جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مسائل شرعی

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاد مسائل شرعی

من دختری بیست ساله هستم ، دانشجو ، الان سر کار نمی رم میشه گفت به پولم احتیاج دارم ، چون باید بتونم خرج شهریه دانشگامو بدم از یه سال دیگه. دنبال کارم هستم یکی از استادامون که شانس دوست پدرم دراومده تو یه جا پستی داره ، پدرم به این دوستش گغته که اگر استخدامی چیزی اتفاق افتاد دختر منم هست. من موندم این کار الان پارتیه یا نه ؟ از یه طرف به پدرم میگم ، میگه نه گزینش میشی ولی خودشم میدونه احتمال زیاد شایدم گزینش نشم.از یه طرفم میگه این همه کارات درست نیست مثلا" من یه مقدار از موهام بیرونه پدرم میگه تو واجب تر از این کاراتم درست نیست ولی خب من میگم یواش یواش درست میکنم. اگه بخوام بگم من همه کارام غلطه اینم روش که نمیشه. شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه. از یه طرفم به خواهر برادرم میگم ، میگن این ادارات اصلشون بر این حسابه که خانواده پرسنل که قابل اطمینان ترن در اولویت استخدامند چیز بدی نیست .یا اینکه من خانواده داییم وضع مالی خرابی داشتن ، دخترداییم دنبال کار بود یکی واسطه شد مثل نمونه من ، دخترداییم رفت سر کار واقعا" رو زندگیشون تاثیر داشت طوریه که اصلا" نمیشه گفت پارتیه انگار خدا خواسته کمک کرده باشه. به هرکی ام میگم ، میگن نه خود طرف داره میگه بیا .نمیدونم تو این اوضاعی که هرجایی خانما نمیتونن کار کنن یا همه جا آشنا میخواد این پارتی حساب میشه یا نه .اگه یه وقت جور بشه نمیدونم به بابام چی بگم ،بگم این همه رو انداختی نمیرم .یا این که برم با استادمون مساله رو در میون بذارم مسخره ام نمی کنه.نمیدونم دعا کنم که خدا اگه پارتیه نشه اگه نیست پس بشه .نمیشه اصلا" گفت که کار خداست؟ که کار داره جور میشه ؟ نمیدونم کمکم کنید

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۰/۱۴ در ساعت ۰۸:۵۰

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط جدید نمایش پست
    من دختری بیست ساله هستم ، دانشجو ، الان سر کار نمی رم میشه گفت به پولم احتیاج دارم ، چون باید بتونم خرج شهریه دانشگامو بدم از یه سال دیگه. دنبال کارم هستم یکی از استادامون که شانس دوست پدرم دراومده تو یه جا پستی داره ، پدرم به این دوستش گغته که اگر استخدامی چیزی اتفاق افتاد دختر منم هست. من موندم این کار الان پارتیه یا نه ؟ از یه طرف به پدرم میگم ، میگه نه گزینش میشی ولی خودشم میدونه احتمال زیاد شایدم گزینش نشم.از یه طرفم میگه این همه کارات درست نیست مثلا" من یه مقدار از موهام بیرونه پدرم میگه تو واجب تر از این کاراتم درست نیست ولی خب من میگم یواش یواش درست میکنم. اگه بخوام بگم من همه کارام غلطه اینم روش که نمیشه. شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه. از یه طرفم به خواهر برادرم میگم ، میگن این ادارات اصلشون بر این حسابه که خانواده پرسنل که قابل اطمینان ترن در اولویت استخدامند چیز بدی نیست .یا اینکه من خانواده داییم وضع مالی خرابی داشتن ، دخترداییم دنبال کار بود یکی واسطه شد مثل نمونه من ، دخترداییم رفت سر کار واقعا" رو زندگیشون تاثیر داشت طوریه که اصلا" نمیشه گفت پارتیه انگار خدا خواسته کمک کرده باشه. به هرکی ام میگم ، میگن نه خود طرف داره میگه بیا .نمیدونم تو این اوضاعی که هرجایی خانما نمیتونن کار کنن یا همه جا آشنا میخواد این پارتی حساب میشه یا نه .اگه یه وقت جور بشه نمیدونم به بابام چی بگم ،بگم این همه رو انداختی نمیرم .یا این که برم با استادمون مساله رو در میون بذارم مسخره ام نمی کنه.نمیدونم دعا کنم که خدا اگه پارتیه نشه اگه نیست پس بشه .نمیشه اصلا" گفت که کار خداست؟ که کار داره جور میشه ؟ نمیدونم کمکم کنید:rose:

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    با سلام خدمت شما

پارتی بازی یعنی این که شخصی باعث شود تا فرصت موجود در یک اداره یا سازمان که متعلق به همه مردم یا طیف معینی است به فرد یاگروه خاصی داده شود بدون اینکه از لحاظ ملاک های تدوین شده درآن مورد، امتیازات لازمه را داشته باشند.

اگر کسی باعث شود که حق قانونی عموم زیر پاگذاشته شود وبه هر نحوی در اختیار فرد خاصی گذاشته شود این پارتی بازی است. ولی معرفی کردن وراهنمایی کردن افراد حتی آشنایان برای حضور درمیادین مسابقه جهت استخدام وکسب فرصتهای موجود مصداق پارتی بازی نیست مشروط بر اینکه حق دیگران مبنی براطلاع یافتن از این موضوع ضایع نگردد.

ادامه دارد ...

مسائل شرعی

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

در مورد سوال شما ، باید به مقررات موجود در آن اداه یا شرکت رجوع کنید وقوانینی که برای استخدام یا اعطاء امتیازات وضع شده است را ملاحظه کنید اگر شما دارای آن شرایط هستید و با استخدام شما حقی از اشخاص دیگری ضایع نمی شود ، کار کردن شما در آن جا پارتی بازی محسوب نمی شود.(مثلا شخص دیگری هم است که شرایط استخدام در آن جا را دارد و اگر شما نباشد احتمالا استخدام می شود اما به خاطر شما او را رد می کنند و شما را استخدام می کنند. اینجا ضایع کردن حق دیگران می شود.)

پس نکته مهم این است که

پارتی بازی و معرفی دوستان و خویشان اگر موجب از بین رفتن حق کسی شود، حرام است.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۸۹/۱۰/۱۴ در ساعت ۲۳:۵۵

مسائل شرعی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

از یه طرف به پدرم میگم ، این همه کارات درست نیست مثلا" من یه مقدار از موهام بیرونه پدرم میگه تو واجب تر از این کاراتم درست نیست ولی خب من میگم یواش یواش درست میکنم. اگه بخوام بگم من همه کارام غلطه اینم روش که نمیشه. شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه.
    در این جا حق با شما است و این اخلاق شما قابل تحسین است.
    این که در برخی مسائل به واجباتتان عمل نمی کنید و مرتکب حرام می شوید دلیل نمی شود که در بقیه موارد هم حساس نباشد و فعل گناه و حرام را انجام دهید.

شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه.

این که در پی رضای خدا ( تشخیص حلال و حرام) هستید کار کوچکی نیست .
    بسیار خوب و پسندیده است که در تمامی اعمال و مراحل زندگیتان همین دقت را داشته باشید.

در پایان نکته ای را که مناسب می دانم بگویم این است که إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ
    ﴿محمد/۷﴾اگر خدا را یاری کنید ، خدا نیز شما را یاری می کند و گامهایتان را استوار می دارد.

مسائل شرعی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

پست جمع بندی

با سلام

جدید:من دختری بیست ساله هستم ، دانشجو ، الان سر کار نمی رم میشه گفت به پولم احتیاج دارم ، چون باید بتونم خرج شهریه دانشگامو بدم از یه سال دیگه. دنبال کارم هستم یکی از استادامون که شانس دوست پدرم دراومده تو یه جا پستی داره ، پدرم به این دوستش گغته که اگر استخدامی چیزی اتفاق افتاد دختر منم هست. من موندم این کار الان پارتیه یا نه ؟ از یه طرف به پدرم میگم ، میگه نه گزینش میشی ولی خودشم میدونه احتمال زیاد شایدم گزینش نشم.از یه طرفم میگه این همه کارات درست نیست مثلا" من یه مقدار از موهام بیرونه پدرم میگه تو واجب تر از این کاراتم درست نیست ولی خب من میگم یواش یواش درست میکنم. اگه بخوام بگم من همه کارام غلطه اینم روش که نمیشه. شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه. از یه طرفم به خواهر برادرم میگم ، میگن این ادارات اصلشون بر این حسابه که خانواده پرسنل که قابل اطمینان ترن در اولویت استخدامند چیز بدی نیست .یا اینکه من خانواده داییم وضع مالی خرابی داشتن ، دخترداییم دنبال کار بود یکی واسطه شد مثل نمونه من ، دخترداییم رفت سر کار واقعا" رو زندگیشون تاثیر داشت طوریه که اصلا" نمیشه گفت پارتیه انگار خدا خواسته کمک کرده باشه. به هرکی ام میگم ، میگن نه خود طرف داره میگه بیا .نمیدونم تو این اوضاعی که هرجایی خانما نمیتونن کار کنن یا همه جا آشنا میخواد این پارتی حساب میشه یا نه .اگه یه وقت جور بشه نمیدونم به بابام چی بگم ،بگم این همه رو انداختی نمیرم .یا این که برم با استادمون مساله رو در میون بذارم مسخره ام نمی کنه.نمیدونم دعا کنم که خدا اگه پارتیه نشه اگه نیست پس بشه .نمیشه اصلا" گفت که کار خداست؟ که کار داره جور میشه ؟

پاسخگوی معارف دینی:در ابتدا باید پارتی بازی را تعرف کرد تا بعد بتوانیم تشخیص دهیم که استخدام و ... پارتی بازی محسوب می شود یا نه.
    .پارتی بازی یعنی این که شخصی باعث شود تا فرصت موجود در یک اداره یا سازمان که متعلق به همه مردم یا طیف معینی است به فرد یاگروه خاصی داده شود بدون اینکه از لحاظ ملاک های تدوین شده درآن مورد، امتیازات لازمه را داشته باشند.
    اگر کسی باعث شود که حق قانونی عموم زیر پاگذاشته شود وبه هر نحوی در اختیار فرد خاصی گذاشته شود این پارتی بازی است. ولی معرفی کردن وراهنمایی کردن افراد حتی آشنایان برای حضور درمیادین مسابقه جهت استخدام وکسب فرصتهای موجود مصداق پارتی بازی نیست مشروط بر اینکه حق دیگران مبنی براطلاع یافتن از این موضوع ضایع نگردد.

پس شما، باید به مقررات موجود در آن اداه یا شرکت رجوع کنید وقوانینی که برای استخدام یا اعطاء امتیازات وضع شده است را ملاحظه کنید اگر شما دارای آن شرایط هستید و با استخدام شما حقی از اشخاص دیگری ضایع نمی شود ، کار کردن شما در آن جا پارتی بازی محسوب نمی شود.

مسائل شرعی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری