صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راه نجات از عواقب گناهان گذشته( راه حل های توصیه شده در اسلام)

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

پرسش راه نجات از عواقب گناهان گذشته( راه حل های توصیه شده در اسلام)

به نام خداوند بخشنده و مهربان

با سلام خدمت دوستان
    چندی است که در خصوص راه غلبه بر نگرانيها و نا اميديها پرس و جو می کنم
    معذلی که خیلی از انسانها رو بخصوص در عصر جدید دچار کرده....
    از سایت مرجع عالیقدر اقای مکارم شیرازی بخش تالیفات کتابی رو به این عنوان دانلود کردم که توصیه می کنم دوستان هم دانلود کنند...واقعا زیبا و عالی نوشته شده
    در یک بخش از ان چیزی را دیدم که لازم دانستم برای باز شدن هر چه بهتر این مطلب که می تواند کمک بزرگی به یک انسان کند که به شرح زیر است تاپیکی رو ایجاد کنم و از عزیزان کمک بجویم
    نقل قول از کتاب:
    موضوعاتي كه انسان امروز از آن رنج مي برد
    9 – احساس گناه و شرمساري:
    هر قدر وجدان او ضعيف باشد باز در برابر گناهاني كه مرتكب شده، ظلم هايي كه كرده، بي
    وفايي ها، پيمان شكني ها، خيانت ها، دروغ ها و آلودگي هاي اخلاقي ديگر، احساس شرمندگي مي
    كند، احساس مي كند از درون جانش مي سوزد، همانند شخص مجرمي كه مأموران انتظامي در بدر
    به دنبال او مي گردند، احساس وحشت مي كند، و هر چند وجدان او قوي تر باشد، اين احساس در
    او قوي تر است.
    دنبال راه چاره اي مي گردد، و در فكر پيدا كردن وسيله اي است كه او را از عذاب وجدان
    آسوده كند، و به ياري او بشتابد، و آثار گناه را از دل او بزدايد، اما چنين راه چاره اي پيدا نمي كند.

در بخشی دیگر نوشته شده بود :
    من اگر احساس گناهكاري مي كنم به خاطر آن است كه راه نجات از عواقب اعمال گذشته
    خود را نمي يابم و نمي دانم چگونه آنها را جبران كنم، ولي اگر پايبند به تعليماتي باشم كه راه
    جبران آنها را به من نشان بدهد و مرا از چنگال عواقب سوء آن رهائي مي بخشد، مي توانم احساس
    آرامش و راحتي كنم.

اينجا است كه به نقش فعال ايمان مذهبي در ايجاد آرامش واقعي و مبارزه با هر گونه نگراني،
    مي توان واقف گرديد.
    هنگامي كه من ايمان به وجود خداوند لايزال مهرباني داشته باشم كه همة مشكلات در برابرارادة او سهل و آسان است، خدائي كه مي توانم هر گاه بخواهم با او راز و نياز كنم و مشكلات خودرا با او در ميان بگذارم و از قدرت او مدد بطلبم، به او تقرب جويم و با خودسازي و نيكو كاري به اونزديك شوم و از گناهان خود از پيشگاهش آمرزش بطلبم، در اين موقع ريشة بسياري از نگراني هااز وجود من برچيده مي شود.

دوستان عزیز لطفا در مورد قسمت قرمز رنگ توضیح بدهید که خداوند متعال که همه ما می دانیم چقدر بزرگ و مهربان و بخشنده است ( بی نهایت)
    چه راه هائی را گذاشته برای جبران گناه؟
    اگر این گناه اعم از حق الله و یا حق الناس باید چطور؟
    اگر این گناه به قدری بزرگ باشد که حتی بعد از ارتکاب ان هر چند که در این حین به ما از عذاب سخت بیم داده باشه ولی به خاطر ناتوانی که در ان زمان داشتیم و یا ایمان کم ....گمراهی و هر چیزی که بتوانیم اسمش را بگذاریم ...باز میشه جبرانش کرد؟
    ایا پشیمانی از گناه سودی دارد؟
    آیا توصیه هائی برای جلوگیری از فرود امدن بلا هر چند که حتمی باشد داده شده؟مثلا صدقه دادن و یا .....................
    و 1000 سوال دیگر .............

با تشکر از همراهی عزیزان ..

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۱۷ در ساعت ۰۳:۱۱

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

2.  

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

با سلام
    دوستان عزیز منتظر جوابهای دلگرم کننده شما بخصوص پاسخگوی مربوطه و بقیه اساتید هستم

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

با عرض سلام و احترام
    از جمله اعمالی که سبب محو اثار گناه میشودانحام حسنات پس از ارتکاب گناه می باشد.ترس از خدا .گریه و صدقه دادن.از همه موثرتر محبت در راه خدا مخصوصا محبت به محمد (ص) و ال محمد و امامان و در درجه ی دوم محبت به شیعیان و دوستداران ان بزرگواران است.مومن اگر به این وسیله ها متوسل نشود خداوند اورا از نظر مالی یا جانی یا ... دچار بلا میکند و اینگونه شخص کفاره ی گناهانش را می دهد.
    در مورد حق الله که ذکر شد اما در مورد حق الناس خاطی باید حق ضایع شده را احیا نماید و در پی کسب حلالیت از صاحب حق باشد و در همه حال نیز توبه کند.
    البته هر اندازه گناه بزرگ باشد خداوند بزرگتر و بخشنده تر از ان است.
    اما پشیمانی از گناه یکی از مراحل توبه و لازمه ان است.در حدیث قدسی امده((اگر انانکه به من پشت کردند بدانند که من چقدر منتظر انان هستم و به توبه و بازگشت انان مشتاقم,از شوق دیدارم قالب تهی کرده و از شدت محبتم بند بند انان می گسست))
    محو اثار گناه هم در بالا ذکر شد
    برای تکمیل مطلب و مطالعه ی بیشتر
    نیکی ها و صدقه های پنهانی باعث امرزش گناهان و محو اثارشان میشود.انسان حتی در بلا و بیماری نیز باید خالق را شکر کند.پیامبر اکرم می فرمایند((همانگونه که پاییز و سرما باعث میشود برگ درختان بریزد,بیماری و تب نیز انسان را از گناه پاک میکند)).
    به یاد داشته باشیم که قصاص در این دنیا بسی اسانتر از اخرت است.((به اعمال خود رسیدگی کنید قبل از اینکه ما به انها رسیدگی کنیم))

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

غمگین

سلام . من و خانواده ام هر روز صبح صدقه می دیم خودم که دیگه قابل گفتن نیست ولی چند ماه پیش یه گناه خیلی بزرگ کردم که دارم از عذاب وجدان دیونه میشم . گریه و دعا و همه این کارها رو کردم ولی خیلی احساس بدی دارم . تورو خدا کمکم کنید نکنه دوباره به سمت اون گناه برگردم .
    زانو نمی زنم . . . . . حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قد من باشد.

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط گناه نمایش پست
    سلام . من و خانواده ام هر روز صبح صدقه می دیم خودم که دیگه قابل گفتن نیست ولی چند ماه پیش یه گناه خیلی بزرگ کردم که دارم از عذاب وجدان دیونه میشم . گریه و دعا و همه این کارها رو کردم ولی خیلی احساس بدی دارم . تورو خدا کمکم کنید نکنه دوباره به سمت اون گناه برگردم .
    با عرض سلام خدمت دوست گرامی
    اگر انسان از گناه کرده نادم و پشیمان بشه و توبه کنه و حقوق ضایع شده را احیا کنه(در حق الناس احیای حقوق و طلب حلالیت و توبه و در حق الله انجام قضای فرائض دینی و انجام حسنات و توبه)و همیشه در درجه ی تقوا و خوف باشه و از همه مهمتر به رحمت و بخشش خدا امید داشته باشه, اطمینان داشته باشید که خداوند غفار الذنوب و بخشنده است و میبخشه.
    اما در مورد امکان برگشت به سمت گناه.
    انسان در دو حالت مرتکب گناه می شه. یکی اینکه اصلا به خدا اعتقاد نداشته باشه و منکر
    سمیع و بصیر بودن خدا باشه. دومی اینکه قبول داره که خدا سمیع و بصیره ولی خدا رو انقدر کوچک می شماره که بازهم در محضرش مرتکب کناه میشه.
    اما یاد مرگ و عذاب قبر انسان رو از گناه باز میداره.انسان اگر به خودش بنگره و تصور کنه که جسمش چگونه در قبر توسط جانوران و مارها و عقربها و... خورده میشه و فشار قبر رو تجسم کنه این هم باعث دوری از گناه میشه.
    شاعر عرب می گوید((و فی ذکر هول الموت و القبر و البلا/////عن اللهو و اللذات للمر ئ زاجر)) (( و در یاد اوری هول و هراس مرگ و قبر و پوسیدن بدن در گور عاملی نهفته است که ادمی را از لهو لعب و لذات دنیایی بازمی دارد))
    و اگر نماز انچنان که باید و پسندیده است خوانده شود سبب درک شیرینیه عبادت و دوری انسان و نهی از منکرات می شود.
    ویرایش توسط محمد : ۱۳۸۹/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۲:۳۷

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام دوست عزیز ... همیشه میگن کسی که کناه کرده و بعد توبه کرده و پشیمان است ... باید نسبت به بخشش خدا امید فراوان داشته باشد و همانطور همیشه به فکر این باشه که گناه کار هست و خودشو بالا نگیرد ...
    من همیشه از به یاد آوری گناهان عذاب می کشیدم و آرزوی فراموشی گناهان را داشتم و بعدها فهمیدم که همین یاد آوری گناهان و پشیمانی نعمتیست از طرف خدا برای کسانی که خدا دوستشون داره ... تا دیگه هیچ وقت سمت اون گناه نرن ...
    nrgsbn

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد طه نمایش پست
    به نام خداوند بخشنده و مهربان

با سلام خدمت دوستان
    .......... خداوند متعال که همه ما می دانیم چقدر بزرگ و مهربان و بخشنده است ( بی نهایت)
    چه راه هائی را گذاشته برای جبران گناه؟
    اگر این گناه اعم از حق الله و یا حق الناس باید چطور؟
    اگر این گناه به قدری بزرگ باشد که حتی بعد از ارتکاب ان هر چند که در این حین به ما از عذاب سخت بیم داده باشه ولی به خاطر ناتوانی که در ان زمان داشتیم و یا ایمان کم ....گمراهی و هر چیزی که بتوانیم اسمش را بگذاریم ...باز میشه جبرانش کرد؟

با عرض سلام و ادب
    إن شاءالله عزاداری های شما مقبول درگاه حق باشد.

بهترين روش‎ها براى ترميم و جبران گناه و اعاده حيثيّت و شرافت گناهكار ـ‎كه از عوامل مهمّ تربيت و تهذيب اخلاق و تصفيّه ارواح نيز هست و در عين حال از سهولت و آسانى و وسعت دين اسلام حكايت مى‎كند و شرافت و آبروى گناهكار را در نزد ديگران نمى‎ريزد و وجدان و قلب او را از تاريكى و كدورت پاك مى‎سازد‎ـ استغفار، طلب آمرزش و توبه و بازگشت به سوى خدا است.

جبران گناه و آمرزش معاصى، به رفتن نزد كشيش، و اقرار به گناه در نزد او احتياج ندارد؛ شكنجه بدنى و مقراض كردن و قطع اعضا نمى خواهد. جبران گناه و آمرزش و پذيرش توبه، بيش از بيدارى ضمير و شعور و توجّه به زيان گناه و پشيمانى و تصميم به پاك شدن از گناه، بازگشت به راه خدا، اداى حقوق و خلاصى از مظالم، شرط ديگرى ندارد.

(منبع‌: کتاب ماه مبارک رمضان، مکتب عالی اخلاق و تربیت اثر حضرت آیت الله العظمی صافی ، متن کامل را در اینجا مطالعه بفرمایید.)

ادامه دارد ....

راه نجات از عواقب گناهان گذشته( راه حل های توصیه شده در اسلام)

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

==> حقيقت توبه همان پشيماني و ندامت از گناه است که لازمه آن تصميم بر ترک گناه در آينده است و اگر گناه گذشته کاري بوده که قابل جبران است بايد در صدد جبران برآيد و به اين ترتيب ارکان توبه را مي توان در چهار چيز خلاصه کرد:
    1. ندامت
    2. تصميم بر ترک در آينده
    3. جبران گذشته
    4. استغفار و طلب بخشش و مغفرت از خداوند.

پس توبه تنها استغفار يا پشيماني از گذشته و حتي تصميم به ترک در آينده نيست، بلکه علاوه بر همه اينها بايد شخص گنهکار در مقام جبران برآيد و فسادي را که مرتکب شده جبران نمايد. اين صحيح نيست که مثلا در جلوي ديگران فردي را به دروغ و حيله متهم کنيم و بعد در خانه خلوت استغفار نمايد. پس بايد حقوقي از خداوند مثل نماز و روزه و عبادات و تکاليفي را که ضايع و ترک کرده و نيز حقوقي از مردم را که تباه ساخته جبران نمايد و آنها را تدارک کند و حقوق مردم را به آنها برگرداند و در صورت امکان و دسترسي از آنها رضايت و حلاليت بطلبد.

البته ترسيم و جبران گذشته كار آسانى نيست؛ بلكه حقوق فراوانى دارد كه بايد همه آنها جبران شود؛ از جمله:
    1. حق ‏الله؛ آنچه از واجبات و وظايف الهى بر عهده دارد، اعاده نمايد.
    2. حق ‏النفس؛ امام سجاد(علیه السلام) در رساله حقوق مى‏ فرمايد: حق نفست اين است كه آن را در طاعت خدا به كار برى.
    3. حق‏ الناس؛ آنچه از حقوق مردم ضايع نموده، بايد جبران و ترميم كند.

تذکر : «توبه» كميت و كيفيتى دارد.
    كميت توبه آن است كه قرآن كريم به همه مؤمنان دستور آن را مى ‏دهد: «توبوا الى الله جميعاً ايّها المؤمنون»
    و كيفيتش هم عبارت از «نَصوح»؛ يعنى، خالص بودن است كه در اين زمينه قرآن مى ‏فرمايد: «يا ايّها الذين آمنوا توبوا الى الله توبةً نصوحاً»

اگر توبه همه جانبه صورت گرفت و انسان از همه گناهان و خلاف‏ها توبه كند و خالص شود، آن گاه لغزش‏ هاى گذشته بخشوده مى‏ شود و انسان توبه‏ كننده به منزله بى‏ گناه است. پيامبر اكرم فرمود: «التائب من الذّنب كَمن لاذَنب له»
    (مجلسى، محمدباقر، بحارالانوار، ج 6، ص‏21.)

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد طه نمایش پست

ایا پشیمانی از گناه سودی دارد؟

1- احساس خجلت و شرمندگى در برابر خداوند نسبت به پيشينه هاى سوء خود از بهترين حالات روحى و معنوى و زمينه‏ ساز توبه و جلب رحمت و عنايت پروردگار است.

2-
    اگر مؤمن، مرتكب گناهى شد چون به آثار شوم و خطرناك گناه آگاه است، پشيمان مى شود؛ همانطور كه اگر فردى ندانسته يا در حال عصبانيّت سم بخورد، يا اموالش را آتش بزند، يا فرزند خود را به قتل رساند، يا به ولى نعمت خود توهين كند، پشيمان مى شود و اگر پشيمان نشود بر حسب اين حديث، مؤمن نيست: ‎‎‎
    «فَمَنْ لَمْ يندم عَلى ذَنْب يرتكبه فَلَيْسَ بِمُؤْمِن»(توحيد صدوق، ص 408.)
    پس هر کس که از گناهي که مرتکب شده پيشمان نگردد مؤمن نيست.

اثر «ايمان»، ندامت و پشيمانى از گناه است و ندامت از گناه در «توبه» كافى است.
    «وَكَفى بِالنَدَمِ التَّوبَة»(كافى، ج 2، ص 426.)
    وقتى مؤمن، گناهى را مرتكب شد، پشيمانى او را به استغفار و آمرزش خواستن وادار مى سازد و تعاليم اسلام گناهكاران را به رحمت خدا اميدوار و از ناميدى و يأس نجات مى دهد.‎‎
    (منبع‌: کتاب ماه مبارک رمضان، مکتب عالی اخلاق و تربیت اثر حضرت آیت الله العظمی صافی ، متن کامل را در اینجا مطالعه بفرمایید.)

==>
    حقيقت توبه و استغفار چيزى جز پشيمانى از گناه گذشته و عزم و تصميم بر ترك آن در آينده نيست و اگر اين حالت براى كسى پيش آمد، اين نشانه توبه واقعى است و پذيرفته شدن توبه واقعى حتمى مى ‏باشد. پس ما بايد سعى كنيم توبه و استغفارمان حقيقى باشد. يادآورى گناهان گذشته هم كه انسان از آنها استغفار كرده، كار بسيار خوبى است.

نوشته
    590
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    4
    حضور
    6 روز 12 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    2
    گالری
    0

با سلام گناه ولی بزرگ که ما کوچک ببینیمش جالب اینجاست با اینکه میدونیم گناه ولی انجامش میدیم وبا حرفایی مثل نمیدونستم وفکر نمیکردم و...........خودمونو تبرئه میکنیم امیدوارم خدا مارو ببخشه به قول حافظ
    لطف خدا بیشتر از جرم ماست
    نکته سربسته چه دانی خموش

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری