صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    68,817 در 17,439 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )

با نام و ياد خداي سبحان

سلام و عرض ادب و اجترام

در این تاپیک متن کتاب حماسه حسيني ( جلد 2) تاليف استاد شهيد مرتضي مطهري نوشته مي شود. به این صورت که در هر پست بخشي از کتاب به ترتیب صفحات قرار می گیرد .

از[سرکارخانم کبوتردل که مديريت اين موضوع را پذیرفتند تقدير و تشکر مي کنم و براشون آرزوي توفيق روز افزون دارم

استدعا دارم که کاربران گرامي در اين تاپيک پستي نزنند چرا که نظم کتاب بهم مي خورد و ناچار به حذف آن پست خواهيم شد

التماس دعا
    ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : 1389/09/19 در ساعت 15:49

2.  

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )

حماسه حسينی جلد دوم
    متفكر شهيد استاد مرتضی مطهری
    چاپ پانزدهم : اسفند 1371
    ناشر : انتشارات صدرا ( با كسب اجازه از شورای نظارت بر نشر آثار
    استاد شهيد )
    http://www.aviny.com/library/motahar...s/45/index.htm

ویرایش توسط كبوتر دل : 1389/09/20 در ساعت 00:39

قال رسول الله صلى الله عليه وسلم:
    أوصاني ربي بتسع أوصيكم بها
    أوصاني بالأخلاص في السر والعلانية
    العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

فهرست مطالب

مقدمه 7

بخش چهارم : عنصر امر به معروف و نهی از منكر در نهضت حسينی 9

جلسه اول : عوامل موثر در نهضت حسينی 11

جلسه دوم : ارزش هر يك از عوامل 35

جلسه سوم : شرائط امر به معروف و نهی از منكر 63

جلسه چهارم : مراحل و اقسام امر به معروف و نهی از منكر 91

جلسه پنجم : ارزش امر به معروف و نهی از منكر از نظر علمای اسلام 119

جلسه ششم : كارنامه ما در امر به معروف و نهی از منكر 151

جلسه هفتم : تاثير امر به معروف و نهی از منكر اهل بيت امام حسين (ع‏) پس از حادثه كربلا 181

بخش پنجم : شعارهای عاشورا 207

بخش ششم : تحليل واقعه عاشورا 229

بخش هفتم : ماهيت قيام حسينی 259

ویرایش توسط كبوتر دل : 1389/09/20 در ساعت 19:13

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

مقدمه

كتاب حاضر جلد دوم مجموعه " حماسه حسينی " و مشتمل بر چهار بخش‏ است . بخش اول كه بخش چهارم اين مجموعه می‏باشد ، شامل هفت سخنرانی‏ متفكر شهيد استاد مرتضی مطهری تحت عنوان " عنصر امر به معروف و نهی از منكر در نهضت حسينی " است كه در محرم سال 1390 قمری برابر با اسفند 1348 شمسی ( و فروردين 1349 ) در حسينيه ارشاد ايراد شده است . عناوين‏ انتخاب شده برای هر يك از سخنرانيهای اين بخش از ناشر بوده و حتی‏
    المقدور از متن سخنرانيها استخراج گرديده است . در اين بخش علاوه بر موضوع مذكور ، به طور كلی " امر به معروف و نهی از منكر " مورد بحث واقع شده كه در خلال آن مسائل اجتماعی و سياسی روز نيز مطرح گرديده است .
    از جمله در جلسه ششم ، كارنامه مسلمين در " مسئله فلسطين " مورد بررسی‏ قرار گرفته است . بخش پنجم ، مشتمل بر يك سخنرانی استاد شهيد تحت عنوان " شعارهای عاشورا " می‏باشد . اين سخنرانی در روز عاشورا و در حدود سال 1352 شمسی در مسجد جامع نارمك ( تهران ) ايراد شده است .
    " تحليل واقعه عاشورا " كه بخش سوم اين كتاب و بخش ششم مجموعه " حماسه حسينی " را تشكيل می‏دهد ، عنوان سخنرانی آن شهيد گرانقدر در سال 1356 و در يكی از جلساتی است كه به طور هفتگی در برخی منازل تشكيل می‏شد و موسوم به " جلسه يزديها " بود .
    بخش هفتم يعنی " ماهيت قيام حسينی " مجموع سه نيم جلسه سخنرانی استاد شهيد پيرامون حادثه كربلا است . توضيح اينكه در سال 1356 استاد سخنرانيهايی تحت عنوان " مسئله شناخت " در كانون توحيد " تهران " ايراد كردند . از آنجا كه زمان آن سخنرانيها مقارن با ايام محرم بود ، در سه جلسه‏ای كه مصادف با شبهای تاسوعا و عاشورا بود ، نيمی از وقت به بحث درباره حادثه كربلا اختصاص داده شد . مجموع آن سه بحث كه به هم‏ مرتبط می‏باشند بخش هفتم اين مجموعه را تشكيل می‏دهد و عنوان مذكور نيز با استفاده از يادداشتهای استاد انتخاب شده است . لازم به تذكر است كه بخشی از اين بحث قبلا با تنظيمی نه چندان دقيق به صورت جزوه‏ای كوچك‏ تحت عنوان " ماهيت نهضت امام حسين ( ع) توسط يكی از واحدهای‏ انتشاراتی منتشر شده است ، ولی از زمان تشكيل " شورای نظارت بر نشر
    آثار استاد شهيد " جهت ايجاد نظم در نشر آثار آن شهيد سعيد انتشار آن‏ متوقف گرديد و بديهی است از اين پس فقط به صورت حاضر عرضه خواهد شد .
    در پايان به اطلاع علاقمندان آثار استاد شهيد و بخصوص علاقمندان مجموعه‏ " حماسه حسينی " می‏رساند كه جلد سوم اين مجموعه نيز به زودی منتشر خواهد شد . از خدای متعال توفيق خدمت مسئلت داريم .
    64 / 10 / 17
    انتشارات صدرا

ویرایش توسط كبوتر دل : 1389/09/20 در ساعت 19:19

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )بخش چهارم عنصر امر به معروف و نهی از منكر در نهضت حسينی حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

جلسه اول عوامل موثر در نهضت حسينی

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

بسم الله الرحمن الرحيم
    الحمد الله رب العالمين ، باری الخلائق اجمعين ، و الصلاه و السلام علی‏ عبدالله و رسوله و حبيبه و صفيه ، سيدنا و نبينا و مولانا ابی‏القاسم محمد و آله الطيبين الطاهرين المعصومين . اعوذ بالله من الشيطان الرجيم :
    « ان الله اشتری من المومنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه يقاتلون‏ فی سبيل الله فيقتلون و يقتلون وعدا عليه حقا فی التوريه و الانجيل و القرآن و من اوفی بعهده من الله فاستبشروا ببيعكم الذی بايعتم به و ذلك‏ هو الفوز العظيم 0 التائبون العابدون الحامدون السائحون الراكعون‏
    الساجدون الامرون بالمعروف و الناهون عن المنكر و الحافظون لحدود الله و بشر المومنين »( 1 ) .
    بحث ما درباره عنصر امر به معروف و نهی از منكر در نهضت حسينی است‏ . اولا بحث درباره اينست كه آيا اين عنصر در نهضت حسينی دخالت داشته‏ است يا نه ؟ و به عبارت ديگر آيا يكی از چيزهايی كه امام حسين ( ع ) را وادار به اين حركت و
    پاورقی :
    اين سخنرانی در 1348 / 12 / 23 برابر با ششم محرم 1390 ايراد شده است.
    1 - سوره توبه ، آيات 111 - .
    حماسه حسيني - جلد 2 - (مديريت : کبوتر دل )112

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

نهضت كرد ، امر به معروف و نهی از منكر بود يا نه ؟ و ثانيا درجه‏ دخالت اين عنصر در اين نهضت چه اندازه است ؟
    همه می‏دانيم كه فلسفه عزاداری و تذكر امام حسين عليه السلام كه به توصيه‏ ائمه اطهار سال به سال بايد تجديد شود ، به خاطر آموزندگی آن است ، به‏ خاطر آن است كه يك درس تاريخی بسيار بزرگ است . برای اينكه يك درس‏ را انسان مورد استفاده خودش قرار بدهد ، اول بايد آن درس را بفهمد و حل‏ كند .
    امشب من درباره مجموع عناصری كه در نهضت حسينی موثر بوده‏اند به طور اجمال بحث می‏كنم ، سپس درباره امر به معروف و نهی از منكر كه عنصر اصلی اين نهضت است ، بحث بيشتر و مبسوط تر و مشروح تری می‏كنم .
    در نهضت حسينی عوامل متعددی دخالت داشته است ، و همين امر سبب شده‏ است كه اين حادثه با اينكه از نظر تاريخی و وقايع سطحی ، طول و تفصيل‏ زيادی ندارد ، از نظر تفسيری و از نظر پی بردن و به ماهيت اين واقعه‏ بزرگ تاريخی ، بسيار بسيار پيچيده باشد . يكی از علل اينكه تفسيرهای‏ مختلفی درباره اين حادثه شده و احيانا سوء استفاده‏هايی از اين حادثه عظيم‏ و بزرگ شده است ، پيچيدگی اين داستان است از نظر عناصری كه در به وجود آمدن اين حادثه موثر بوده‏اند . ما در اين حادثه به مسائل زيادی بر می‏خوريم : در يك جا سخن از بيعت خواستن از امام حسين و امتناع امام از بيعت كردن است . در جای ديگر دعوت مردم كوفه از امام و پذيرفتن امام‏ اين دعوت راست . در جای ديگر ، امام به طور كلی بدون توجه به مسئله‏ بيعت خواستن و امتناع از بيعت و

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

بدون اينكه اساسا توجهی به اين مسئله بكند كه مردم كوفه از او بيعت‏ خواسته‏اند ، او را دعوت كرده‏اند يا نكرده‏اند ، از اوضاع زمان و وضع‏ حكومت وقت ، انتقاد می كند ، شيوع فساد را متذكر می‏شود ، تغيير ماهيت‏ اسلام را يادآوری می‏كند ، حلال شدن حرامها و حرام شدن حلالها را بيان‏ می‏نمايد ، و آنوقت می‏گويد وظيفه يك مرد مسلمان اين است كه در مقابل‏
    چنين حوادثی ساكت نباشد . در اين مقام می‏بينيم امام نه سخن از بيعت می‏آورد و نه سخن از دعوت . نه سخن از بيعتی كه يزيد از او می‏خواهد ، و نه سخن از دعوتی كه مردم كوفه‏ از او كرده‏اند . قضيه از چه قرار است ؟ آيا مسئله ، مسئله بيعت بود ؟ آيا مسئله مسئله دعوت بود ؟ آيا مسئله ، مسئله اعتراض و انتقاد و يا شيوع منكرات بود ؟ كداميك از اين قضايا بود ؟ اين مسئله را ما بر چه‏ اساسی توجيه كنيم ؟ به علاوه چه تفاوت واضح و بينی ميان عصر امام يعنی‏ دوره يزيد با دوره‏های قبل بوده ؟ بالخصوص با دوره معاويه كه امام حسن‏ عليه السلام با معاويه صلح كرد ولی امام حسين عليه السلام به هيچ وجه سر صلح با يزيد نداشت و چنين صلحی را جايز نمی‏شمرد . حقيقت مطلب اين است كه همه اين عوامل ، موثر و دخيل بوده است . يعنی همه اين عوامل وجود داشته و امام در مقابل همه اين عوامل عكس‏العمل‏ نشان داده است . پاره‏ای از عكس العملها و عملهای امام بر اساس امتناع‏ از بيعت است ، پاره‏ای از تصميمات امام بر اساس دعوت مردم كوفه است‏ و

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    4,737
    مورد تشکر
    7,952 در 3,024 پست
    حضور
    6 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    307

پاره‏ای بر اساس مبارزه با منكرات و فسادهايی كه در آن زمان به هر حال‏ وجود داشته است . همه اين عناصر ، در حادثه كربلا كه مجموعه‏ای است از عكس العملها و تصميماتی كه از طرف وجود مقدس اباعبدالله عليه السلام‏ اتخاذ شده دخالت داشته است . ابتدا درباره مسئله بيعت بحث می‏كنيم كه اين عامل چقدر دخالت داشت و امام در مقابل بيعت خواهی چه عكس العملی نشان داد و تنها بيعت خواستن‏ برای امام چه وظيفه‏ای ايجاب می‏كرد ؟ همه شنيده‏ايم كه معاويه بن ابی سفيان با چه وضعی به حكومت و خلافت‏ رسيد . بعد از آنكه اصحاب امام حسن عليه السلام آنقدر سستی نشان دادند ، امام حسن يك قرارداد موقت با معاويه امضاء می‏كند نه بر اساس خلافت و حكومت معاويه ، بلكه بر اين اساس كه معاويه اگر می‏خواهد حكومت كند برای مدت محدودی حكومت كند و بعد از آن مسلمين باشند و اختيار خودشان ، و آن كسی را كه صلاح می‏دانند ، به خلافت انتخاب كنند ، و به عبارت ديگر به دنبال آن كسی كه تشخيص می‏دهند [ صلاحيت خلافت را دارد ] و از طرف‏
    پيغمبر اكرم منصوب شده است ، بروند . تا زمان معاويه مسئله حكومت و خلافت ، يك مسئله موروثی نبود ، مسئله‏ای بود كه درباره آن تنها دو طرز فكر وجود داشت . يك طرز فكر اين بود كه خلافت ، فقط و فقط شايسته كسی‏ است كه پيغمبر به امر خدا او را منصوب كرده باشد . و فكر ديگر اين بود كه مردم حق دارند خليفه‏ای برای خودشان انتخاب كنند .

العدل في الرضا والغضب
    القصد في الفقر والغنى
    أن اعطي من حرمني
    أصل من قطعني
    أعفو عمن ظلمني
    أن يكون نطقي ذكراً
    أن يكون صمتي فكراً
    ونظري عبراً

[SIGPIC][/SIGPIC]

صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع