انتشار اخباري مربوط به تصوير نماز ظهر امام حسين (ع) در اين سريال، رضا استادي در گفت‌وگو با فارس گفت: چيزي از ماجراي مربوط به عاشورا در سريال مختارنامه حذف نشده است و قسمت نينوا به طور كامل روي آنتن رفت.

وي ادامه داد: تصاوير مربوط به امام حسين (ع) در عاشورا، مربوط به قسمت‌هاي بعدي سريال است كه در قالب فلاش‌بك روي آنتن مي‌رود.
    استادي درباره تصميم سازندگان درباره پخش تصوير حضرت ابوالفض (ع) در سريال نيز تصريح كرد: تا به حال تصميم همان تصميم قبلي مبني بر نشان دادن چهره آن بزرگوار است.

وي در پاسخ به اين مسأله كه برخي علما نشان دادن صورت آن حضرت را جايز نمي‌دانند، اين رويكرد تغييري در تصميم گيري شما نخواهد داشت؟ اظهار داشت: مسأله به اين شدت و بزرگي كه در برخي رسانه‌ها مطرح شده، نيست. نشان دادن تصوير حضرت ابوالفضل (ع) هدف اصلي كارگردان نيست و در بخش كوتاهي بنا بر ضرورت، بينندگان تصويري از ايشان مي‌بينند.

مسابقه قرآني براي كانوني ها

▌▬◄جام حذفی کانون گفتمان قرآن►▬▐

منتظر حضور گرمتان هستيم...

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

وای آخه اینکه خیلی بدتر شد چرا گوششان بدهکار نیست حتما باید شورش بشه تا کاری کنند؟

نوشته
    566
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    1
    گالری
    5

این ره که می روی به ترکستان است ...

سلام و خسته نباشید

وقتی در اولین قسمتهای مختار نامه تصویر امام حسن(ع) را بر روی اسب دیدم ، دلم گرفت ... حق نداشتن پیکر ایشون رو اون طور شکسته و کثیف و ... نشون بدن امام برای ما مقدسه ... حرمت داره ... خودم رو توجیه کردم که نه ... حتما اشتباه کردم ... منظورشون این نبوده که ... کج سلیقگی کردن ... اما ... کربلا ... چطور تونستن با امام سجاد محبوب دلمون این کار رو بکنن ؟ حق نداشتن اون طور حقیر و ... نشونشون بدن ... حق نداشتن اون تاج رو رو سرشون بذارن ... حق نداشتن بدن مبارکشون رو اون طور نشون بدن ... کجااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااا کجا جناب کارگردان؟ حالا اگه اینطور امام رو نشون نمی دادین از مظلومیتشون چیزی کم می شد ؟

ولله نمی فهمن چه بلایی دارن سر مردم میارن ... این همون بلاییه که تو اروپا سر مردم اومد ... قبح یه سری چیزا نباید بشکنه ؛به هیچ قیمتی؛ چرا نمی فهمن ؟

اونا هم با حضرت مسیحشون همین کار رو کردن ... حالا در فیلم هاشون ببینید حضرت رو چطور نشون می دن ...

بعد از دیدن فیلم مارمولک هم دلم گرفت، دلم گرفت از علما ، پیام اخلاقی این فیلم موندگار شد یا مسخره کردن روحانی ها ؟ جوک هاش بیشتر پخش شد یا متحول شدن یه دزدش ؟! اذیت های یه عده که دل پری از این قشر داشتن برای روحانیون خالص موند ... همسر یکی از دوستانم روحانیه ، بعد این قضیه یه بار نشد بیرون برن و اذیتشون نکنن

بعد از بین بردن حرمت روحانیون رفتن سراغ معصومین ؟ اگه همین طور سکوت بشه بزودی شرایط ظهور فراهم میشه ! میاد اون روزی که پدر از ترس پسر پنهانی نماز بخونه ... میاد اون روزی که دیندار از ترس جونش تقیه کنه ... میاد اون روز ... میاد امام ... اما اولین نفر گردن بی غیرت هایی رو میزنه که سکوت کردن و گذاشتن این اتفاق بیفته ... میاد امام و اونوقت باید بریم بمیریم تا با ایشون روبرو نشیم .................

کم کم دلم از این و از آن سیر می شود
    با چشم مهربان تو تسخیر می شود
    این خواب ها که همسفر هر شب من است
    یک روز مو به مو همه تعبیر می شود
    فرصت گذشت ، وقت زیادی نمانده است
    تعجیل کن عزیز دلم ، دیر می شود
    اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج

نوشته
    647
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    20

واقعا براشون متاسفم ، اگه چهره ی حضرت ابوالفضل رو نشون بدن واقعا بی شرمیه ... باید یه کاری بکنیم ، ما مسئولیم در قبال دینمون ... چرا باید منتظر بمونیم این اتفاق بیفته و بعد براش یه کاری بکنیم ؟ چرا از قبل پیشگیری نکنیم ؟ چرا باید اجازه بدیم یه عده که فقط به پر شدن جیبشون و معروف شدنشون فکر می کنن اینجور قداست ها رو زیر پا بگذارن ؟ من نمی دونم چه جوری باید اعتراضمون رو نشون بدیم ولی از شما ها می خوام بیاین و با هم دیگه فکری بکنیم قبل از اینکه خیلی دیر بشه ... جریانش نشه مثل نوشداروی بعد از مرگ سهراب ....... .

چه کسی می داند که تو در پیله ی خود تنهایی ؟

چه کسی می داند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی ؟

...

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری