صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه این آیات جنینین شناسی با دانش روز سازگار ی دارد؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  895
  مورد تشکر
  1,309 پست
  حضور
  19 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  1

  چگونه این آیات جنینین شناسی با دانش روز سازگار ی دارد؟
  بنام خدا

  با درود بر راستپذیران ارجمند

  در سوره ی مومنان آیات 14-12 قرآن خواسته است از جنین شناسی انسان بگوید


  وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِينٍ(المؤمنون/12)

  و به يقين انسان را از عصاره‏اي از گل آفريديم

  ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِي قَرَارٍ مَكِينٍ
  (المؤمنون/13)

  سپس او را [به صورت] نطفه‏اي در جايگاهي استوار قرار داديم

  ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ(المؤمنون/14)

  آنگاه نطفه را به صورت علقه درآورديم پس آن علقه را [به صورت] مضغه گردانيديم و آنگاه مضغه را استخوانهايي ساختيم بعد استخوانها را با گوشتي پوشانيديم آنگاه [جنين را در] آفرينشي ديگر پديد آورديم آفرين باد بر خدا که بهترين آفرينندگان است

  اکنون پرسش اینجاست که این آیات چگونه مبنای واقعی علمی دارد ؟؟؟


  کارشناس بحث : پاسخگوي قرآني


  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۹/۲۸ در ساعت ۰۲:۰۳


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  557
  مورد تشکر
  773 پست
  حضور
  5 روز 21 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  34  سلام
  دوست عزیز جناب غلامعلی نوری
  در پاسخ شما در بسیاری از وبلاگهای مذهبی چنین متنی را در موافق بودن متن قرآن در مورد تشکیل جنین با علم روز درج کرده اند بدین شرح:
  چندين سال قبل گروهي از مسلمانان اطلاعات مربوط به جنين شناسي را از قرآن استخراج كردند، سپس تمام اطلاعات قرآني جمع آوري شده را به انگليسي ترجمه و به پروفسور Dr.Keith Moore استاد جنين شناسي و رئيس بخش آناتومي دانشگاه تورنتو كانادا، عرضه نمودند. در حال حاضر او يكي از مؤلفين برجسته در رشته جنين شناسي است. از او درخواست شد كه نقطه نظر و ديدگاه خود را در مورد اطلاعات جنين شناسي قرآن بيان كند.
  دكتر مور بعد از اينكه ترجمه آيات قرآن معرفي شده را به دقت بررسي نمود چنين گفت: اغلب مطالب جنين شناسي قرآن به گونه اي عالي و مطابق با دستاوردهاي جديد و مدرن علم جنين شناسي است و به هيچ وجه مغايرتي با آن ندارد. او افزود: معدودي از آيات هم هستند كه توجيه علمي دقيقي براي آن ندارم و از آنجائيكه در نوشته ها و مطالعات جديد جنين شناسي نيز در اين خصوص اشاره اي نشده است، نمي توانم در صدق و كذب آن نيز نظر دهم براي نمونه مي توان به آيه: «بخوان به نام پروردگاري كه خلق كرد، پروردگاري كه انسان را از علق خلق كرد» اشاره كرد.
  كلمه علق در عربي سه معني دارد:
  1) زالو 2) چيز معلق 3) لخته خون
  دكتر مور در اين مورد كه، جنين، در بدو امر، مانند يك زالو به نظر مي آيد، هيچ پيش فرضي نداشت. او در آزمايشگاه، مرحله ابتدائي و ميكروسكوپي جنين را با دياگرام يك زالو مقايسه كرد و از شباهت چشمگير آندو شگفت زده شد. در عين حال، او اطلاعات جديدي از توصيفات جنين شناسي را كه تاكنون برايش ناشناخته بود، از قرآن استنباط كرد.
  دكتر مور در مورد 80 سوالي كه در قرآن آمده بود، پاسخ گفت. تطابق متن قرآن با آخرين دستاوردهاي علمي جنين شناسي قابل توجه بود. دكتر مور اين چنين مي گويد: اگر اين، سوالها سي سال قبل از اين پرسيده مي شد، من قادر به پاسخ بيش از نيمي از آنها نبودم چرا كه منابع علمي آنقدر غني نبود.
  دكتر مور كتابي به نام «تكامل بشر» تاليف و بعد از كسب معارف جديد از قرآن و الحاق اين معلومات به كتاب خويش در سال 1982 چاپ سوم همان كتاب را تجديد نمود. كتاب مذكور جايزه بهترين كتاب پزشكي با يك نويسنده را دريافت كرد. اين كتاب به چندين زبان دنيا ترجمه و به عنوان كتاب درسي جنين شناسي مورد استفاده قرار گرفت.
  دكتر مور در هشتمين كنفرانس پزشكي 1981 عربستان چنين مي گويد:
  « جاي بسي خوشحالي است كه بتوانم سهمي در روشن ساختن آيات قرآن در مورد تكامل انسان داشته باشم. براي من كاملاً روشن است كه در اين گفته ها از جانب خداوند يا الله براي محمد (ص) فرستاده شده است زيرا تقريباً تمامي اين علوم تا قرنها بعد كشف نشده بود و براي من قطعي است كه محمد قهراً پيامبر خداست.»

  مراحل جنيني:
  وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ
  در اين آيه خداوند بيان مي كند: انسان از مقدار ناچيزي مايع كه در جايگاه آرامش و استواري ثابت شده است خلق شده است (قرار مكين) رحم بخوبي از پشت با ستون فقرات و عضلات تنه حمايت مي شود و جنين نيز با كيسه حاوي مايع جنيني حمايت مي شود. بنابراين جنين در جايگاه خود بنابراين جنين كاملا در جايگاهش حمايت مي شود. مقدار ناچيز مايع به علقه تبديل مي شود.
  علقه در لغت عرب به سه معني است:
  1) معلق و آويزان 2) زالو مانند 3) لخته خون
  از نظر علمي: جنين در اولين مرحله، (معلق و آويزان) به ديواره رحم آويزان است، از نظر شكل شباهت به زالو داشته و مانند زالو رفتار كرده و خون مي مكد، و خونش را از جفت مادر خود تامين مي كند. و در سومين مرحله معني آن لخته خون و خون بسته است. در مرحله علقه، كه هفته سوم و چهارم بارداري است خون در عروق بسته شكل مي گيرد. جنين با خصوصيت لخته خون (خون بسته) ظاهر زالو را به خود مي گيرد.
  در 1677، leeuwenhoek و Hamm اولين دانشمنداني بودند كه سلول اسپرم (اسپرماتوروآ) را با ميكروسكوپ مشاهده كردند. آنها براين تصور بودند كه سلول اسپرم مينياتوري از انسان را در خود دارد كه با رشد در رحم تبديل به نوزاد مي شود كه به «تئوري شكافتن» theory) perforation( مشهور بود.
  هنگاميكه دانشمندان اورم (تخمك زن) را بزرگترين اسپرم (نطفه) يافتند افرادي چون De Graf گمان كردند كه مينياتور جنين در تخمك قرار دارد. بعدها، در قرن 18 «تئوري ميراث والدين» (biparentral inheritance ) توسط Maupertuis ارائه و گسترش يافت. تبديل علقه به مضغه، به معني چيز جويده شده؛ (اثر دندان بر آن مشخص است) يا خوردني كوچكي كه در دهان مي گذاريم همچون آدامس. هر دو معنا از نظر علمي صحيح است. پروفسور مور يك قطعه موم لاستيكي را به اندازه و شكل جنين در مرحله مضغه درآورد و آنرا بين دندانها قرار داد و به شكل (مضغه) شد و آنرا با تصوير مراحل اوليه جنيني مقايسه كرد اثر دندانها آنرا بندبند نموده بود كه در حكم ستون فقرات (در ابتداي شكل گيري) است. مضغه به (عظام) استخوان تغيير شكل مي دهد و استخوانها با گوشت يا ماهيچه ها پوشانده مي شود.  سپس خداوند آنرا به آفريده ديگر تبديل مي كند. پروفسور مارشال جانسون يكي از دانشمندان برجسته امريكا، و رئيس دپارتمان آناتومي و مدير انستيتو Daniel دانشگاه توماس جفرسون فيلادلفيا است كه درباره آيات قرآن مربوط به جنين شناسي از او سوال كرديم:
  توصيف هاي مراحل جنيني موجود در قرآن نمي تواند تصادفي و اتفاقي باشد. احتمال دارد كه محمد (ص) يك ميكروسكوپ بسيار قوي داشته ولي قرآن مربوط به 1400 سال پيش است در حاليكه ميكروسكوپ قرنها بعد از محمد نبي صلي الله عليه اختراع شد و پروفسور جانسون با لبخند گفت كه البته اولين ميكروسكوپ اختراع شده قادر نبود بيش از 10 برابر بزرگنمايي كند و تصوير آن هم واضح نبود.
  بعد او گفت: هيچ ضديت و مغايرتي با اين حقيقت كه واسطه الهي در بيانات محمد صلي الله عليه در كار است، نمي يابم.
  براساس نظر دكتر مور، طبقه بندي مدرن مراحل تكامل جنيني كه در سراسر جهان به كار برده مي شود چندان ساده و قابل فهم نيست چون اين مراحل براساس عدد شناخته شده اند مانند مرحله 1، مرحله 2 ، ولي تقسيم بندي واضح قرآن برپايه تمايز و شكل، نماي بسيار سهل و آسان مراحلي را كه جنين طي مي كند بيان كرده است. اين فازهاي مختلف تكامل جنيني يك توصيف جذاب علمي را در بردارد كه بسيار قابل فهم و كاربردي است، همچنين آنچنانكه مراحل تكامل جنيني بشر در آيات زير آمده است:
  «آيا در اول قطره آب نمي نبود (37) و پس از نطفه علقه و سپس آفريده و آراسته گرديد
  (38) و آنگاه از آن و صنف نر و ماده پديد آورده (39)» (سوره 75/ آيه 37 تا 39)

  «آن خدايي كه تو را از هيچ خلق كرد و به صورتي تمام و كامل بياراست و با اعتدال برگزيد (7) بهر صورتي كه خواست مي تواند خلق كند.» (سوره 82/ آيه 7-8)


 3. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  895
  مورد تشکر
  1,309 پست
  حضور
  19 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  1

  تناقض قرآن با جنین شناسی
  نقل قول نوشته اصلی توسط متحیر نمایش پست
  سلام
  دوست عزیز جناب غلامعلی نوری
  در پاسخ شما در بسیاری از وبلاگهای مذهبی چنین متنی را در موافق بودن متن قرآن در مورد تشکیل جنین با علم روز درج کرده اند بدین شرح:
  «آن خدايي كه تو را از هيچ خلق كرد و به صورتي تمام و كامل بياراست و با اعتدال برگزيد (7) بهر صورتي كه خواست مي تواند خلق كند.» (سوره 82/ آيه 7-8)
  [SIZE="4"][FONT="Microsoft Sans Serif"]
  نقل قول نوشته اصلی توسط متحیر نمایش پست
  چندين سال قبل گروهي از مسلمانان اطلاعات مربوط به جنين شناسي را از قرآن استخراج كردند، سپس تمام اطلاعات قرآني جمع آوري شده را به انگليسي ترجمه و به پروفسور Dr.Keith Moore استاد جنين شناسي و رئيس بخش آناتومي دانشگاه تورنتو كانادا، عرضه نمودند.
  با درود بر دوست گرامی جناب متحیر

  چه خبر از ..... دینی ها

  اما بعد

  این آقای مور که آورده ای چند مدتی بنا به درخواست و نیاز دانشجویان پزشکی در عربستان کار کرده و اعراب هم از این فرصت استفاده شایانی کرده اند !!!!!!!!!!
  همانطوریکه در متن شما هم آمده این آقا خودش عربی نمی دانسته پس عربها آیات قرآن ،تفسیر و ذهنیات خود را به انگلیسی طوری با القاءات خود برای او ترجمه کرده اند که نظر مساعد وی را جلب کرده و از بیانات او به نفع دین خود استفاده ی ابزاری کنند !!

  به نظر من مور اگر هم چیزی را تایید کرده بیشتر جنبه ی سیاسی و تبلیغی برای اعراب و قرآن داشته است تا اینکه بخواهد یک موضوع کاملا علمی را تایید کند

  کافی است بالای صفحه ی مربوط به دکتر مور را در ویکی پدیای انگلیسی بخوانید که نوشته این مقاله حاوی مطالب دروغ و بدون منبع و بحث انگیز است

  http://en.wikipedia.org/wiki/Keith_L._Moore  اما در مورد آیات قرآن در ارتباط با جنین شناسی

  نخست یک مثال

  به فردی می گوییم ما عددی یک رقمی( 9-1) را در نظر گرفته ایم بگو کدام عدد است ؟
  خوب او با وجودی که واقعاً علم غیب نمی داند که در ذهن ما چه عددی انتخاب شده است یکبار می گوید 2 وبار دیگر 7 و بار دیگر 4 و غیره اما بالاخره عدد درست را با آزمون و خطاپیدا می کند چون حالات ممکن محدود است !!
  ممکن است بار اول درستش را بگوید ممکن است بار نهم !!!!چون در هر حال از این اعداد خارج نیست و بالاخره عدد درست را خواهد گفت ! و لی ما نباید حتی اگر در بار اول هم عدد درست را حدس بزند بگوییم او علم غیب دارد

  در قرآن هم همینطور است !

  یکبار می گوید انسان را از علق آفریده وبار دیگر از آب و بار دیگر از خاک و بار دیگر از گل و بار دیگراز گل بد بو و غیره !!

  چون دیده است که مثلا گیاهان از خاک و گل و آب سر بر می آورند پس لابد انسان هم از همین مواد بیجان است!!!!

  بخاطر همین تحیر و عدم دانستن دانش درست است که گوینده ی قرآن با کمال تعجب انسان را به گیاه هم تشبیه کرده است !!! نگاه

  وَاللَّهُ أَنْبَتَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ نَبَاتًا(نوح/17)
  و خدا[ست که] شما را [مانند] گياهي از زمين رويانيد

  اگر قرآن از طرف خدای دانای جهان آفرین بود همیشه، ثابت و قاطع یک چیز را بیان می کرد نه گاهی آب و گاهی خاک و گل و گیاه و غیره


  اما در مورد آیاتی که درباره ی جنین شناسی آورده ام

  گفته است که طین - نطفه - علقه - مضغه- عظام و بعد پوشش عظام باگوشت(ماهیچه)

  آیا ت در بیان چگونگی مراحل زیر ساکت است و حتی بر خلاف علم جنین شناسی سخن می گوید !!!

  چگونه عصاره ی گل بی جان را تبدیل به نطفه ی زنده کرده است ؟؟

  چطور شدتمام اعضای حیاتی بدن انسان مانند قلب و مغز و کلیه ها و گوارش فراموش شده است و علقه تبدیل به مضغه
  و آن هم تماما و فقط به استخوان تبدیل می شود ؟؟؟


  یکی بگوید پس اعضای حیاتی بدن کجایند ؟؟؟ چرا قرآن در مورد آنها ساکت است؟؟؟؟

  اساساً استخوان یکی از دیر تشکیل ترین اعضاء جنین است و حتی در جنین استخوان به معنای آنچه که مشهور است وجود ندارد بلکه در نهایت خوش باوری اگر باز به فرض بپذیریم این غضروف نرم است که اول تشکیل می شو
  ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۸۹/۰۹/۲۸ در ساعت ۱۹:۴۲

 4. تشکرها 3


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  عرض سلام
  بزرگوار اگه حوصله داشتید یه سرم به آدرس پایین بزنید، یه سری از دوستان زحمت کشیدن و سوالاتی شبیه سوالات شما مطرح کردن و بعضی از دوستانم پاسخ دادن

  http://www.askquran.ir/showthread.php?t=10854&page=10


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  بعید میدونم شما نظرتون روی رد ایات قران باشه بیشتر به نظر میاید که می خواهید ذهن کاربران را تحریک کنید:

  البته مطالبی که یاداور میشم شما هم میدونید پس صرفا" یاد آوری ست گویا اینجا موردی که بیش از هز قسمت توجه شما رو جلب کرده ارتباط خلقت انسان با خاک و گل ونبات است.

  خوب این مطلب خیلی عجیبه؟چرا که عناصری که انسان را (يعنی نطفه وی را) درست می کنند چکيده ای از مواد غـذائی هستند که انسان آنهـا می خورد. مـواد غـذائی نيز يا بـطور مسـتقـيم (يعنی: از طريق مصرف گياهان) از خاک است، و يا بطور غـير مستقـيم (يعـنـی: از طريق مصرف گوشت و مواد غذائی حيوانات) از خاک است.
  ور در مجمع عناصر تشکیل دهنده هستی تقریبا" یکسان هستند و صرفا" مقادیر متفاوت است .

  کما اینکه انسان پس از مرگ نیز به خاک بر میگردد . 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,774
  مورد تشکر
  9,004 پست
  حضور
  42 روز 20 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  با سلام و درود


  1. نیاز به علم غیب هم نیست، بلکه یک فرد حکیم هم سعی می کند در کلامش هیچ تناقضی نباشد.


  2. بین این موارد هیچ تناقضی نیست زیرا رابطه اینها رابطه طولی است نه عرضی.


  وقتی میگوید طین و خاک، اشاره به سرمنشأ خلقت انسان دارد که از خاک است؛ و وقتی می گوید از آب یا نطفه اشاره به ادامه نسل انسان دارد.

  در حقيقت اين بحث شبيه تعبيرى است كه در آيات 7 و 8 سوره سجده آمده است: «وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طِينٍ ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ ماءٍ مَهِينٍ»؛ آغاز آفرينش انسان را از گل قرار داد و نسل او را از چكيده‏اى از آب بى ارزش.


  3. قرآن کتاب زیست شناسی و بیان کننده آناتومی بدن و ... نیست؛ همان طور که کتاب نجوم و فیزیک و ریاضی و ... نیست؛ بلکه کتاب هدایت و راهنمای انسان به سوی سعادت و کمال است.


  قرآن کریم به جهت هدایت انسان ها و به تدریج و در مناسبت های مختلف در طول 23 سال نازل شده؛ یعنی به نحو معجزه و متناسب با شان نزول های مختلف، در عین حال که در موارد جزیی نازل شده و انسانها را راهنمایی کرده، معارف کلی و مهم را نیز بیان داشته است.


  پس نگاهمان را باید اصلاح کنیم و از قرآن نباید انتظار داشت که به صورت کلاسیک و یک کتاب قانون که قوانینش را به صورت قاعده قاعده و مانند کتابهای درسی و دانشگاهی باشد.


  قرآن کتابی است برای هدایت و راهنمایی انسانها برای همه دورانها، که همه معارف مورد نیاز برای هدایت انسانها را در خود دارد. معارفی که یکسری از آنها را می فهمیم نه همه اش را؛ لذا برای آن قسمتهایی که نمی فهیمیم باید به اهلش (اهلبیت علیهم السلام) مراجعه نمود.
  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.
 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,774
  مورد تشکر
  9,004 پست
  حضور
  42 روز 20 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  «ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَمًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لحمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا ءَاخَرَ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الخالِقِين‏»  آخرين مرحله تكامل انسان در رحم:


  جالب اينكه در مراحل پنجگانه‏اى كه براى آفرينش انسان در آيه فوق ذكر شده همه جا تعبير به "خلق" شده است، اما هنگامى كه به آخرين مرحله مى‏رسد تعبير به "انشاء" مى‏كند.


  " انشاء" همان گونه كه ارباب لغت گفته است به معنى "ايجاد كردن چيزى‏ توأم با تربيت آن" است، اين تعبير نشان مى‏دهد كه مرحله اخير با مراحل قبل (مرحله نطفه و علقه و مضغه و گوشت و استخوان) كاملا متفاوت است.


  مرحله‏اى است مهم كه قرآن از آن سر بسته ياد كرده و تنها مى‏گويد: "سپس ما به آن آفرينش تازه‏اى داديم"، و بلا فاصله پشت سر آن "فَتَبارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِينَ" مى‏گويد.


  اين چه مرحله‏اى است كه اين قدر شايان اهميت است، اين همان مرحله‏اى است كه جنين وارد مرحله حيات انسانى مى‏شود، حس و حركت پيدا مى‏كند، و به جنبش در مى‏آيد كه در روايات اسلامى از آن تعبير به مرحله "نفخ روح" (دميدن روح در كالبد) شده است.


  اين جا است كه انسان با يك جهش بزرگ زندگى نباتى و گياهى را پشت سر گذاشته و گام به جهان حيوانات و از آن برتر به جهان انسان ها مى‏گذارد، و فاصله آن با مرحله قبل آن قدر زياد است كه تعبير از آن با جمله ثم خلقنا كافى نبود و لذا "ثُمَّ أَنْشَأْناهُ" فرمود.


  __________________
  (تفسير نمونه، ج‏14، ص 211)  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.
 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,774
  مورد تشکر
  9,004 پست
  حضور
  42 روز 20 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  لباس گوشتين بر اندام استخوان ها:

  نويسنده تفسير فى ظلال ذيل آيه مورد بحث در اين جا جمله عجيبى نقل مى‏كند و آن اين كه: جنين بعد از آن كه مرحله "علقه" و "مضغه" را پشت سر گذاشت تمام سلولهايش تبديل به سلولهاى استخوانى مى‏شود و بعد از آن تدريجا عضلات و گوشت روى آن را مى‏پوشاند.

  بنا بر اين جمله «كسونا العظام لحما» يك معجزه علمى است كه پرده از روى اين مساله كه در آن روز براى هيچ كس روشن نبود بر مى‏دارد، زيرا قرآن نمى‏گويد: ما مضغه را تبديل به استخوان و گوشت كرديم بلكه مى‏گويد: ما مضغه را تبديل به استخوان كرديم.

  و بر استخوان ها لباس گوشت پوشانديم اشاره به اين كه مضغه نخست تبديل به استخوان مى‏شود و بعد از آن گوشت روى آن را مى‏پوشاند.


  _______________
  (تفسير نمونه، ج‏14، ص 212)
  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.
 10. #9
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  895
  مورد تشکر
  1,309 پست
  حضور
  19 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  1

  کم دانش های مسلم بشری را شرمنده کنین با این تفسیرها!!
  نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی قرآنی نمایش پست

  لباس گوشتين بر اندام استخوان ها:

  نويسنده تفسير فى ظلال ذيل آيه مورد بحث در اين جا جمله عجيبى نقل مى‏كند و آن اين كه: جنين بعد از آن كه مرحله "علقه" و "مضغه" را پشت سر گذاشت تمام سلولهايش تبديل به سلولهاى استخوانى مى‏شود و بعد از آن تدريجا عضلات و گوشت روى آن را مى‏پوشاند.

  بنا بر اين جمله «كسونا العظام لحما» يك معجزه علمى است كه پرده از روى اين مساله كه در آن روز براى هيچ كس روشن نبود بر مى‏دارد، زيرا قرآن نمى‏گويد: ما مضغه را تبديل به استخوان و گوشت كرديم بلكه مى‏گويد: ما مضغه را تبديل به استخوان كرديم.

  و بر استخوان ها لباس گوشت پوشانديم اشاره به اين كه مضغه نخست تبديل به استخوان مى‏شود و بعد از آن گوشت روى آن را مى‏پوشاند.


  _______________
  (تفسير نمونه، ج‏14، ص 212)


  حالا هی من از علم روز حرف بزنم و شما فقط برین تفاسیر قرنهای پیش رو پیش بکشید

  اینطوری فایده نداره

  راستی یادم رفت بپرسم مجنون پسره بود یا دختره ؟؟؟وسلام !
  ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۸۹/۰۹/۳۰ در ساعت ۰۹:۰۶

 11. تشکرها 2


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,774
  مورد تشکر
  9,004 پست
  حضور
  42 روز 20 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط غلامعلی نوری نمایش پست
  حالا هی من از علم روز حرف بزنم و شما فقط برین تفاسیر قرنهای پیش رو پیش بکشید

  اینطوری فایده نداره

  راستی یادم رفت بپرسم مجنون پسره بود یا دختره ؟؟؟وسلام !:motehayer::motehayer::motehayer:

  با سلام و درود

  بیان قرآن با علم روز منافات ندارد؛ بله با نگاه به قرآن و با انتظار از قرآن به عنوان یک کتاب زیست و شیمی و ... سازگار نیست چرا که صاحب چنین نگاهی انتظار دارد قرآن در هر موضوعی که وارد می شود همه چیز را مو به مو و مانند یک کتاب درسی به صورت کلاسیک و قاعده مند بیان نماید؛ در حالی قرآن کتاب هدایت و راهنمای بشر برای رسیدن به کمال و سعادت است و هر آن چه در این راستا لازم بوده و هست را بیان کرده است.
  ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۰۹/۳۰ در ساعت ۰۹:۲۰

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.
صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود