جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تكرار و تاكيد بر حجاب در قران

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  8
  مورد تشکر
  12 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پرسش تكرار و تاكيد بر حجاب در قران
  از دوستانی که بر مطالعه قر آن و احادیث اشراف دارم سوال دارم که حجاب زن چند بار در قر آن و احادیث آمده است . ببینید مثلا تکرار برخی از کلمات قر آنی به صورت زیر هستند:
  دنيا (يکی ازنام های زندگی): ١١۵، آخرت (نامی برای زندگی پس از اين جهان): ١١۵
  ملائکه: ٨٨ ، شياطين: ٨٨
  زندگی: ١
  ۴۵ ، مرگ: ١۴۵
  سود:
  ۵٠ ، زيان: ۵٠
  ملت (مردم):
  ۵٠، پيامبران: ۵٠
  ابليس(پادشاه شياطين): ١١ ، پناه جوئی از شرّ ابليس: ١١
  مصيبت: ٧
  ۵ ، شکر: ٧۵
  صدقه: ٧٣ ، رضايت: ٧٣
  فريب خوردگان (گمراه شدگان): ١٧ ، مردگان (مردم مرده): ١٧
  مسلمين:
  ۴١ ، جهاد : ۴١
  طلا: ٨ ، زندگی راحت: ٨
  جادو:
  ۶٠ ، فتنه: ۶٠
  زکات: ٣٢ ، برکت: ٣٢
  ذهن :
  ۴٩ ، نور: ۴٩
  زبان: ٢
  ۵ ، موعظه (گفتار، اندرز): ٢۵
  آرزو: ٨ ، ترس: ٨
  آشکارا سخن گفتن (سخنرانی): ١٨ ، تبليغ کردن: ١٨
  سختی: ١١
  ۴ ، صبر: ١١۴
  محمد (صلوات الله عليه):
  ۴ ، شريعت (آموزه های حضرت محمد (ص)): ۴
  مرد: ٢
  ۴ ، زن: ٢۴

  نماز: ۵
  ماه: ١٢
  روز: ٣
  ۶۵
  کلمات و دفعات تکرار در جمع آيات قرآن مجيد

  دريا : ٣٢ ، زمين (خشکی): ١٣
  دريا + خشکی = ٣٢+١٣
  =۴۵
  دريا = % 71..11=45/(32)

  خشکی = % 28.89=45/(13)
  =١٠٠% دريا ( ٧١.11 %) + خشکی( (28.89%.

  دانش بشری به تازگیاثبات نموده که آب ٧١٫١١١ % و خشکی ٢٨٫٨٨٩ % از کره زمين را فراگرفتهاست


  مسئله حجاب کامل زن در قر آن چند بار آمده است؟ آیا تعداد ذکر یک موضوع در قرآن همواره حکمت خاصی دارد ؟ در مورد حجاب چند بار ذکر شده و حکمت آن چیست؟ آیا مواردی که بیشتر ذکر شده اند یعنی مهم ترند یا نه ربطی ندارد ؟ . دفعات تکرار در قر آن خود یک معجزه است (مثلا نماز: ۵ - ماه: ١٢ - روز: ٣۶۵ ). در احادیث هم اعداد و ارقامی هست که مهم باشند؟


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  با سلام
  در خصوص سوال شما دوست بزرگوار بايد چند نكته را م نظر داشت :
  اول اينكه تكرار يك كلمه در قران دليل بر اهميت بيشتر آن نيست ، از نمونه هايي كه خود شما آورديد مثال ميزنم ، در ليستي كه شما ارائه داديد ، تعداد كلمه دنيا ، 115 بار ، شيطان ، 88 بار وابليس 11 بار آمده است در مقابل كلمه محمد (ص) 4 بار تكرار شده ، آيا اين بدان معناست كه اهميت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم از دنيا يا شيطان يا ابليس و ... كمتر است ؟ مسلما اينطور نيست . بلكه ميزان تكرار يك واژه در قران كريم ، بسته به موقعيت نزول آيه ، اهميت يك مساله ، نوع واژه گزيني و بسياري فاكتورهاي ديگر دارد .
  مطلب دوم اينكه ، در بررسي واژه ها در قران كريم ، نوع بررسي واژگان چندان مشخص نيست لذا آمار و ارقامي كه ارائه ميشود از اتقان علمي لازم برخوردار نيستند مثلا در فارسي ما يك كلكه روز داريم ، اما در عربي آنهم در حالي كه ارقامي اينچنيني ارائه ميدهيم واژه هايي در قران كريم داريم مانند ، ايام ، الايام، يومين ، يوم ، اليوم و ... در حاليكه مشخص نيست اين روز فارسي معادل دقيق همه ي اين كلمات است يا خير يعني مشخص نيست در بررسي واژه روز همه ي مشتقات آن لحاظ شده است يا فقط يك كلمه در نظر گرفته شده است ، لذا در اين بخش ، به آمار و ارقام نميتوان تكيه و استناد علمي نمود . البته شما اين بحث را بصورت مفصل بايد در بخش اعجاز عددي قران پيگيري نماييد .
  سوم اينكه از تكرار و تاكيد بر يك مطلب در احاديث پرسيديد ، در اين خصوص خير چنين اهميتي در احاديث بر يك واژه به نحوي كه از آيات قران مثال آورديد نداريم ، اما تاكيد و تكيه و توضيح و تبيين يك آيه ممكن است در احاديث بسيار زيادي عنوان شده باشد و در واقع‌ احاديث ، مبين آن آيه خواهند بود .
  نكته چهارم اينكه تاكيد بر حجاب در حال حاضر در جامعه ما به اين دليل است كه طي يك برنامه دراز مدت - به كتاب خاطرات مستر همفر مراجعه نماييد - از اين عامل اجتماعي در جريان اشاعه فحشا ، استفاده مي شود ؛ بنابراين امكان دارد يك مطلب اجتماعي و عمومي ، در يك برحه اي به شكل يك مساله كليدي در آيد و تاكيد بر آن و بررسي ان از جنبه هاي مختلف ، به اين دليل است و گرنه ما محرمات ديگري نيز داريم كه پرهيز از آنها قابل تكيه و تاكيد است اما به شكل يك هجمه فرهنگي از آن استفاده نشده است ، در ساليان گذشته هم كه اشاعه فحشا به شكل امروز ف مطرح نبود ، تاكيد بر حجاب نيز به شكل امروزيش مورد نظر نبود . اما بحث جلوگيري از اشاعه فحشا در جامعه غير از تاكيد بربحث حجاب شرعي در ميان بانوان مسلمان است .
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  8
  مورد تشکر
  12 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نام خدا

  ممنون از توضیحات تون . و توضیحاتی که اهمیت خاص موضوع حجاب در وضع کنونی با توجه به شرایط کلی را گفتید. خیلی برای من راهگشا و قانع کننده بود. باید این موضوع برای همه روشن بشه و شفاف سازی بشه تا همگان این موضوع را بفهمند و بعد خودشان انتخاب کنند اگر همه همه چیز را بفهمند وجدانشان اجازه نمی ده کوتاهی کنند. رسانه ها و انتشارات و فیلم ها و... همگی باید دست به دست هم بدهند تا حقیقت را بر جامعه و زنان جامعه اسلامی روشن کنند. مثلا به جای سریال قهوه تلخ سریال های بسیار جداب و خوش ساخت در مورد حجاب و دنباله روی از خانم فاطمه زهرا(س) ساخته شوند و .... که حقایق بسیاری را آموزش دهند و آگاهی های جامعه را باید به طرق مختلف و با کار کارشناسی افزایش داد. البته خوش ساخت بودن و جذاب ساخته شدن برنامه ها که اثرگذاری بالایی داشته باشند خیلی مهم است. رسانه ها مخاطبشان را فقط اقشار مذهبی و مومن قرار ندهند و طوری برنامه ریزی کنند که همه جامعه را به خوبی جذب کنند. چرا تا به حال سریالی ساخته نشده که موضوعش با حجاب شدن یک خانم مسلمان یا غیر مسلمان باشه و نشان بده این خانم به چه دلایلی و چطور شد که به این بینش رسید که اگه دلایلش جداب و تکان دهنده باشه خیلی ها را متاثر خواهد کرد . اگر یک همچین سریال هایی با ساخت خوب و قوی تهیه شوند اثرش خیلی بیشتر از تکرار مداوم دو تا آیه و حدیث هست چون کمک می کنه باور قلبی در افراد ایجاد بشه چرا که همه قادر نیستند با شنیدن دو تا آیه و حدیث به باور قلبی برسند.

  ممنون از شما و توضیحات تون. التماس دعا.
  ویرایش توسط نیکی 73 : ۱۳۸۹/۰۹/۲۶ در ساعت ۱۰:۲۱


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,907
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,688 پست
  حضور
  105 روز 2 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  • مفهوم و ابعاد حجاب در قرآن
   • هدف و فلسفه حجاب
   • حجاب چشم
   • حجاب در گفتار
   • حجاب رفتاری
   • حجاب و عفت
   • حجاب زنان سالمند

  • آیا حجاب مانع همه بزهکاری های اجتماعی است؟


  تكرار و تاكيد بر حجاب در قران

  در قرآن مجید بیش از ده آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد.

  یکی از این آیات، آیه 59 سوره احزاب است:« یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما» (ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند. و خداوند بخشنده مهربان است.)

  جلاب به معنای یک پوشش سراسری است؛ یعنی زن باید همه اندامش پوشیده باشد تا همچون گلی لطیف از دسترس هوسرانان مصون و محفوظ باشد.

  در سوره نور آیه 31 نیز مفصلا در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرمان سخن به میان آمده است.
  مفهوم و ابعاد حجاب در قرآن

  حجاب در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است. استعمال این کلمه، بیش‎تر به معنی پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‎دهد که پرده، وسیله‎ی پوشش است، ولی هر پوششی حجاب نیست؛ بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‎شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گیرد.
  حجاب، به معنای پوشش اسلامی بانوان، دارای دو بُعد ایجابی و سلبی است. بُعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و بُعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است؛ و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی محقق شود؛ گاهی ممکن است بُعد اول باشد، ولی بُعد دوم نباشد، در این صورت نمی‎توان گفت که حجاب اسلامی محقق شده است.

  اگر به معنای عام، هر نوع پوشش و مانع از وصول به گناه را حجاب بنامیم، حجاب می‎تواند اقسام و انواع متفاوتی داشته باشد. یک نوع آن حجاب ذهنی، فکری و روحی است؛ مثلاً اعتقاد به معارف اسلامی، مانند توحید و نبوت، از مصادیق حجاب ذهنی، فکری و روحی صحیح است که می‎تواند از لغزش‎ها و گناه‎های روحی و فکری، مثل کفر و شرک جلوگیری نماید.

  علاوه بر این، در قرآن از انواع دیگر حجاب که در رفتار خارجی انسان تجلی می‎کند، نام برده شده است؛ مثل حجاب و پوشش در نگاه که مردان و زنان در مواجهه با نامحرم به آن توصیه شده‎اند. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,907
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,688 پست
  حضور
  105 روز 2 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  هدف و فلسفه حجاب

  هدف اصلی تشریع احکام در اسلام، قرب به خداوند است که به وسیله‌ی تزکیه‌ی نفس و تقوا به دست می‎آید:
  إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ (حجرات؛13) بزرگوار و با افتخارترین شما نزد خدا با تقواترین شماست.


  -=هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ؛

  اوست خدایی که میان عرب امّی (قومی که خواندن و نوشتن هم نمی‎دانستند) پیغمبری بزرگوار از همان قوم برانگیخت، تا بر آنان وحی خدا را تلاوت کند و آنها را (از لوث جهل و اخلاق زشت) پاک سازد و کتاب سماوی و حکمت الهی بیاموزد؛ با آن که پیش از این، همه در ورطه‌ی جهالت و گمراهی بودند.=-

  از قرآن کریم استفاده می‎شود که هدف از تشریع حکم الهی، وجوب حجاب اسلامی، دست‌یابی به تزکیه‌ی نفس، طهارت، عفت و پاکدامنی است. آیاتی هم‎چون:

  قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ؛ ای رسول ما مردان مؤمن را بگو تا چشم‎ها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند، که این بر پاکیزگی جسم و جان ایشان اصلح است.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی پدر حضرت علي عليه السلام كيست؟
  توسط سلمان فارسی در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۱/۲۲, ۲۱:۱۳
 2. منظور از معبودها در آیه 17 سوره فرقان كيانند؟
  توسط مجذوب در انجمن تفسیر موضوعی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۸/۲۹, ۱۲:۰۳
 3. حقايقي درباره فاطيما!!! او كيست؟آيا او همان فاطمه زهرا سلام الله عليهاست؟
  توسط سلمان فارسی در انجمن مكان ها ، اشخاص و سرنوشت آن ها در قرآن
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۸/۱۳, ۲۰:۳۰
 4. :.:كيست اين عبد صالح ؟:.:
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۲۳, ۲۰:۴۱
 5. از گوشی نوكياى خود بهتر استفاده كنيم؟
  توسط Amoo Mehraboon در انجمن تلفن همراه
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۲/۱۲, ۰۶:۳۷

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود