جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالي در باره خواص سوره ها و آيات

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالي در باره خواص سوره ها و آيات

با سلام میخواهم بدانم بعضی سوره ها یا آیات را که گفته اند بنویسید و بشویید و بخورید اگر به آبی بخوانیم همان اثر را دارد یا اینکه باید نوشت؟

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث قرآني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۴:۲۳

2.  

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

جمع بندی

پرسش:
    می خواهم بدانم بعضی سوره ها یا آیات را که گفته اند بنویسید و بشویید و بخورید اگر به آبی بخوانیم همان اثر را دارد یا اینکه باید نوشت؟

پاسخ:
    برخی از اینگونه روایات در کتاب الامان سید بن طاووس و کتاب مصباح کفعمی آمده ولی سند آنها ذکر نشده و بنده در منابع معتبر و اصلی این روایات را نیافتم.

به عنوان نمونه:

الف) و أما آيات الشفاء فهي عظيمة الشأن من كتبها و حملها و شربها شفي من كل داء و هی:
    «وَ يَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُورِ و يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فِيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدىً وَ شِفاءٌ ذلِكَ تَخْفِيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ رَحْمَةٌ الْآنَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنْكُمْ يُرِيدُ اللَّهُ أَنْ يُخَفِّفَ عَنْكُمْ قُلْنا يا نارُ كُونِي بَرْداً وَ سَلاماً عَلى‏ إِبْراهِيمَ وَ أَرادُوا بِهِ كَيْداً فَجَعَلْناهُمُ الْأَخْسَرِينَ أَ لَمْ تَرَ إِلى‏ رَبِّكَ كَيْفَ مَدَّ الظِّلَّ وَ لَوْ شاءَ لَجَعَلَهُ ساكِناً وَ لَهُ ما سَكَنَ فِي اللَّيْلِ وَ النَّهارِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ»(1)

گفته شده که این آیات، آیات شفا است؛ کسی که آن را بنویسد و با خود داشته باشد و آب آن را بنوشد، از هر دردی شفا یابد.

ب) «و من ذلك في سورة الزخرف عن الصادق (علیه السلام) من كتبها و حملها أمن من شر كل ملك و كان محبوبا عند الناس أجمعين و ماؤها ينفع شاربه من انفصام البطن و يسهل المخرج»؛ در مورد سوره‏ زخرف از امام صادق (عليه السّلام) نقل شده که فرمود: هر كه آن را بنويسد و با خود بردارد، از گزند هر حكمران ايمن گردد و نزد تمامى مردم محبوب شود و اگر كسى آب آن را بياشامد، يبوست معده را برطرف و قضاى حاجت را آسان گرداند.(2)

ج) «و من ذلك في سورة محمد (ص) عن الصادق (ع) من كتبها و حملها في وقت محاربه أو قتال فيه خوف أمن ذلك و فتح عليه باب كل خير و من شرب ماءها سكن عنه الرعب و الزحير و قراءتها عند ركوب البحر منجاة من الغرق»: روایت منقول از امام صادق (علیه السلام) درباره سوره محمد (صلوات الله علیه): «... کسی که آب آن را بنوشد، ترس و ناله از او برطرف شود ...»

در متن این روایات تصریح نشده که با آب تمام الفاظ آیات نوشته شود بلکه گفته شده کسی که آب آنها را بنوشد (مانند روایت قبل که فرمود: من شرب ماءها)؛ ظاهر مطلب (به قرینه «کتبها» [آنها را بنویسد] ) این است که اگر کسی می خواهد به این روایات عمل نماید، بهتر است که این سوره ها را با آب بنویسد و بنوشد.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ در ساعت ۱۱:۳۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری