صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انفجار بزرگ

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب انفجار بزرگ
  انفجار بزرگ

  نویسنده :پاول استینهارت و نیل توروک
  نظریه ای که چند سال اخیر ابراز شده بیان می دارد که احتمالا فضا و زمان پس از انفجار بزرگ Big Bang آغاز نشده است بلکه فضا و زمان همیشه وجود داشته است و یک چرخه بی پایان از انبساط و انقباض را انجام می دهد.
  پاول استینهارت ، فیزیکدان دانشگاه پرینستون و نیل توروک از دانشگاه کمبریج دو دانشمندی هستند که این نظریه را ابراز کرده اند. طبق این نظریه در هر چرخه جهان از ماده داغ و چگال انباشته می شود و پس از آن مرحله انبساط را آغاز می کند که در طی آن جهان سرد می شود. تا اینجای کار همه چیز شبیه تصویر ارائه شده از نظریه انفجار بزرگ است. بعد از گذشت 14 میلیارد سال انبساط جهان شتاب بیشتری به خود می گیرد. البته مشاهدات تجربی موید این نظریه می باشد. بعد از گذشت تریلیون ها سال ماده به طور کامل منتشر شده و به حداکثر انبساط خود می رسد. تابش نیز در سرتاسر جهان پراکنده می شود و بدین ترتیب مرحله انبساط جهان متوقف می شود. در مرحله بعد یک میدان انرژی ، ماده و تابش های جدیدی تولید می کند و بنابراین این چرخه مجددا شروع می شود.

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۹:۵۱


 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  این تئوری جدید پاسخ های محتملی را برای چندین مسئله که مدت های مدیدی در زمینه انفجار بزرگ در ذهن دانشمندان وجود داشت ؛ پاسخ می گوید. نظریه انفجار بزرگ طی چند دهه گذشته نظریه غالب در زمینه کیهان شناسی به شمار میرفت. از جمله پرسش هایی که در نظریه انفجار بزرگ بدون پاسخ مانده است می توان به پرسش زیر اشاره کرد :

  "چه چیزی برای اولین بار منفجر شده و چگونه قبل از آغاز زمان آن چیز وجود داشته است؟"
  استینهارت ، استاد فیزیک که از جمله ارائه دهندگان این نظریه میباشد در این زمینه می گوید : " این نظریه نیز تفسیر های موفقیت آمیزی در مورد جهان هستی ارائه می دهد و همانند نظریه انفجار بزرگ ، قادر به توجیه شرایط موجود می باشد ؛ اما نکته قابل ذکر آن است که شواهد قاطعی در دست نیست که بیان کند کدامیک از این نظریه ها صحیح است."

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۱:۲۴


 3. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  وی در ادامه می افزاید " "در این مرحله من نمی توانم هیچ کدام از این نظریه ها را رد کنم. چیزی که برای من جالب است این است که ما در حال حاضر دو نظریه داریم که از جهات بسیاری با یکدیگر فرق اساسی دارند و ما احتمالا تا چند سال آینده می توانیم به طور تجربی صحت و سقم این دو نظریه را بررسی کنیم ." نظریه انفجار بزرگ حدودا 60 سال پیش ارائه شده است و در طی این مدت برای آنکه بتواند مشاهدات تجربی را به نحو شایسته ای توجیه کند ؛ تغییراتی در آن صورت گرفته و تا حدودی توسعه یافته است. یک عنصر بسیار اساسی که در دهه 1980 به این نظریه افزوده شده است مفهوم "تورم" است .
  مفهوم تورم بیانگر دوره انبساط بسیار سریع است که در خلال اولین ثانیه های بعد از انفجار بزرگ روی داده است. دوره تورم برای تشریح وضعیت یکنواختی و همگونی جهان که توسط ستاره شناسان مشاهده شده عنصری مهم است . این مفهوم ضمنا می تواند توجیه کننده نحوه تشکیل کهکشانها باشد. این دانشمندان بعد ها مجبور شدند تا به نظریه انفجار بزرگ مفهوم "انرژی سیاه" را نیز بیافزایند. به این دلیل مفهوم انرژی سیاه به نظریه انفجار بزرگ اضافه شده است که توجیه گر مشاهدات جدیدی باشد که بیان می دارد انبساط جهان شتاب بیشتری به خود گرفته است .
  در تئوری جدید صحبتی از تورم و انرژی سیاه به میان نمی آید و این دو مفهوم با ایده میدان انرژی جایگزین شده است. بر طبق این نظریه میدان انرژی در حال نوساناست و بدین ترتیب زمانی باعث انبساط جهان و زمانی دیگر باعث رکود می شود. در عین حال این نظریه تمام پدیده هایی که اخیرا مشاهده شده اند را به همان خوبی نظریه انفجار بزرگ توجیه کند.

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۷:۲۴

 4. تشکرها 3


 5. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  استینهارت که یکی از پیشگامان ارائه تئوری تورم است در این زمینه می گوید : " از آنجایی که نظریه جدید به مفروضات کمتری نیاز دارد ، استفاده از آن آسانتر به نظر می رسد." حسن دیگر این نظریه این است که می تواند بدون افزودن مفروضات بیشتری به آن آینده جهان را پیش بینی کند. این نظریه می گوید جهان چرخه های مشخصی را طی می کند که هر کدام از آنها ممکن است تریلیون ها سال طول بکشد اما در مقابل نظریه انفجار بزرگ مفهوم تورم نمی تواند آینده دراز مدت جهان را پیش بینی کند . همانگونه که مفاهیمی همانند انرژی سیاه و تورم به طور غیر مترقبه مطرح می شوند ؛ می توان مفهوم دیگری را نیز به آنها اضافه نمود تا نحوه انبساط را به گونه دیگری توجیه کند در عین حال مدل چرخه ای حاوی چندین مفهوم جدید است که توروک و استینهارت در طی چند سال گذشته به همراه دانشجویان پرینستون و همکارانشان از دانشگاه پنسیلوانیا و موسسه مطالعات پیشرفته ارائه داده اند. جرمیا استریکر استاد اختر فیزیک پرینستون و استاد پروازی اختر فیزیک و فلسفه عملی کمبریج در این زمینه می گوید : "این تحقیقات که به وسیله پاول استینهارت و نیل توروک انجام گرفته بسیار غیر مترقبه و جالب است. این ایده جدید و بزرگ طی دو دهه گذشته در زمینه هستی شناسی منحصر به فرد است. سر مارتین ریز از محققین انجمن سلطنتی کمبریج خاطر نشان می سازد که خواص کلیدی و مهم مفاهیم فیزیکی مربوط به جهان در حال انبساط ، همچنان در حد حدس و گمان باقی مانده است و تاکنون مشاهده ای یا آزمایش تجربی کاملا آنها را تائید نکرده است.

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۱۱ در ساعت ۱۸:۲۵

 6. تشکرها 2


 7. #5
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  ریز در ادامه می افزاید : " در طی 20 سال گذشته نظریات بسیار زیادی ارائه شده است.استینهارت و توروک نیز حدسیات جدیدی را که مبتنی بر تصورات است ارائه داده اند. کار آنها تاکیدی است بر این مطلب که ما باید بعضی از مفاهیم روزمره فیزیکی که برای ما عادی و معمولی است را کنار بگذاریم. به عبارت دیگر ما برای اینکه پیشرفت های جدیدی را شاهد باشیم لازم است از مفاهیم روزمره فضا و زمان چشم پوشی کنیم.
  نظریه چرخه ای جهان بیانگر ترکیبی از مفاهیم استاندارد فیزیک و سایر مفاهیم پیشرفته فیزیکی است ، که نشان دهنده تلاش های مجدانه فیزیکدانان برای توسعه یک تئوری فراگیر است که شامل تمام ذرات و نیرو های فیزیکی شناخته شده می باشد. گرچه این نظریات از ریاضیات پیشرفته ای استفاده می کنند ؛ اما در عین حال می توانند تصویری از نظریه چرخه ای جهان رانیز ارائه کنند.

  براساس این تئوری ها جهان باید شامل دو صفحه موازی بسیار بزرگ باشد.

  برای تجسم بهتر ، دو صفحه کاغذ را که فاصله آنها بسیار بسیار کم است ؛ را در نظر بگیرید. این فاصله به عنوان یک بعد دیگر یا بعد پنجم عمل می کند که البته تشخیص آن بطور عملی برای ما دشوار است. در مرحله ای از زمان که ما در آن بسر می بریم ، صفحات در تمام جهات منبسط می شوند و تمام جرم و انرژی را که دارند در جهات مختلف منتشر می کنند. بعد از گذشت تریلیون ها سال ، وقتی که جهان از جرم و انرژی خالی شد ؛ وارد مرحله ای جدید می شود . در این مرحله که "رکود" نامیده می شود ؛ انبساط متوقف می شود و در عوض صفحات شروع به حرکت به سمت یکدیگر می کنند؛ و بدین ترتیب بعد پنجم دچار انقباض می شود. هنگامی که صفحات منقبض می شوند کم کم به یکدیگر نزدیک می شوند تا در نهایت با یکدیگر برخورد کنند. این برخورد باعث می شود که این صفحات انباشته از ماده چگال شوند و دمای آنها به طور غیر منتظره ای بالا رود.

  .....................
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۷:۱۶

 8. تشکرها 3


 9. #6
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

 10. تشکر


 11. #7
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,699 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

 12. تشکر


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  11
  مورد تشکر
  15 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جداشدن آسمانها و زمين- تائيد تئوري انفجار بزرگ(The Big Bang  خداي متعال درقرآن کريم ميفرمايد:
  (21:30) أولم ير الذين كفروا أن السموت والأرض كانتا رتقا ففتقنهما وجعلنا من الماء كل شيء حي أفلا يؤمنون
  [21:30] آيا کافران درک نمي کنند که آسمان و زمين در آغاز به صورت يک توده جامد بود و ما آن را منفجر ساختيم تا موجوديت پيدا کند؟ و هر چيز زنده اي را از آب به وجود آورديم. آيا ايمان مي آورند؟

  [21:30] Do the unbelievers not realize that the heaven and the earth used to be one solid mass that we exploded into existence? And from water we made all living things. Would they believe?  انفجار بزرگ


  در آيه فوق خداي متعال به انفجار اوليه اي که بااراده او باعث ايجاد اسمانها و زمين شد اشاره مي فرمايد. چگونه در زماني که هيچگونه دانشي بجز خرافات درمورد نحوه بوجود آمدن کائنات وجود نداشت ميتوان تصورنمود که بشري يکي از بزرگترين اکتشافات قرن بيستم رابرجهان آشکارسازد؟ نه هر گز. اين آيه سخن يک انسان نبود که صفحه اي از قرآن عظيم را زينت داد. قرآن بجز کلام آن داناي بي ابتدا و بي انتها نيست

  از يک توده گازي شکل تا آسمانها و زمين  در سوره اي که بنام دخان يعني گاز ناميده شده است خداي متعال اشاره به مرحله ابتدائي پيدايش آسمانها و زمين کرده ميفرمايد:
  (41:11) ثم استوى إلى السماء وهي دخان فقال لها وللأرض ائتيا طوعا أو كرها قالتا أتينا طائعين
  [41:11] سپس او به آسمان پرداخت، هنگامي كه هنوز به صورت گاز بود و به آن و زمين گفت: "به وجود بياييد، خواسته يا ناخواسته." آنها گفتند: "ما با ميل و رغبت مي آييم".


  [41:11] Then He turned to the sky, when it was still gas, and said to it, and to the earth, "Come into existence, willingly or unwillingly." They said, "We come willingly

  انفجار بزرگ


  Source: The Space Atlas, Heather and Henbest, p. 50.

  در عکس زيرسحاب لاگون (Lagoon Nebula)را مي بينيم که ابري ازگازو غبار با قطري معادل 60 سال نوري است


  انفجار بزرگ
  Source: Horizons, Exploring the Universe, Seeds, plate 9, from Association of Universities for Research in Astronomy, Inc.
  همانطوري که در اشکال فوق نشانداده شده است علم امروزثابت کرده است که ستارگان آسماني از انقباض تودههاي عظيم گاز بوجود مي آيند، پديده اي که در قرآن بوضوح برآن درآيه فوق اشاره شده است.


  گسترش جهان هستي  فرضيه اثبات شده گسترش آسمانها يکي از يافته هاي مهم علمي در قرن بيستمبود که خداي متعال با صراحت آنرا در قرآنبيان فرموده است.
  (51:47) والسماء بنينها بأييد وإنا لموسعون
  [51:47] ما آسمان را با دست هاي خود بنا كرديم و ما به توسعه آن ادامه خواهيم داد.


  انفجار بزرگ
  ویرایش توسط abdollah : ۱۳۸۷/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۷:۴۴

 14. تشکرها 3


 15. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  108
  مورد تشکر
  46 پست
  حضور
  1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  من تنها پاسخ نوشتارهای غیر دانشیک تاپیک را خواهم داد ( و دوست هم ندارم تاپیک ها علمی اینگونه خراب شود ) :

  انفجار بزرگ  نقل قول نوشته اصلی توسط abdollah نمایش پست
  جداشدن آسمانها و زمين- تائيد تئوري انفجار بزرگ(The Big Bang  خداي متعال درقرآن کريم ميفرمايد:
  (21:30) أولم ير الذين كفروا أن السموت والأرض كانتا رتقا ففتقنهما وجعلنا من الماء كل شيء حي أفلا يؤمنون
  [21:30] آيا کافران درک نمي کنند که آسمان و زمين در آغاز به صورت يک توده جامد بود و ما آن را منفجر ساختيم تا موجوديت پيدا کند؟ و هر چيز زنده اي را از آب به وجود آورديم. آيا ايمان مي آورند؟

  [21:30] Do the unbelievers not realize that the heaven and the earth used to be one solid mass that we exploded into existence? And from water we made all living things. Would they believe?  انفجار بزرگ


  در آيه فوق خداي متعال به انفجار اوليه اي که بااراده او باعث ايجاد اسمانها و زمين شد اشاره مي فرمايد. چگونه در زماني که هيچگونه دانشي بجز خرافات درمورد نحوه بوجود آمدن کائنات وجود نداشت ميتوان تصورنمود که بشري يکي از بزرگترين اکتشافات قرن بيستم رابرجهان آشکارسازد؟ نه هر گز. اين آيه سخن يک انسان نبود که صفحه اي از قرآن عظيم را زينت داد. قرآن بجز کلام آن داناي بي ابتدا و بي انتها نيست
  1- دانش کیهان شناختی نویسنده پائین است ، چنانچه خود پل استنهارت می گوید :

  To the public, the model means that the universe began from a single point, underwent an explosion, and has been flying apart ever since. However, the big bang is not an explosion at all. This is an unfortunate misnomer that cosmologists would like to correct. But the bad name has stuck.

  The big bang is the expansion or stretching of space. It is not that things are flying out from a point. Rather, all things are moving away from each other. It is like having an infinite rubber sheet with people sitting on it. Stretch the rubber sheet, and all the people move away from one another. Each things they are at the center of an explosion. It is an optical illusion - everybody moves away from everybody else and there is no center.
  http://wwwphy.princeton.edu/~steinh/npr/

  برایان گرین نیز می نویسد :

  A common misconception is that the big bang provides a theory of cosmic origins. It doesn't. The big bang is a theory . . . that delineates cosmic evolution from a split second after whatever happened to bring the universe into existence, but it says nothing at all about time zero itself. And since, according to the big bang theory, the bang is what is supposed to have happened at the beginning, the big bang leaves out the bang. It tells us nothing about what banged, why it banged, how it banged, or, frankly, whether it ever really banged at all ( Brian greene , The Fabric Of The Cosmos , 2004 , P 272 )

  2- جمله و مفهوم " جدا کردن آسمان و زمین " در بسیاری از ادیان و فرهنگ های کهن نیز وجود داشته و چیز تازه ای نبوده که قرآن آنرا بیان کرده باشد . برای نمونه در افسانه سومریان می خوانیم :


  when the heavens had been separated from the earth, when the earth had been delimited from the heavens”  همچنین :


  3- قرآن می گوید " آيا كساني كه كفر ورزيدند ندانستند كه آسمان وزمين به هم پيوسته بود و ما آن دو رااز هم جدا كرديم " و شما اینرا به تئوری بیگ بنگ ارتباط داده اید .
  در این صورت تنها نتیجه ای که می توان گرفت این است که " زمین " هنگام بیگ بنگ وجود داشته است و خدا در زمان بیگ بنگ آنرا از آسمان جدا کرده . ! عجب معجزه ای !


  نقل قول نوشته اصلی توسط abdollah نمایش پست
  گسترش جهان هستي  فرضيه اثبات شده گسترش آسمانها يکي از يافته هاي مهم علمي در قرن بيستمبود که خداي متعال با صراحت آنرا در قرآنبيان فرموده است.
  (51:47) والسماء بنينها بأييد وإنا لموسعون
  [51:47] ما آسمان را با دست هاي خود بنا كرديم و ما به توسعه آن ادامه خواهيم داد.


  انفجار بزرگ

  چنین گفته ای در ادیان و فرهنگ های کهن نیز وجود داشته ، برای نمونه :

  در اشعیاء نبی آمده " آيا مرا كه‌ آفريننده‌ شما هستم‌ و زمين‌ را بنياد نهادم‌ و آسمانها را بر آن‌گسترانيدم‌، فراموش‌ كرده‌ايد؟ " ( باب 51 بند 13 )
  و بار دیگر می خوانیم " خداوند، خدايي‌ كه‌ آسمانها را آفريد و گسترانيد و زمين‌ و هر چه‌ را كه‌ در آن‌است‌ بوجود آورد و نفس‌ و حيات‌ به‌ تمام‌ مردم‌ جهان‌ مي‌بخشد " ( باب 42 بند 5 ) و در کتاب ایوب می خوانیم " او به تنهایی اسمانها را گسترانیده " ( باب 9 بند 8 ) و . . .

  http://scripturetext.com/isaiah/42-5.htm

 16. تشکرها 2


 17. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  11
  مورد تشکر
  15 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام جناب Borzin

  اول می خواهم بگم پسندیده است که وقتی می خواهد شروع به حرف زدن کند سلام کند. سلام کردن تنها مال مسلمونها نیست اگه هم بدتون میاد لااقل بگید Hello
  بعد می خواهم بگم نه علم و دین (آسمانی ) هیچ تفاوت ومغایرتی با هم ندارند که شما با 180 درجه اونو از هم جدا کردید. الان تو پرشکی ثابت شده الکل موجود در شراب یه نفع هایی هم دارد ولی ضررهایی که دارد خیلی بیشتر است عین همین در قران 1429 سال پیش امده و اگه قران سخن کسی دیگری جز خدا بود در اون زمان چگونه به این مساله پی می برد. شما یه مساله بگید که قران یه چیزی گفته و علم خلاف اونو رو ثابت کرده دوست دارم بدونم. لطفا بگید....
  در مورد پاراگراف سوم شما می خواهم بگم این ایه خطاب به کافرانی هست که معجزات رو میدیدند و ایمان نمی اوردند و مثال این اورده شده که ایا اون گافران نمی دادند اسمان و زمین یکی بوده و ما با انفجار انها رو از هم جدا کردیم. مگر تیوری بیگ بنگ یا انفجار بزرگ نمی گوید همه منظومه شمسی چز خورشید بودند و با انفجار ان سیاره ها شکل گرفتند و کم کم سرد شدند؟
  ببینید اون زمان هم بوده الان هم هست یه عده رو هر کاری کنند یک ایراد بنی اسرایلی در میاردند یک پزشکی رو می شناسم که معتقد به خدا نبود و متخصص تومور بود و از قضا یک مریضی که رو بهش امید نداشت و جواب کرده بود با کرامات رضوی شفا گرفته بود با اینکه اون پزشک می دونست این ادم می میره وقتی این رو دید و بهش گفتند شفا گرفته حاضر به معاینه وی نبود. اینجوری به نظرم خوب نیست ادم باید دنبال حقیقت باشه نه اینکه چشمشو به روی همه چی ببنده....

  ممنون

 18. تشکرها 2


صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود