صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکمت نامه بسيج ( مديريت : کبوتر دل )

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

حکمت نامه بسيج ( مديريت : کبوتر دل )

با نام و ياد خداي سبحان

سلام و عرض ادب و اجترام

در این تاپیک متن کتاب حکمت نامه بسيج تاليف حجت الاسلام و المسلمين محمدي ري شهري نوشته مي شود. به این صورت که در هر پست بخشي از کتاب به ترتیب صفحات قرار می گیرد .

از سرکار خانم کبوتر دل که مديريت اين موضوع را پذیرفتند تقدير و تشکر مي کنم و براشون آرزوي توفيق روز افزون دارم

استدعا دارم که کاربران گرامي در اين تاپيک پستي نزنند چرا که نظم کتاب بهم مي خورد و ناچار به حذف آن پست خواهيم شد . لطفا سوالات خود را در خصوص اين کتاب اينجا مطرح بفرمائيد

التماس دعا

2.  

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

حكمت نامه بسيج
    حجت الاسلام و المسلمين محمدي ري شهري
    http://www.aviny.com/Occasion/enghel...sij/Index.aspx

قال رسول الله صلى الله عليه وسلم:
    أوصاني ربي بتسع أوصيكم بها
    أوصاني بالأخلاص في السر والعلانية
    العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

پيشگفتار

حكمتنامه بسيج ، نخستين مجموعه از سلسله نوشتارهايى است كه با بهره ‏گيرى از رهنمودهاى حكيمانه قرآن كريم و سخنان نورانى اهل بيت ‏عليهم السلام، به خواست خداوند متعال، به صورت موضوعى براى اقشار مختلف جامعه سامان خواهد يافت.
    در آغاز براى پى بردن به اهمّيت اين اقدام، اشاره به دو نكته ضرورى است:
    يك. انسان براى رسيدن به فلسفه آفرينش خود و بهره ‏بردارى بهتر از سرمايه زندگى در جهت صعود به قلّه تكامل مادّى و معنوى، نياز به برنامه دارد و اين برنامه در دورانهاى مختلف زندگى و براى اقشار مختلف جامعه، متفاوت است.
    دو. اسلام، پيام‏ آور تكامل براى انسان در همه دورانهاست و براى آن كه همه اقشار جامعه با برنامه متناسب زندگى خود آشنا شوند، رهنمودهاى حكيمانه ‏اى ارائه كرده است كه در هر مقطع از تاريخ، جمع‏ آورى و موضوع ‏بندى اين رهنمودها متناسب با نيازهاى زمان براى گسترش فرهنگ اسلام ناب، ضرورى و اجتناب‏ ناپذير است.
    با اين نگاه، نگارنده با وجود همه مسئوليتهاى اجرايى و فرهنگى ‏اى كه بر دوش دارد، مصمّم شد كه در كنار ساير كارها با اعتماد
    به يارى خداوند متعال، اين اقدام مهم و ضرورى را نيز تحت عنوان «حكمتنامه» براى اقشار مختلف جامعه دنبال كند و در اين حركت پُر بركت و نورانى، نخستين مجموعه‏ اى كه سامان يافت، در جهت گسترش فرهنگ قشرى پيشتاز در جامعه اسلامى گرديد كه امام خمينى - رضوان اللَّه تعالى عليه - افتخار مى كرد كه در دنيا يكى از آنهاست و از خداوند متعال مى ‏خواست كه او را در قيامت، در صف آنان محشور فرمايد. من اين سرآغاز را به فال نيك مى ‏گيرم و اميدوارم كه خداوند متعال، توفيق تهيه ساير مجموعه‏هاى موضوعى را نيز عنايت فرمايد.
    بر خود لازم مى ‏دانم از فاضل عزيز و بزرگوار حجة الاسلام جناب آقاى حاج احمد غلامعلى كه در ساماندهى نهايى اين مجموعه مرا يارى داد و نيز از دانشمند گرانمايه حجة الاسلام والمسلمين آقاى عبدالهادى مسعودى كه ترجمه شمارى‏(1) از احاديث اين مجموعه را پذيرفت، صميمانه سپاسگزارى نمايم و براى همه خدمتگزاران در «مركز تحقيقات دارالحديث» كه به گونه ‏اى در آماده‏ سازى اين كتاب سهيم‏اند، از خداوند منّان، توفيق خدمت بيشتر به فرهنگ اهل بيت و خير دنيا و آخرت را مسئلت مى ‏نمايم.
    ربّنا تقبّل منا إنّك أنت السميع العليم!

محمّدى رى‏شهرى

14 شهريور 1381

27 جمادى الثانيه 1423
    1. گفتنى است كه ترجمه اكثر مطالب حكمتنامه برگرفته از ترجمه ميزان الحكمة و برخى تأليفات ديگر نگارنده پس از اصلاح است.

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

درآمد
    (يَأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِى اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِى سَبِيلِ اللَّهِ وَلَايَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَآءُ وَاللَّهُ وَسِعٌ عَلِيمٌ» .(1)
    اين آيه نورانى، الهام‏بخش تدوين حكمتنامه بسيج شد. در اين آيه، خداوند متعال، ضمن تهديد جمعى از همراهان پيامبر اسلام كه در باورهاى دينى و دفاع از ارزشهاى اسلامى استوار نيستند، با صراحت پيش‏بينى مى‏كند در آينده تاريخ، گروهى به يارى اين آيين خواهند شتافت كه خداوند متعال، آنان را دوست دارد و آنان نيز به خدا علاقه دارند. آنان با اهل ايمان، فروتن و مهربان‏اند و در برابر دشمنانِ ارزشهاى دينى، سرفراز و قاطع، در راه اقامه ارزشهاى الهى با دشمنان پيكار مى‏كنند و از سرزنش ملامتگران پروايى ندارند.
    قرآن در دو آيه ديگر به اين پيشگويى اشارت دارد. يكى آيه 133 سوره نساء:

(إِن يَشَأْ يُذْهِبْكُمْ أَيُّهَا النَّاسُ وَيَأْتِ بِاخَرِينَ وَكَانَ اللَّهُ عَلَى‏ ذَلِكَ قَدِيرًا»
    اگر خدا بخواهد، شما را مى‏بَرَد و ديگرانى را مى‏آورد، و خداوند بر اين كارْ تواناست.
    و ديگر، آيه 38 سوره محمّد:
    (وَإِن تَتَوَلَّوْاْ يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَايَكُونُواْ أَمْثَالَكُم»
    .
    و اگر روى برتابيد، خداوند، گروه ديگرى را جاى شما مى‏آورد كه آنان، مانند شما نخواهند بود.
    آيا اين پيشگويى قرآن تاكنون تحقّق يافته است يا بايد در انتظار تحقّق آن باشيم؟
    بى ترديد، همه كسانى كه واجد ويژگيهايى كه قرآن در آيه 54 مائده براى مدافعان ارزشهاى اسلامى در آينده تاريخ ذكر كرده ، بوده‏اند ، مى‏توانند مصداق پيشگويى قرآن باشند؛ امّا مراجعه به رواياتى كه درباره تبيين مصداق يا بزرگ‏ترين مصاديق اين پيشگويى است، تأمّل‏برانگيز و براى علاقه‏مندان به انقلاب اسلامى در ايران، بسيار نويدبخش و اميدآفرين است.
    در تفسير گرانسنگ مجمع البيان مى‏خوانيم كه وقتى از پيامبر اسلام درباره مردمى كه مصداق پيشگويىِ قرآن در آيه 54 مائده هستند، پرسيدند، آن حضرت دست به شانه سلمان فارسى زد و فرمود:
    هذا و ذووه.(2)

(مقصود آيه) اين مرد و هموطنان اويند!
    سپس فرمود:
    اگر ايمان به (ستاره) ثريّا آويخته باشد، هر آينه مردانى از ايرانيان به آن دست يابند.(3)
    همچنين در تفسير آيه 133 سوره نساء «إِن يَشَأْ يُذْهِبْكُمْ...» ، امين الإسلام طبرسى مى‏نويسد: روايت شده است كه وقتى اين آيه نازل شد، پيامبر خدا دستش را به پشت سلمان زد و فرمود:
    هم قوم هذا، يعنى عجم الفرس.(4)
    آنان، هموطنان اين مرد هستند، يعنى ايرانيان.
    و نيز در تفسير آيه 38 سوره محمّد: «وَإِن تَتَوَلَّوْاْ يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ...» مى‏نويسد: وقتى پيامبر خدا اين آيه را تلاوت فرمود، از ايشان پرسيدند: اينهايى كه اگر ما رو برتابيم، خداوند آنان را جايگزين ما مى‏كند، كيستند؟
    پيامبرصلى الله عليه وآله در حالى كه به شانه سلمان مى‏زد، فرمود:
    هذا و قومه.(5)
    اين مرد و هموطنان او.
    و افزود:
    سوگند به آن كه جانم در دست اوست، اگر ايمان به ثريّا آويزان باشد، مردانى از ايران به آن دست خواهند يافت.

نكته قابل توجّه اين كه اگر اين احاديث هم نبود، بى شك، انسانهاى شايسته‏اى كه از همه اقشار ملّت مسلمان ايران به رهبرى امام خمينى‏قدس سره در اين مقطع از تاريخ به يارى اسلام آمدند و انقلاب شكوهمند اسلامى ايران را آفريدند و براى تداوم آن، بار سنگين هشت سال دفاع مقدّس را بر دوش كشيدند، مصداق بارز پيشگويى قرآن‏اند، و احاديث مذكور، علاوه بر تأييد صحّت اين استنباط، يكى از دلايل صدق گفتار پيامبر اسلام و از معجزات حضرت ختمى مرتبت است.
    اكنون بر همه علاقه‏مندان به اسلام و ايران و انقلاب اسلامى است كه براى حفظ اين سند افتخار قرآنى و تداوم اين دستاورد بزرگ تاريخى برنامه‏ريزى كنند و در اين راه، همه توان خود را به كار گيرند.
    حفظ اين سند افتخار، در گرو تداوم و تقويت ويژگيهايى است كه قرآن براى ياوران راستين اسلام، مشخّص كرده است:

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

ويژگيهاى ياوران راستين اسلام

اينك براى آشنا شدن با ويژگيهاى ياوران راستين اسلام، از قرآن به عنوان متن و از كلام امام خمينى‏قدس سره به عنوان شرح بهره مى‏جوييم؛ امّا پيش از آن، توجّه به اين نكته ضرورى است كه از نگاه امام خمينى‏قدس سره بسيجيان، مصداق كامل ياوران راستين اسلام در اين مقطع از تاريخ‏اند:
    اگر بخواهيم مصداق كاملى از ايثار و خلوص وفداكارى و عشق به ذات مقدّس حق و اسلام راارائه دهيم، چه كسى سزاوارتر از بسيج وبسيجيان خواهند بود؟(6)
    بلكه از ديدگاه امام، ياوران راستين اسلام در همه اعصار، بسيجى‏اند و در قالب مشخّصات و تفكّر بسيجى تشكّل يافته ‏اند:
    بسيج، لشكر مخلص خداست كه دفتر تشكّل آن راهمه مجاهدان، از اولين و آخرين، امضا نموده‏ اند.(7)
    با اين مقدمه، به شرحِ اجمالى برجسته ‏ترين ويژگيهاى ياوران راستين اسلام يا به تعبير امام ‏قدس سره، بسيجيان، از نگاه قرآن مى ‏پردازيم:

ویرایش توسط كبوتر دل : ۱۳۸۹/۰۹/۰۳ در ساعت ۱۷:۳۹

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

يك. محبّت خدا

نخستين ويژگى مدافعان راستين ارزشهاى دينى، محبّت خداست.
    قرآن، درباره اين ويژگى مى‏فرمايد:
    يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ .
    (خداوند)، آنان را دوست دارد و آنان (نيز) او را دوست دارند.
    امام خمينى‏قدس سره درباره اين ويژگى مى‏فرمايد:
    بسيج، شجره طيّبه و درخت تناور و پُر ثمرى است كه شكوفه‏هاى آن، بوى بهار وصل و طراوت يقين و حديث عشق مى‏دهد. بسيج، مدرسه عشق و مكتب شاهدان و شهيدان گمنامى است كه پيروانش بر گلدسته‏هاى رفيع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‏اند.(8)
    و از آنجا كه عشق و محبّت، فرعِ معرفت و آگاهى است، آگاهيهاى دينى، مقدمه رسيدن بسيجى به برجسته‏ترين ويژگيهاى مدافعان راستين ارزشهاى دينى است و از اين رو، برنامه‏ريزى براى تقويت آگاهيهاى دينى بسيج، از اهمّيت فوق‏العاده‏اى برخوردار است.
    امام‏قدس سره براى تقويت آگاهيهاى دينى بسيج، ضمن توصيه به تشكّل‏هاى بسيج دانشجويى و طلّاب، حوزه و دانشگاه را مسئول تقويت مبانى اعتقادى و آگاهيهاى دينى بسيجيان مى‏داند:
    امروز، يكى از ضرورى‏ترين تشكّلها، بسيج دانشجو و طلبه است. طلّاب علوم دينى و دانشجويان دانشگاهها بايد با تمام توان خود در مراكزشان از انقلاب و اسلام دفاع كنند. فرزندان بسيجى‏ام در اين مراكز، پاسدار اصول تغييرناپذير «نه شرقى و نه غربى» باشند. امروز دانشگاه و حوزه از هر محلّى بيشتر به اتّحاد و يگانگى احتياج دارند. فرزندان انقلاب به هيچ وجه نگذارند ايادى امريكا و شوروى در آن دو محلّ حسّاس نفوذ كنند. تنها با بسيج است كه اين مهم انجام مى‏پذيرد و مسائل اعتقادى بسيجيان به عهده اين دو پايگاه علمى است. حوزه علميه و دانشگاه، بايد چارچوب‏هاى اصيل اسلام ناب محمّدى را در اختيار تمامى اعضاى بسيج قرار دهند.(9)

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری