صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا خدا با آنكه میدانسته ما جهنمی هستیم باز ما را خلق کرد

نوشته
    26
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا خدا با آنكه میدانسته ما جهنمی هستیم باز ما را خلق کرد

مگر خدا عادل، عالم و مهربان نیست، چرا با آنكه میدانسته ما جهنمی هستیم باز ما را خلق کرد تا گناه کنیم و به جهنم رفته و مکافات کشیم؟ به نظر من این امر، صفت رحیم بودن خدا را زیر سؤال می‌برد! بنابراین باید قبول کنید، خدایی كه میدانسته فلان مخلوقش جهنمی است، اما با این وجود، باز او را خلق کرده، نمیتواند رحیم باشد!!

کارشناس بحث : پاسخگوي کلامي

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ در ساعت ۱۴:۲۴

2.  

نوشته
    684
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط راه مستقیم نمایش پست
    مگر خدا عادل، عالم و مهربان نیست، چرا با آنكه میدانسته ما جهنمی هستیم باز ما را خلق کرد تا گناه کنیم و به جهنم رفته و مکافات کشیم؟ به نظر من این امر، صفت رحیم بودن خدا را زیر سؤال می‌برد! بنابراین باید قبول کنید، خدایی كه میدانسته فلان مخلوقش جهنمی است، اما با این وجود، باز او را خلق کرده، نمیتواند رحیم باشد!!
    سلام و رحمت خداوند متعال بر شما

در بحث رابطه بین ما و خداوند و یا بهتر بگم خداوند و ما رابطه علی و معلولی برقرار است.
    یعنی خداوند خالق و علت است. و ما مخلوق و معلول. و در این رابطه هر زمان که علت محقق بشه معلول هم محقق میشه. و از اون تخلف نمیکنه.

و انچه علت است ذات خداوند است نه علم او.
    خدا ما را خلق نکرده است تا به جهنم برویم. بلکه خداوند خلق کرده است تا انسان به کمال برسد. در ضمن همه نوع امانات را بریا طی این مسیر برای او فراهم کرده است و همه نیاز های او متناسب با این جایگاه برطرف کرده است. پس تا اینجا خداوند هم رحیم است و هم مهربان.
    بله چنانچه خداوند خلق کرده بود تا ببرد به جهنم؛ یا در مورد نیاز های بشر کوتاهی کرده بود؛ می توانستیم بگوییم خداوند رحیم نیست.

تنها میماند علم خداوند متعال به افعال و کردار انسانها.
    انچه که باید به ان توجه داشت این است که :
    چون ما انسانها اختیار داریم و اینگونه عمل میکنیم؛ خدا میداند.
    نه اینکه چون خدا میداند ما اینگونه عمل میکنیم.

خدا علت خلق مخلوقات ( و از جمله گناهکاران جهنمی است) جهنم رفتن اونها هم به خاطر سوء استفاده از قدرت اختیارشون هست. و اینکه خدا میداند سرنوشت اینها چه میشود دلیل خلق نکردن انها نمیشود.

مثل اینکه کنکور که برگزار میشود عده ای رد میشوند و مجبور میشوند که درس را کنار بگذارند. و مسئولین کنکور هم میدانند که عده ای حتما مردود میشوند. ولی هیچ عاقلی نمیگوید شما چون میدانید یک عده مردود میشوند کنکور را برگذار نکنید. زیرا :
    انها کنکور را برگزار میکنند تا افراد خودشان را محک بزنند و از طرفی مردود شدن نتیجه عدم تلاش خود این افراد است.

ویرایش توسط سید مهدی : ۱۳۸۹/۰۹/۲۵ در ساعت ۰۲:۲۸

نوشته
    5
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال در مورد عدل و علم الهی

سلام خدمت اساتید گرامی .
    من حدود 10 سال است که یه سوال توی ذهنم هست و از هر کسی میپرسم جواب قانع کننده ای بهم نمیده .

سوال اینه : ما همگی قائلیم که خداوند متعال عادل است و علم به تمام هستی دارد . حالا وقتی خداوند من نوعی را میآفریند مگر (( نعوذ بالله )) نمیداند که من قرار است انسان بدی باشم ؟
    اگر علم به آینده من دارد و مرا میآفریند و روز قیامت مرا به جهنم میفرستد پس عدل الهی چه میشود ؟ او که میدانست من گنه کار میشوم چرا روز قیامت توبیخم میکند ؟

خواهش میکنم از بحث جبر و اختیار استفاده نکنید چون سوال من ربطی به زمین ندارد . منظورم اینه که ما روی زمین جبر و اختیار داریم ولی وقتی خداوند ما را میآفریند هنوز اختیاری نداریم.
    با تشکر

5. تشکرها 3

نوشته
    5
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مگه میشه خداوند نداند که این بنده ای که الان بوجود آورده نهایتش چیست ؟ من اینو نمیفهمم که بالاخره خداوند علمش آینده را میداند یا خیر ؟ اگر علمش آینده مرا نشانش دهد پس عدالتش چه میشود ؟ و اگر علمش آینده مرا نداند که نعوذ بالله عالم نیست .

نوشته
    587
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    22

دقیقا منم این تو ذهنمه که خدا به ما اختیار داده تا انتخاب کنیم ولی در آخر باز هم خدا به این انتخاب ما آگاهی دار ه حالا چه درست چه نا درست من میخوام بدونم خدا که میدونه ما نادرسترو ممکنه انتخاب کنیم پس چرا اصلا گذاشت انتخاب کنیم یا اصلا چرا به وجود آورد مارو تا اون راه اشتباهو انتخاب کنیم؟؟
    ویرایش توسط farane : ۱۳۸۹/۱۱/۱۵ در ساعت ۲۲:۰۰
    عشق از دید خدا همان عمل به دستور هایش است . آنچه او می خواهد از توان تو خارج نیست .

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط farane نمایش پست
    دقیقا منم این تو ذهنمه که خدا به ما اختیار داده تا انتخاب کنیم ولی در آخر باز هم خدا به این انتخاب ما آگاهی دار ه حالا چه درست چه نا درست من میخوام بدونم خدا که میدونه ما نادرسترو ممکنه انتخاب کنیم پس چرا اصلا گذاشت انتخاب کنیم یا اصلا چرا به وجود آورد مارو تا اون راه اشتباهو انتخاب کنیم؟؟
    با سلام و ادب خدمت دوستان
    علم به این مورد که بنده چه راهی را انتخاب میکند , نه خللی در امر اختیار وی دارد نه جبر محسوب میشود.
    بله خدا میداند که چه کسی به راه راست و چه کسی در غیر ان قدم میگذارد.اما این علم هیچ تاثیری در راهی که میرویم ندارد.
    مثلا شما میدانید که در حال حاضر فرزند شما مشغول چه کاری است و خبر دارید که عاقبت ان کار چه میشود.ایا شما فرزندت رو از انجام ان کار منع میکنید به دلیل اینکه عاقبت کار برای شما روشن است؟
    حال اینکه چرا گذاشت انتخاب کنیم برای اینکه به ما اختیار تصمیم گیری داده.تصمیم بگیریم برای اینکه زندگی کنیم و یاد بگیریم و درین یاد گیری ازمایش و خطا کنیم و در اخر ثمره ی این زندگی کردن در دنیا رو در اخرت ببینیم.
    ما باید به این امر واقف باشیم که فقط افریدگارمان مطلع است که ما در اخر چه میشویم , به جز خداوند هیچ موجود دیگری از عاقبت کار ما خبر ندارد.
    احادیث قدسی و روایات زیادی درین مورد موجود میباشد که به علت طولانی شدن مطلب از ذکر ان پرهیز میکنم.
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    31
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر همه دوستان
    سوالاتی که تو ذهنتون بود رو گفتید.اجازه بدید ذهن آشفته منم از قافله عقب نمونه.
    خداوند موجودی رو خلق کرده و برای اون هدفی در نظر گرفته و اونم رسیدن به کماله.برای رسیدن به این هدف ،ابزاری در اختیارش قرار داده که از اونا استفاده کنه(عقل و هوش،راهنما،و.....).موانعی هم سر راهش قرار داده که باید از اونا رد بشه (شیطان،نفس اماره،و........................) .حالا اگه به هر دلیلی انسان نتونه تو این آزمایش موفق بشه باید مجازات بشه؟
    یه مثال بزنم:
    یه مسابقه دو ومیدانی ترتیب میدن و از 1000 نفر میخوان که تو این مسابقه شرکت کنن.جوایز هم به ترتیب زیره:
    نفر اول مدال طلا
    دومی نقره
    سومی برنز
    چهارمی یه ضربه شلاق
    پنجمی دو ضربه شلاق
    .
    .
    .
    .
    500 نفر آخر اعدام
    به نظرتون چند نفر به دلخواه خودشون شرکت میکنن؟
    اگه بگن شرکت تو این مسابقه اجباریه ،چه حالتی پیش میاد؟
    لطفا کمک کنید.

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کاسب نمایش پست
    سلام بر همه دوستان
    خداوند موجودی رو خلق کرده و برای اون هدفی در نظر گرفته و اونم رسیدن به کماله.برای رسیدن به این هدف ،ابزاری در اختیارش قرار داده که از اونا استفاده کنه(عقل و هوش،راهنما،و.....).موانعی هم سر راهش قرار داده که باید از اونا رد بشه (شیطان،نفس اماره،و........................) .حالا اگه به هر دلیلی انسان نتونه تو این آزمایش موفق بشه باید مجازات بشه؟
    یه مثال بزنم:
    یه مسابقه دو ومیدانی ترتیب میدن و از 1000 نفر میخوان که تو این مسابقه شرکت کنن.جوایز هم به ترتیب زیره:
    نفر اول مدال طلا
    دومی نقره
    سومی برنز
    چهارمی یه ضربه شلاق
    پنجمی دو ضربه شلاق
    .
    .
    .
    .
    500 نفر آخر اعدام
    لطفا کمک کنید.
    با سلام خدمت همه ی دوستان
    دوست عزیز ابزاری که به انسان داده شده بسیار فراتر از موانع است.
    خداوند به انسان قدرت تعقل و تفکر داد و در کنار ان اختیار را داد و برای عقل که حجت نهان است , راهنما یی به نام پیامبران که حجت اشکار هستند فرستاد.راهی برای بازگشت برای انسان گذاشت که هر وقت بخواهد میتواند از ان به سوی خدا بازگردد و ان راه همیشه باز است و ... بسیار نعمت برای رفتن به راه حق و راست برای انسان گذاشت.حتی پس از انکه انسان از راه غیر خدا رفت نعمتی به نام شفاعت را برای نجات گناه کاران از عذاب به مومنان داد.
    مثل اینکه در مسابقه ی دو یی که شما فرمودید همه نوع امکانات از هر نظر به شرکت کننده ها داده باشند و برنده شدن درین مسابقه محدودیت تعداد نداشته باشد.ملاک فقط رسیدن به خط پایان باشد , ایا کسانی که حتی به خط پایان نیز نمیرسند نباید خرده گرفت؟
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط راه مستقیم نمایش پست

کارشناس بحث : پاسخگوي کلامي
    با عرض سلام
    دوست من ستم جای معنا دارد که ظلمی به واقع شده باشد برای روشن شدن این موضوع مثالی میزنم شما چشمه اب جوشنی را در نظر بگیرید زمانی که جاری میشود در مسیر خود زندگی میبخشد گیاهان سبز میشوند حیوانات سیر اب میشوند چشمه بدون داشتن هیچ چشم داشتی یا از روی هیچ احتیاجی به انانی که زندگی داده این کار را انجام میدهدولی اگر توجه کنید وقتی که کیاه از رحمت چشمه داری زندکی میشود در ذات خود داری وظیفه میشود برای مثال حیوانات را سیر کند و حیوان هم به همین صورت تا اخر حال خداوند چشمه جوشان زندگی است و از روی رحمت زندگی بخشیده بدون هیچ احتیاجی یا درخواستی ولی بر حسب وظیفه ی که مخلوق از بابت این فیض در خود دارد خواهان انجام کاری هست و اینجا خداوند برحسب حکمتی که دارد وظیفه هر موجود را مشحص میبماید و موجودات را در مسیر این وظیفه قرار میدهد در این زما خداوند میخواهد خلق جدیدی انجام دهد و در این خلق جدید روح عظیمی بدمد که تا به واسطه این خلق جدید مرز میان عالم جماد و نبات وحیوان که در عام پست و پایین قرار دارد را با عالم روحان و ربان و نوران بشکند و در این میان احتیاج به اسبابی است که این کار را انجام دهد و چون خداوند از قدرت این روح با خبر است و میداند که هر موجودی داری این روح شود میبواند از فطرت خود عدول کند و برای اینکه در روز اخر مخلوقی از مخلوقاتش بر او نگوید بو که میدانستی چرا این روح را بر من وارد کردی خداوند بر تمام مخلوقات این روح را عرض امانت میکند و همه میاندیشند و قبول نمکنند و انسان به واسطه جهل خود ان را قبول میکند که خداوند میفرما ید که او ستمکار و نادان بود پس ما با اختیار خود ان روح عظیم را گرفته ایم و باز برای اینکه دچار اشتباه نشویم خداوند مهربان دین را برای ما فرستاد تا فردای قیامت حجتی مبنی بر ندانستن نداشته باشیم و باز اختیار به دست خود ماست بله خداوند میداند ولی علم خداوند باعث فعل ما نیست پس خود رقم میزنیم اینده خود را

خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

12. تشکر

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کاسب نمایش پست
    سلام بر همه دوستان
    یه مثال بزنم:
    نفر اول مدال طلا
    دومی نقره
    سومی برنز
    چهارمی یه ضربه شلاق
    پنجمی دو ضربه شلاق
    .
    .
    .
    .
    500 نفر آخر اعدام
    لطفا کمک کنید.
    با عرض سلام
    به این صورت که شما میفرماید نیست انسان از راه تکامل به انسانیت رسیده یعنی از جماد و بعد نبات و بعد حیوان و بعد انسان و انسان همان مرز عبور به مراحل بالاتر است روحان ربان و نوران
    تمام این علم ها که در تکامل انسان نقش داشتن در انسان موجود هستند به تر تیب عالم ها عرض میکنم نفس اماره نفس لولمه نقس ناطقه و نقس ایمان و نفسهای بالاتر که انسان باید کسب کند حال انسان در هر نفسی که بمیرد با همان نفس محشور میشود و اگر در نفس اماره بمیرد جهنمی برای خود درست کرده و اگر تکامل پیدا کند و برای مثال با نفس مطمئا بمیرد با ان نفس محشور میشود و بهشت برای خود درست کرده پس این راه مسابقه گروهی از ادمها نیست بلکه مسابقه درونی هر انسان است و شرکت کنندکان نفسهای (ان 7 نفسی که گفته شد )موجود در جهان هستند
    برای جواب بهتر میتوانید در این بخش در تایپ 20 مراجعه کنید در صورتی که وقت داشتید حتما بخوانی

http://www.askquran.ir/showthread.ph...187#post403187
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۱/۱۶ در ساعت ۰۶:۰۰
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

14. تشکر

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری