صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا من معصوم نیستم !

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  402
  مورد تشکر
  379 پست
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا من معصوم نیستم !
  درود

  برای من سوال پیش امده که امامان به قول شما معصوم ، این معصومیت را به چه دلیلی دریافت کرده اند ؟!
  و من چرا معصوم نیستم ! و اینکه اگر ادعای شیعیان را قبول کنیم که 14 بار این اتفاق افتاده (وجود معصوم) چرا نباید باز هم اتفاق بیافتد .
  و اینکه چگونه کسی که نمی تواند گناه کند به دیگران سفارش دوری از گناه می کند ؟!
  در اخر امامان شیعه که معصومیت را دریافت کرده اند (تلاش نکرده اند) چه برتری نسبت به دیگران دارند ؟!!

  پاسخ ها لطفا کوتاه و مفید باشد !

  سپاس

  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث اعتقادي
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ در ساعت ۰۲:۱۱
  کوروش بزرگ :
  دردا بر حاکمانی که نازایی و نفرت را رقم می زنند دردا بر شهریارانی که تازیانه و تجاوز را رقم می زنند دردا بر کیشبانانی که به مردم دروغ می گویند دردا بر خردمندانی که از دلیری بویی نبرده اند دردا بر دلیرانی که از خرد بویی نبرده اند .
  منشور پاسارگاد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  343
  مورد تشکر
  393 پست
  حضور
  6 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  معصومیت تعاریف خاصی در دیدگاه شیعه و سنی برای خود دارد اما در مجموع فقط معصوم حقیقی خداست .
  در حقیقت معصومیت در فرقه های مذهبی لباسی برای توجیه عقاید و اعمالی است که انجام می دهند

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,856
  مورد تشکر
  2,945 پست
  حضور
  2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  امام صادق(ع) در همین زمینه می‏فرمایند:«ان الله اختار من ولد آدم اناسا طهّر میلادهم، و طیّب ابدانهم و حفظهم فی اصلاب الرجال و ارحام النساء، اخرج منهم الانبیاء و الرسل، فهم ازکی فروع آدم؛ ففعل ذلک لا لأمر استحقوه من الله عزوجلّ و لکن علم الله منهم حین ذرأهم انّهم یطیعونه و یعبدونه و لا یشرکون به شیئا فهولاء بالطاعة نالو من الله الکرامة و المنزله الرفیعة عنده؛ به درستی که خداوند متعال، انسان‏هایی را از فرزندان آدم انتخاب کرد و تولد آنها را پاک و بدن‏های آنان را پاکیزه گردانید و آن‏ها را در پشت مردان و رحم زنان نگهداری کرد نه به جهت طلبی که از خداوند داشته باشند؛ بلکه از آنجا که خداوند، در هنگام خلقت می‏دانست که از او فرمانبرداری می‏کنند و او را عبادت می‏نمایند و هیچ گونه شرکی نسبت به او روا نمی‏دارند. پس اینان به واسطه فرمانبرداری از خداوند به این کرامت و منزلت والا در نزد خداوند، نایل شده‏اند» (مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 10، ص 170.)روشن شد که عصمت، نتیجه دو امر است 1. علم خدادادی 2. اراده قوی و محکم.
  بنابراین صرف علم و شناخت و آگاهی خاص به ضرر و مفسده‏ی گناهان عامل عصمت نیست؛ زیرا علم، تنها واقعیت را آن طور که هست، نشان می‏دهد؛ ولی تحقق یا عدم تحقق یک عمل ارادی از رهگذر اراده‏ی انسان انجام می‏گیرد. انسان با وجود میل شدیدی که از نظر غرایز به انجام برخی محرمات دارد، گاه دارای اراده‏ی نیرومندی است که مانع از انجام گناه می‏گردد، و گاه در نتیجه ضعف اراده، تسلیم تمایلات سرکش می‏شود. شاهد بر این مطلب که علم، حتی در بالاترین مراتب خود، علت تامه تحقق عمل نیست، داستان بلعم باعوراست که در قرآن کریم آمده است:«واتل علیهم نبأ الذی ءاتیناه آیاتنا فانسلخ منها؛ خبر آن کسی را که آیات خود را به او داده بودیم امّا از آن عاری گشت (مرتکب گناه کبیره شد) برای آنان بخوان» (اعراف (7)، آیه 175.)
  با توجه به آنچه گفته شد برای پاسخ به پرسش شما باید به سه واقعیت مهم، معرفت پیدا کرد.
  نخست آنکه پیامبران و امامان(ع) دارای اراده بشری می‏باشند و برای تحصیل هر چه بیشتر مقامات معنوی، به سعی و تلاش می‏پردازند و اهل صبر و جهاد و زهد و تقوا و... می‏باشند.
  واقعیت نورانی دوم آنکه خداوند متعال به قابلیت پیامبران وامامان برای تحصیل مقامات معنوی و شایستگی آنان برای عهده‏داری مسؤولیت هدایت جامعه علم دارد و در حقیقت همان قابلیت و شایستگی آنان است که موجب برگزیدگی آنان برای امامت شده است. آیات وروایات فراوانی بر این دو واقعیت گواهی می‏دهد که به چند نمونه آن اشاره می‏شود.
  «وجعلنا منهم ائمة یهدون بامرنا لمّا صبروا و کانوا بایتنا یوقنون؛ و چون شکیبایی کردند و به آیات ما یقین داشتند، آنان را پیشوایانی قرار دادیم که به فرمان ما [مردم را ]هدایت می‏کردند» (سجده (32)، آیه 24.)
  «الله اعلم حیث یجعل رسالته؛ خداوند بهتر می‏داند رسالتش را کجا قرار دهد» (انعام (6)، آیه 124.)
  واقعیت سوم که باید به آن توجه کرد آن است که «سپردن هر مسؤولیتی همراه با دادن امکانات لازم است» و امامت جامعه از این قاعده مستثنی نیست. ازاین‏رو خداوند آنان را از علم لازم برای عهده‏داری مسؤولیت امامت بهره‏مند می‏گرداند.
  خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
  ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
  رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
  ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
  بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

  التماس دعا بزمئ


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,856
  مورد تشکر
  2,945 پست
  حضور
  2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  به مجموعه این سه واقعیت نورانی در اوایل دعای ندبه اشاره شده است. آنجا که درباره دلیل «برگزیدگی امامان» می‏خوانیم:«بعد ان شرطت علیهم الزهد فی درجات هذه الدنیا الدنیه و زخرفها و زبرجها فشرطوا لک ذلک و علمت منهم الوفاء به فقبلتهم و قرّبتهم و قدمت لهم الذکر العلی والثناء الجلیّ واهبطت علیهم ملائکتک و کرمتهم بوحیک و رفدتهم بعلمک»؛ [آنان را برگزیدی...] بعد از آنکه بر آنها شرط کردی نسبت به دنیا و زینت زیورها زهد بورزند، آنان نیز این شرط را پذیرفتند و دانستی که آنان به آن شرط وفا دارند. پس آنها را پذیرفتی و به خود نزدیک ساختی و یاد بلندو ستایش ارجمند را برای ایشان پیش فرستادی و فرشتگانت را بر آنان فرو فرستادی و به وحی خود آنان گرامی داشتی و آنان را به بخشش علم خود میهمان کردی ...»
  در پایان باید به نکته مهم معرفتی دیگر توجه داشت که این «علم و عصمت موهبتی» به عنوان پایه و (Base) می‏باشد و معصومان با اراده خویش و با سعی و تلاش و عبادت و دعایی که به درگاه خداوند دارند به مقامات عالی‏تری از علم و عصمت دست می‏یابند. چنان که درقرآن مجید از زبان پیامبر(ص) می‏خوانیم:«و قل رب زدنی علما؛ و بگو پروردگارا بردانشم بیفزایی».(طه (20)، آیه 114.)
  و همین عبادت‏ها و صبر و جهادهای بیشتر است که با اختیار و اراده انجام می‏شود و موجب برتری برخی از پیامبران بر دیگر پیامبران می‏شود.
  «تلک الرسل فضلنا بعضهم علی بعض؛ برخی از آن پیامبران را بر برخی دیگر برتری بخشیدیم...».(بقره (2)، آیه 253.)
  بنا بر آن چه گفته شد علم و عصمت موهبتی امامان، به جهت مسؤولیتی است که برای هدایت جامعه بر عهده آنان گذاشته شده است و این یک اصل عمومی و یک سنت الهی است، بدون آنکه تبعیض ناروایی باشد چنانچه هر مسؤولی متناسب با گستره مسؤولیت خویش به او امکانات لازم داده می شود امامان نیز به جهت مقام امامت برخی مقامات ویژه معنوی را دارا می باشد، چنان که درباره هنگامه به امامت رسیدن امام هادی(ع) می‏خوانیم:«یکی از یاران ایشان به نام «هارون بن فضیل» در کنارشان بود که ناگاه امام فرمودند:«انا لله و انا الیه راجعون» ابی جعفر [امام جواد(ع) ]درگذشت. به حضرت عرض شد:از کجا دانستنید؟فرمودند:زیرا فروتنی و خضوعی نسبت به خدا در دلم افتاد که برایم سابقه نداشت». (کلینی، اصول کافی، ج 3، ص 218، ح 984.) این نشانه همان علم موهبتی ویژه است. که در زمان تصدی امامت ظهور بیشتری پیدا می کند.
  ناگفته نماند، دسترسی به مقام «عصمت» و راه‏یابی به مقامات «علمی و معنوی» اختصاصی به پیامبران و امامان ندارد؛ بلکه برای همگان میسر است. چنان که حضرت زینب(س) تا مرز عصمت پیش رفته بود و حضرت عباس(ع) به مقامات عالی معنوی دست یافته بود و درباره بسیاری از علما و اولیا به عنوان «تالی تلو معصوم» [نزدیکان به مرز عصمت ]از آنان یاد می‏شود.
  نکته آخر آنکه پیامبر اکرم(ص) یا امام معصوم (ع) به دلیل بهره وری از علوم اعطایی خداوند نیازی به پیمایش راههای عادی کسب علم و دانش را نداشتند زیرا علم گذشته و حال و آینده در اختیار آنها ست و حد مجهولی از علوم بر ایشان وجود ندارد تا مانند عموم مردم نیاز به کسب دانش داشته باشند.
  برای آشنایی بیشتر به کتاب «بصائر الدرجات مرحوم ابن صفار قمی » رجوع شود.
  به عبارت دیگر جایگاه علمی پیامبر (ص) و امام(ع) نظیر منزلت عصمت آنان ، از راههای متداول بشری (کتاب ، مدرسه ، کتابخانه و معلم بشری ) به دست نیامده است زیرا آنان به دلیل مسئولیت رهبری جامع انسانی به سعادت کامل دنیوی و اخروی تحت تعلیم و تربیت مستقیم الهی قرار دارند. قرآن می فرماید:«خداوند عالم به غیب است و کسی را بر غیب خود آگاه نمی کند، جز پیامبری را که از او خشنود باشد که [در این صورت] برای او از پیش رو و از پشت سرش نگاهبانانی بر خواهد گماشت تا معلوم بدارد که پیامهای پروردگار خود را رسانیده اند. (سوره جن (72) آیات 28-26) و نظیر این آیات در سوره انبیا (21) آیه 24 و 79 یوسف (12) آیه 22، نمل (27) آیه 79 و 15 ، قصص (28) آیه 14؛ خلاصه کلام :پیامبر(ص) و امام(ع) هم به علم و تربیت رسیده اند اما از نوع و تربیت سایر مردم که از راه مدرسه و مکتب و معلم بشری و تلاش و کوشش عادی و تدریجی به دست می آید. برای آشنایی بیشتر به تفسیر نمونه از راه فهرست موضوعی آن مراجعه فرمایید.
  عصمت امامان(ع)، از طریق ادله عقلی و آیات قرآنی و روایات معتبر در نزد شیعه و سنّی، قابل اثبات است. که ما در اینجا صرفا به بیان یکی از ادله عقلی عصمت امامان اکتفا می‏کنیم و در مورد سایر ادله منابع موجود را معرفی خواهیم کرد.
  T{دلیل عقلی عصمت امام}T
  همان طور که اشاره شد، براهین عقلی گوناگونی برای اثبات لزوم عصمت امام اقامه شده است که ما تنها به ذکر یکی از ادله عقلی می‏پردازیم. این دلیل را در دو مرحله به صورت اجمالی و تفصیلی بیان می‏کنیم.
  بیان اجمالی:امامت، به معنای استمرار وظایف و شؤون نبوت به جز تلقی وحی است. یعنی امام جانشین و خلیفه پیامبر در همه شؤون و وظایف پیامبر به جز شأن تلقی وحی و ابلاغ آن به مردم است. یکی از مهمترین شؤون پیامبر اکرم، مرجعیت دینی مردم است.
  امام با چنین شأنی، باید در مقام تبیین و توضیح احکام الهی و سنّت نبوی، از هر گونه خطا و انحراف عمدی و سهوی معصوم باشد، و گرنه نقض غرض پیش آمده، و هدف تشریع احکام و بعثت انبیا تحقق نخواهد یافت. بنابراین، همان ادله‏ای که عصمت انبیا را اثبات می‏کند، بر عصمت امام نیز دلالت دارد.
  بیان تفصیلی:بیان تفصیلی، دلیل فوق مبتنی بر ذکر چند مقدمه است:1. وظایف و شؤون نبی گرامی اسلام 2. سرنوشت این وظایف بعد از رحلت پیامبر 3. معنای امامت
  مقدمه 1 ـ وظایف و شؤون نبی اکرم:
  الف) تلقی وحی و ابلاغ آن به مردم
  ب) مرجعیت دینی:یعنی تفسیر وحی و تشریح مقاصد آن، بیان حکم الهی در موضوعات مستحدثه، تبیین و تشریح جزئیات مسائل اعتقادی و ردّ شبهات و تشکیکات اعتقادی و محافظت از دین و جلوگیری از وقوع تحریف در آن.
  ج) رهبری اجتماع:یعنی حکومت و اداره جامعه
  مقدمه 2ـ سرنوشت این وظایف بعد از نبی اکرم(ص):
  بدون شک، پس از ارتحال رسول اکرم(ص) وحی آسمانی قطع شد. اما دو شأن دیگر، چه وضعیتی پیدا کردند؟سه احتمال وجود دارد:
  الف ـ خداوند، در این زمینه هیچ دستوری و سخنی بیان نکرده است و آن را مهمل گذاشته است.
  ب ـ امت اسلامی، خود صلاحیت این امور را دارد و نیازی به نصب جانشینی از ناحیه خداوند، نیست از این رو، خداوند امت اسلامی را شایسته در جبران و پر کردن جای نبی اکرم در این دو شأن دانسته است.
  ج ـ پیامبر اکرم، موظف بوده که شخصی را که از ناحیه خداوند منصوب شده است، به عنوان جانشین خود در این دو شأن معرفی کند و او موظف به استمرار وظایف پیامبر باشد.
  احتمال اول مردود است، چون با هدف بعثت انبیا منافات دارد و نقض غرض محسوب می‏شود.
  احتمال دوم نیز مردود است چون مطالعه وضعیت امت اسلامی از صدر تا به امروز نشان می‏دهد که امت اسلامی به ویژه در مورد شأن «مرجعیت دینی» به هیچ وجه توانایی انجام وظایف نبی اکرم را نداشته است.
  به عنوان نمونه، قرآن کریم در مورد دزد می‏فرماید:دست دزد باید قطع شود اما اینکه دست دزد از کجا باید قطع شود، اختلافات فراوانی وجود دارد. خوارج، محل قطع را، محل اتصال بازو و کتف دانسته و برخی دیگر (ابو حنیفه، مالک و شافعی) از مچ دست پنداشته‏اند. و شیعه امامیه به استناد سخن ائمه معتقد است که تنها چهار انگشت دست باید قطع گردد.
  T{معنای امامت}T
  امامت به معنای جانشینی در جمیع شؤون انبیا به جز دریافت و تلقی وحی است. یکی از شؤون انبیا مسأله رهبری اجتماع و حکومت است و شأن دیگر مرجعیت دینی است، این شأن به تعبیر شهید مطهری به معنای کارشناسی اسلام است، اما نه در حد یک مجتهد بلکه کارشناسی که از طرف خدا علوم اسلامی را از پیغمبر اکرم گرفته و از او به معصوم بعدی منتقل شده است. با توجه به خاتمیت دین اسلام و اینکه تمامی آنچه را که سعادت دنیوی و اخروی بشر تا روز قیامت مورد نیاز است، اسلام تأمین می‏نماید و با
  توجه به اینکه پیامبر اکرم در طول رسالت خویش، شخصا چنین فرصتی را نداشتند که اسلام را به تمام و کمال با عمق معارف اعتقادی آن و دستور العمل‏ها و احکام فقهی آن که شامل جمیع شؤون مختلف زندگی بشر می‏شود، بیان کنند و از طرفی دیگر، امکان ندارد که پیامبر اکرم، دین خدا را به صورتی ناقص بیان کرده باشند در حالی که قرآن، اسلام را به عنوان دین جامع و کامل معرفی می‏کندA{الیوم اکملت لکم دینکم...}A
  نتیجه‏ای که از مقدمات فوق به دست می‏آید این است که باید در بین اصحاب پیامبر اکرم انسان یا انسانهایی باشند که اسلام را به صورت کامل از آن حضرت فرا گرفته و بعد از او به توضیح و تبیین آن بپردازند و چنین اشخاصی باید معصوم باشند بدون وجود چنین اشخاصی که با برخورداری از عصمت به تبیین و توضیح احکام دین بپردازند، سخن از دسترسی مردم به دین خالص و کامل الهی نمی‏توان به میان آورد و غرض از بعثت تحقق نخواهد یافت به همین جهت اهل سنت در مسائل جدیدی که برای آنها پیش می‏آید، از آنجا که به اسلام‏شناس معصوم اعتقاد نداشتند به استفاده از قیاس و استحسانات ظنی و گمانی روی آوردند.
  برای اطلاع از سایر ادله عقلی عصمت و نیز ادله قرآنی و نیز ادله روائی عصمت، مراجعه کنید به کتاب «پژوهشی در عصمت معصومان، حسن یوسفیان و احمد حسین شریفی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی.
  إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیرًا » [احزاب/33] ؛ خدا می خواهد پلیدی را از شما دورکند و شما را چنان که باید پاک دارد
  ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ در ساعت ۰۸:۴۹
  خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
  ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
  رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
  ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
  بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

  التماس دعا بزمئ


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  402
  مورد تشکر
  379 پست
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
  امام صادق(ع) در همین زمینه می‏فرمایند:«ان الله اختار من ولد آدم اناسا طهّر میلادهم، و طیّب ابدانهم و حفظهم فی اصلاب الرجال و ارحام النساء، اخرج منهم الانبیاء و الرسل، فهم ازکی فروع آدم؛ ففعل ذلک لا لأمر استحقوه من الله عزوجلّ و لکن علم الله منهم حین ذرأهم انّهم یطیعونه و یعبدونه و لا یشرکون به شیئا فهولاء بالطاعة نالو من الله الکرامة و المنزله الرفیعة عنده؛ به درستی که خداوند متعال، انسان‏هایی را از فرزندان آدم انتخاب کرد و تولد آنها را پاک و بدن‏های آنان را پاکیزه گردانید و آن‏ها را در پشت مردان و رحم زنان نگهداری کرد نه به جهت طلبی که از خداوند داشته باشند؛ بلکه از آنجا که خداوند، در هنگام خلقت می‏دانست که از او فرمانبرداری می‏کنند و او را عبادت می‏نمایند و هیچ گونه شرکی نسبت به او روا نمی‏دارند. پس اینان به واسطه فرمانبرداری از خداوند به این کرامت و منزلت والا در نزد خداوند، نایل شده‏اند» (مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 10، ص 170.)روشن شد که عصمت، نتیجه دو امر است 1. علم خدادادی 2. اراده قوی و محکم.
  بنابراین صرف علم و شناخت و آگاهی خاص به ضرر و مفسده‏ی گناهان عامل عصمت نیست؛ زیرا علم، تنها واقعیت را آن طور که هست، نشان می‏دهد؛ ولی تحقق یا عدم تحقق یک عمل ارادی از رهگذر اراده‏ی انسان انجام می‏گیرد. انسان با وجود میل شدیدی که از نظر غرایز به انجام برخی محرمات دارد، گاه دارای اراده‏ی نیرومندی است که مانع از انجام گناه می‏گردد، و گاه در نتیجه ضعف اراده، تسلیم تمایلات سرکش می‏شود. شاهد بر این مطلب که علم، حتی در بالاترین مراتب خود، علت تامه تحقق عمل نیست، داستان بلعم باعوراست که در قرآن کریم آمده است:«واتل علیهم نبأ الذی ءاتیناه آیاتنا فانسلخ منها؛ خبر آن کسی را که آیات خود را به او داده بودیم امّا از آن عاری گشت (مرتکب گناه کبیره شد) برای آنان بخوان» (اعراف (7)، آیه 175.)
  با توجه به آنچه گفته شد برای پاسخ به پرسش شما باید به سه واقعیت مهم، معرفت پیدا کرد.
  نخست آنکه پیامبران و امامان(ع) دارای اراده بشری می‏باشند و برای تحصیل هر چه بیشتر مقامات معنوی، به سعی و تلاش می‏پردازند و اهل صبر و جهاد و زهد و تقوا و... می‏باشند.
  واقعیت نورانی دوم آنکه خداوند متعال به قابلیت پیامبران وامامان برای تحصیل مقامات معنوی و شایستگی آنان برای عهده‏داری مسؤولیت هدایت جامعه علم دارد و در حقیقت همان قابلیت و شایستگی آنان است که موجب برگزیدگی آنان برای امامت شده است. آیات وروایات فراوانی بر این دو واقعیت گواهی می‏دهد که به چند نمونه آن اشاره می‏شود.
  «وجعلنا منهم ائمة یهدون بامرنا لمّا صبروا و کانوا بایتنا یوقنون؛ و چون شکیبایی کردند و به آیات ما یقین داشتند، آنان را پیشوایانی قرار دادیم که به فرمان ما [مردم را ]هدایت می‏کردند» (سجده (32)، آیه 24.)
  «الله اعلم حیث یجعل رسالته؛ خداوند بهتر می‏داند رسالتش را کجا قرار دهد» (انعام (6)، آیه 124.)
  واقعیت سوم که باید به آن توجه کرد آن است که «سپردن هر مسؤولیتی همراه با دادن امکانات لازم است» و امامت جامعه از این قاعده مستثنی نیست. ازاین‏رو خداوند آنان را از علم لازم برای عهده‏داری مسؤولیت امامت بهره‏مند می‏گرداند.
  دوست گرامی ! بنده در اصل معصومیت شک دارم (به عبارتی قبولش ندارم) شما روایت و حدیث می اوری ؟! چه کسی از این روایت ها و حدیث ها استفاده می برد ؟!
  اگر خدا از قبل می داند که چه کسی گناه کار و چه کسی قرار است معصوم شود که آزمایش انسانها کاری است خطا !
  همچنین دیگر لازم نیست بنده تلاشی برای خوب بودن بکنم چون از قبل خدا اگاه است و می داند که عاقبت کار من چه خواهد شد و دیگر اینکه اگر تلاش من اینده را عوض کند دیگر خدا از غیب خبر ندارد !
  به سوالات هم پاسخ نگفتید !
  دوستان عزیز از کپی و پیست خودداری کنید و کمی نظرات خود را منعکس کنید !
  سپاس
  کوروش بزرگ :
  دردا بر حاکمانی که نازایی و نفرت را رقم می زنند دردا بر شهریارانی که تازیانه و تجاوز را رقم می زنند دردا بر کیشبانانی که به مردم دروغ می گویند دردا بر خردمندانی که از دلیری بویی نبرده اند دردا بر دلیرانی که از خرد بویی نبرده اند .
  منشور پاسارگاد

 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,826
  مورد تشکر
  4,337 پست
  حضور
  15 روز 15 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  22
  آپلود
  15
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط cyrus59 نمایش پست
  درود

  برای من سوال پیش امده که امامان به قول شما معصوم ، این معصومیت را به چه دلیلی دریافت کرده اند ؟!
  و من چرا معصوم نیستم ! و اینکه اگر ادعای شیعیان را قبول کنیم که 14 بار این اتفاق افتاده (وجود معصوم) چرا نباید باز هم اتفاق بیافتد .
  و اینکه چگونه کسی که نمی تواند گناه کند به دیگران سفارش دوری از گناه می کند ؟!
  در اخر امامان شیعه که معصومیت را دریافت کرده اند (تلاش نکرده اند) چه برتری نسبت به دیگران دارند ؟!!

  پاسخ ها لطفا کوتاه و مفید باشد !

  سپاس

  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث اعتقادي
  با عرض سلام خدمت دوست محترم جناب cyrus
  قربان چون فرمودید کوتاه و مفید باشد بسیار کوتاه و خلاصه جواب میدهم.
  ای که دائم به خویش مغروری ... که تورا عشق نیست معذوری
  گرد دیوانگان عشق مگرد ... که به عقل عقیله مشهوری
  مستی عشق نیست در سر تو ... رو که تو مست اب انگوری(اب انگور نه می)
  روی زرد است و اه درد الود ... عاشقان را گواه رنجوری
  این نظر بنده بود و کپی و پیست نکردم.با تشکر
  ویرایش توسط محمد : ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ در ساعت ۱۱:۱۰
  Bu dünyanın gidişine
  Bir çare bulsam ...
  Güneş olsam her karanlık
  Yüreğe doğsam 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  343
  مورد تشکر
  393 پست
  حضور
  6 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  لطفا با دلیل و منطق و با یک سند معتبر مانند قران معصومیت را اثبات یا رد کنید

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  343
  مورد تشکر
  393 پست
  حضور
  6 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  جناب بی طرف منصف
  چرا آیه زیر را نصفه استفاده کردید
  إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیرًا » [احزاب/33] ؛ خدا می خواهد پلیدی را از شما دورکند و شما را چنان که باید پاک دارد
  ؟؟؟؟

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  402
  مورد تشکر
  379 پست
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط رهگذر نمایش پست
  با عرض سلام خدمت دوست محترم جناب cyrus
  قربان چون فرمودید کوتاه و مفید باشد بسیار کوتاه و خلاصه جواب میدهم.
  ای که دائم به خویش مغروری ... که تورا عشق نیست معذوری
  گرد دیوانگان عشق مگرد ... که به عقل عقیله مشهوری
  مستی عشق نیست در سر تو ... رو که تو مست اب انگوری(اب انگور نه می)
  روی زرد است و اه درد الود ... عاشقان را گواه رنجوری
  این نظر بنده بود و کپی و پیست نکردم.با تشکر
  درود


  ای که دائم به خویش مغروری ... که تورا عشق نیست معذوری
  گرد دیوانگان عشق مگرد ... که به عقل عقیله مشهوری

  مبحث عشق است ای زاهد! خموشی پیشه کن
  عرض علم موشکافی ها ، به عرض ریش نیست


  ----------

  محتسب از عاجزی ، دست سبوی باده بست
  بشکند دستی که دست مردم افتاده بست


  سپاس از پاسخ کوتاه شما

  .
  کوروش بزرگ :
  دردا بر حاکمانی که نازایی و نفرت را رقم می زنند دردا بر شهریارانی که تازیانه و تجاوز را رقم می زنند دردا بر کیشبانانی که به مردم دروغ می گویند دردا بر خردمندانی که از دلیری بویی نبرده اند دردا بر دلیرانی که از خرد بویی نبرده اند .
  منشور پاسارگاد

 10. تشکر


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,826
  مورد تشکر
  4,337 پست
  حضور
  15 روز 15 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  22
  آپلود
  15
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط cyrus59 نمایش پست
  درود
  مبحث عشق است ای زاهد! خموشی پیشه کن
  عرض علم موشکافی ها ، به عرض ریش نیست

  ----------

  محتسب از عاجزی ، دست سبوی باده بست
  بشکند دستی که دست مردم افتاده بست


  سپاس از پاسخ کوتاه شما

  .
  با سلام خدمت دوست عزیزم جناب سیروس
  خیلی عالی بود.ممنون.
  خب حالا به پاسخ سوال میپردازیم.البته به صورت جدی.
  جنا ب سیروس محترم به صورت بسیار کوتاه جواب و نظر خود را بیان میکنم.
  شما هم میتوانی به درجه ای برسی که دیگر گناه نکنی(البته منظورم شما نیستید.کلا انسان را عرض میکنم.)اصلا خود بنده.حقیر هم میتوانم به درجه ای برسم که گناه نکنم.ببینید وقتی انسان به درجه ای از شناخت و ایمان رسید دیگر شیرینی گناه برایش به تلخی میگراید.همانطور که وقتی انسانی به سمت گناه کشیده شود دیگر شیرینی عبادت را در نظر خود تلخ میپندارد.
  نفس انسان مانند یک طفل کوچک است.اگر در راه درست تربیت شود انوقت دیگر به سمت گناه گرایش پیدا نمیگند و گناه را بسیار مذموم و تلخ میشمارد.مانند امامان بزرگوارمان که وقتی به درجه ای از کمال رسیدند که و انچنان از گناه دور شدند که انها را معصوم میدانیم.معصوم درین جا به این معنی نیست که خداوند اختیار گناه را از انان گرفته باشد.بلکه خود امامان اختیار گناه را از خود گرفتند و به خواست خود به سمت گناه نرفتند تا انجایی که ما انان را معصوم میدانیم.
  Bu dünyanın gidişine
  Bir çare bulsam ...
  Güneş olsam her karanlık
  Yüreğe doğsamصفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود