صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نا محدود بودن خداوند.

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    0
    گالری
    0

نا محدود بودن خداوند.

با سلام به دوستان گرامی.من سوالی داشتم.گفته میشود که انسان به دلیل محدود بودن نمیتواند خداوند را به طور کامل بشناسد.چون خداوند وجودی بینهایت است.سوال من اینه که ایا خود خدا نخواسته است که ذاتش برای بندگانش شناخته شود؟و اگر این طوره چرا نخواسته است ذاتش شناخته شود؟خداوند که به همه امور تواناست.و اما سوال بعدی<گفته میشود که قدرت خدا بر امور محال تعلق نمیگیرد.مثل همون قضیه تخم مرغ و جهان و یا ساختن مربع سه گوش.سوال من این است که خداوند که همه عوالم و هستی و همه قوانین ان را خودوضع کرده.پس ایا نمیشود گفت که مثلا خداوند میتواند عوالم دیگه ای افریده باشد و قوانین کاملا متفاوتی برای ان خلق کرده باشد.مثلا اینکه 2+2=5 بشود.لطفا جواب کلیشه ای ندین.ممنون.

کارشناس بحث : پاسخگوي کلامي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۴:۳۵

2.  

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hossien64 نمایش پست
    با سلام به دوستان گرامی.من سوالی داشتم.گفته میشود که انسان به دلیل محدود بودن نمیتواند خداوند را به طور کامل بشناسد.چون خداوند وجودی بینهایت است.سوال من اینه که ایا خود خدا نخواسته است که ذاتش برای بندگانش شناخته شود؟ و اگر این طوره چرا نخواسته است ذاتش شناخته شود؟خداوند که به همه امور تواناست.و اما سوال بعدی<گفته میشود که قدرت خدا بر امور محال تعلق نمیگیرد.مثل همون قضیه تخم مرغ و جهان و یا ساختن مربع سه گوش.سوال من این است که خداوند که همه عوالم و هستی و همه قوانین ان را خودوضع کرده.پس ایا نمیشود گفت که مثلا خداوند میتواند عوالم دیگه ای افریده باشد و قوانین کاملا متفاوتی برای ان خلق کرده باشد.مثلا اینکه 2+2=5 بشود.لطفا جواب کلیشه ای ندین.ممنون.

کارشناس بحث : پاسخگوي کلامي

سلام علیکم،

جواب دادن به اختیاره پاسخ دهنده است دوست گرامی...

سوال اول رو انشاالله پاسخگو ، پاسخ شما رو میدن ... ولی در جواب سوال دوم باید گفت که از امام صادق این سوال پرسیده شد و ایشان هم گفته بود که خدایی که تونسته جهان رو در چشم تو جا بده ، بدون اینکه جهان کوچک و یا چشم تو بزرگ بشه ، همون خدا بر این کار هم تواناست. اما اینکه قدرت خدا بر امور محال تعلق نمی گیرد ، محدود بودنه ماده است و نه قدرت خداوند...

درباره مثالهایی که زدید باید بگم ، مربع یعنی چهارتایی و شما میگید که چرا هیچ چهارتایی ، سه تا نشده؟ خب سه تا که میشه مثلث ، لفظ مثلث هم یعنی سه تایی ، فقظ لفظش تغییر میکنه، همین! برای 2+2=5 هم باید بگم چه خوبه درس های دوران دبستان رو مطالعه کنیم همگی ، با دقت! دوست عزیز شما اگر 2 تا سیب داشته باشی ، کناره 2 تا سیب دیگه بذاری ، می خوای 5 تا سیب داشته باشی؟!!! نمی خوام کسی رو مسخره کنم ، ولی لطفا بیشتر فکر کنید روی پایه ای ترین مسائل...

ویرایش توسط کیمیاگر : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۸:۱۹
    وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

با عرض سلام
    درمورد سوال اول
    دوست عزیز شما میگویید خدا نخواسته که ذاتش مشخص بشه.در حالی که خداوند ذات خودش رو برای انسان معرفی کرده.چون انسان باید چیزی رو بشناسه بعد پرستش کنه.درسته؟
    مثلا در همین ((بسم الله الرحمن الرحی)) به ننام خداوند بخشنده ی مهربان.پس تا اینجا فهمیدیم که سر چشمه ی مهربانی و بخشندگی خداست.یا((بسم الله النور)) به نام خدای نور اینجا هم نشون میده که سر چشمه ی هر نوری خداست.و همینطور اسما ئ دیگر خداوند.پس ذات خداوند سرچشمه ی همه ی خوبی هاست.
    و اما در مورد بعدی.
    در محضر خداوند محال وجود ندارد.ببینید علت العلل محالی براش نیست.بعضی کارها و امور چون دارای ماده هستند(زمان.مکان.جسم)به همین خاطر محال میشوند.
    در مورد جواب 2+2=5.این مسائل قراردادی بین انسانها هستند.البته در علم ریاضیات رو نمیگم.چون جواب 2+2 همیشه حتی در جهان فرضی دیکه هم میشه 4.
    قوانین (در فیزیک یا شیمی یا...)وقتی تغییر میکنه که حالات ماده .جاذبه.اشکال ماده و ... نیز تغییر کنه.
    بازم امری باشه در خدمتم.
    از رهگذر یا علی...

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    0
    گالری
    0

اولا از دوستان عزیز تشکر میکنم به خاطر زحماتتون.از دوست عزیز<faghir22>که لطف کردن و بنده رو به طور غیر مستقیم مسخره کردن هم ممنونم.ولی منظور من از گفتن این مسائل این بود که تمام قوانین جهان هستی مثلا اینکه مربع باید 4 ضلع داشته باشه یا اینکه دو با دو میشه چهار هم این بود که به هر حال خداوند این قوانین رو وضع کرده و ایا ممکن نبود که خدا قوانینی کاملا متفاوت برای این جهان میتوانست خلق کند.چون همه هستی و همه فوانین رو خدا خلق کرده مگه غیر از اینه؟در ضمن دوست عزیزم< رهگذر >منظورم از مسئله ذات خدا این بود که چرا اینکه گفته میشود که خدا رو به طور کامل نمیشه شناخت.ایا خواست خدا بر این بوده یا نه اینکه خداوند خود نیز از شناساندن کامل خویش عاجز است؟ممنون

6. تشکر

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

دوسته خوبم دلیل اینکه ما نمی تونیم ذات خدارو درک کنیم محدودیت عقل ادمیه.نه خدا نخواسته ذاتش مشخص بشه و نه از توضیح ذاتش عاجز. ببینید اگه منظورتون اونی باشه که من فهمیدم,طبق فرموده ی خودش نوری است در زمین و اسمانها.که همونطور که در بالا گفتم سر چشمه همه ی خوبیها از ذات خداوند سرچشمه میگرند.
    حالا نمی دونم در این مورد منظورم رو به خوبی رسوندم یا نه.
    در مورد قوانین هم باید بگم که همونطور که در قران اومده طبق خواسته ی خود خودا قوانین فیزیک و شیمی اجرا میشه.مثلا حرکت کشتی رو اب.پرواز پرنده در اسمان.قوانین جاذبه و از این دست امور.پس خود خدا نیز میتونه اونهارو
    در جهان مادیه فرضیه دیگه تغییر بده.
    اما در مورد مربع سه ضلع اطلاعی ندارم.ولی در محضر جوهر الوجود و علت العلل محال راه نداره.
    البته مربع سه ضلعی کلا غیر عقلانیه و بی معنییه.

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از راهنماییتون.

نوشته
    213
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    39

یا حق
    با سلام و احترام
    استاد گران
    سپاس از پروردگار که در این دایره هستی بر تکاپوهایمان یگانه می خندند
    و دوم تقدیر از حضورتان و موضوع طرح شده
    مخلوق دوست نیز با این سخن کاملا کاملا موافقم این قواعد و قوانینی است که با فکر متصل انسانی گذارده شده است ...قوانین از جانب اوست به حکمت اوست و اگر بخواهند به راحتی قابل تغییر از جانب اوست ....
    مثال انسانی بدیهی می زنم مگر نه اینکه اکنون بیمارانی در دایره درمان قرار می گیرند که در گذشته اصلا قانون درمانی انان وجود نداشت و به پندار خودشان قانون همین و ثابت بود....و یا اینکه اکنون ثابت شده که چیزی با عنوان استعداد وجود ندارد و همه همه استعدادها را در خلقت خود دارند و فقط برخوردها متفاوت است؟
    اگر قانون 2*2=5 را قبول نکنیم که توهین به ÷یشرفت و علم و اختراع و خلاقیت که نه به افرینش الهی با محدود نمودنش کرده ایم....این از نظر من و گوسفندهایم در دشت و دمن....
    این کوبیدن فکر و متا فیزیک و قانون شفاست و....
    خجسته باشید و شادکام
    بعد حق دیگر منی نماند....

هذا من فضل ربي،فقط فقط و فقط

:salavat10:

اي لوليان اي لوليان يك لوليي ديوانه شد ...
    طشتش فتاد از بام ما نك سوي مجنونخانه شد

10. تشکر

نوشته
    213
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    39

یا حق
    با سلام و ادب
    استاد گرانقدر
    یک موردی هست در شناخته شدن ذات نامحدود خداوند سبحان مهربان
    قبول که خداوند نامحدودند و ماده محدود قبول هم که ما باید بشناسیم این ذات نا محدود را و حق ماست که او خود گذارده و خواسته اصلا....
    خوب برویم سر تضادها....
    او نخواسته یا نتوانسته حال یا به سبب امکانات محدود خدایی خویش در باور خداجو و خدا تعریف کن و خدا ساز ما ( ) (یعنی این جمله بندی خود قدر ته خداست ها.)... یا به سبب محدودیت ماده و اینها...
    به دیده می رسد که کاملا نامحدود بودنش را در ما شناسانده اما با تشخیص را ه هایش چون که او رب ماست او خود خالق ماست او ما و ارکانمان را می شناسد ........در کنار اینکه خواست و اراده او شناخت ماست ....همه افرینش به هدف این معرفت و لذت است...
    اکنون می بینیم که راه دارد مثال ادمهایی که با تفکر ضد خدا با یک اتفاق مثلا سلامت و شفا و... انچنان یقین به حضورش و حکمت هایش می برند و یا افرادی غرق در انچه ما بدبختی و مصیبت می نامیم انچنان در طرب شناخت اویند که بهتر و بالاتر از هر دانشجوی فلسفه ای انا و در جا خدا را با هیجان و به طور قطع بر شما اثبات می کنند ...گاه کسی با یک شکست گاه با رهیدن از خطر گاه با استیصال گاه در عرفان و گاه در عبادت ....او ذات نامحدودش را
    شناساند...لیک راه است برای هر کسی .به قول رضا مارمولک که هر کسی اهی به سوی او دارد و اما اینکه دارد دارد و داردها ندارد نیست....حتی شما دو ست عزیز نه بغل دستتون رو می گم راهش فرق داره...
    شاد باشید پر حوصله شرمسار از اسارت وقت و حوصله تان
    بعد حق دیگر منی نماند...

هذا من فضل ربي،فقط فقط و فقط

:salavat10:

اي لوليان اي لوليان يك لوليي ديوانه شد ...
    طشتش فتاد از بام ما نك سوي مجنونخانه شد

12. تشکرها 2

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی
    البته اگر ممکنه دوست عزیز (hossein64)یکم بیشتر در مورد قسمت اول سوالشون توضیح بدن تا جواب بهتر و کاملتری داده بشه.منظور از ذات خداوند چیه؟

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hossien64 نمایش پست
    اولا از دوستان عزیز تشکر میکنم به خاطر زحماتتون.از دوست عزیز<faghir22>که لطف کردن و بنده رو به طور غیر مستقیم مسخره کردن هم ممنونم.ولی منظور من از گفتن این مسائل این بود که تمام قوانین جهان هستی مثلا اینکه مربع باید 4 ضلع داشته باشه یا اینکه دو با دو میشه چهار(1) هم این بود که به هر حال خداوند این قوانین رو وضع کرده و ایا ممکن نبود که خدا قوانینی کاملا متفاوت برای این جهان میتوانست خلق کند.(2)چون همه هستی و همه فوانین رو خدا خلق کرده مگه غیر از اینه؟در ضمن دوست عزیزم< رهگذر >منظورم از مسئله ذات خدا این بود که چرا اینکه گفته میشود که خدا رو به طور کامل نمیشه شناخت.ایا خواست خدا بر این بوده یا نه اینکه خداوند خود نیز از شناساندن کامل خویش عاجز است؟ممنون
    نقل قول نوشته اصلی توسط خداداد نمایش پست
    یا حق
    با سلام و احترام
    استاد گران
    سپاس از پروردگار که در این دایره هستی بر تکاپوهایمان یگانه می خندند
    و دوم تقدیر از حضورتان و موضوع طرح شده
    مخلوق دوست نیز با این سخن کاملا کاملا موافقم این قواعد و قوانینی است که با فکر متصل انسانی گذارده شده است ...قوانین از جانب اوست به حکمت اوست و اگر بخواهند به راحتی قابل تغییر از جانب اوست ....
    مثال انسانی بدیهی می زنم مگر نه اینکه اکنون بیمارانی در دایره درمان قرار می گیرند که در گذشته اصلا قانون درمانی انان وجود نداشت و به پندار خودشان قانون همین و ثابت بود....و یا اینکه اکنون ثابت شده که چیزی با عنوان استعداد وجود ندارد و همه همه استعدادها را در خلقت خود دارند و فقط برخوردها متفاوت است؟
    اگر قانون 2*2=5 را قبول نکنیم که توهین به پیشرفت و علم و اختراع و خلاقیت (3) که نه به افرینش الهی با محدود نمودنش کرده ایم....این از نظر من و گوسفندهایم در دشت و دمن....
    این کوبیدن فکر و متا فیزیک و قانون شفاست (4) و....
    خجسته باشید و شادکام
    بعد حق دیگر منی نماند....
    نقل قول نوشته اصلی توسط خداداد نمایش پست
    یا حق
    با سلام و ادب
    استاد گرانقدر
    یک موردی هست در شناخته شدن ذات نامحدود خداوند سبحان مهربان
    قبول که خداوند نامحدودند و ماده محدود قبول هم که ما باید بشناسیم این ذات نا محدود را و حق ماست که او خود گذارده و خواسته اصلا....
    خوب برویم سر تضادها....
    او نخواسته یا نتوانسته حال یا به سبب امکانات محدود خدایی خویش در باور خداجو و خدا تعریف کن و خدا ساز ما ( ) (یعنی این جمله بندی خود قدر ته خداست ها.)... یا به سبب محدودیت ماده و اینها...
    به دیده می رسد که کاملا نامحدود بودنش را در ما شناسانده اما با تشخیص را ه هایش چون که او رب ماست او خود خالق ماست او ما و ارکانمان را می شناسد ........در کنار اینکه خواست و اراده او شناخت ماست ....همه افرینش به هدف این معرفت و لذت است...
    اکنون می بینیم که راه دارد مثال ادمهایی که با تفکر ضد خدا با یک اتفاق مثلا سلامت و شفا و... انچنان یقین به حضورش و حکمت هایش می برند و یا افرادی غرق در انچه ما بدبختی و مصیبت می نامیم انچنان در طرب شناخت اویند که بهتر و بالاتر از هر دانشجوی فلسفه ای انا و در جا خدا را با هیجان و به طور قطع بر شما اثبات می کنند ...گاه کسی با یک شکست گاه با رهیدن از خطر گاه با استیصال گاه در عرفان و گاه در عبادت ....او ذات نامحدودش را
    شناساند...لیک راه است برای هر کسی .به قول رضا مارمولک که هر کسی اهی به سوی او دارد و اما اینکه دارد دارد و داردها ندارد نیست....حتی شما دو ست عزیز نه بغل دستتون رو می گم راهش فرق داره...
    شاد باشید پر حوصله شرمسار از اسارت وقت و حوصله تان
    بعد حق دیگر منی نماند...
    ================================================== ===

سلام علیکم،

شما با الفاظ مشکل دارید بیشتر تا معنی! قراردادی هست در علوم که هر جسم سه ضلعی مثلث و هر جسم چهار ضلعی مربعه ، و یا اعداد از - بینهایت تا + بینهایت وجود داره ، و برای جمع 2+2 = 4 و برای جمع 2+3=5 وجود داره.

شاید لفظم تند باشه در جواب ، ولی بدونید که شما ها رو مثله برادر و خواهرم دوست دارم ، اما در جواب باید جدی بود... چند تا سوال از شما دارم برادر عزیز hossien64

سوالات:

(1) شما پست قبلیم رو خوندید؟ فکر هم کردید؟ معنی مربع رو میدونید؟ یعنی جسم چهارگوش ( 4 ضلع)! و شما میگید چرا به یک جسم سه گوش (3 ضلع) ، نگیم چهارگوش( 4 ضلعی)؟
    یک سوال بپرسم؟! اگر دوتا سیب رو با دو تا سیب دیگه رو کنار هم بگذاریم ، چند تا سیب داریم؟! سوالم پیش پا افتاده ولی جدیه.

(2) بله می توانست. و اون موقع هم شما می گفتید نمیشد خدا دایره ای رو به وجود بیاره که 4 ضلع داشته باشه؟ منظورم اینکه هر جور بیافرینه خب جور دیگه ای هم میشه در نظر گرفت. چه نتیجه ای و چه منظوری دارید از این سوال؟ به علم شما چه چیز اضافه میشه؟ بر فرض هم که دونستید جور دیگه ای هم هست ، چه فایده ای داره؟

(3) خواهر گرامی فکر میکنم شما در رشته علوم انسانی و یا تجربی تحصیل کردید که چنین نظری دارید. اصولی رو که خداوند قرار داده در دنیا کاملترین و درست ترین اصوله و فقط حداقل عقل و اندیشیدن رو می خواد.

عدد نتیجه ی دنیای تضاهمه و در غیر هم صحت داره! مثلا قانون 2×2=4 و یا 2+2=4 قانون خدا من الازل الی ابده ، و در ملکوت هم حاکمه. برای مثال: 2 فرشته + 2 فرشته میشه چهار فرشته و 5 تا فرشته نمیشه ...
    واقعا فهمش سخته؟

(4) کاملا برعکس ، تایید قدرت مطلق و دقیق خداوند متعال بر جهان هستیه...

باز هم میگم که از دست من ناراحت نشید ، کمی فیزیک و ریاضیات مطالعه کنید برای باز شدن ذهن خیلی موثره دوستان گرامی....

ویرایش توسط کیمیاگر : ۱۳۸۹/۰۹/۰۷ در ساعت ۲۳:۰۴
    وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری