جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خطبه 84 نهج البلاغه

نوشته
    402
    حضور
    53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خطبه 84 نهج البلاغه

دوستان ممنون از ایجاد این بحث !
    دوستان دلیل های زیادی اوردند تا پاسخگوی برابر نبودن ارث باشند اما در مورد خطبه ی زیر چه دارید که بگویید ؟!

مردم ! ایمان زنان ناتمام است ، بهره انان ناتمام ، خرد ایشان ناتمام .
    نشانه ناتمامی ایمان ، معذور بودنشان از نماز و روزه است - به هنگام عادتشان-،
    و نقصان بهره ی ایشان ، نصف بودن سهم آنان از میراث است نسبت به سهم مردان ؛ و نشانه ناتمامی خرد آنان این بود که گواهی دو زن چون گواهی یک مرد به حساب رود . پس از زنان بد بپرهیزید و خود را از نیکانشان واپایید ، و تا در کار زشت طمع نکنند ، در کار نیک از انان اطاعت ننمایید .
    نهج البلاغه خطبه 80 (ترجمه : دکتر سید جعفر شهیدی)

ویرایش توسط Masoomi : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۵:۳۰ دلیل: اصلاح
    کوروش بزرگ :
    دردا بر حاکمانی که نازایی و نفرت را رقم می زنند دردا بر شهریارانی که تازیانه و تجاوز را رقم می زنند دردا بر کیشبانانی که به مردم دروغ می گویند دردا بر خردمندانی که از دلیری بویی نبرده اند دردا بر دلیرانی که از خرد بویی نبرده اند .
    منشور پاسارگاد

2.  

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام دوست من شما باید مناسبت خطبه را نیز در نظر بگیرید و طرف صحبت امام را که به عایشه هست و چون مسلمانان او را مادر مومنان میخواندند از این جهت که شبه از مومنین برداشته شود امام این خطبه را خواندند و فرمودند
    اى خداوند، بيامرز آن گناهان مرا، كه تو از من داناتر به آنها هستى . اگر بار ديگر مرتكب شدم تو نيز بار ديگر از من درگذر. اى خداوند، اگر با خود وعده كرده ام كه در طاعت تو قصور نكنم و به وعده خويش وفا ننموده ام ، مرا ببخش . بارخدايا، اگر به زبان به تو تقرب جسته ام و به دل خلاف آن كرده ام ، بر من مگير. اى خدا، بيامرز براى من هر اشارت كنايه آميز را كه به گوشه چشم كرده ام و هر سخن نابجا را كه از دهانم جسته است و نيز خواهشهاى دل و لغزشهاى زبانم را.
    سخنى از آن حضرت (ع ) پس از فراغت از جنگ جمل
    اى مردم ، بدانيد كه زنان را ايمان ناقص است و بهره منديهايشان ناقص ‍ است و عقلهايشان ناقص است . اما ناقص بودن ايمانشان از آن روست كه در ايام حيض از خواندن نماز و گرفتن روزه معذورند و ناقص بودن عقلهايشان ، بدان دليل است كه شهادت دو زن برابر شهادت يك مرد است و نقصان بهره منديشان در اين است كه ميراث زنان نصف ميراث مردان است . از زنان بد بپرهيزيد و از زنان خوب حذر كنيد و كار نيك را به خاطر اطاعت از آنان انجام مدهيد، تا به كارهاى زشت طمع نكنند. اى مردم ، زهد در اين جهان كاستن از دامنه آروزهاست و سپاسگزارى در برابر نعمتها و پارسايى از حرامهاست . پس اگر بدان دست نيافتيد، بكوشيد تا حرام بر شكيبايى شما چيره نشود و در برابر نعمت ، سپاسگزارى را از ياد مبريد. خداوند با آوردن حجتهاى آشكار و هويدا و كتابهاى آسمانى و دليلهاى روشن جاى عذرى براى شما باقى نگذاشته است .چه بگويم درباره سرايى ، كه آغازش رنج است و پايانش زوال و فنا حلالش را حساب است و حرامش را عقاب . هر كه در آن بى نياز شود در فتنه و بلا افتد و هر كه نيازمند بود غمگين شود. هر كه براى به چنگ آوردنش تلاش كند، بدان دست نيابد و آنكه از تلاش باز ايستد، دنيا خود به او روى نهد. هر كه به چشم عبرت در آن نگرد، ديده بصيرتش روشن گردد و هر كه به ديده تمنا در آن بيند، ديدگانش را كور گرداند.
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

مي تونيد براي دريافت توضيحات بيشتر به اين لينك مراجعه كنيد .
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۰۹/۰۵ در ساعت ۲۰:۵۴
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    402
    حضور
    53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
    با عرض سلام دوست من شما باید مناسبت خطبه را نیز در نظر بگیرید و طرف صحبت امام را که به عایشه هست و چون مسلمانان او را مادر مومنان میخواندند از این جهت که شبه از مومنین برداشته شود امام این خطبه را خواندند و فرمودند
    ...
    درود
    بله می دانم
    پس با این حساب امروزه این سخن کاربرد ندارد ؟!
    تمام سخنان با مناسبت بیان می شوند پس این جور پیش رویم کدام سخن امروزه قابل استفاده است !
    " و نقصان بهره ی ایشان ، نصف بودن سهم آنان از میراث است نسبت به سهم مردان ؛"
    البته نمی دانم چرا سوال منتقل شد قسمت رنگی دقیقا با موضوع همخوانی داشت !

هرجا که به سخنی بر می خورید که از نظر شما نمی تواند از شخصی معصوم گفته شود این می شود که ... !!!
    کوروش بزرگ :
    دردا بر حاکمانی که نازایی و نفرت را رقم می زنند دردا بر شهریارانی که تازیانه و تجاوز را رقم می زنند دردا بر کیشبانانی که به مردم دروغ می گویند دردا بر خردمندانی که از دلیری بویی نبرده اند دردا بر دلیرانی که از خرد بویی نبرده اند .
    منشور پاسارگاد

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط cyrus59 نمایش پست
    درود
    بله می دانم
    پس با این حساب امروزه این سخن کاربرد ندارد ؟!
    تمام سخنان با مناسبت بیان می شوند پس این جور پیش رویم کدام سخن امروزه قابل استفاده است !
    " و نقصان بهره ی ایشان ، نصف بودن سهم آنان از میراث است نسبت به سهم مردان ؛"
    البته نمی دانم چرا سوال منتقل شد قسمت رنگی دقیقا با موضوع همخوانی داشت !

هرجا که به سخنی بر می خورید که از نظر شما نمی تواند از شخصی معصوم گفته شود این می شود که ... !!!
    با عرض سلام
    من در ان قسمت منتظر جواب شما بودم و به این قسمت سر نزده بودم امروز اتفاقی اینجا امدم و جواب شما را اینجا دیدم به هر حال در مورد این از نثر صریح قران است و کسی نمیتواند ان را بدون کاربر امروز یا فردا بداند ولی در مورد سخنی که در مورد عایشه گفته شده بله امروزه این سخن کاربرد ندارد
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

7. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری