جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا هدف خداوند از خلقت انسان فرستادن انها به بهشت و جهنم است ؟

نوشته
    437
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا هدف خداوند از خلقت انسان فرستادن انها به بهشت و جهنم است ؟

باسلام

سوالي براي من پيش اومده که مدتها فکرم رو مشغول کرده . هرچي فکر مي کنم مي بينم عاقبت کار انسانها اينه که اگر خوب باشند برن بهشت و اگر بد باشند برن جهنم . آيا همه هدف خداوند از خلقت انسان همينه ؟ ايا اين هدف متعاليه ؟
    حالا يا تا ميلياردها سال بسوزند و عذاب بکشند يا لذت ببرند . بعد چي ؟ اخر اينهمه لذت و عذاب چي ميشه ؟
    اگر اينطور باشه بايد بگيم خداوند انسانها رو صرفا براي فرستادن به بهشت و جهنم خلق کرده . در واقع انچه که مهم بوده براي خدا وجود انسان نبوده بلکه بهشت و جهنم بوده که بايد توسط اين موجود پر مي شده . اما اين با عقل جور در نمياد . چرا که با توجه به اينکه خداوند علام الغيوب هست و حتي قبل از خلقت انسان ميدونسته که کداميک از اين مخلوقات به بهشت خواهد رفت و کدام به جهنم ٬ چه نيازي بود که انها رو به اين دنيا بفرسته و با غم و شادي و درد و رنج و خوشي عمري را طي کنند بعد بفرستشون به بهشت و جهنم ؟
    حسابي گيج شدم . لطفا راهنمائي ام کنيد

کارشناس بحث : پاسخگوي اعتقادي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۴:۳۳

2.  

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
    باسلام

سوالي براي من پيش اومده که مدتها فکرم رو مشغول کرده . هرچي فکر مي کنم مي بينم عاقبت کار انسانها اينه که اگر خوب باشند برن بهشت و اگر بد باشند برن جهنم . آيا همه هدف خداوند از خلقت انسان همينه ؟ ايا اين هدف متعاليه ؟
    حالا يا تا ميلياردها سال بسوزند و عذاب بکشند يا لذت ببرند . بعد چي ؟ اخر اينهمه لذت و عذاب چي ميشه ؟
    اگر اينطور باشه بايد بگيم خداوند انسانها رو صرفا براي فرستادن به بهشت و جهنم خلق کرده . در واقع انچه که مهم بوده براي خدا وجود انسان نبوده بلکه بهشت و جهنم بوده که بايد توسط اين موجود پر مي شده . اما اين با عقل جور در نمياد . چرا که با توجه به اينکه خداوند علام الغيوب هست و حتي قبل از خلقت انسان ميدونسته که کداميک از اين مخلوقات به بهشت خواهد رفت و کدام به جهنم ٬ چه نيازي بود که انها رو به اين دنيا بفرسته و با غم و شادي و درد و رنج و خوشي عمري را طي کنند بعد بفرستشون به بهشت و جهنم ؟
    حسابي گيج شدم . لطفا راهنمائي ام کنيد

کارشناس بحث : پاسخگوي اعتقادي
    با عرض سلام
    اگر دز این قسمت وارد شوید در تایپ شماره 17 میتواند به شما کمی کمک کند http://www.askquran.ir/showthread.php?t=24002 وبعدا زمینه بهتری برای دنبال کردن بحث میباشد
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    من موضوع تایپی که دادم را بصورت خیلی فشرده بیان میکنم تا برویم سر بحث اصلی
    خداوند چشمه جوشان زندگی است مانند چشمه اب که جاری میشود و در راه خود بدون هیچ کونه منتی یا خواستی برای خود مسیر راه خود را اباد میکند و زندگی میبخشد و گیاهان و حیوانات و عیره از ان بهرهمند میشوند و طبعا گیاهان هم باید به وظیفه خود عمل کنند و حیوانات را سیر کنند و این چرخه تا اخر ادامه دارد پس خداوند بدون هیچ منتی یا انتظاری به حکم فیاض بودن خلق میکند ولی همانطور که گیاهان و حیوانات و غیره به وظیفه خود عمل میکنند در غباله چشمه و نوشیدن اب مخلوقاتی هم که توسط خداوند خلق شدند باید به وظیفه حود عمل کنن و در اینجا است که خداوند نیز برای مخلوقات خود وظیفه معین کرده نه به واسطه اینکه احتیاجی دارد که او بدون احتیاج میباشد به این سبب که اولا در این چرخه موجودات به کمال بهتر رسیده یعنی جماد(اب و خاک) تبدیل به نبات شود که این خود چه از لحاظ روح موجود و چه ار لحاظ فیزیکی تکامل است و از نبات به حیوان و تا اخر ثانیا به وسیله این کار خداوند کل کاهنات را گسترش میدهد
    پس هدف خداوند در دو قسمت است 1 گسترش کاهنات یا وظیفه تکوینی و 2 به کمال رساندن موجودات یا وظیفه تشریعی
    انسان بر حسب وظیفه تکوینی خود باید در این چرخه جماد را به بالاترین درجه برساندو در مرحله اول تبدیل به انسان نماید (وظیفه تکوینی)و در مرحله دوم طبق وظیفه تشریعی به مراتب بالاتر سوق دهد تا جای که میتواند خلیفته الله شود
    حال بری خداوند فرقی نمیکند که انسان مومن باشد یا کافر چون در هر صورت به وظیفه تکوینی خود عمل کرده و روح تبدیلی از جماد به انسان را تحویل خداوند میدهد و چون این کار را انجام داده طبعا خداوند ان را بی پاداش نمیگذارد
    و خداوند به تمام موجودات که به وظیفه خود عمل کردند به قدر وظیفه که به عهده انان بوده یا هست پاداش میدهد
    و چون دیگر موجودات برحسب توانای روح خودتوان عدول از فطرت خود را ندارند طبعا وظیفه خود را خوب انجام میدهند و پاداش میگیرند ولی انسان به دلیل قدرت روحی که دارد از فطرت خود عدول میکند و قانون خداوندی را میشکند و به این علت خداوند او را مجازات میکند ولی از انجای که خداوند مهربان است دین و راهنما فرستاده تا انسان را به فطرت خود اگاه کند تا از ان عدول نکند و حتی از ان روحی که خداوند به او داده توشه لازم را گرفته و خلیفه خداوند شود در اینجا خداوند اختیار را به خود انسان داده تا انتخاب نماید

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

پس حق‏گرايانه روى دل خود را به سوى اين دين (دين اسلام) كن همان طريقه و آيين فطرى خدا كه مردم را بر پايه آن آفريده و سرشته، (و) هرگز تبديلى در آفرينش (تكوينى) خدا نباشد (و در آيين تشريعى او هم نبايد باشد)، اين است دين ثابت و استوار، و لكن بيشتر مردم نمى‏دانند
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۰/۱۷ در ساعت ۰۹:۵۷
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

5. تشکر

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    گرچه شما دو سؤال مطرح کردید:
    1- هدف خلقت انسان بهشت و جهنم است.
    2- خدای آگاه به نهان چرا امتحان گرفته است.
    و طبق روال سایت باید در دو تاپیک جداگانه توضیح داده شوند ولی چون جواب هر دو در سایت داده شده است بطور خلاصه مطالبی خدمت شما بیان ميشود.

عنايت اسلام به روح عبادت است، آن را اصل قرار داده است، نه اينکه بهشت و جهنم هدف و مراد انسان باشد.
    نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
    خداوند انسانها رو صرفا براي فرستادن به بهشت و جهنم خلق کرده .
    با دقت در چرائي دستورات اسلامي به وضوح درمي‌يابيم که غرض خداوند تکامل و تعالي روح انسان است.
    مناجات اميرالمؤمنين و زين العابدين و سائر ائمه معصومين عليهم السلام خود گواه بر غايت بندگي و فلسفه آفرينش انسان است، مثلا در دعاي کميل نه دنيا پيدا مي‌کنيد نه آخرت، بلکه فوق آنهاست، ببينيد مولا چگونه با خداي خود راز و نياز مي‌کند، آنها به خوبي مشخص کردند که شرط اول مسلماني ارتباط با مبدأ هستي است، ايشان ميفرمايد اگر جهنم هم ببری مرا باز ميگويم خدا، اين يعنی اوج علاقه به ارتباط.
    يا هنگامي که اميرالمؤمنين ضربت خوردند فرمودند فزت و رب الکعبة، به خداي کعبه رستگار شدم.
    قصد مقايسه ندارم، امام خميني رحمة الله عليه نيز در وصيتنامه‌شان صحبت از آرامش قلبي و شادماني روحي کردند.

هدف را از خالق و صانع بايد پرسيد، آيا در کلام خداوند چيزي به نام بهشت و جهنم بعنوان هدف ديديد؟
    بلکه به عکس رستگاري (فلاح) و سائر مؤلفه‌هاي کمال بشري مد نظر و هدف آفرينش معرفي شده است، که معروفتين آن ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون است.
    هدف خداوند ساختن انساني جامع و کامل از موجودي خاکي است که داراي تمامي انگيزه‌هاي خوب و بد است، اين هدف از آفرينش است، و هرچه انسان به آن هدف نزديک‌تر شود رضايت إلهي را بيش از پيش به دست آورده است:
    وَ رِضْوانٌ مِنَ اللّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَالْفَوْزُالْعَظيمُ (توبه/72) و رضوان و خشنودي خدا برتر است و اين است پيروزيبزرگ.

پس تفاوت انسانها به ميزان جلب رضايمندي خدا و قرب و بعدشان از مبدأ هستي بستگي دارد، و چون دار دنيا محدود به عوامل (ي غالبا) غير ارادي بشر است دنيائي ديگر ايجاد شده تا در آنجا تفاوتها بروز و حضور بيشتري يابد، پس روز قيامت است که ميزان اين رضايتمندي را مشخص مي‌سازد، نه اينکه بهشت و جهنم هدف فعاليتهاي انسانها باشد.
    ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۱۰/۱۷ در ساعت ۲۳:۳۸

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

اما اينکه چون خداوند مي‌دانسته ما چکاره‌ايم و چکار خواهيم کرد، پس چرا ما را در اين دنيا آورده است، پاسخهاي زيادي در همين سايت مطرح شده ضمن اشاره مختصر به آنها، نکته ديگري نيز بيان مي‌شود:

يکي از خواص امتحان گرفتن، مشخص شدن لياقت براي ديگران و خود فرد مورد نظر است و الا مثلا معلم کلاس خوب مي‌داند کدام شاگرد در امتحان چه مي‌کند، آيا او مي‌تواند به علم خود عمل کند و نمره‌اي در حق شاگردش ثبت کند؟
    قطعا خير!
    زيرا اولين کسي که به او اعتراض مي‌کند شاگردش است، او حق دارد بپرسد:
    چرا امتحان نگرفته نمره دادي؟
    اگر امتحاني مي‌گرفتي من فلان و بهمان مي‌کردم تا نمره‌ام چنين نشود.

ثابت شدن و واضح شدن ميزان لياقت افراد حجت نام دارد، حجت آنقدر اهميت دارد که خداوند دليل ارسال رسل را حجت معرفي کرده است:
    رُسُلاً مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرينَ لِئَلاَّ يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَ كانَ اللَّهُ عَزيزاً حَكيماً (نساء 165) پيامبرانى كه بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده بودند، تا بعد از اين پيامبران، حجتى براى مردم بر خدا باقى نماند، (و بر همه اتمام حجت شود) و خداوند، توانا و حكيم است‏.

با توجه به آيه فوق، اين سؤال نيز مطرح است که اگر خداوند مي‌دانسته بندگانش چه مي‌کنند، پيامبر بياورد و نياورد چيزي به علم خدا افزورده نخواهد شد، پاسخ اين سؤال در ادامه آيه (که از بستن دهان مردم تعبير به حجت شده است) مشخص مي‌شود.

نکته
    همانطور که در پست قبلي عرض شد، قيامت براي ظهور و بروز تلاشهاي ما براي رسيدن به خداست، اين تلاشها بايد در ظرف دنيا صورت پذيرد، بايد عملي انجام دهيم تا تفاوتهايمان در قيامت واقعي باشد و الا همه‌اش مبتني بر علم خدا خواهد بود و اين هيچ ربطي به تلاش ما ندارد.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۱۰/۱۷ در ساعت ۲۳:۳۱
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری