صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روش قرض گرفتنی که ربا نشود چیست؟

نوشته
    5
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نیاز به راهنمایی فوری در مورد ربا بودن این قضیه

سلام..
    من کل اینترنت رو زیر و رو کردم و به دفتر آقای صانعی هم ایمیل زدم اما جوابی نیومده!
    فرصت من خیلی خیلی کم هست و نمیدونم درباره این قضیه باید چه کنم..
    سعی میکنم توضیح کاملی بدم:

من در یک طرح پیش خرید واحد مسکونی ثبت نام کردم..
    ورود به این طرح نیاز به 15 میلیون پول داشت. من 8 میلیون داشتم.
    مابقی این پول رو از خواهر خودم قرض کردم(یعنی میخوام بکنم)
    حالا پول خواهرم شرایطی داره!

خواهرم مدتی هست 9 میلیون پول وام گرفته و فعلا نمیدونه چکارش کنه! در حقیقت این 9 میلیون رو گذاشته بانک و از پول سودش بعلاوه درامد خودش اقساطش رو میپردازه! یعنی اگر سود پولش رو از بانک نگیره در پرداخت اقساطش دچار مشکل میشه. متوجه شدید تا اینجا؟ خب..

من به ایشون گفتم پولش رو از بانک دربیاره و بده به من تا من بتونم در این طرح شرکت کنم و بلکه بتونم خانه دار بشم.. و سودی که بانک به ایشون میده رو من همون رو بهشون بدم تا بتونه اقساطش رو بده! از 9 میلیون ایشون 7 میلیونش رو میذارم رو پول خودم و وارد طرح خانه اقساطی میشم. مابقی پولشون رو هم میخوام بذارم توی بانک و دوباره روش وام بگیرم بلکه بتونم سال دیگه پول خواهرم رو پس بدم!

شرط خواهر من اینه که بعد از اتمام اقساط(یکسال دیگه) تمام پولش رو بدم و سودی که بانک بهش میده رو هم بدم!

متاسفانه شک کیدریم که بوی ربا بودن ازش میاد.. من سر در نمیارم.. پس چیکار باید بکنم؟
    اگه پول ایشون نباشه من نمیتونم خونه دار بشم هیچوقت! اگر هم سودی بهش ندم اون نمیتونه اقساطش رو بده! پس چرا اینقدر خدا پیچیده میکنه ماجرا رو؟

لطفا منو راهنمایی کنید چون دو سه روز دیگه برای این قضیه بیشتر فرصت ندارم..
    لطفا جواب رو بگید از چه مرجعی میگید.. من آقای صانعی رو قبول دارم شدید!

با سپاس از شما دوستان..

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ در ساعت ۰۱:۵۲

2.  

نوشته
    5
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

روش قرض گرفتنی که ربا نشود چیست؟

سلام..

من یک سوال خیلی فوری قبل از این سوال در سایت قرار دادم.. اما این یکی به فوریت اون نیست..

سوالم اینه که کلا ما چجوری میتونیم پولی قرض کنیم که ربا نشه؟ چون هرچی ما میخونیم هر روشی که پول قرض بگیری ربا مشه!

من یک نفر رو میشناسم که به همه پول میده.. میگه من تعیین نمیکنم چقدر بهم بدی.. یا اصلا ماهانه بدی یا بعدش یکم بذاری روش و بدی.. هرچی دوست داری بده!
    من نمیدونم حکمش چیه..
    از اونجا که خیلیها بدون مشکل ازش پول میگیرن و بعضا مثلا یک میلیون میگیرن و بعد از 10 ماه مثلا یک و دویست یا یک و سیصد بر میگردونن یا کمتر یا بیشتر منم تصمیم دارم ازش دو میلیون بگیرم.. این پول رو میخوام بذارم بانک و روش چهارتومن وام بگیرم و برای کسری خرید خونه که دارم درش شرکت میکنم پول تهیه کنم..

حالا من باهاش طی کنم چقدر بهش میدم؟ طی نکنم؟ ماهانه بدم؟ آخر سال مثلا یه چیزی بذارم روش و بهش بدم؟ قرارداد ببندم؟

چه کنیم؟

ممنون..

کارشناس بحث :‌پاسخگوي احکام
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ در ساعت ۰۱:۵۹

4. تشکرها 3

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر

چون محتوای هر دو سوال یکی بود، با هم ادغام شدند تا تکرار پاسخ نشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط emem نمایش پست
    شرط خواهر من اینه که بعد از اتمام اقساط(یکسال دیگه) تمام پولش رو بدم و سودی که بانک بهش میده رو هم بدم!

مسلما این ربا هست و جایز نیست.

ربا یعنی سود ثابت برای سرمایه، چه در حالت سود دهی و چه در حالت ضرر.

لذا اگر پولی به عنوان قرض به فردی داده شود و قرار بر این باشد که مبلغی اضافه گرفته شود این ربا و حرام است.

همچنین اگر جنسی مانند گندم، برنج، خرما و مانند اینها که به صورت وزن یا کیل معامله می شود مورد معامله قرار بگیرد و مقدار یکی بیشتر از دیگری باشد این نیز ربا است.

توضیحات بیشتر در مورد بحث ربا را در این تاپیک مطالعه بفرمایید:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=23419

سوالم اینه که کلا ما چجوری میتونیم پولی قرض کنیم که ربا نشه؟ چون هرچی ما میخونیم هر روشی که پول قرض بگیری ربا مشه!
    می تونید با ایشون قرارداد مضاربه ببندید. (البته دیگه اسمش قرض نیست و شرایط قرض را هم نداره.)

مضاربه نوعی عقد قرارداد شرعی هست که در اون مالک (صاحب سرمایه) با عامل (یعنی فرضا شما) قراردادی می بندند که عامل با سرمایه مالک کار و تجارت کرده و سود به دست آمده را به نسبتی که در ابتدا قرار گذاشته اند، با هم تقسیم کنند.

البته دقت کنید که در مضاربه عامل باید با سرمایه مالک خرید و فروش و تجارت انجام بدهد تا سود به دست آمده از آن را تقسیم کنند. نه اینکه پول را گرفته و به قول معروف به زخم بزند و آخر قرارداد اصل پول را با یه سودی (همینطوری) برگرداند. این همون ربا میشه و حرام هست.

مضاربه جزئیات و شرایط دیگری هم دارد که در این تاپیک مطالعه بفرمایید:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=20189

.

6. تشکر

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

...من یک نفر رو میشناسم که به همه پول میده.. میگه من تعیین نمیکنم چقدر بهم بدی.. یا اصلا ماهانه بدی یا بعدش یکم بذاری روش و بدی.. هرچی دوست داری بده!
    من نمیدونم حکمش چیه..
    .
    .
    .
    حالا من باهاش طی کنم چقدر بهش میدم؟ طی نکنم؟ ماهانه بدم؟ آخر سال مثلا یه چیزی بذارم روش و بهش بدم؟ قرارداد ببندم؟
    اگر ایشون واقعا پول را به شما قرض بدهند و شرطی برای گرفتن سود با شما نداشته باشند، (بلکه قرض به طور مطلق باشه و اگر کسی موقع برگرداندن پول، سودی نده اعتراضی نمی کنند و انتظاری هم ندارند)، شما می تونید موقع برگرداندن به اختیار و تشخیص خودتون هر مقداری خواستید زیادی برگردونید و این زیاده برگرداندن قرض، خوب هم هست.

در قرض الحسنه مستحب است شخص هنگام بازگرداندن قرض خویش مبلغی را هم به اختیار و به دلخواه خود بپردازد، ولی هرگز این مبلغ از آغاز مشخص نمی شود و همچنین امری اختیاری و ضمن شروط عقد قرض نیست.

لذا دقت داشته باشید که نباید در ابتدا قراری مبنی بر این کار گذاشته بشه یا مقداری مشخص کنید. بلکه شما به میل و اختیار خودتون دارید این زیاده را برمی گردونید، بدون اینکه شرطی شده باشه.

.

8. تشکرها 2

نوشته
    5
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام..

ممنون از سرعت جواب دادنتون..
    لطفا به من بگید من باید چیکار کنم؟
    من مضاربه رو خوندم.. اما من قصد معامله با این پول ندارم..

خواهش میکنم یک روشی به من بگید که من پول خواهرم رو چطور بهش برگردونم که هم بتونه اقساطش رو بده و هم من بتونم خونه رو بخرم..

1. اگر مشخص نکنم ماهیانه چقدر بدم و هر ماه یکم بالا پایین بدم میشه؟

2. اگر در آخر یک مبلغی بذارم روش و بدم میشه؟(ظاهرا اینو گفتید میشه اما من میخوام ماهیانه اش کنم که اقساطش رو بده..)

3. اگر ماهانه پول رو بهش بدم و در آخر به اندازه ای که قسط دادم از کل پول بردارم چی؟ مثلا ماهی 100 تومن بدم و در آخر سال یک میلیون و دویست بردارم.. انگار که اون وام رو قسمت کردیم.. بعد در آینده اون پول رو همینجوری پسش بدم بدون زمان مشخص..

خواهش میکنم روش واضحی رو به من بگید که مساله حل بشه! به خدا کلی وقته مشغول فکر کردن به این قضیه هستم.. دیگه ذهنم نمیکشه..

10. تشکر

نوشته
    451
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مگه قرض رباست؟
    هر نوع قرضي ربا نيست.
    خدايا ما را ببخش و بپذير

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

1. اگر مشخص نکنم ماهیانه چقدر بدم و هر ماه یکم بالا پایین بدم میشه؟

2. اگر در آخر یک مبلغی بذارم روش و بدم میشه؟(ظاهرا اینو گفتید میشه اما من میخوام ماهیانه اش کنم که اقساطش رو بده..)

3. اگر ماهانه پول رو بهش بدم و در آخر به اندازه ای که قسط دادم از کل پول بردارم چی؟ مثلا ماهی 100 تومن بدم و در آخر سال یک میلیون و دویست بردارم.. انگار که اون وام رو قسمت کردیم.. بعد در آینده اون پول رو همینجوری پسش بدم بدون زمان مشخص..
    با عرض سلام مجدد

- مواردی که سوال کردید را با هم عرض می کنم:

همونطوری که در مطالب قبلی گذشت، هر نوع قرضی ربا نیست؛ بلکه قرضی ربا هست که در اون شرط به سود شده باشه. یعنی قرض دهنده از همون ابتدا با قرض گیرنده شرط کنه که بعد از این مدت باید پول من را به اضافه این مقدار بهم برگردونی.

که این مقدار اضافه، هم میتونه پول باشه و یا هر چیز دیگه ای. (هر چیزی که ارزش داشته باشد.) در هر صورت حرام هست.

ولی اگر شرطی بر این زیاده گرفتن و پرداخت کردن وجود نداشته باشه، زیاده برگرداندن شما مشکلی نداره و بلکه همانطور که عرض شد، خوب و پسندیده هم هست.

تعیین مقدارش هم به عهده خود شماست که می تونید موقع برگرداندن قرض اون اضافه رو هم پرداخت کنید. البته نه اینکه قسط بندی کرده و پرداخت کنید!! چون اگر اینطور باشه، مشخصه که بر اساس شرط و قراردادی از پیش تعیین شده و یا معهود در ذهن و نیت دو طرف داره انجام میگیره، گرچه فرضا کتبی و یا لفظی نباشه.

(سوال 3 را هم چند بار خوندم، ولی متوجه منظورتون نشدم!)

...خواهش میکنم یک روشی به من بگید که من پول خواهرم رو چطور بهش برگردونم که هم بتونه اقساطش رو بده و هم من بتونم خونه رو بخرم..
    برای این که منظور شما برآورده بشه و مشکلی هم از جهت حرام و حلال پیش نیاد، راه دیگه ای هم هست که عرض می کنم. (فعلا منزل نیستم، ان شاءالله رسیدم می نویسم.)

.

13. تشکرها 2

نوشته
    237
    حضور
    1 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    من به مدت یکسال هست که ازکسی پول قرض گرفته ام
    وحالا میخوام پسش بدم
    اگه مقداری بیشتر پس بدم اشکال داره؟؟؟
    البته ایشون همچین درخواستی ازمن نداشته اند.

التماس دعا

15. تشکر

نوشته
    5
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام مجدد...

برای این که منظور شما برآورده بشه و مشکلی هم از جهت حرام و حلال پیش نیاد، راه دیگه ای هم هست که عرض می کنم. (فعلا منزل نیستم، ان شاءالله رسیدم می نویسم.)
    ممنون آقا بیصبرانه منتظرم ببینم چه راهی هست..

در مورد اون قسمت سوم منظورم این بود که ماهیانه پولی که بهشون میدم رو در آخر که اقساط بانکی اون وام تمام شد و پول ایشون آزاد شد و نیازی نبود که قسط به بانک بدهند بردارم..

یعنی من الان دارم ماهی 100.000 تومن میدمشون که ایشون با پول خودش قسطهای این وام رو بده.. بعد از 12 ماه به جای اینکه کل پولی که قرض کردم از ایشون رو بدم 12 تا 100.000 تومن خودم رو بردارم از روش و بقیه رو بدمشون..! و در آینده همینجوری دلبخواهی اون 12 تا 100.000 رو بهش بدم.. مثل اینکه پول خودم رو بهش دادم..! دارم سعی میکنم یه کلاه شرعی بسازم!

در هر حال من منتظر اون راه حل شما هستم..

ممنون..

17. تشکر

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

سلام مجدد...

ممنون آقا بیصبرانه منتظرم ببینم چه راهی هست..

به نام خدا. با عرض سلام و وقت بخیر
    عذر بابت تاخیر در پاسخ

همونطور که در پست های قبلی گذشت، ربای قرضی به این معنا است که شخصی پولی را به کسی قرض بدهد و شرط کند که زیادتر پس بگیرد. که این عمل حرام و گناه بسیار بزرگی است.

امّا به جای قرض دادن و قرض گرفتن می توان برای استفاده از پول، از انواع معاملات مانند مضاربه و مشارکت و جعاله استفاده کرد، که در این صورت ربا لازم نمی آید و حلال است.

مبنای قانونی بانک های جمهوری اسلامی هم بر این است. یعنی بانک ها پول را به کسی قرض نمی دهند که زیادتر بگیرند تا ربا لازم آید، بلکه معاملات بانکی انجام می دهند.

-----------

اما اگر قصد بستن قراردادهای مذکور را ندارید:

شما می توانید پول را از دیگران قرض نگیرید. بلکه خرید و فروشی به شکل واقعی انجام دهید. یعنی جنسی را یکبار نقدا به طرف مقابل فروخته و بعد به شکل نسیه از او خریداری کنید.
    و همانطور که می دانید اشکالی ندارد که خرید نسیه ای بیشتر از خرید نقدی باشد. یعنی اون مقدار زیادی که پرداخت می کنید، به دلیل نسیه خریدن شما هست.

مثلا مقداری از خانه، ماشین یا هر وسیله دیگه ای که مالک آن هستید و آن اندازه هم ارزش دارد را به صاحب پول بفروشید و بعد آن مقدار را از آن شخص به نسیه بخرید و پولش را به صورت اقساط پرداخت نمایید.

البته راه دیگه ای هم هست.

و آن اینکه همان ماشین، خانه یا هر وسیله دیگه ای که به آن مقدار می ارزد را به فرد مقابل بفروشید، و او دوباره آن را به شما اجاره بدهد. و در این مدت شما در واقع دارید اجاره آن وسیله را به او پرداخت می کنید. در پایان مدت اجاره هم دوباره می توانید با برگرداندن پولی که ابتدا از او گرفته بودید، آن وسیله را از او بخرید تا خودتان مالکش باشید.

- نکته مهم:

این معاملات باید به شکل جدّی باشد، نه صوری. یعنی: جنس مورد معامله ارزش واقعی پولی که مبادله می شود را داشته باشد و شرایط معامله شرعی نیز رعایت شود. و همچنین اگر در این معامله یک طرف از معامله دوم منصرف شد، طرف دیگر حق اعتراض ندارد.

در معامله صوری اصولا قصد انشای معامله موجود نیست. بلكه صرفا فقط صورتی از معامله ارائه می شود. پس در این نوع معامله در حقیقت هیچ گونه معامله ای تحقق نمی گیرد و اعتبار شرعی ندارد.

در مورد اون قسمت سوم منظورم این بود که ماهیانه پولی که بهشون میدم رو در آخر که اقساط بانکی اون وام تمام شد و پول ایشون آزاد شد و نیازی نبود که قسط به بانک بدهند بردارم..

یعنی من الان دارم ماهی 100.000 تومن میدمشون که ایشون با پول خودش قسطهای این وام رو بده.. بعد از 12 ماه به جای اینکه کل پولی که قرض کردم از ایشون رو بدم 12 تا 100.000 تومن خودم رو بردارم از روش و بقیه رو بدمشون..! و در آینده همینجوری دلبخواهی اون 12 تا 100.000 رو بهش بدم.. مثل اینکه پول خودم رو بهش دادم..!
    اگر طبق همون روشی باشه که در پست های قبلی گذشت، مبنی بر اینکه: قرض گیرنده می تونه به اختیار خودش بدون اینکه شرطی شده باشه، مقداری زیادتر به قرض دهنده برگرداند، اشکالی نداره و مطلوب هم هست.

ولی هرگز این مبلغ از آغاز مشخص نمی شود و همچنین امری اختیاری و ضمن شروط عقد قرض نیست. یعنی قرض به طور مطلق هست و اگر موقع برگرداندن پول اضافه برنگردانید، اعتراضی نمی کنند و انتظاری هم ندارند.

اما دقت داشته باشید که نباید در ابتدا قراری مبنی بر این کار گذاشته بشه یا مقداری مشخص کنید. بلکه شما به میل و اختیار خودتون دارید این زیاده را به عنوان هدیه به ایشان پرداخت می کنید، بدون اینکه شرطی شده باشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط مرمر2 نمایش پست
    سلام
    من به مدت یکسال هست که ازکسی پول قرض گرفته ام
    وحالا میخوام پسش بدم
    اگه مقداری بیشتر پس بدم اشکال داره؟؟؟
    البته ایشون همچین درخواستی ازمن نداشته اند.
    به نام خدا و سلام بر شما
    پست های قبلی را مطالعه بفرمایید، کامل توضیح داده شده است:

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست
    اگر ایشون واقعا پول را به شما قرض بدهند و شرطی برای گرفتن سود با شما نداشته باشند، (بلکه قرض به طور مطلق باشه و اگر کسی موقع برگرداندن پول، سودی نده اعتراضی نمی کنند و انتظاری هم ندارند)، شما می تونید موقع برگرداندن به اختیار و تشخیص خودتون هر مقداری خواستید زیادی برگردونید و این زیاده برگرداندن قرض، خوب هم هست.

در قرض الحسنه مستحب است شخص هنگام بازگرداندن قرض خویش مبلغی را هم به اختیار و به دلخواه خود بپردازد، ولی هرگز این مبلغ از آغاز مشخص نمی شود و همچنین امری اختیاری و ضمن شروط عقد قرض نیست.

لذا دقت داشته باشید که نباید در ابتدا قراری مبنی بر این کار گذاشته بشه یا مقداری مشخص کنید. بلکه شما به میل و اختیار خودتون دارید این زیاده را برمی گردونید، بدون اینکه شرطی شده باشه.

19. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری