صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا خداوند از همه گناهان میگذرد؟

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا خداوند از همه گناهان میگذرد؟

با سلام .سوالی داشتم.اینکه میگویند خداوند از گناهان میگذرد در بعضی موارد چگونه ممکن است.مثلا شخصی بیت المال در اختیارش است عمری از بیت المال میدزدد.بعد پشیمان شده اموال بیت المال رو هم پس میدهد.اما این سوال پیش میاد خب..این ادم اموال حرام رو پس میده .اما یک چنین ادمهایی که اموال عمومی رو چپاول میکنند.با عث بدبختی افراد زیادی شده و ممکنه خیلی هارو به خاک سیاه بشونند.اگه این جور ادمی همه اموال حرام رو پس میده تکلیف حق و عمر بر باد رفته ادمهای زیادی که به واسطه اعمال اینگونه اشخاص شدند چی میشه؟منظورم اینه که اون ادم ممکنه با خدا تسویه حساب کنه.اما حق مردم که بر گردن اوست چگونه ادا میشه؟ممنون

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۲۱ در ساعت ۲۱:۰۴

2.  

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

سلام دوست گلم
    چه سوال پر مفهوم و خوبی پرسیدید
    نظر شخصی من اینه که اگه اون شخص مطمئنه که با این کاری که کرده به زندگی کسی آسیب زده مطمئنا باید پیگیری کنه بعید میدونم خدا از سر تقصیرش به این راحتی ها بگذره....

4. تشکر

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

یک سئوال هم من داشتم:
    بعد از توبه آثار گناه باقی می مونه.
    معنی این جمله چیه؟

ویرایش توسط ابدیت : ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ در ساعت ۲۲:۳۶
    روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط bavaran2 نمایش پست
    یک سئوال هم من داشتم:
    معنی این جمله چیه؟
    سلام علیکم،

شما اگر تعدادی میخ رو به اشتباه به دیواری بزنید و بعد پشیمون بشوید و از دیوار خارج کنید ، آثارش باقی نمیمونه؟ گرچه کسی که توبه واقعی کرده بخشیده میشه ، ولی کسی که گناه نکرده بالاخره فرقی با گناه کار داره ، حتی اگر توبه کنه شخص... هر دو بهشتی ، ولی در درجات متفاوت.

وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کیمیاگر نمایش پست
    سلام علیکم،

شما اگر تعدادی میخ رو به اشتباه به دیواری بزنید و بعد پشیمون بشوید و از دیوار خارج کنید ، آثارش باقی نمیمونه؟ گرچه کسی که توبه واقعی کرده بخشیده میشه ، ولی کسی که گناه نکرده بالاخره فرقی با گناه کار داره ، حتی اگر توبه کنه شخص... هر دو بهشتی ، ولی در درجات متفاوت.
    با سلام

نمی دونم سند گفته شما چیه که میفرمایید در صورت قبول توبه هنوز تفاوتی بین او و کسی که گناه مرتکب نشده وجود دارد.
    اما سند من برای دفع فرمایش شما این حدیث است از پیامبر:
    التائب من الذنب کمن لا ذنب له
    آن كس كه از گناه توبه كند مانند كسي است كه گناه نكرده است

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hamhame نمایش پست
    با سلام

نمی دونم سند گفته شما چیه که میفرمایید در صورت قبول توبه هنوز تفاوتی بین او و کسی که گناه مرتکب نشده وجود دارد.
    اما سند من برای دفع فرمایش شما این حدیث است از پیامبر:
    التائب من الذنب کمن لا ذنب له
    آن كس كه از گناه توبه كند مانند كسي است كه گناه نكرده است
    سلام علیکم،

تاثیری که بر روح می گذاره فقط در 00001٪ موارد به طور کامل از بین میره! من به طور عینی دیدم در جامعه و نزدیکان... منظورم ناامید کردن کسی نبود ، بلکه می خواستم بگم گناه نکنید تا که دلخوش به توبه در آینده باشید.

وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

نوشته
    2,310
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط bavaran2 نمایش پست
    یک سئوال هم من داشتم:
    معنی این جمله چیه؟

روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

نوشته
    629
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    24
    آپلود
    0
    گالری
    105

توبه.....توبه......ما میگیم توبه....اما حقیقتآ کی توبه واقعی میکنه تسبیح دست گرفتن و گفتن استغفرالله که توبه نمیشه توبه به عمل شرطه که اولا بعید میدونم کسی انجام بده دوما اگه انجام بده حتما پاکیزه میشه چون واقعا سخته خیلی خیلی سخته من که نتونستم توبه واقعی کنم برام دعا کنید...

11. تشکر

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط hossien64 نمایش پست
    با سلام .سوالی داشتم.اینکه میگویند خداوند از گناهان میگذرد در بعضی موارد چگونه ممکن است.مثلا شخصی بیت المال در اختیارش است عمری از بیت المال میدزدد.بعد پشیمان شده اموال بیت المال رو هم پس میدهد.اما این سوال پیش میاد خب..این ادم اموال حرام رو پس میده .اما یک چنین ادمهایی که اموال عمومی رو چپاول میکنند.با عث بدبختی افراد زیادی شده و ممکنه خیلی هارو به خاک سیاه بشونند.اگه این جور ادمی همه اموال حرام رو پس میده تکلیف حق و عمر بر باد رفته ادمهای زیادی که به واسطه اعمال اینگونه اشخاص شدند چی میشه؟منظورم اینه که اون ادم ممکنه با خدا تسویه حساب کنه.اما حق مردم که بر گردن اوست چگونه ادا میشه؟ممنون

با سلام خدمت شما

هر گناهي قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : ان الله يغفر الذنوب جميعا
    (زمر/53); خداوند همه گناهان را مي آمرزد.

اما نکته مهم این است که چگونه باید توبه کرد ؟

با توجه به روایات مشخص می شود که توبه تنها استغفار يا پشيماني از گذشته و حتي تصميم به ترک در آينده نيست، بلکه علاوه بر همه اينها بايد شخص گنهکار در مقام جبران برآيد و فسادي را که مرتکب شده جبران نمايد. اين صحيح نيست که مثلا در جلوي ديگران فردي را به دروغ و حيله متهم کنيم و بعد در خانه خلوت استغفار نمايد. پس بايد حقوقي از خداوند مثل نماز و روزه و عبادات و تکاليفي را که ضايع و ترک کرده و نيز حقوقي از مردم را که تباه ساخته جبران نمايد و آنها را تدارک کند و حقوق مردم را به آنها برگرداند و در صورت امکان و دسترسي از آنها رضايت و حلاليت بطلبد.

امام علي
    - عليه السّلام - فرمود: ... استغفار و طلب آمرزش از درجات عليين است و داراي شش شرط مي باشد: اول اينكه شخص توبه كننده از (گناهان) گذشته خود پشيمان باشد. دوم اينكه عزم و تصميم جدي بر عدم بازگشت به سمت گناه داشته باشد. سوم اينكه حقوق مردم را به آنها بازگرداند. چهارم اينكه تمام واجباتي را كه ترك كرده و حقوقي كه از خدا بر گردن اوست به جا آورد. پنجم اينكه گوشتهائي را كه از حرام بر بدنش روئيده با گريه و انابه آب كند تا گوشت جديد برويد و ششم اينكه سختي طاعت و عبادت خدا را بر جسمش بچشاند، همان طور كه شيريني معصيت را چشانده است و بعد از تحقق آن شرائط، استغفار كند.«بحارالانوار، ج 6، ص 36»

ادامه دارد ...
    ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۳/۰۸ در ساعت ۲۳:۰۶

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

بعضی از گناهان مانند مصرف شخصی از اموال عمومی و بیت المال از جمله گناهاني هستند که مشتمل بر دو حق، يعني حق الله و حق الناس مي باشد. يعني انسان از دو جهت مديون است:
    اول، نسبت به خداي تعالی که مخالفتش را مرتکب شده،
    دوم، نسبت به کساني که حقشان به وسیله این گونه مصارف ضایع شده است.

لذا کسي که مي خواهد از اين گناه توبه کند بايد از هر دو جهت تسويه حساب نمايد. براي اداي حق الله طبق قاعده عمومي توبه، بر او واجب است پشيمان شده از کردار خويش متأسف باشد به اين اميد که بدين وسيله از حق خداوند پاک شود.

اما براي اداي حق الناس قاعده اين است که از صاحبان حق که حقشان را ضایع کرده است طلب حليت کند. اموالی را که به ناحق مصرف کرده به بیت المال برگرداند.اگر باعث شده که به جان کسی لطمه ای وارد شود، توبه او مشروط به رضایت آن فرد یا پذیرش دیه یا قصاص است.
    افزون بر لطمه جسمی و بدنی که ظلم و ستم در حق دیگران است، اگرباعث ترساندن و اندوهگین ساختن و خلاصه با ضربه بر اعصاب و روان کسی موجبات ناراحتی او را فراهم آورد، در صورتی توبه او پذیرفته می گردد که همه ضربه ها، خسارت های وارد شده را جبران نمایند. چه اینکه اگر به وسیله غیبت، تهمت، افشاگری و هرگونه رفتار دیگری مورد آسیب قرار گیرد به شرطی می تواند توبه کند که هر حیثیتی را که به باد داده است، به صورت اول خود باز گرداند. چنان که در روایتی از امام صادق
    علیه السلام چنین آمده است: هر کس حیثیت مؤمنی را بشکند، بر او واجب است که آن را جبران کند.

به همین دلیل است که گفته می شود ترگ گناه بسیار راحت تر از توبه کردن است و همه کس توفیق توبه نصوح را پیدا نمی کنند.

ادامه دارد ...

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری