صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا حجاب بعضی از زنها فراتر از دستورات اسلامه؟

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا حجاب بعضی از زنها فراتر از دستورات اسلامه؟

با سلام.سوالی داشتم.از اونجا که اسلام محدوده حجاب رو در زنان قرص کامل صورت و مچ دست میدونه.چرا بعضی از زنها نقاب میزنند یا بعضی از زنها پوشششان طوریه که فقط چشمها و بینی شان مشخصه.یا در خیلی از کشورهای اسلامی نقاب میزنند.ایا اینها از دستورات اسلام هم میخوان فراتر برن؟

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ در ساعت ۲۱:۰۶

2.  

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام
    مساله پوشش فراتر از حد شرعي در برخي از بانوان ، علل مختلف دارد .
    مي دانيم كه پوشش زينت براي زن واجب است ، از طرفي رنگ كردن ، آرايش نمودن و حتي در مواردي نوع برداشتن ابرو ، زينت محسوب مي شود لذا بايد پوشيده شود حال اين پوشش يا بوسيله پوشيه تامين مي شود يا جلوتر اوردن چادر به نحوي كه مواضع زينت را بپوشاند .
    گذشته از اين مورد ، احكام و دستورات و بايد و نبايد هاي شرعي ، خطوط و موازيني را مشخص ميكند كه تخلف از آْن و شكستن اين حريمها گناه محسوب مي شود اما از طرف ديگر ، رعايت بيشتر اين حدود و به تعبيري گسترده تر ساختن اين موازين و خطوط ، جهت عمل شخصي منعي ندارد و از باب رعايت تقواي بيشتر، مستحب يا ممدوح نيز مي باشد .
    در باب توصيف تقوا ، مثالي در روايات موجود است ، مي گويند رعايت تقوا مانند آن است كه در يك محوطه پر از خار قدم برداري و دامن لباس را بالا بكشي و مراقب باشي كه به جايي يا خاري گيرنكند اين حالت حالت شخصي است كه تقوا دارد يعني در مواضع گناه ، دقت بيشتري جهت رعايت حريمها ، مبذول مينمايد .
    حكم الهي آنست كه كل بدن پوشيده شود جز مواضع وجه و كفين -كه البته اگر بدون زينت باشد -اين حكم از طرف ديگرش محدوديت ايجاد ننموده يعني نفرموده الا و بايد و واجب است وجه و كفين كاملا مشخص باشد ، بنابراين اولا هر زن مسلماني موظف به رعايت حجاب و محدوده شرعي آنست و در ثاني رعايت محدوده بيشتر آن جلوتر بودن از خدا محسوب نمي شود بلكه رعايت بيشتر حكم است و از طرفي در سيره حضرت فاطمه زهرا (س) و نيز حضرت زينب كبري (س) نيز در نقلها پوشش آن بزرگواران ، كامل و با پوشيه بيان شده است لذا تاسي به سيره اهل بيت (ع) نيز علتي ديگر براي انجام كاملتر احكام پوشش براي برخي از زنان مسلمان است .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۱۰/۱۴ در ساعت ۲۰:۰۱
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    412
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    63
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم ربّ الشّهداء والصّدّیقین

السّلام علیک یا اباعبدالله الحسین (ع)

باتشکّر و سپاس از پاسخگوی محترم .

خداوند در آیه 13 سوره مبارکه حجرات می فرماید:

« .......إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ ﴿۱۳﴾ »

در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست بى ‏ترديد خداوند داناى آگاه است(۱۳)

حدود و شعائر اسلامی احکام در قرآن کاملاً و با بیانی واضح ،مشخص شده است .

حج ، نماز ، روزه ، زکات ، ... و حجاب

مثلاً در مورد فریضه ی نماز، خواندن 17 رکعت واجب

در مورد فریضه روزه ، یکماه مبارک رمضان و همچنین در موارد دیگر . نکته ای که اینجا

مطرحه اینه که اینها حدودی هستند که نباید کمتر از آنچه دستور داده شده انجام داد

امّا محدود نشده .شما یک بار حج واجب انجام داده اید ولی باز هم می توانید برای کسب

معرفت و درک حضور بیشتر ، فراتر از حدّ گفته شده ، این عمل را انجام دهید .در مورد

نماز های مستحبّی و نماز شب و یا روزه های مستحبی در ایام خاص نیز به همین نحو

عمل می شه .

در مورد حجاب هم این امر صادقه . پوشیه برای یک خانوم مانند نماز شب می مونه که

واجب نیست اما تبعات والایی داره که البته در همه موارد ، تقوای آن در اخلاص فرد است.

.

ماندگاری هر ملّتی رابطه ی جدا نشدنی

با سرمایه های تاریخی و معنوی آنها دارد

پی آواز حقیقت بدویم

نوشته
    964
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحيم

ضمن تشكر از فرمايشات مفيد پاسخگوي محترم مباحث زنان و خانم ذاكره2 بزرگوار ، قابل ذكر است كه نظر همه مراجع عظام ، عدم حرمت ظاهر بودن وجه و كفين نيست. برخي بزرگواران مثل حضرت آيت الله صافي مي فرمايند :

"زن بايد تمام بدن و موهاي خود را از مرد نامحرم بپوشاند و به احتياط واجب وجه و كفين نيز بايد مستور باشد و قصد لذت و عدم آن در وجوب پوشش براي زن تاثيري ندارد.واله العالم"

و همينطوردر شرايط نگاه با قصد لذت نامحرم ، غالب مراجع عظام ، پوشش وجه و كفين را هم واجب مي دانند.

ویرایش توسط .:تسنیم:. : ۱۳۸۹/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۹:۰۹

نوشته
    62
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    32
    آپلود
    0
    گالری
    36

1

نقل قول نوشته اصلی توسط .:تسنیم:. نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحيم

ضمن تشكر از فرمايشات مفيد پاسخگوي محترم مباحث زنان و خانم ذاكره2 بزرگوار ، قابل ذكر است كه نظر همه مراجع عظام ، عدم حرمت ظاهر بودن وجه و كفين نيست. برخي بزرگواران مثل حضرت آيت الله صافي مي فرمايند :

"زن بايد تمام بدن و موهاي خود را از مرد نامحرم بپوشاند و به احتياط واجب وجه و كفين نيز بايد مستور باشد و قصد لذت و عدم آن در وجوب پوشش براي زن تاثيري ندارد.واله العالم"
    و همينطوردر شرايط نگاه با قصد لذت نامحرم ، غالب مراجع عظام ، پوشش وجه و كفين را هم واجب مي دانند.
    بله همینجوریه که منی که 16 سالمه فقط میدونم چند تا دختر عمه دارم
    اگه یه حایی ببینمشون نمیشناسم که این دختر عمه ی منه حتی از روی صدا
    خیلی مذهبین من تا حالا صداشونو نشنیدم حتی جواب سلامم نمیدن که خدای نکرده عفتشون از بین بره
    مشکل این نیست ها اصلا مهم نیست که دیده باشم شون یا نه سلام کرده باشن یا نه
    اما خدا نکنه یه بار من برم خونه مادر بزرگم اینا اونجا باشن
    پدرمو در میارن . که چرا تو حیاط خندیدی چرا اومدی تو حیاط یاالله نگفتی (حالا خوبه من اصلا نمیدونم اونا اونجا هستن ها)
    منه بیچاره هر وقت یه بهونه ای پیش میاد که مجبور بشم برم خونشون کلی صلوات میفرستم که دختراشون خونه نباش اگه باشن که بیچارم باید یه ساعت پشت در وایستم تا اونا چادر و امسال اون بپوشنو تو مخفیگاهاشون قایم بشن که مبادا خدای نکرده من چشمم به اونا بیفتی .خونشونم که میرم حق ندارم بخندم یا بلند حرف بزنم میترسم
    هر بار که من جایی رفتم که اونا هم حضور داشتن اونجا از اونجا که بیایم بیرون حواله ها میرسه پشت سرهم که چرا خندید چرا شوخی کردی نه با اونا اصلا اونا تو یه اتاق دیگه باشن من حق ندارم شوخی کنم بخندم که پدر بزرگوارشون ناراحت میشن
    این مساله فقط برا من نیست که برا همه پسر عموهامم هست
    ما که با حجاب و مذهبی بودن اونا مشکلی نداریم اما این درسته که تو محلی که دختر وجود داره ما نباید تکون بخوریم حتی این که در اتاق های جداگانه باشیم
    اینم جزء اسلامه
    حالا میگم شوخی و خنده نه اینکه شوخیهایی ناجور بکنیم همین بگو بخند و از اینجور چیزا دیگه
    من میخوام بدونم خدا گفته که بخاطر حجاب زنها مردها عذاب بکشن؟
    تو محلی که زنها وجود داره مردها چهاز زانو بشینن و کچکترین حرفی نزنن؟ و قیافه ی مصیبت زده ها بخودشون بگیرن؟؟؟؟
    اینم درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    زنا باید این جوری باشن؟؟؟؟؟؟؟
    خدایا چگونه زیستن را به من بیاموز،چگونه مردن را خود خواهم آموخت!!!!!
    یادمان باشد اگر خاطرمان تنها ماند
    طلب عشق ز هر بی سر و پایی نکنیم

www.golenarges.epage.ir
    شمیم گل نرگس

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط عاشق گل نرگس نمایش پست
    بله همینجوریه که منی که 16 سالمه فقط میدونم چند تا دختر عمه دارم اگه یه حایی ببینمشون نمیشناسم که این دختر عمه ی منه حتی از روی صدا خیلی مذهبین من تا حالا صداشونو نشنیدم حتی جواب سلامم نمیدن که خدای نکرده عفتشون از بین بره مشکل این نیست ها اصلا مهم نیست که دیده باشم شون یا نه سلام کرده باشن یا نه اما خدا نکنه یه بار من برم خونه مادر بزرگم اینا اونجا باشن پدرمو در میارن . که چرا تو حیاط خندیدی چرا اومدی تو حیاط یاالله نگفتی (حالا خوبه من اصلا نمیدونم اونا اونجا هستن ها) منه بیچاره هر وقت یه بهونه ای پیش میاد که مجبور بشم برم خونشون کلی صلوات میفرستم که دختراشون خونه نباش اگه باشن که بیچارم باید یه ساعت پشت در وایستم تا اونا چادر و امسال اون بپوشنو تو مخفیگاهاشون قایم بشن که مبادا خدای نکرده من چشمم به اونا بیفتی .خونشونم که میرم حق ندارم بخندم یا بلند حرف بزنم میترسم هر بار که من جایی رفتم که اونا هم حضور داشتن اونجا از اونجا که بیایم بیرون حواله ها میرسه پشت سرهم که چرا خندید چرا شوخی کردی نه با اونا اصلا اونا تو یه اتاق دیگه باشن من حق ندارم شوخی کنم بخندم که پدر بزرگوارشون ناراحت میشن این مساله فقط برا من نیست که برا همه پسر عموهامم هست ما که با حجاب و مذهبی بودن اونا مشکلی نداریم اما این درسته که تو محلی که دختر وجود داره ما نباید تکون بخوریم حتی این که در اتاق های جداگانه باشیم اینم جزء اسلامه حالا میگم شوخی و خنده نه اینکه شوخیهایی ناجور بکنیم همین بگو بخند و از اینجور چیزا دیگه من میخوام بدونم خدا گفته که بخاطر حجاب زنها مردها عذاب بکشن؟ تو محلی که زنها وجود داره مردها چهاز زانو بشینن و کچکترین حرفی نزنن؟ و قیافه ی مصیبت زده ها بخودشون بگیرن؟؟؟؟ اینم درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟ زنا باید این جوری باشن؟؟؟؟؟؟؟
    در مورد مساله اي كه فرموديد چند نكته وجود داره :
    1- افراط و تفريط در هيچ كاري پسنديده نيست : واقصد في مشيك
    2- نه تنها شرعيات و دستورات ديني ما بلكه ادب و نزاكت اجتماعي ايجاب ميكنه - بويژه با اقوام نزديك - با هر كسي برخورد كرديم سعي كنيم تا حد امكان به عقايد او احترام بذاريم - بطور كلي اين مساله رو عرض كردم سوء برداشت نشه لطفا . مثال ميزنم : خانواده اي كه اصولا اهل حجاب نيستند ( جداي از حرام بودن بي حجابي و مصافحه با نامحرم، بنده تاييد نميكنم منتها وقتي افرادي به چنين واجباتي مقيد نيستند ) وقتي با يك خانواده محجبه در فاميل برخورد ميكنند ديگر دور از ادب و فهم اجتماعي است كه مرد اين خانواده دستش را براي مصافحه جلوي خانم چادري بگيرد يا بالعكس خانم اين خانواده جلوي مرد مذهبي فاميل دستش را براي مصافحه جلو بياورد باز هم عرض ميكنم سوء تفاهم نشود بطور كلي عرض كردم -بنابراين اگر ما اقوامي داريم كه بسيار اهل مراعات حجاب هستند و به حريم محرم و نامحرم بسيار اهميت ميدهند مناسب تر است مسائلي كه موجب سوء تفاهم ميشود را فاكتور بگيريم .
    3- براي حفظ يك چارچوب در اسلام ، مجاز نيستيم حريمهاي ديگر را بشكنيم ، در روايت هم داريم مستحبي كه به واجب ضرر بزند ، تقرب نمي آورد ، لذا براي حفظ حجاب نبايد جواب سلام واجب را نداد زيرا جواب سلام واجب است .
    4- خنديدن و سخن گفتن معمولي كه هيچ شائبه اي ندارد ، اشكالي ندارد ، ببينيد لبه اعتراض و انتقاد ناشي از چيست ؟ اگر صرفا سخن گفتن معمولي شماست كه افراط كاري است اما اگر مطلب ديگري است ، سوء تفاهم را رفع بفرماييد .
    5- اصولا آقايان قبل از ورود به هر خانه اي - حتي منزل شخصي خود هم - اعلام حضور بفرمايند زيرا همواره محارم آنان در آنجا حضور ندارند ممكن است در غياب انها مهمان در منزل باشد اگر آقايان چنين اموري را رعايت نكنند نتيجه اينكه در حضور و غياب آنها خانمها بايد كاملا حجابشان را مراعات كنند زيرا معلوم نيست چه زماني ، مردي داخل خانه ميشود و اين مساله، كار خانمها را خيلي مشكل ميكند در حاليكه اذن ورود گرفتن و اعلام حضور كردن براي آقايان كار سختي نيست .
    6- پشت در معطل ماندن آقايان براي حجاب كردن خانمها كار پسنديده ايست و مطمئنا شما اين كار را براي محارم خودتان هم ميپسنديد منتها انتقادات و اعتراضاتي كه به شما از باب مراوده با اقوام شده قدري شما را نسبت به همه موارد - حتي موارد صحيح و بجا - حساس و زود رنج نموده .
    در مجموع شرعا خانمها و آقايان در برخورد با يكديگر وظايفي دارند كه تخطي از آنها گناه است و افراط كاري نيز پسنديده و مورد تاييد نيست .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۵:۵۸
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

يك نكته تكميلي در باب برداشت از برخي آيات در خصوص پوشش كامل صورت نيز باقي مانده كه عرض مي كنيم :
    برخي ، صورت را نيز از حدود پوششي مقنعه قرار ميدهند و در تعريف مقنعه آورده اند :" مقنعه چيزي است كه زن با آن صورت و سرش را از نگاه مردان نامحرم ميپوشاند " 1
    برخي نيز از آيه " ... وليضربن بخمرهن علي جيوبهن... " آويختن روسري مانند پرده بر جلوي چهره را برداشت كرده اند :" خمار به معناي مقنعه و نقاب است . زنان نقاب و مقنعه را بر گريبان هايشان فرو اندازند تا بطور كامل صورت و گلو و سينه پوشيده باشد . "2
    كه البته بايد گفت مفهوم شناسي واژه خمار و آنچه از تفسيرهاي مشهور شيعه و عامه موجود است و همچنين احاديثي كه درباره جواز عدم پوشش وجه و كفين بدان اشاره شد ، بر نا استواري اين بيان دلالت دارد . بيشتر مفسران نيز " ضرب" را در اين آيه به قرار دادن تفسير كرده اند نه آويختن . 3
    مع هذا برخي ، اين حد پوشش را دستور قران و دين دانسته و بدان ملزم هستند لذا دليل برخي از خانمها براي پوششي فرا تر از وجه و كفين ، ممكن است بدليل التزام به چنين برداشتهايي باشد كه برخي از فقها بر چنين نظري هستند و همكار محترم سركار تسنيم نيز بدانها اشاره نمودند .
    پي نوشت ها
    1- الملابس و الزينة في الاسلام ، ص 191
    2- حجاب از ديدگاه قران و سنت ، ص 125؛ برگرفته از " الحجاب و الاسلام ، ص 72
    3- ر. ك : جادر و مقنعه از ديدگاه قران و حديث ، اكرم سادات دهقاني ،ص 67
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۱۱/۰۵ در ساعت ۱۹:۵۳
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    1,230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    22

با سلام

فرهنگ حاكم بر جامعه ما درباره حجاب بيشتر سنتي است تا دستورات اسلام . مثلا پو شيدن چادر يك رسم ايراني است و در هيچ كجاي قران يا اسلام صحبت از چادر نشده است بلكه از پوشش صحبت شده است .
    و خيلي ا ز محدوديتهاي ديگر كه در اجتماع براي زنان درست شده است همه سنت و تعصب است . مثلا پوشيدن رنگهاي تيره براي زنان يا ورزش نكردن زن در پاركهاي عمومي و خيلي تبعيضات ديگر راكه فرهنگ و سنت جامعه بر زنان تحميل كرده است .
    به نام الله.......به یاد الله .......برای الله

بیا تا ما فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

نوشته
    540
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط zkmm نمایش پست
    با سلام

فرهنگ حاكم بر جامعه ما درباره حجاب بيشتر سنتي است تا دستورات اسلام . مثلا پو شيدن چادر يك رسم ايراني است و در هيچ كجاي قران يا اسلام صحبت از چادر نشده است بلكه از پوشش صحبت شده است .
    و خيلي ا ز محدوديتهاي ديگر كه در اجتماع براي زنان درست شده است همه سنت و تعصب است . مثلا پوشيدن رنگهاي تيره براي زنان يا ورزش نكردن زن در پاركهاي عمومي و خيلي تبعيضات ديگر راكه فرهنگ و سنت جامعه بر زنان تحميل كرده است .
    به نام خدا.

به نظر من بعضي وقت ها لازمه كه محدوديت هاي بيشتري برقرار بشن تا جلوي سواستفاده بعضيها گرفته بشه.
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

نوشته
    641
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    84
    آپلود
    9
    گالری
    66

با او

ضمن عرض سلام و ادب ؛

دغدغه ای که بعضی از دوستان از جمله آیدی های محترم حسین 64 و عاشق گل نرگس مطرح فرمودند از نکات قابل تامل و مهمی است و البته از نکات دوستان دیگر و خصوصا مطالب پاسخگوی محترم مباحث زنان تشکر می کنم.

اما به طور کلی باید دقت کرد که این گونه موضوعات خصوصا ظهور افراط و تفریط از چند جهت قابل بررسی است. مثلا از جهت باید و نباید دینی که می شود جنبه ی فقهی ، از جهت پدیدار شناسی دینی ، از جهت پدیدار شناسی اجتماعی و ... .

اما اگر بحث حدود پوشش در فقه مطرح باشد ، مشهور فقها بر پوشاندن مو و بدن زن از مرد نامحرم و پسر نابالغی که خوب و بد را می فهمد ، می باشد.با اندک تفاوت هایی که میان فقها مطرح است که در رساله ی هر یک از بزرگواران هست.

اما اگر از بُعد اخلاقی بخواهیم بررسی کنیم ، باید توجه داشت که در اخلاقیات یک نکته ی پایه ای وجود دارد و آن این است که خود افعال خوب در اخلاق موضوعیت ندارند و استقلال در تاثیر مثبت سلوکی در انسان ندارند ، بلکه طریقیت دارند و واسطه و ابزاری برای کسب رضای خدا و تقرب به خداوند تبارک و تعالی می باشند.
    پس آنچه که مهم است و اصل است ، همان کسب رضای خدا و تقرب به اوست.

حال نکته اینجاست که فعلی که مطابق با رضای خدا و موجب تقرب به او باشد ، در فقهیات و بخشی از اخلاقیات اجتماعی ، وابسته به زمان و مکان و شرایط و ... است. پس خود عمل ، استقلال در تاثیر سلوکی انسان ندارد.

لذا اگر کسی مثلا ببیند که در گذشته ی دور زنان با عفت پوشیه می زده اند و یا در روایات یا نقل هایی چنین حجابی توصیه شده باشد ، نمی توانند از این مساله این نتیجه را بگیرند که پس حتما چنین حجابی منجر به سلوک معنوی و مقامات عالیه منجر می شود و اگر کسی چنین حجابی نداشت ، نمی تواند به مقامات عالیه برسد.

مثلا یکی از بانوانی که در دوران معاصر، از اولیای خدا بوده و مقامات بالایی در عرفان داشته اند و بنده از یکی از علما ی بزرگ شنیدم که مراجع زمان می رفته اند دم منزل ایشان برای کسب معنویت و التماس دعا ، با نو امین اصفهانی بوده اند ، که چنان که در عکس و فیلم های مانده از ایشان مشهود است ، ایشان پوشیه نزده و حجاب عادی دارند. پس حجاب خاص مثلا با پوشیه و ... لازمه ی سلوک معنوی و ... نیست.

لذا این امور به شدت وابسته به زمان و مکان وشرایط است و اینکه در چه برهه ای قرار داریم.

یکی از چیز هایی که دین بسیار توصیه می کند ، این است که انسان کاری نکند که خود را خاص نشان داده و معرض توجه و حساسیت دیگران قرار گیرد.که البته بخشی از این مساله در فقه با عنوان لباس شهرت آمده که انسان طوری باشد که همه او را نگاه کنند. یک بخشیش هم در اخلاق مطرح شده است که انسان خود را در معرض توجه و حساسیت دیگران قرار ندهد.

حاج آقای قرائتی که خدا حفظشان کند ، یک بار همین را تذکر می دادند که این قدر خود را خاص نکنید. بعد می گفتند : مثلا در قنوت نماز جماعت ، همه قنوت عادی گرفته اند ، حالا یک نفر دستش را تا می شده برده بالا ، شانه اش را انداخته و با صدایی شبیه به ناله و گریه قنوت خوانده و حواس اطرافیان را هم پرت می کند ، می فرمودند از این کار ها نکنید.

پس باید شرایط و زمان و مکان را سنجید.در مورد پوشیه و.... هم باید فضا را دید . مثلا یک وقت در فضتی شهر قم یا عربستان و ... است که چیز متداولی است ، خب اشکالی ندارد.

ولی یک وقت فضا ، فضای شهری مثل تهران است که به تجربه دیده ایم ، مثلا خانمی با پوشیه می آید دانشگاه ، از هر جا رد می شود ، همه به او نگاه می کنند ، توجه همه به او جلب می شود و از فردایش تحلیل ها و گمانه زنی ها شروع می شود ، یکی می گوید نقص عضو دارد ، یکی می گوید صورتش سوخته است ، یکی می گوید خیلی زشت است ، یکی می گوید ، نخیر اتفاقا از زیبایی بیش از حد است که پوشیه زده است و حتی دیده ایم که پسری در دانشگاه می رود به یکی از دختران آزاد تر می گوید برو در خوابگاه او را پیدا کن و ببین چرا
    پوشیه زده و چهره اش چگونه است!!!

خب این فرد که اگر یک حجاب عادی داشت و مانند صد ها دختر خانم دیگر که در یک فضای عادی می ایند و می روند و مشکلی ندارند ، با یک پوشیه خود را این قدر در معرض توجه و حساسیت و حرف و حدیث قرار میدهد. خب مسلم است که خیلی کار جالب و قابل توصیه نیست چنین حجابی در این چنین فضا.

پس این امور به شدت تحت تاثیر زمان و مکان و شرایط است.

موفق و موید
    طارق

ویرایش توسط طارق : ۱۳۸۹/۱۱/۰۶ در ساعت ۲۲:۴۰
    اي حيوان ناطق بدان:
    برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را
    و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
    رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

[SIGPIC][/SIGPIC]

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری