جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه ابلیسک (Obelisk) و ستون رمی جمرات

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  52
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  0

  رابطه ابلیسک (Obelisk) و ستون رمی جمرات
  با سلام
  تاریخچه ستون رمی جمرات چیست؟
  چه کسی آن را به عنوان نماد شیطان انتخاب کرد؟
  (با توجه به اینکه شبیه ابلیسک است که مورد تقدیس شیطانپرستان است)  کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۱۴ در ساعت ۱۵:۰۱
  اللهم اجعل عواقب امورنا خيرا
  يا مقلب القلوب ثبت قلبي علي دينك 2.  

 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,081
  مورد تشکر
  82 پست
  حضور
  14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط kohsorkhi نمایش پست
  با سلام
  تاریخچه ستون رمی جمرات چیست؟
  چه کسی آن را به عنوان نماد شیطان انتخاب کرد؟
  (با توجه به اینکه شبیه ابلیسک است که مورد تقدیس شیطانپرستان است)  کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  با سلام
  جمرات نام سه محل در منا است که اگر از سمت مکه رو به منا برویم از دامنه کوهی که فاصل میان مکه و منا است، شروع می‌شود و هر یک بصورت ستونی چهارگوش است که از سنگهای برهم چیده شده، با ملاطی از سیمان ساخته شده است .


  چهار طرفش باز است جز جمره عقبه که در گذشته فقط یک طرفش باز و آزاد بوده زیرا به کوه متصل بوده است و در سالهای اخیر که کوه برداشته شده، در جانب کوه، دیواری سیمانی، آن سمت را پوشانیده، ولی در موسم حج سال ۱۳۷۲ هـجری شمسی مشاهده شد که دیوار پشت آن را برداشته اند و آن نیز شکلی چون دو ستون دیگر پیدا کرده است.

  هر یک از جمرات نامی دارد: به ترتیب از سمت منا رو به مکه، به اولی جمره اولی و به دومی جمره وُسطی و به آخری جمره عَقَبه می گویند.

  سابقه تاریخی رمی جمرات

  رمی جمرات یعنی سنگریزه زدن به سه محل گفته شده که باید روز عید قربان و روز یازدهم و دوازدهم و در مواردی روز سیزدهم ذیحجه انجام شود.

  در برخی روایات سابقه این عمل تا زمان حضرت آدم کشانده شده و برخی دیگر سابقه تاریخی آن را تا ابراهیم (ع) می رسانند. در مورد حضرت ابراهیم نیز نظرات و تحلیلهای متفاوتی وجود دارد.

  برخی روایات آن را از تعالیم جبرئیل به ابراهیم هنگام آموزش مناسک حج می داند و پاره ای دیگر ظهور شیطان به ابراهیم و سنگ انداختن ابراهیم به او را آغاز پیدایش این عمل معرفی می کند و دسته دیگر آن را یادآور سنگهایی می داند که ابراهیم (ع) به قوچ قربانی زد.

  از امام صادق (ع) نقل شده است: نخستین کسی که رمی جمار نمود (به جمرات سنگ انداخت) آدم بود. چون خداوند اراده فرمود که آدم را توبه دهد، جبرئیل را نزد او فرستاد، جبرئیل گفت: خداوند مرا نزد تو فرستاده تا مناسکی که بوسیله آن توبه تو پذیرفته می شود وقتی خواست او را از منا به طواف خانه خدا آورد، در ناحیه جمره عقبه شیطان بر آدم ظاهر شد و از او پرسید: آهنگ کجا داری؟ جبرئیل به آدم گفت: او را هفت سنگ بزن و با انداختن هر سنگی تکبیر بگو. آدم چنانکه جبرئیل گفت، انجام داد و شیطان رفت.

  جبرئیل روز دوم دست آدم را گرفت تا به جمره اولی رسید. ابلیس بر او آشکار شد، جبرئیل گفت: هفت سنگ به او بزن و با هر سنگی تکبیر بگو. آدم چنان کرد. ابلیس رفت و دوباره در محل جمره وسطی بر او آشکار شد و به آدم گفت: آهنگ کجا داری؟ جبرئیل گفت: او را هفت سنگ بزن و با هر سنگی تکبیر بگو، و آدم چنان کرد و ابلیس فرار کرد و این عمل را تا چهار روز انجام داد و جبرئیل بعد از آن به آدم گفت: شیطان را بعد از این هرگز نخواهی دید.

  روایت دیگر این است که چون ابراهیم از ساختن خانه خدا فارغ گشت، جبرئیل مناسک و آداب حج را به او آموخت و چون وارد منا شدند و از ناحیه عقبه فرود آمدند، شیطان در ناحیه جمره عقبه بر او آشکار شد، جبرئیل گفت: او را سنگ بزن، ابراهیم هفت بار او را سنگ انداخت و شیطان پنهان شد. دوباره در جمره وسطی بر او ظاهر شد، جبرئیل گفت: او را سنگ بزن، ابراهیم هفت بار سنگ انداخت و شیطان پنهان شد. برای بار سوم در محل جمره اولی بر او آشکار شد. مجدداً جبرئیل گفت: او را سنگ بزن، ابراهیم نیز هفت سنگ بر او زد و شیطان مخفی شد.

  در گزارشی دیگر چنین آمده است: چون ابراهیم از ساختن خانه خدا فارغ گشت، گفت خداوندا کار را به سامان رساندم، اینک مراسم را به ما تعلیم فرما. خداوند جبرئیل را فرستاد که ابراهیم را حج یاد دهد. روز قربانی که فرا رسید شیطان بر او آشکار گشت، جبرئیل گفت: او را سنگ بزن، ابراهیم هفت سنگ انداخت و فردا و روز سوم نیز چنین کرد.

  طبری رمی جمرات را یادآور سنگهایی می داند که ابراهیم خلیل به قوچ قربانی زد. و آن بیست و یک سنگ که ابراهیم انداخت نیز سنتی گشت که حاجیان چون بدان جایگاه رسند سه روز هر روزی ایشان را بیست و یک سنگ بباید انداخت.

  روایات منقول از امامان شیعه، با گزارش سوم سازگار است. این روایات از طریق ائمه از پیامبر اسلام (ص) نیز نقل شده است و از این نظر از اهمیت بیشتری برخوردار است. چنانکه از امام صادق (ع) نقل شده است: نخستین کسی که رمی جمار کرد، آدم بود. بعد از آن جبرئیل نزد ابراهیم آمد و گفت: ای ابراهیم سنگ بزن، ابراهیم به جمره عقبه سنگ انداخت زیرا شیطان نزد جمره بر او آشکار شده بود.

  جمرات سمبل شیطان شمرده می شود و سنگ زدن به آنها نوعی اظهار نفرت و انزجار از شیطان محسوب می گردد چنانکه در دعای رمی جمرات نیز به این معنا اشاره شده است: الله اکبر اللّهمّ ادحرْ عنّی الشیطان؛ خدایا شیطان را از من دور گردان.(وسائل الشیعه)

  فقهای شیعه و اهل سنت اتفاق دارند که یکی از واجبات حج و اعمال منا، رمی جمرات است. همچنین تعداد سنگها و چگونگی انداختن آنها مورد اتفاق است.
  این از رموز حج که از دیر باز در حج ، مسلمانان ابلیسک را به عنوان نماد شیطان می دیدند و به آن سنگ می زدند. شاید به اطرافشون بیشتر دقت کنند. 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  52
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  0  با تشکر از جواب شما
  ولی من هنوز جواب سوالم را نگرفتم
  چه کسی آن ستونها را به آن شکل ساخته است؟
  آیا حضرت محمد (ص) دستور داد ستونی به آن شکل خاص بسازند یا از قبل آن ستونها آنجا بوده است؟
  چرا ستونها به آن شکل ساخته خاص شده اند؟
  اللهم اجعل عواقب امورنا خيرا
  يا مقلب القلوب ثبت قلبي علي دينك 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,081
  مورد تشکر
  82 پست
  حضور
  14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط kohsorkhi نمایش پست
  با تشکر از جواب شما
  ولی من هنوز جواب سوالم را نگرفتم
  چه کسی آن ستونها را به آن شکل ساخته است؟
  آیا حضرت محمد (ص) دستور داد ستونی به آن شکل خاص بسازند یا از قبل آن ستونها آنجا بوده است؟
  چرا ستونها به آن شکل ساخته خاص شده اند؟
  با سلام،و عرض پوزش در تأخیر بوجود آمده در پاسخگویی،
  در پاسخ به سوال شما باید عرض کنم:
  این سؤال مهمّی است که کمتر کسی به جواب آن پرداخته و شاید نتوان پاسخ دقیقی برای آن یافت؛ ولی قرائن فراوانی که از کلمات فقهای خاصّه و عامّه و همچنین از سخنان ارباب لغت استفاده می شود، نشان می دهد که این ستون ها در عصر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام و قدمای اصحاب وجود نداشته و در اعصار بعد به وجود آمده است، و ساختن آنها به احتمال قوی برای این بوده که نشانه و علامتی بر آن محل باشد، امّا به تدریج تصوّر بر این شده که باید ستون ها را رمی کنند و با گذشت زمان این پندار تقویت شده است.
  جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به لینک زیر مراجعه کنید:
  http://www.ensani.ir/fa/content/86652/default.aspx 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,081
  مورد تشکر
  82 پست
  حضور
  14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  تاریخچه ستون رمی جمرات چیست؟ چه کسی آن را به عنوان نماد شیطان انتخاب کرد؟


  پاسخ:
  رمی جمرات یعنی سنگریزه زدن به سه محل، گفته شده که باید روز عید قربان و روز یازدهم و دوازدهم و در مواردی روز سیزدهم ذیحجه انجام شود.
  در برخی روایات سابقه این عمل تا زمان حضرت آدم کشانده شده و برخی دیگر سابقه تاریخی آن را تا ابراهیم (علیه السلام) می رسانند.
  جمرات سمبل شیطان شمرده می شود و سنگ زدن به آنها نوعی اظهار نفرت و انزجار از شیطان محسوب می گردد چنانکه در دعای رمی جمرات نیز به این معنا اشاره شده است: "الله اکبر اللّهمّ ادحرْ عنّی الشیطان"؛ خدایا شیطان را از من دور گردان.(1)
  قرائن فراوانی که از کلمات فقهای خاصّه و عامّه و همچنین از سخنان ارباب لغت استفاده می شود، نشان می دهد که این ستون ها در عصر پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) و ائمه (علیهم السلام) و قدمای اصحاب وجود نداشته و در اعصار بعد به وجود آمده است، زیرا عبارت «مبسوط»(2) به وضوح دلالت بر عدم وجود آن دارد. و کلامی که از یحیی بن سعید حلّی در «الجامع للشرائع» در دست داریم نیز به خوبی شهادت بر این معنی می دهد؛ زیرا می گوید: "و لا تقف علی الجمرة"؛ روی جمره نایست.(3)

  به یقین اگر جمره ستونی بود، ایستادن روی آن مطلب مضحکی است، بلکه منظور این است که در یک طرف گودال، یا محلّ اجتماع سنگ ها نایست؛ زیرا بعضی از فقها عقیده داشته اند که می توان در یک گوشه آن ایستاد و گوشه دیگر را رمی کرد، ولی بعضی عقیده دارند این کار جایز نیست.
  از کلام «مدارک» نیز استفاده می شود که اعتقاد قطعی و باور ایشان هم بر این بوده که ستون ها در زمان های گذشته وجود نداشته اند؛ زیرا می گوید: «چون در زمان ما لفظ جمره به همین بنا گفته می شود، احتیاط ایجاب می کند که حجاج سنگ را به ستون ها بزنند.»(4)

  در کلمات بعضی از فقهای عامّه، یا زیدی مذهب (البتّه فقهای متأخّر آنها) نیز اشاره ای به وجود ستون در زمان آنها شده است؛ از جمله امام احمد مرتضی، که از فقهای زیدی قرن نهم است، عبارتی دارد که نشان می دهد ستون در زمان او بوده؛ ولی جالب اینکه تصریح می کند بعضی از فقها گفته اند: زدن سنگ به ستون ها کافی نیست، باید به موضع جمره (محلّ سنگریزه ها) اصابت کند. عبارت او چنین است: "فإنْ قصد إصابة البناء فقیل لایجزی، لأنّه لم یقصد المرمی، و المرمی هو القرار لا البناء المنصوب"؛ هرگاه قصد کند که ریگ ها را به ستون بزند، بعضی گفته اند کافی نیست؛ چون قصد «محلّ رمی» نکرده، در حالی که محلّ رمی همان زمینی است که ستون ها بر آن قرار گرفته اند؛ نه بنایی که بر آن نصب شده است.(5)

  در کلمات فقهای خاصّه و عامّه هر چه بیشتر کاوش می کنیم، بیشتر به این نتیجه می رسیم که محلّ رمی، آن قطعه زمین است و ستون را بعداً به عنوان یک علامت و نشانه ساخته اند.
  بنابراين ساختن آنها به احتمال قوی برای این بوده که نشانه و علامتی بر آن محل باشد، امّا به تدریج تصوّر بر این شده که باید ستون ها را رمی کنند و با گذشت زمان این پندار تقویت شده است.

  ____________
  (1)
  وسائل الشیعه.
  (2) مبسوط، ج1، صص369 و 370.
  (3) الجامع للشرائع، ص210.
  (4) مدارک، ج8، ص9.
  (5) شرح الازهار، ج2، ص122.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ در ساعت ۱۰:۰۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود